bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-06-2011, 01:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kızamık Ve Çeşitleri Nelerdir?

Kızamık Ve Çeşitleri Nelerdir?

kızamık
Salgın yapan virütik bir çocukluk çağı hastalığıdır.
kızamık
Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni bir çeşit virüstür. kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. Bu nedenle kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir. Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde orataya çıkar. Hastanın gözleri kızarır burnu akar hapşırır öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına boyuna göğse kollara karına ve bacaklara yayılır. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ateş yavaş yavaş ya da birdenbire düşerek belirtiler kaybolur. Hastanın odası güneş görmeli ve çok temiz olmalıdır. Oda ısısı 18-20 derece arasında tutulmalı günde en az iki kere havalandırılmalı ve hastanın üşütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrıca hastanın ağız burun ve beden temizliğine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık zatürree bronkopnömoni zatülcenp ortakulak iltihabı veya ensafalit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir. kızamık geçirenler bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar. Ayrıca çocuklara 2 yaşında yaptırılacak kızamık aşısı da bağışıklık sağlar.
kızamıkçık
Deri döküntüleri hafif ateş ve hafif nezle ile ortaya çıkan Alman kızamığı da denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde rubella denir. Daha ziyade çocuklarda görülür. Ancak hamile kadınların da gebeliğin ilk üç ayı içinde kızamıkçık olma ihtimali vardır. Bu durumda ana rahmindeki cenin de etkilenir. Hastalık havadaki zerreciklerle bulaşır. Kuluçka devresi çoğunlukla 17 gündür. Hastanın vücudunda pembe düz lekeler görülür. Bazen boynun arka tarafındaki bezler de şişer. Tedavi için kullanılacak özel bir ilaç yoktur. Hastalık genellikle 4 gün içinde geçer. Bu süre içinde hastanın odasını ayırmak ve sağlam kimselerle görüştürmek gerekir. Kesin istirahat da şarttır.
ağız yaraları
Ağız yaraları "basit" ve "derin" veya "sert kenarlı" yaralar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Çoğunlukla üşütme veya hazımsızlıktan kaynaklanır. Yaraların etrafı kırmızı bir çizgi ile çevrilidir. Başlangıçta içi su dolu kabarcıklar halindedirler. Sonradan patlayarak etrafa yayılır ve sancılı ağrılara neden olurlar. Çocuklarda; kızamık ve çiçek hastalıkları sırasında da aynı yaralar meydana gelebilir.
bronşit
Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik olarak iki gruba ayrılır. Akut Bronşit : Genellikle grip kızamık boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar. Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük az yapışkan balgam sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kronik Bronşit : Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Her iki bronşitte de yapılacak ilk iş sigarayı bırakıp istirahat etmektir.
burun akıntısı
Burun akıntısının nedeni; nezle saman nezlesi sinüzit müzmin nezle alerjik burun iltihabı veya burna herhangi birşey kaçmış olmasıdır. Ayrıca kızamık başlangıcında da görülür.
gözkapağı şişliği
Gözkapakları çoğunlukla fazla ağlama sonucu şişer. Nezle veya kızamık sırasında da görülür. Bunlardan başka kalp böbrek hastalıkları veya beze iltihaplanmasının da bir işareti olabilir. Bazı kimselerde de alerjiktir.
kaşıntı
Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen ve böcek dolaşıyormuş hissi hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkan kaşıntıya tıp dilinde pruritus veya kaşeski denir. Kaşıntıyı doğuran nedenler çok çeşitlidir. Bunlar şöyle sıralanabilir: - Sabun çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar - Yün veya naylon iyeceklerin neden olduğu kaşıntılar - Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar - İstiridye yumurta süt çilek soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar - Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar - Şeker karaciğer böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar - Kurdeşen egzama su çiçeği kızamık kızıl kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar - Mantarın neden olduğu kaşıntılar - Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar - İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar - Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar Tedavinin ilk şartı kaşıntıyı doğuran sebebi bulmaktır. Bu arada mümkün olduğu kadar kaşımamaya gayret edilir.
kulak iltihabı
Ortakulakta veya kulak arkası kemikte görülür. Vakit geçirilmeden doktora başvurmak gerekir. - Ortakulak İltihabı Bademcik veya gırtlakta meydana gelen iltihaplar grip kızamık kuşpalazı kızıl gibi hastalıklar ortakulağın iltihaplanmasına neden olabilir. Hastada yüksek ateş ve kulak ağrısı görülür. Kulağa sıcak pansumanlar yapmak ağrıları dindirir. - Kulak Arkasındaki Kemiğin İltihabı Nedeni genellikle ortakulaktaki iltihabın kulak arkasındaki kemiğe doğru yayılmış olmasıdır. Hastada ateş kulak ağrısı koyu kulak akıntısı halsizlik görülür. İşitme azalır. Çaresi ameliyattır.
verem
Akciğer veremi tüberküloz fitizi diye bilinir. Nedeni koch basili denilen ufak kıvrık içinde küçük noktacıklar görülen çomak şeklindeki verem basilidir. Verem mikrobu insan vücuduna çeşitli yollardan girebilir. Bu yolların başında solunum yolları gelir. Hastalık çoğunlukla veremlinin balgamı veya veremli ineklerin sütü ile bulaşır. Sağlık şartlarına uymamak aşırı yorgunluk üzüntü grip boğmaca kızamık veya şeker hastalığı vücudun direncini kaybetmesine ve hastalığın ihtimalinin artmasına neden olur. Verem üç devrede gelişir. Birinci devrede hastada genel yorgunluk iştahsızlık sırt ağrıları öksürük ve 38 dereceye varan ateş görülür.Verem basili bu devrede tüberkül adı verilen iltihaplı bölgeler oluşturur. İkinci devrede hiç bir belirti görülmeyebilir. Fakat basiller bütün vücuda yayılarak deri eklemler kemikler böbrekler bağırsaklar karın ve beyin zarına yerleşirler. Bu devrede tedaviye başlanmamışsa vücudun direnci azalmaya başlar. Üçüncü devrede varem basilleri kan veya lenf kanalları yoluyla yayılmaya devam eder. Hastada yorgunluk balgamlı öksürük akşamları yükselen hafif ateş iştahsızlık ve gece terlemeleri görülür. Bu devrede tedavi edilmezse diğer akciğer de hastalanabilir. Tedaviye 4 ila 9 ay kadar devam etmek gerekir. Tedavinin ilk şartı temiz ve açık hava bol gıda ve üzüntüsüz bir hayattır.
zatürree
Halk arasında akciğer iltihabı tıp dilinde ise pnömani denir. 3 çeşidi vardır. - Lober Pnömoni : Pnömokok adı verilen mikropların neden olduğu had akciğer iltihabıdır. Mikroplu tozlar fazla yorgunluk soğuk algınlığı veya uzun süre güneşte kalmak hastalığın zeminini hazırlar. Hastalık ani baş ağrısı titreme kusma ve sırt ağrıları ile başlar. Ateş 40 dereceye kadar yükselir. Fakat 10. günden sonra düşmeye başlar. Öksürük kısa sürelidir. Balgam kanlı ve yapışkandır. Hastanın yüzü kızarmış dudaklarının etrafı kabarmış cildi kuru ve dili de paslıdır. Geceleri kriz gelebilir. - Virüs Zatürreesi : Virüslerin neden olduğu bir çeşit zatürreedir. Ya aniden ya da bir soğuk algınlığı sonunda görülür. Lober pnömoniden daha hafif geçer. Hastalığın ateşi 39 dereceye kadar yükselir. Kendini son derece yorgun hisseder. Öksürüğü kuru fakat az balgamlıdır. Kol ve bacaklarında da ağrılar vardır. - Bronköpnomoni : İyi tedavi edilmeyen grip boğmaca bronşit veya kızamıktan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Nedeni akciğer ve bronşların yer yer iltihaplanmış olmasıdır. Hastalık bronşit gibi başlar tedbir alınmazsa 2-3 gün içinde ağırlaşır. Ateş sabahları 38 derece iken akşamları 40 dereceye kadar yükselir. Hastada öksürük cerahatli ve bazen de kanlı balgam görülür. Halsizdir nefes almakta güçlük çeker rengi de soluktur. Doktor tedavisi şarttır. Diğer tarftan hasta istirahat ettirilir ve morali üstün seviyede tutulur. Yanına fazla misafir kabul edilmez. Ağrı olan tarafına içine sıcak su doldurulmuş şişe konur. Sıcak su buharı teneffüs ettirilir. Ateşi yükseldiği zaman da; vücudu ıslak bezle silinir. Ateş düşürücü ilaçlar verilmez


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kızamık Ve Çeşitleri Nelerdir?

Kızamık Ve Çeşitleri Nelerdir? konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kizamik tipleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diyabet Çeşitleri Nelerdir?- Diyabetin Tipleri Nelerdir? elif Sağlığımız 1 06-01-2012 10:44
VSD Çeşitleri Nelerdir? elif Kalp Sağlığı 0 29-04-2011 05:05
Yanık Çeşitleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 21-04-2011 04:28
Kızamık Nedir? - Kızamık Hakkında elif Sağlığımız 0 12-03-2011 11:54
Yetki Çeşitleri Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 07-03-2011 04:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats