bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Çocuk Sağlığı ve Eğitimi

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-04-2008, 07:15   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Güneş ışınının Faydaları ve Zararları


Güneşin fotosentez D vitamini oluşumunu sağlamak ısı ve ışık yaymak mikropları öldürmek ve insanlara psikolojik olarak olumlu etkilemek gibi sayısız yararı bulunuyor. Ancak güneşin faydaları olduğu kadar birçok zararı da var.

Güneş yaydığı UVA ve UVB ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlı. Güneşin zararları bu kadarla sınırlı değil. “Uzun yıllar güneş ışınlarına maruz kalındığında deride güneşin geç dönem etkileri ortaya çıkar. Bunlar; güneşe bağlı deri yaşlanması ciltte ince veya kalın çizgilenme kuruluk ince kırmızı damarcıklar renk bozukluğu derinin esnekliğinin azalması ve siyah noktalardır. Bu olay sadece yaz aylarında güneşlenirken olmaz. Bu açıdan yolda yürürken araba kullanırken spor yaparken de güneşten korunmak gerekir.”Güneş lekeleri ihmale gelmez
----------------------------------------------

Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlanabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşte tutulmaya başlanabileceği belirtildi.
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük bebeklerin sağlıklı gelişimi için aldığı gıdalar kadar güneş ışığının da önemli olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Şükrü Küçüködük D vitamininin kemik gelişimi için önemli olduğuna işaret etti. D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığının geliştiğini belirten Prof. Dr. Küçüködük raşitizmli bebeklerin bıngıldağının geç kapandığını dişlerinin geç çıktığını oturmasının ve yürümesinin geciktiğini kemik gelişiminin ise bozulduğunu söyledi.

“Bebeğin sağlıklı gelişimi için aldığı gıda ne kadar önemli ise güneş ışığı da o kadar önemlidir” diyen Prof. Dr. Küçüködük çocukların çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda günde en az 2 saat kadar dışarı çıkarılarak güneş ışığından yararlandırılması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlandırılabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşte tutulmaya başlanabileceğini bildiren Prof. Dr. Küçüködük çocuklara güneş banyosu yaptırılırken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:
“Bebek güneşe çıkarılırken baş ve gözleri korumak için güneş başlığı giydirilmelidir. Yazın güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında çocuklara güneş banyosu yaptırılmamalıdır. Güneş banyosuna ilk gün 2 dakika ile başlanmalı her gün 2’şer dakika artırılmak sureti ile 30 dakikayı geçmemek kaydı ile güneş banyosu yaptırılmalıdır. Güneş banyosu yaptırılırken fanila ve şapka giydirilmeli ve çocuklar güneşin altında kesinlikle uyutulmamalıdır.”

Prof. Dr. Küçüködük daha büyük çocukların ise yaz aylarında çıplak olarak güneş banyosunun 45 dakikayı geçmemesi gerektiğini vurguladı.


Güneşin yararlı olduğu kadar zararlı olabileceğine de dikkati çeken Prof. Dr. Küçüködük yaz aylarında çocuklarda güneş çarpmalarına karşı dikkatli olunmasını istedi.

Çocuğun uzun süre güneşlendirilmesinin deride kızarıklığa acı hissi oluşmasına fazla etkilenmiş bölgelerde cildin su toplamasına baş ağrısı kusma ateş ile seyreden güneş çarpmasına yol açabileceğini bu durumda acilen doktora başvurulması gerektiğini bildirdi.

Güneş çarpmalarında çocuğun cildi soğuk ve nemli ise gölge ve serin bir yere yatırılıp bacaklarının yüksekte tutulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Küçüködük deri kırmızı bir renk almış sıcak ve kuru ise soğuk su altında tutulduktan sonra çocuğun serin ve gölge bir yere yatırılıp ateşi düşünceye kadar soğuk suya batırılmış bir bezle vücuda kompres uygulanması gerektiğini belirtti.

Çocuklarda güneşin zararlı etkilerini azaltmak için hassas ciltler için geliştirilmiş yüksek koruma faktörlü güneş losyonlarının doktor önerisi ile kullanılabileceğini söyledi

----------------------------------------------------Güneş ışını yetersiz kaldığında D vitamini eksikliğinden meydana gelen hastalıklar


D Vitamini EksikliğiBesinlerle alınmasının ötesinde güneş ışınları etkisiyle deride de oluşabildiği için eksiklik oluşumu değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Güneş ışığı ile az temasta olmak (hava kirliliği bulut giyim tarzı pencere camı deri rengi yöresel özellikler) barsaklardan emilimi etkileyen sebepler yaş (ileri yaşlarda hem deriden üretim hem de barsaklardan emilim ile karaciğer fonksiyonlarında azalma olur) gibi nedenler eksikliğin ortaya çıkmasına yol açar. İlk olarak etkilenen kemiklerdir.
 • Çocuklarda Raşitizm denen hastalığa yol açar. (Bu hastalık daha sonra kendi bölümünde detaylı olarak anlatılacaktır.)
 • Erişkinlerde ise osteomalasi hastalığına neden olur. Sıklıkla doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Özellikle sık doğum ve inanışlar gereği örtünmek suretiyle yeterli güneş ışını alamama nedenleri hastalığın oluşumunu kolaylaştırır.
 • Bebeklerde eksikliğinde sık olarak görülen belirti huzursuzluk iştahsızlık dışkı bozuklukları ile emerken ve uyurken kafasında terleme olmasıdır. Bu terlemenin daha başka sebepleri varsa da en sık D Vitamini eksikliğidir.
 • Yatış pozisyonuna bağlı olarak kafatasının şeklinde değişiklikler oluşur.
 • Kaslarında da gevşeklik güçsüzlük nedeniyle oturmakta ayağa dikilmekte zorlanırlar.
 • Bebekler için doğal olan bıngıldak denilen kafatasındaki yumuşak bölgeler aylara göre belirli açıklığa sahiptir. Eksikliğinde küçülme ve kapanma gecikir.
 • Kafatasının arka yan bölgelerine parmakla basıldığında masa tenisi topu gibi içeriye doğru bir esneme oluşur (kraniotabes ).
 • Göğüs kafesini oluşturan kemiklerde ön yüzde iki sıra halinde derinin altında tespih dizisi gibi deri altında oluşan yuvarlak kabarıklıklar meydana gelir.
 • El bileğini oluşturan kemiklerin genişlemesi sonucu bilek kalınlaşır.
 • Daha sonraları genellikle 15 - 2 yaş civarında göğüs kafesinde yassılaşma öne çıkıklık bacak kemiklerinde eğrilmeler dikkati çeker.
 • Dişlerin gelişmesi yetersiz ve şekil bozuklukları olur.
 • Tetani denilen adale kasılmaları ortaya çıkar.
 • Göz adaleleri ve kulak kemiklerinin etkilenmesi sonucu görme ve duyma bozulur.
--------------------------------------------------------------Çocukluk Çağındaki Güneş Yanıkları Cilt Kanseri Yapıyor

Cilt kanserinin en önemli nedeni çocukluk çağındaki güneş yanıklarıdır. Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınları uzun süre güneşe maruz kalındığında cilt yanıklarına yol açar. Tekrarlayan cilt yanıkları da cilt kanserlerine neden olur.
Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu cilt yanıklarını önlemektir


En tehlikeli cilt kanseri olarak bilinen “Malign melanoma”nın en önemli nedenleri arasında güneş ışınlarının zararlı etkileri gösterilmektedir. Malign melanoma ileri yaşta ortaya çıksa bile bunun nedeni çocuklukta maruz kalınan güneşin zararlı ışınlardır. Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir çocuğun malign melanomaya yakalanma riski yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu cilt yanıklarını önlemektir.


Güneş yanıkları nasıl olur?


Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; ciltte önce kızarıklık daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık ağrı şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar 24 saatte maksimuma ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz.

Güneş yanığı olduğunda ne yapmak gerekir?

Çocuklarda ağrı ve sıcaklık hissi 48 saat sürer. Nemlendirici kremler günde üç kere uygulanırsa çocuğu rahatlatır. Bu kremlere iki gün devam edilmelidir. Çok kalın yağlı merhemler kullanılmamalıdır. Bu durum çocuğu daha sıcak tutarak terlemesini engeller.
 • Çocuğa soğuk banyo yaptırmak veya günde bir kaç kez yanık yerine soğuk su ile ıslatılmış giysiler koymak ağrıyı azaltır duş çok ağrı verici olabilir.
 • Yanıklar olduğunda çocuğa bol su içirilmelidir. Bu durum hastalık hissini önler.
 • Bir hafta içinde soyulmalar başlar deriye nemlendirici kremler sürmek gerekir.
 • Deri su toplar ve patlarsa üzerindeki ölü deriyi temiz küçük bir makasla temizlemek gerekir. Sonra da antibiyotikli bir krem sürülmelidir. Merhemi günde üç kez yıkayıp tekrar sürmek gerekir. Derinin su topladığı durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurulup tedaviye başlanmalıdır.
 • Güneş yanıklarında yapılan sık yanlışlıklardan biri; yanık yerine diş macunu yoğurt veya yoğun merhemler sürmektir. Bunların hem faydası yoktur hem de temizlenmesi zordur. Diğer bir hata da güneşten koruyucu losyonlarla bronzlaştırıcı losyon veya yağları karıştırmak koruyucu yerine bronzlaştırıcı kullanmaktır.
Güneş yanıkları nasıl önlenebilir?Çocuklar günde 30 dakikadan fazla dışarıda duracaksa güneşten koruyucu losyon kullanılmalıdır.
Süt çocuklarının ciltleri daha ince olduğu için güneşe karşı daha hassastırlar. Bu nedenle 6 aylıktan küçük çocuklar direkt güneşe çıkarılmamalıdır mümkün olduğunca gölgede tutulmalıdır. Eğer güneşe çıkacaksa mutlaka koruyucu losyon uzun elbiseler ve kenarlıklı şapka kullanılmalıdır.
Bronzlaşmak isteyen ergenlerde mutlak koruyucu losyon kullanmalı güneşe alıştıra alıştıra çıkmalıdır. İlk gün güneşte 15-20 dakika kalmalı daha sonra bu süre günde 5 dakika arttırılmalıdır.

Çocuklar güneş ışınlarının en yoğun geldiği saatler olan 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkarılmamalıdır. Bulutlu havalar yanıltıcı olmamalıdır. Çünkü güneş ışınlarının yüzde70'i bulutları geçer. Ayrıca güneş ışınlarının yüzde30'u da seyrek dokumalı kıyafetlerden cilde geçer.
Kum ve suyun güneş ışınlarını yansıttığını unutulmamalıdır. Gölgede bile cilt yanıkları olabilir. Şapka veya şemsiye çocukları yansıyan ışınlardan koruyamaz.
Çocukların gözleri güneşten korunmalıdır. Yıllarca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak katarakt riskini artırır. Çocuklara ultraviyole ışınlarına karşı korumalı güneş gözlükleri alınmalıdır. Güneşten en çok yanaklar burun ve omuzlar etkilendiği için özellikle bu bölgelere koruyucu losyonlar uygulanmalıdır.

Güneş yanıkları için riskli grup hangisidir?


Çocukların yüzde15'i asla bronzlaşmayan fakat yanan ciltlere sahiptir. Özellikle açık tenli çocuklar tüm hayatları boyunca güneşe karşı dikkatli olmak zorundadır. Eğer çocuk açık tenli sarışın veya kızıl saçlı çilli mavi veya yeşil gözlü çok benli ise güneş yanıklarına karşı daha hassastır dolayısıyla cilt kanseri açısından da riskli gruptadır. Bu çocuklar yazın çok kısa süreli bile güneşe çıkacak olsalar koruyucu losyon kullanmak zorundadır.


Alıntıdır.

Güneş Işınının Bebeklere Faydaları ve Zararları Nelerdir

Güneşin fotosentez D vitamini oluşumunu sağlamak ısı ve ışık yaymak mikropları öldürmek ve insanlara psikolojik olarak olumlu etkilemek gibi sayısız yararı bulunuyor. Ancak güneşin faydaları olduğu kadar birçok zararı da var.

Güneş yaydığı UVA ve UVB ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlı. Güneşin zararları bu kadarla sınırlı değil. “Uzun yıllar güneş ışınlarına maruz kalındığında deride güneşin geç dönem etkileri ortaya çıkar. Bunlar; güneşe bağlı deri yaşlanması ciltte ince veya kalın çizgilenme kuruluk ince kırmızı damarcıklar renk bozukluğu derinin esnekliğinin azalması ve siyah noktalardır. Bu olay sadece yaz aylarında güneşlenirken olmaz. Bu açıdan yolda yürürken araba kullanırken spor yaparken de güneşten korunmak gerekir.”Güneş lekeleri ihmale gelmez
----------------------------------------------

Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlanabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşte tutulmaya başlanabileceği belirtildi.
Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük bebeklerin sağlıklı gelişimi için aldığı gıdalar kadar güneş ışığının da önemli olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Şükrü Küçüködük D vitamininin kemik gelişimi için önemli olduğuna işaret etti. D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığının geliştiğini belirten Prof. Dr. Küçüködük raşitizmli bebeklerin bıngıldağının geç kapandığını dişlerinin geç çıktığını oturmasının ve yürümesinin geciktiğini kemik gelişiminin ise bozulduğunu söyledi.

“Bebeğin sağlıklı gelişimi için aldığı gıda ne kadar önemli ise güneş ışığı da o kadar önemlidir” diyen Prof. Dr. Küçüködük çocukların çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda günde en az 2 saat kadar dışarı çıkarılarak güneş ışığından yararlandırılması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlandırılabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşte tutulmaya başlanabileceğini bildiren Prof. Dr. Küçüködük çocuklara güneş banyosu yaptırılırken dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:
“Bebek güneşe çıkarılırken baş ve gözleri korumak için güneş başlığı giydirilmelidir. Yazın güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında çocuklara güneş banyosu yaptırılmamalıdır. Güneş banyosuna ilk gün 2 dakika ile başlanmalı her gün 2’şer dakika artırılmak sureti ile 30 dakikayı geçmemek kaydı ile güneş banyosu yaptırılmalıdır. Güneş banyosu yaptırılırken fanila ve şapka giydirilmeli ve çocuklar güneşin altında kesinlikle uyutulmamalıdır.”

Prof. Dr. Küçüködük daha büyük çocukların ise yaz aylarında çıplak olarak güneş banyosunun 45 dakikayı geçmemesi gerektiğini vurguladı.


Güneşin yararlı olduğu kadar zararlı olabileceğine de dikkati çeken Prof. Dr. Küçüködük yaz aylarında çocuklarda güneş çarpmalarına karşı dikkatli olunmasını istedi.

Çocuğun uzun süre güneşlendirilmesinin deride kızarıklığa acı hissi oluşmasına fazla etkilenmiş bölgelerde cildin su toplamasına baş ağrısı kusma ateş ile seyreden güneş çarpmasına yol açabileceğini bu durumda acilen doktora başvurulması gerektiğini bildirdi.

Güneş çarpmalarında çocuğun cildi soğuk ve nemli ise gölge ve serin bir yere yatırılıp bacaklarının yüksekte tutulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Küçüködük deri kırmızı bir renk almış sıcak ve kuru ise soğuk su altında tutulduktan sonra çocuğun serin ve gölge bir yere yatırılıp ateşi düşünceye kadar soğuk suya batırılmış bir bezle vücuda kompres uygulanması gerektiğini belirtti.

Çocuklarda güneşin zararlı etkilerini azaltmak için hassas ciltler için geliştirilmiş yüksek koruma faktörlü güneş losyonlarının doktor önerisi ile kullanılabileceğini söyledi

----------------------------------------------------Güneş ışını yetersiz kaldığında D vitamini eksikliğinden meydana gelen hastalıklar


D Vitamini EksikliğiBesinlerle alınmasının ötesinde güneş ışınları etkisiyle deride de oluşabildiği için eksiklik oluşumu değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Güneş ışığı ile az temasta olmak (hava kirliliği bulut giyim tarzı pencere camı deri rengi yöresel özellikler) barsaklardan emilimi etkileyen sebepler yaş (ileri yaşlarda hem deriden üretim hem de barsaklardan emilim ile karaciğer fonksiyonlarında azalma olur) gibi nedenler eksikliğin ortaya çıkmasına yol açar. İlk olarak etkilenen kemiklerdir.

-Çocuklarda Raşitizm denen hastalığa yol açar. (Bu hastalık daha sonra kendi bölümünde detaylı olarak anlatılacaktır.)
-Erişkinlerde ise osteomalasi hastalığına neden olur. Sıklıkla doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Özellikle sık doğum ve inanışlar gereği örtünmek suretiyle yeterli güneş ışını alamama nedenleri hastalığın oluşumunu kolaylaştırır.
-Bebeklerde eksikliğinde sık olarak görülen belirti huzursuzluk iştahsızlık dışkı bozuklukları ile emerken ve uyurken kafasında terleme olmasıdır. Bu terlemenin daha başka sebepleri varsa da en sık D Vitamini eksikliğidir.
-Yatış pozisyonuna bağlı olarak kafatasının şeklinde değişiklikler oluşur.
-Kaslarında da gevşeklik güçsüzlük nedeniyle oturmakta ayağa dikilmekte zorlanırlar.
-Bebekler için doğal olan bıngıldak denilen kafatasındaki yumuşak bölgeler aylara göre belirli açıklığa sahiptir. Eksikliğinde küçülme ve kapanma gecikir.
-Kafatasının arka yan bölgelerine parmakla basıldığında masa tenisi topu gibi içeriye doğru bir esneme oluşur (kraniotabes ).
-Göğüs kafesini oluşturan kemiklerde ön yüzde iki sıra halinde derinin altında tespih dizisi gibi deri altında oluşan yuvarlak kabarıklıklar meydana gelir.
-El bileğini oluşturan kemiklerin genişlemesi sonucu bilek kalınlaşır.
-Daha sonraları genellikle 15 - 2 yaş civarında göğüs kafesinde yassılaşma öne çıkıklık bacak kemiklerinde eğrilmeler dikkati çeker.
-Dişlerin gelişmesi yetersiz ve şekil bozuklukları olur.
-Tetani denilen adale kasılmaları ortaya çıkar.
-Göz adaleleri ve kulak kemiklerinin etkilenmesi sonucu görme ve duyma bozulur.Çocukluk Çağındaki Güneş Yanıkları Cilt Kanseri Yapıyor

Cilt kanserinin en önemli nedeni çocukluk çağındaki güneş yanıklarıdır. Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınları uzun süre güneşe maruz kalındığında cilt yanıklarına yol açar. Tekrarlayan cilt yanıkları da cilt kanserlerine neden olur.
Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu cilt yanıklarını önlemektir


En tehlikeli cilt kanseri olarak bilinen “Malign melanoma”nın en önemli nedenleri arasında güneş ışınlarının zararlı etkileri gösterilmektedir. Malign melanoma ileri yaşta ortaya çıksa bile bunun nedeni çocuklukta maruz kalınan güneşin zararlı ışınlardır. Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir çocuğun malign melanomaya yakalanma riski yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu cilt yanıklarını önlemektir.


Güneş yanıkları nasıl olur?


Uzun süre güneşe maruz kalındığında ultraviyole ışınları; ciltte önce kızarıklık daha uzun süreli hasarlarda da içi su dolu baloncuklara sebep olur. Kızarıklık ağrı şişme güneşten 2-4 saat sonra başlar 24 saatte maksimuma ulaşır. Bu birinci derece yanıktır. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda yanık artık ikinci derece olmuş demektir. Üçüncü derece yanıklarda kabuklanmalar olur güneş üçüncü derece yanığa sebep olmaz.

Güneş yanığı olduğunda ne yapmak gerekir?

-Çocuklarda ağrı ve sıcaklık hissi 48 saat sürer. Nemlendirici kremler günde üç kere uygulanırsa çocuğu rahatlatır. Bu kremlere iki gün devam edilmelidir. Çok kalın yağlı merhemler kullanılmamalıdır. Bu durum çocuğu daha sıcak tutarak terlemesini engeller.
-Çocuğa soğuk banyo yaptırmak veya günde bir kaç kez yanık yerine soğuk su ile ıslatılmış giysiler koymak ağrıyı azaltır duş çok ağrı verici olabilir.
-Yanıklar olduğunda çocuğa bol su içirilmelidir. Bu durum hastalık hissini önler.
-Bir hafta içinde soyulmalar başlar deriye nemlendirici kremler sürmek gerekir.
-Deri su toplar ve patlarsa üzerindeki ölü deriyi temiz küçük bir makasla temizlemek gerekir. Sonra da antibiyotikli bir krem sürülmelidir. Merhemi günde üç kez yıkayıp tekrar sürmek gerekir. Derinin su topladığı durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurulup tedaviye başlanmalıdır.
-Güneş yanıklarında yapılan sık yanlışlıklardan biri; yanık yerine diş macunu yoğurt veya yoğun merhemler sürmektir. Bunların hem faydası yoktur hem de temizlenmesi zordur. Diğer bir hata da güneşten koruyucu losyonlarla bronzlaştırıcı losyon veya yağları karıştırmak koruyucu yerine bronzlaştırıcı kullanmaktır.

Güneş yanıkları nasıl önlenebilir?Çocuklar günde 30 dakikadan fazla dışarıda duracaksa güneşten koruyucu losyon kullanılmalıdır.
Süt çocuklarının ciltleri daha ince olduğu için güneşe karşı daha hassastırlar. Bu nedenle 6 aylıktan küçük çocuklar direkt güneşe çıkarılmamalıdır mümkün olduğunca gölgede tutulmalıdır. Eğer güneşe çıkacaksa mutlaka koruyucu losyon uzun elbiseler ve kenarlıklı şapka kullanılmalıdır.
Bronzlaşmak isteyen ergenlerde mutlak koruyucu losyon kullanmalı güneşe alıştıra alıştıra çıkmalıdır. İlk gün güneşte 15-20 dakika kalmalı daha sonra bu süre günde 5 dakika arttırılmalıdır.

Çocuklar güneş ışınlarının en yoğun geldiği saatler olan 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkarılmamalıdır. Bulutlu havalar yanıltıcı olmamalıdır. Çünkü güneş ışınlarının yüzde70'i bulutları geçer. Ayrıca güneş ışınlarının yüzde30'u da seyrek dokumalı kıyafetlerden cilde geçer.
Kum ve suyun güneş ışınlarını yansıttığını unutulmamalıdır. Gölgede bile cilt yanıkları olabilir. Şapka veya şemsiye çocukları yansıyan ışınlardan koruyamaz.
Çocukların gözleri güneşten korunmalıdır. Yıllarca güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak katarakt riskini artırır. Çocuklara ultraviyole ışınlarına karşı korumalı güneş gözlükleri alınmalıdır. Güneşten en çok yanaklar burun ve omuzlar etkilendiği için özellikle bu bölgelere koruyucu losyonlar uygulanmalıdır.

Güneş yanıkları için riskli grup hangisidir?


Çocukların yüzde15'i asla bronzlaşmayan fakat yanan ciltlere sahiptir. Özellikle açık tenli çocuklar tüm hayatları boyunca güneşe karşı dikkatli olmak zorundadır. Eğer çocuk açık tenli sarışın veya kızıl saçlı çilli mavi veya yeşil gözlü çok benli ise güneş yanıklarına karşı daha hassastır dolayısıyla cilt kanseri açısından da riskli gruptadır. Bu çocuklar yazın çok kısa süreli bile güneşe çıkacak olsalar koruyucu losyon kullanmak zorundadır.Konu daywest tarafından (12-06-2011 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
gunes, isininin, bebeklere, faydalari, zararlari

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Güneş ışınının Bebeklere Faydaları ve Zararları

Güneş ışınının Bebeklere Faydaları ve Zararları konusu, SAĞLIK / Çocuk Sağlığı ve Eğitimi forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats