bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Çocuklarımız

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15-04-2009, 12:24   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sorumluluk Nedir ?

Sorumluluk nedir ?
Sorumluluk kısaca “”Bireyin uyum sağlaması üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi”" olarak tanımlanmaktadır.
Sorumluluk sahibi çocuklar;
Kendi kararlarını verebilen karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen değer yargılarını gözeten bağımsız davranabilen kendine güvenli başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen çocuklardır. Yaptığı işi sonuna kadar götüren ve yapmakta olduğu bir davranışın olası sonuçlarına katlanmayı göze alan çocuğa sorumlu çocuk olarak bakabiliriz.
SORUMLULUK DUYGUSUNUN GELİŞİMİ
Sorumluluğu öğrenmek de tıpkı diğer becerileri öğrenmek gibidir. Çocuk ne kadar çok denerse bu konuda o kadar çok başarılı olur. Çocuğun kendi kendini yöneten yüksek benlik saygısına sahip doyumlu bir birey olarak gelişmesi büyük ölçüde ona sağlanan fırsatlara ve ebeveyn yaklaşımına bağlıdır.
Koruyucu ebeveyn yaklaşımı çocuğun bağımsızlık ve sorumluluk hissetmesini engeller. Ebeveynler iyi niyetle yaklaştıklarını düşünerek çocukları için her şeyi yapmaları gerektiğine inanırlar ve onların bütün yaptıklarından kendilerini sorumlu hissederler. Yemeğinden giyimine ev ödevlerinden hobi ve arkadaş seçimlerine kadar çocuk adına her şeye karar verirler. Çünkü onlara göre çocukların davranışları kendi anne babalıklarının yeterliliğini yansıtır. Fakat çocuklarını bütün sonuçlardan korudukları için onların öz güvenlerini ve bağımsızlıklarını yok edebilirler.
Bir başka aile tutumu olan destekleyici yaklaşım çocuğun sınırlar içinde karar vermesine ve bu kararların sorumluluğunu taşımasına olanak tanır. Bu yöntem sorumluluk almayı içeren bir yaklaşımdır. Aynı zamanda öz disiplini yani kendi kendini yönlendirme yeteneğini geliştirir. Bu tutumu benimseyen aileler evdeki işler konusunda çocuktan yardım beklediklerini açıkça belirtirler. Böylece başlangıçta çocuğun acemice yapacağı bu işler daha sonra deneyime ve sorumluluğa dönüşecektir. Bu nedenle iki buçuk yaşından başlayarak döke saça da olsa çocuğun çorbasını kendi başına içmesine fırsat vermek kendi odasında kendi yatağında yatmasına ortam hazırlamak sofra hazırlama alışveriş araba temizliği gibi konularda onun yardımını beklemek “”sorumluluk”" konusunda çocuğu cesaretlendirici ve destekleyici bir ortam sağlar. Bu ortam çocuğun kendi kendine yetmesine ve kendini yönetmesine fırsat vereceğinden onun kendine olan güvenini de artıracaktır.
Çocuğunuzun öncelikle evde bazı sorumluluklar üstlenerek sorumluluk bilincinin gelişmesi onun okul ile ilgili sorumluluklarını da daha kolay üstlenmesine ve karşılaşabileceği sorunlarla baş edebilmesine yardımcı olacaktır. </B>Çocuğun yaşı ne olursa olsun sorumluluk almayı öğrenmenin anlamı şu üç alanda kabul edilebilir davranışlar gösterebilmektir:
 • Kurallara uymak
 • Sağduyu kullanmak
 • Tercihlerin ya da seçimlerin sonucuna katlanmak
Ancak sorumluluk başkalarının söylediği her şeyi yerine getirme olarak düşünülmemelidir. Ebeveyninin öğretmeninin ya da çevrenizdeki herhangi birinin söylediklerini yerine getiren çocuğa sorumlu çocuk gözüyle bakamayız. Bu şekilde davranan çocuk gerektiğinde öncelik vermesi gereken konuların ayrımını yapamaz. Örn: Ertesi gün dersi varken arkadaşı çağırdı diye gezmeye giden çocuk sorumlu değildir.
Çocukta Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır?
Çocuğumuzdan beklentilerimizin gerçekleşmesi durumuna göre onun sorumluluklarını öğrendiğini ya da öğrenmediğini düşünürüz. Her ebeveynin farklı beklentileri olacaktır. Her çocuk aynı zamanda aynı sorumluluğu alamaz. Çocukların kişilik özellikleri fiziksel yapıları dikkate alınmalıdır. Burada önemli olan çocukların kendi işini yaparken engellenmemesidir.
Koruyucu anne-babalar bebeklikten itibaren “”O yiyemez çocuktur”" “”O giyemez çocuktur”" deyip çocuğun her işini kendileri yaparlar ilköğretim çağına gelindiğinde okul çantasını hazırlama işi bile annenin görevidir. Bazılarının bunu abartarak ev ödevlerini bile yaptığı görülür. Sık sık görürüz; bir soru sorulduğunda çocuğun yerine cevap vermeye kalkan anne-babaları. İşte bu ve benzeri davranışlar çocukta sorumluluk duygusu ve kişilik gelişimini olumsuz etkileyen ebeveyn tutumlarıdır.
Her ihtiyacı anne-baba tarafından karşılanan devamlı neyi nerede ve nasıl yapacağı kendisine hatırlatılan yanlış yaptığında azarlanan ve kınanan çocuklar gölge bir kişiliğe sahiptir. Anne babaya sormadan bir iş yapmayı tercih etmezler kendilerine güvenlerini kaybedebilirler. Karşılaştıkları bir problemi çözmekte güçlük çekebilirler. Böyle çocuklarda okul korkusu çok yaygındır okula uyum sağlamakta zorluk çekebilirler. Duygularını tepkilerini rahatça ifade etmesine gerektiğinde ‘hayır’ demesine izin verilmeyen çocuklarda bağımsız bir kişilik gelişmediği için sorumluluk duygusu kazanmakta da zorlanırlar.
“”O daha çocuk kendi başına karar veremez.” “”Onun için doğru olanı yapıyoruz.”" “”Hayır öyle demek istemiyorsun.”" “”O zayıf alıyor ben üzülüyorum.”" cümleleri sıklıkla kaçınılması gereken cümlelerdir.
Değişik Yaş Gruplarındaki Çocukların Alabilecekleri Sorumluluklar
İki ve Üç Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar
 • Oyuncakları toplamak ve onları yerlerine koymak
 • Kitap ve dergileri gerekli yerlere koymak
 • Peçete tabak ve çatal kaşıkları sofraya koymak (ama istenen biçimde olmayabilir)
 • Bir şeyler yedikten sonra kendi kirli tabaklarını kaldırmak
 • Kendisiyle ilgili bazı durumlarla ilgili seçme imkanının sunulması sonucunda karar verme yeteneğinin gelişmesi
 • Sofranın toplanmasına yardımcı olmak
 • Yardımla giyinmek ve soyunmak.
Dört Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar
 • Sofrayı kurmak
 • Oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını veya kendine ait eşyaları yerlerine kaldırmak
 • Oyun oynarken nerede olacağını anne babasına söylemek
 • Toz alma gibi basit ev işlerinde yardımcı olmak
 • Bulaşık makinesinin doldurulmasına yardım etmek
 • Alışveriş dönüşü malzemelerin yerleştirilmesine yardımcı olmak
 • Alışveriş sırasında malzemelerin raflardan alınmasına yardımcı olmak
 • Basit bazı yiyeceklerin hazırlanmasına yardım etmek.
Beş Yaş Çocuklarının Alabilecekleri Sorumluluklar
 • Sofrayı her şeyi yerli yerine koyarak hazırlamak
 • Yatakları düzeltmek ve odasını temizlemek
 • Basit bir kahvaltıyı hazırlamak
 • Yedikten sonra kirlilerini kendi başına kaldırmak
 • Giyeceklerini önerileri dikkate alarak seçmek ve kendi başına giyinmek
 • Kirli giyeceklerini sepete atmak
 • Telefona gerektiği şekilde cevap vermek
 • Ayakkabılarını bağlamayı öğrenmek
 • Kendi kendine hazırlanmak (saçını tarama).
SORUMLULUK KAZANDIRMADA ANNE BABAYA DÜŞEN GÖREVLER
 • Çocuğunuz sizinle işbirliği yapsa da yapmasa da koşulsuz sevgi ve onay gösterin. Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın ona değer verdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilmesini sağlayın.
 • Çocuğunuzun size bağımlı olduğunu düşünüyorsanız koruyucu tutumunuzu değiştirin.
 • Sürekli sorumsuz davranan çocuklar anne babaları tarafından sorumlu davranmalarına izin verilmeyen çocuklardır.
 • Çocuğunuzun kendi davranışlarının sorumluluğunu almasına ve iyi gitmeyen davranışlarını değiştirmesine fırsat verin.
 • Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar listesi hazırlayın. Sorumluluğunu üstlenmek istediği işleri bu listeden seçmesine fırsat verin ve onun doğru kararlar verebileceğine olan güveninizi koruyun. Bu listeden seçim yapması konusunda onu zorlarsanız ya da yapacağı işleri siz seçerseniz sorumluluk duygusunu geliştirmeniz zorlaşır.
 • Ev ile ilgili sorumlulukları çocuklarınız arasında paylaştırırken adil olun. Bunun en iyi yolu işlerin sırayla yapılmasıdır.
 • Çocuğun kırıp dökmesinin ve yaşadığı olumsuz deneyimlerin öğrenmenin gerekli şartı olduğunu unutmayın.
 • Çocuğunuzun yaptığı yanlış seçimlerin (hayatını tehlikeye atmadıkça) sonuçlarını yaşamasına izin verin ki onlardan bazı dersler çıkarabilsin.
 • Çocuğunuza yardım edeyim derken onun sorumluluğunun gelişmesini engelleyebileceğinizi unutmayın. Eğer işin nasıl yapılabileceğini bilmiyorsa ona işin nasıl yapılacağını gösterin.
 • Çocuğunuza uygun model oluşturun. Çünkü sorumluluk kazandırmak istediğiniz halde sizin sorumluluklarınızı yerine getirmemeniz onu olumsuz etkileyecektir. İşe yaramayan davranış inanç ve tutumlarınızı değiştirmeye istekli olun.
 • Çocuğunuz sorumluluklarını yerine getirmediği zaman ne gibi ceza veya yaptırımlarla karşılaşabileceğini söylemek yerine işini bitirdiğinde onu manevi yönden destekleyerek (aferin çok güzel oldu teşekkür ederim gibi) güven duygusunun ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlayın.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nurküllü (15-04-2009)

Alt 15-04-2009, 11:17   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Sorumluluk Nedir ?


ŞEYMA canım sen birtanesin...Çok yararlı bilgiler emeğine sağlık canım...


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-04-2009, 04:41   #3 (permalink)
 
tatlıbaby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emegine saglık


tatlıbaby isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 02-10-2011, 10:34   #4 (permalink)
ertan yaz
Avatar Yok
 
Face7 site

güzel


 
Alt 12-10-2011, 06:01   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence güzel ama benim işime yaramadı


 
Alt 19-10-2011, 09:18   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bence güzel bir site. İşime de yaradı.


 
Alt 08-12-2011, 06:52   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence çok kötü hiç bi aşeme yaramadı yazılım var


 
Alt 18-01-2012, 05:49   #8 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

sorumluluk hayatinin her aninda sorumluluk hissetigin kisi icin herseyi göze almak.


Tülin2012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 21-02-2012, 09:49   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel


 
Alt 27-11-2012, 09:33   #10 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Işime yaradı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sorumluluk Nedir ?

Sorumluluk Nedir ? konusu, BAYANLAR ÖZEL / Çocuklarımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sorumluluk nedir, sorumluluk nedir kısaca, sorumluluk ne demektir, görev ve sorumluluk nedir, sorumluluk ne demek, rol ve sorumluluk nedir, sorumluluk nedir kısa bilgi, görev nedir sorumluluk nedir, sorumluluk ne demektir kısaca, sorumluluk nedir v, sorumluluklar nelerdir, sorumluluk nelerdir, sorumluluk nedir kısa, sorumluluk kısaca nedir, kısaca sorumluluk nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ask Nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 1 07-03-2017 10:19
Nts nedir? Bkmlyz Gebelik 0 01-02-2009 01:10
Aşk nedir? nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 17-10-2008 12:49
Aşk nedir? nimlahza Komik Yazılar 0 07-10-2008 03:43
Din Nedir? CooLKadin Dini Bilgiler 3 21-04-2008 04:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats