bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Çocuklarımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2009, 05:51   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Süt Çocuğunun Hastalıkları...

Doğum esnasında çocuğun kafasında şişkinlikler meydana gelip ana babayı telâşa düşürebilir. Fakat bunlar doğumdan bir iki saat sonra kendiliğinden kaybolur. Çocukların yüzde 80 inde doğumun üçüncü dördüncü günü bir çocuk sarılığı zuhur eder. Fakat bu da kısa zamanda kendiliğinden geçer. Ancak 15 gün*den fazla sürererse hekime haber vermelidir. Sarılık devam etti*ği müddetçe çocuklar âtıl ve dalgındırlar. Gıda almak istemez*ler. Yeni doğmuş çocukların göğsünden bir iki damla süt gel*mesi de önemli birşey değildir. Yalnız bu vesile ile çocuğun göğsüne basmamalıdır. Çocuk yırtık dudakla dünyaya geldi ise bunu hemen ameliyatla düzeltmek lâzımdır. Damak çatlakları üç yaşından sonra ameliyat edilir. Çengel ayaklar hemen ortopedik tedaviye verilmelidir. Çocuk süt emerken morarıyorsa bir kalb hatası var demektir.

Süt çocuğunun en ciddî rahatsızlıkları yanlış beslenmeden ileri gelir. İhtiyaçtan fazla şeker ve un verilmesi çocuğun sıhha*tini bozar. Çocuk solar ve hastalıklara karşı dayanıklı olmaz. Bir müddet sonra da büyümesi durur. Bazı anneler erkenden sulandı*rılmamış inek sütü verirler. Veya sun?i süt müstahzarlarını su ile değil sütle sulandırırlar. O zaman çocuklar rahatsızlanır iyi uyumazlar abdestleri serttir. Büyümeleri durur.

Çocuğun ikinci altı ayında vitamin eksikliği hastalıkları bil*hassa raşitizm baş gösterebilir. Bunun için sebze ve meyve su*yunu ihmal etmemeli.

Süt çocuğunun en ciddi ve en sık görülen rahatsızlığı ishal*dir : Bu hastalık bilhassa sütün kolay bozulduğu yaz aylarında olur. Bunun için çocuğun abdestini kontrol etmelidir. Süt çocu*ğu ilk iki üç gün yeşil siyah bir abdest yapar. Bu tabiîdir. Yal*nız çocuğu bezlerinde kırmızı kenarlı lekeler görülürse bu abdes-te kan bulunduğu delâlet ederki hemen hekime haber vermelidir. Çocuğun bezi saklanmalı ve doktora gösterilmelidir. Ana sütü emen çocukların abdesti altın sarısı renginde melhem yumuşaklı-ğındadır. Fena kokusu yoktur. Çocuk normal halde günde dört defa abdest yapar. Çocuğun barsağımn bozulduğu abdestinin ye*şil renk olmasından belli olur. Bilhassa biberonla beslenen çocuk*larda bu daha ehemmiyetlidir. Böyle çocuklarda ishale büyük is*tidat vardır. Böyle hallerde çocuğa altı saat çaydan başka birşey vermemeli ve çaya da şeker değil Sakkarin atmalıdır. Diğer öğün*leri sütsüz yalnız pirinç suyu vermeli çocuk bundan istediği ka*dar emmelidir.Bu tedbirle ishal durmazsa ve hele kusma baş gösterirse hekim çağırmalıdır. İshaller devam ederse çocuğun vücudunda bir zehirlenme var demektir ki fazla su kaybı dolayısiyle vücu*dun susuz kalmasına sebep olur. Bu gibi hallerde doktor çocuğa bol miktarda hafif çay verecek kalbini takviye edecek bağırsa*ğını teskin edecektir. Normal gıdaya geçinceye kadar çocuğa Eledon plazmon Larosan gibi sunî gıda maddelerinden birisini vermektir.

Ana sütü emen çocuklarda kabız nadir değildir : Bazan ço*cuk iki üç günde bir abdest yapar. Sun?î beslenen çocukta kabız sütün ihtiyaçtan fazla geldiğini gösterir. O zaman sebze ve mey*ve suyu vermeli malt hülâsası da verilebilir.

Süt çocuğunda kusma çok olur : Ya acele yahut ihtiyacın*dan fazla emer veyahut da emmeden sonra çocuk iyi tutulmaz. Bazı çocuklarda asabî bir kusma meyli vardır. Bu yüzden çocuk zayıflıyorsa hekim çağırmalıdır. Bazan çocuğun midesi boşalmaz. Barsağa açılan yoldan spazm olur. Bu ciddî bir haldir. Ve cerra*hî bir tedaviyi icabettirebilir.

Süt çocuğu çevresindeki insanlardan bulaşık hastalıkları kap*maya çok müsaittir : Çocuğun nezlesini bile ciddiye almalıdır. Çünkü akciğerlere iner bronşit ve pnömoni yapabilir. Çocuk gribe ve tüberküloza karşı da çok istidatlıdır. Çocukta ekzemalar sa*buna veya bazı gıda maddelerine karşı aşırı hassasiyetten ileri gelir. Çocuğun gıdasından bu zararlı maddeleri çıkarmalıdır. Ba*zı çocuklarda deri ve muhati gışalarda sık sık döküntüler olur. Bu gibi hallerde yemekten yağı kesmeli hastalanan yerleri su ve sabunla temasa getirmemeli yalnız zeytinyağı veya susam yağı ile silmeli.daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-05-2009, 10:55   #2 (permalink)
 
tatlıbaby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emegine saglık cnm gerçekten çok hoş


tatlıbaby isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
daywest (08-05-2009)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Süt Çocuğunun Hastalıkları...

Süt Çocuğunun Hastalıkları... konusu, BAYANLAR ÖZEL / Çocuklarımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: süt çocuğu hastalıkları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuk hastalıkları кєℓєвєк Çocuklarımız 0 06-12-2008 09:34
Tırnak Hastalıkları Bkmlyz Sağlığımız 0 26-05-2008 10:53
Diş eti Hastalıkları Bakimliyiz Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 03-04-2008 04:24
Saç Hastalıkları Bakimliyiz Sağlığımız 0 01-04-2008 09:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats