bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Çocuklarımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-11-2010, 08:11   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Basit Çocuk Oyunları

Yağ satarım oyununda önce bir ebe belirlenir. Oyuncular yüzleri birbirine dönük halka oluşturacak biçimde yere otururlar. Ebe bir mendilin ucunu düğümleyerek eline alır. Bunu arkasında saklayarak halkanın çevresinde dolaşmaya başlar. Bu sırada da oyuna adını veren şarkıyı söyler:


Basit Çocuk Oyunları
Yağ satarım bal satarımUstam öldü ben satarım.Ustamın kürkü sarıdır.Satsam 15 liradırZam-bak Zum-bakDön arkana iyi bak. Dolaşırken mendili belli etmeden oyunculardan birinin arkasına yere koyar. Arkasına mendil bırakılan oyuncu bunun farkına vardığı anda mendili alarak ebeyi kovalamaya başlar. Ebe yakalanmadan onun yerine oturursa mendili alan çocuk ebe olur; yakalanırsa oyun aynı ebeyle devam eder.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (04-11-2010)

Alt 02-11-2010, 08:12   #2 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Cocuk oYUNLARI 2

BEŞ TAŞ

Karşılıklı iki kişi tarafından oynanır. Kızlar da erkekler de oynar. Taşlar (5 adet) yere atılır. İlk önce BİRLER oynanır. Birlerde; oyuncu bir taşı baş hizasına kadar havaya atar. Havaya attığı taş yere düşüne kadar taşı havaya attığı elle yerden bir taş alıp havaya attığı taşı tutmak zorundadır. Tutamazsa yanar. İkilerde; yine havaya bir taş atıp aynı elle yerden 2 taş almak Üçlerde; üç taş almak dörtlerde havaya attığı taş yere düşene kadar 4 taşı da almak ve havadan düşen taşı tutmak zorundadır. Daha sonra işaret parmağını (sol el) orta parmağının üstüne koyup yere dayayarak köprü oluşturulur. Sağ elle de bir taş yukarı atılır. 4 taşı da birbirine değmeyecek gibi köprü kurduğu parmaklarına yakın bir yere bırakır. Havaya attığı taş yere düşmeden köprüden bir taşı diğer tarafa geçirir ve yukarıya attığı taşı yere düşmeden tutar. Dört taşı da birer birer diğer tarafa geçirince bu bölüm de bitmiş olur. Sonra 5 taşı sağ elle havaya atıp birlerde en az bir taş elinin üstünde kalacak şekilde taşları yakalar elinin üstündeki (tersindeki) taşı tekrar eliyle yukarı atar ve avucuyla yere düşmeden yakalar. Bu hareket ikilerde 2 taş üçlerde 3 taş dörtlerde 4 taş ve beşlerde 5 taş elinin üstünde tutulup avucuyla yakalayacak biçimde devam eder. Elinin üzerinde eksik taş yakalarsa ve avucuyla tutamazsa yanmış olur.
Yukarıda tüm bu hareketleri yanmadan yapıp tamamlarsa oyunda başarı sağlamış olur ve rakibine karşı bir oyun ilerde olur.

Aynı oyun koyun kuzu ve keçilerin ön ayaklarının dizlerinen çıkan aşık kemikleriyle de oynanır. Hatta taştan ziyade aşık kemikleriyle oynanmaktadır.

Bu oyun evde sokakta kısacası biraraya gelen iki kişinin ilk öncelikle tercih ettikleri bir oyundur. Tüm çocuklar tarafından bilinir ve oynanır.

İSTOP

Üç ve daha çok oyuncuyla kız ve erkek karışık olarak iyi havalarda dışarıda oynanan bir oyundur. Çok oyuncu olursa daha neşeli olur. Her oyuncu kendine bir takma isim bulur veya kendi isimleri ile oynarlar.
Ebe olan ortaya geçer ve elinde topu havaya atarak birinin ismini söyler. İsmi söylenen çocuk havaya atılan topu yakalamaya çalışır. Topu tuttuğu anda "İSTOP" der. Bu arada çocuklar uzaklaşabilecekleri kadar uzaklaşırlar. Ancak topu tutan çocuk "İSTOP" dediği anda herkes olduğu yerde kalır. Topu en yakın olana atıp vurmaya çalışır. Duran çocuklar hiç kımıldamazlar. Eğer vurursa ebe o çocuk olur ve topu havaya atar. Vuramazsa topu ebe çocuk yine alır ve havaya atarak oyuna devam eder.

KURTARMACI

Oyun oynayacak çocuklar toplanıp sayışırlar ve böylece ebeyi belirlerler. Ebe oyncuların sayısına bağlı kalmakla beraber genellikle iki kişidir.Oyuncular kaçar ve ebeler onlara dokunmaya çalışır. vurduğu oyuncular bir duvarın dibinde el ele tutuşarak dururlar.Ebelerden biri onları beklerken öteki ebe diğerlerini vurmaya çalışır.Oyuncularda vurulan arkadaşlarını kurtar-maya çalışır.Kurtarması için vurulmuş oyunculardan birinin eline dokunması gerekir.Bu durumda vurulmuş kişiler kurtulur ve tekrar oyuna katılırlar.O anda ona dokunmamış olması gerekir. Ayrıca kurtarıldığı zaman ellerinin bir birine tutulmuş olması gerekir.Ellerin ayrıldığı yerden diğer taraf kurtarılmamış olur. Böylece ebeler herkesi vurabilirse oyun tamamlanmış olur ve eski ebeler yerlerine ebe seçerler ve oyun böylece devam eder.

EBELEMECİ

Bu oyunda bir ebe seçilir.Ebe kaçan oyuncuları vurmaya çalışır. vurduğu oyuncu ebe olur.Bu defa o kovalamaya başlar.Onun vurduğu ebe olur.Oyun böylece devam eder.

AÇ KAPIYI BEZİRGANBAŞI

İki kişi kendi aralarında kendilerine şifre isim seçerler.Daha sonra birbirlerine dönerek tutarlar.Diğer oyuncular arka arkaya dizilirler.Aç kapıyı bezirganbaşı diyerek gelirler.Kapı görevi yapan o iki kişi ellerini kaldırarak onların geçmesini sağlar. Oyuncular aralarına gelince teker teker onları kollarının arasına alır.Araya aldıkları oyuncunun kulağına şifre isimlerini söyleyerek hangisini istediğini sorarlar. Oyuncuda bu bilmediği isimlerden rast gele bir tercih yapar.Kimin ismini söylemiş ise onu arkasına geçirir.Bütün oyuncular bu şekilde yerlerini alınca araya bir çizgi çizilir.Öndeki oyuncular bir ayakları bu çizgide olacak şekilde birer ellerini tutuşurlar.Diğ er oyuncularda bunlara bağlı birbirlerini asılmaya başlarlar.Hangi grup diğer grubu çizgiden kendilerinden tarafa geçirebilirse oyunu kazanır.

MİNİ MİNİ

Bu oyunda da yine iki kişi oyuncu seçicidir.Bunlar oyuncuları eşit şekilde paylaşırlar. Karşılıklı olarak oyuncular oturtulur. Her grubun başı kendi oyuncularının kulaklarına birer isim söyler.Bir gurubun başı karşı tarafa "köpeklerinden geçemedim köpeklerini bağla" diye seslenir.O da "Host" diyerek karşı grubun başının geçmesini sağlar.Geçen oyuncu yerde çömelerek oturmuş olan oyuncuların kafalarını elleyerek birini seçer.Elleriyle gözünü kapatır.Kendi oyuncularından birinin gizli ismini söyleyerek " gelsin benim....... ........" diye çağırır.O isimli oyuncu gelip gözü kapalı oyuncunun alnına tikma gurur geçip yerine oturunca gözlerini açar.Karşıdaki oyuncular kimin vurdugunun belli olmaması için hep beraber "mini mini mini mini mini........ ......... ......... .." diyerek işaret parmaklarıyla burunlarının iki tarafını dokunurlar.Gö zleri kapalı oyuncu kimin vurdugunu tahmin eder.Eğer bilirse vuran oyuncu o tarafa geçer. Bilemezse o öbür tarafa geçer.

YAĞ SATARIM BAL SATARIM

Oyuncular bir yuvarlak oluşturacak şekilde otururlar.Ebe eline mendil alarak dolanmaya başlar.Bu arda " yağ satarım bal satarım ustam ölmüş ben satarım ustam kökü sarıdırsatsam on beş liradır. Zambak zumbak dön ardına iyi bak" şeklinde tekerleme söyler.Ebe dolaşırken mendili oturanlardan birinin arkasına bırakır.Eğer arkasına bıraktığı oyuncunun haberi olmuşsa mendili alıp ebeyi kovalamaya başlar.Ebe de bir defa dolanıp o oyuncunun yerine oturur.Eğer oyuncunun haberi olmamışsa ebe bir dahaki dolaşmasında mendili alıp o oyuncuya vurmaya başlar.O da kalkıp bir defa dolanır gelip tekrar yerine oturur.Oyun böylece devam eder.

KÖR EBE

Bir ebe seçilerek gözleri bağlanır.Diğer oyuncular gelip elleri ile onu yoklarlar.Böyle aralarında şu kanusma olur.

-Ebenerden geldin?

-Handan geldim.Guzum.

-Üstüyün başıyın kokusu ne?

-Yundum arındım da geldim.

-Tahrana tavuk girmişkiş kiş kiş.....kişile derler.

Ebede elindeki çabut yumağı veya havlu ile vurmaya baslar.

ÇİZGİ

Beş köşeden oluşan bir dikdörtgen çizilir.İki tane yan yana çizilerek onluda olabilir.İnce düz bir tas alınıp önce birlere atılır.Tek ayak sekerek önce beslere varılır.Beşlerde iki ayağını yere basabilir.Sonra tekrar sekerek geri döner.Taşı da bulunduğu yerden beraberinde geri çıkarır.Tas veya ayağı çizgiye gelirse yanmış olur.Beşleri de bitirdikten sonra gözlerini kapatarak yürüyerek çizgiye basmadan beşlere varır.Orada gözlerini açarak döner.Çizgiye basmadan bitirdikten sonra arkasını dönerek taşı basının üzerinden atar.Hangi bölüme gelmişse o bölüm onun olur.O artık orada ayaklarını basıp dinlenebilir. Gözlerini açabilir. Diğer oyuncu ise buraya hiç ayak basamaz.Orayı atlaması gerekir. Yalnız beşleri alamaz.

ON BEŞ TAŞ

Her oyuncu için beşer tane olmak üzere küçük çukurlar kazılır.Her oyuncu onbeşer tane küçük taş (çakıl) toplar.Bunlar çukurlara üçer tane dağıtılır.Oyuncu kendi bölümünden herhangi birindeki taşları alarak birer birer dağıtmaya başlar.Sonuncu taşı koyduğu bölümdeki taşları çalarak dağıtmaya başlar.En son taşı koyduğu bölümde taş yok ise o bölümdeki taşlarla beraber alır.Böylece sırayla oynanır.Eğer birinin evinde taş bitmişse diğeri onun en az taş alabileceği bir yere bir taş verir.Böylece oyunda hiç taş kalmayıncaya kadar devam eder.Sonra herkes elindeki taşlarla kendi evini tamamlar.Eğer diğer oyuncunun evinden taş almışsa o elinde kalır.Ve oyun esnasında oraya konulan taslar da onunolur.Ancak kişinin evinde bir taşı varsa diğer ikisini tamamlamak zorundadır. Oyunun sonunda da genellikle çocuklar taşları" cennete cehenneme cennete cehenneme ......." diye omuzlarından atarlar.En son taşı atarken hangisini söylemişlerse oraya gideceklerine inanırlar.

BÜLLÜ DEĞNEK

Bunun için önce 60-70 cm uzunluğunda değnek hazırlanır.Değneğ in bir ucu hafif düzeltilerek büllünün rahat durması sağlanır.Büllü değnek 20-30 cm uzunluğundadır. Ve yerede vurunca rahat havalanması için iki tarafı yontulur.Büyükce yuvarlak bir ebe çizilir.Bunda sırasıyla tokmakuçdan beldenbuttan eld enyerden isimli bölümler bulunur.Ve onar onar sayıdan olusur.Tokmakta atılırken değnek elle tutulur ve büllü ele dayalı olarak tutulur.Bu şekilde hava-landırılarak değnekle vurularak fırlatılır Uçtanda büllü değneğin ucuna yerleştirilerek atılır.Belden de değnek arkadan diğer tarafa uzatılır.Buttanda bir ayak biraz kaldırılıp değnek bacağın altından uzatılır ve büllü değneğin ucuna konur.Eldende değneği tutan elin baş parmaği ile işaret parmaği tarfından tutularak

vurulur.Yerdende ise yere konan büllünün ucuna degnek vurulur. Havaya kalkan büllüye degnekle vurularak firlatilir. Diger oyuncu tarafindan büllü el ile firlatilarak içine sokulmaya çalisilir. disina düsen veya havada iken degnekle vurularak disari çikarilan büllüye degnekle vurularak kalkinca tekrar vurularak firlatilir. Bu üç defa tekar edilir. Eger büllü ile ebe arasini bir defa da atlayarak alabilirse oyun el degistirir. Eger uzarsa adimla sayilmaya baslanir. Hepsi bitince degnek yerdende olduğu gibi atılır.Büllünün vardığı yere kadar diğer oyuncuya ceza verilir.Bu ya tek ayak üzerinde sekmek veya oraya kadar sırtına binmek şeklindedir.Ancak cezalandırılacak oyuncu büllüyü havada eli ile kaparsa ceza diğer oyuncuya yüklenir.Büllü oyun içindeyken yakalanırsa kişinin oyun hakkı ölebileceği gibio ana kadar ki yaptığı sayılarda çıkabilir.

AYAK TOKMAĞI

Bu oyunda da büyük bir ebe çizilir.Büllü ise bir çöptür.Oyuncu büllüyü eline alir.Büllüyü elinden bırakır ve ayağı ile tekme vurarak uzaga fırlatır.Diğer oyuncu yakalayabilirse bunda da oyuncunun hakkı ve sayıları çıkabilir.Oyuncu eline aldığı büllüyü içine atmaya çalisir.Diğer oyuncu havada iken vurarak uzaklaştırmaya çalışır.Eger büllü dışında ise adımla sayılır.Eger çizgi üzerinde ise buna " yarım ellik " denir ki bu durumda oyuncu atışı yenileyebilir. 50 ve 100 gibi bir sayıyı tamamlayınca ceza verilir.Ceza yine binmek veya sektirmek şeklindedir.Kaparsa ceza tersine döner.

KALE YIKMAK

Oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılırlar.Düzgü n büyükçe üç adet taş dikilir.20 -25 metre uzaklığa da yine aynı şekilde üç taş dikilir.Oyuncular atabilecekleri büyüklükte taşları atarak yıkmaya çalışır.Her oyuncu birer defa atar.Ancak her taş yıkan oyuncu bir defa daha atma hakkı kazanır.Eğer üç taşı yıkamamışlarsa taş atma sırası karşı tarafa geçer.Bu defa da onlar taş atarakrakip kaleleri yıkmaya çalışır.Oyun böylece devam eder eğer bir gurup her üç taşıda yıkabilirse öne geçmis olur ve kaleler degişir.Taşlar yeniden dikilerek oyuna devam edilir. Belli bir sayıyı elde edengurup oyunu kazanır.Ceza olarak her oyuncu biri ile eşleserek ona ceza verir.Burada ceza yine binmek ve sektirmektir. Bu oyun genellikle kırlarda ve açık alanlarda oynanır.Çocuk oyunu sayılabileceği gibi gençlerin ve yetişkinlerinde zevkle oynadığı bir oyundur.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (04-11-2010)

Alt 02-11-2010, 08:13   #3 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Cocuk oYUNLARI 3

tilki tilki saat kaç

Bir ebe seçilir ve ebe karşı duvarda arkasını dönüp gözlerini kapatarak bekler. Derin kolda tek sıra olan diğer çocuklar ebeye “Tilki baba tilki baba saat kaç?” diye sorarlar. Ebe bilinen sayılardan birini söyler. Çocuklar söylenen sayı kadar ebeye doğru adım atarlar. Ebe bakmadan önce adımlamayı bitirip hareketsiz beklerler. Ebe hareket edeni oyundan çıkarır. Hareket etmeden ebeye kadar ulaşıp sırtına dokunup başlangıca koşan oyunu kazanır
zehirli eşya


"Zehirli Eşya” oyunu için halka olunup halıya oturulur. Müzik eşliğinde bir oyuncak elden ele dolaştırılır. Müzik kesilince oyuncak kimin elinde kalırsa oyundan çıkar. Bu şekilde oyun devam eder en son kalan oyunu kazanır.elma yeme oyunu

İki elmaya ip bağlanır. Çocuklar sıra ile elmalara gelip ellerini kullanmadan (eller arkada durma) ısırmaya çalışır. Başarılı olanlar alkışlanır. Bu oyunun sonunda da çocukların duygu ve düşüncelerine yer verilerek oyun sırasındaki yaşadıkları problemleri anlatmaları istenir.

kulaktan kulağa

“Kulaktan Kulağa” oyunu için geniş bir daire oluşturulur. Çocuklardan birinin kulağına (büyük elma-küçük elma soğuk su-sıcak su vb.) cümleler söylenir. Cümlenin değişmeden kulaktan kulağa söylenmesi istenirken zıt kavramlara değinilmiş olur. Sondaki çocuk cümleyi yüksek sesle söyler. Cümle değişmemişse oyun başarıyla tamamlanmış sayılır. Değişmiş ise geriye doğru her çocuk cümleyi tekrar söyler. Hatanın kimden kaynaklandığı bulunmaya çalışılır.


dereden geçme

Halıya sabun ile daralıp-genişleyen kıvrımları olan bir dere ve içine balıklar çizilir. Derenin üzerine düz çizgilerden oluşan bir köprü çizilir. Çocuklardan dereye düşmeden ve çizgilere basmadan köprü üzerinden geçmeleri istenir. “Şimdi de siz bir devsiniz ve kocaman adımlarınızla derenin içinde yürüyüp köprünün üzerinden atlıyorsunuz” yönergesi ile bu doğrultuda oyunu sürdürmeleri derenin kıvrımları içinde yürümeleri ve çizgiye basmadan köprünün üzerinden atlamaları beklenir. Kuralları bozmadan oyunu bitirenler başarılı sayılır.


bayrak yarışı


Çocuklardan ayakkabılarını giymeleri istenir ve birlikte bahçeye oyun oynamaya çıkılacağı belirtilir. Bahçeye çıkılırken iki tane çıtalı bayrak alınır. Çocukların iki gruba ayrılıp sıra olmaları sağlanır. Her sıranın 5–6 m. ilerisine taşlarla işaret konulur. Çocuklardan bayrağı ellerine alıp koşarak taşın etrafını dolaşıp dönmeleri söylenir. Bu oyunda tehlikeli olabilecek noktalar çocuklara sorularak açıklamaları istenir. Tehlikeli durumlara dikkat edilerek bayrak yarışı yapılır. Topuk veya parmak ucunda yürünerek oyun zenginleştirilir. Çocukların ilgisine göre oyun 2–3 tur düzenlenebilir.


yılan oyunu

Çocuklar iki çeşit gruba ayrılır. Gruplar belirlenen yerlerde arka arkaya sıra olurlar. Önce her grubun birinci elemanları kendilerine ait (önceden dizilen) sandalyelerin altından yılan gibi sürünerek geçer ve kendi sırasının en arkasında yerini alır. Sonra sıra ikinci elemana geçer. Oyun böyle devam eder. Turu en hızlı tamamlayan grup alkışlanır.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (04-11-2010)
Alt 02-11-2010, 08:14   #4 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Cocuk oYUNLARI 4

ARABA SÜRME


-Benim bir arabam olsa

Araba oturup direksiyonu tutarım.

(Ellerle direksiyon devinimi yapılır.)

-Sağ ayağımla gaza basarım.

(Gaza basma hareketi yapılır.)

-Yürür arabam.

Durmak için frene basarım.

(Frene basar gibi yapılır.)

-Durur arabam.

Şimdi düz yolda gidiyorum.

(Direksiyon hafif hafif çevrilip

" Vınnn vınnn" diye araba sesi çıkarılır.)

-Şimdi sola dönüyorum.

(Direksiyon sola çevirilir.)

-Şimdi sağa dönüyorum.

(Direksiyon sağa çevirilir.)

-Şimdi yine düz yolda gidiyorum....

(Direksiyon hareketi yapılır.)

-Düütttt düütttt!....

Çekilin yoldan.....

(Hızlı gitme hareketi yapılır.)

-Uçuyor arabam....

(Hızlı gitme hareketi yapılır.)

Düüttt düüttttt.....ARABA


-Arabama oturup direksiyon tutarım

(Eller tutma hareketi yapılır.)

-Sağ ayağımı gaza basar.

Sol ayağımla frene basarım.

(Basma hareketi yapılır.)

-Şimdi düz yolda gidiyorum.

Hooop sola dönüyorum.

(Direksiyonla hızlı sola dönme hareketi yapılır.

-Sağa sola sağa sola dön

(Dönme hareketi yapılır.)

-Düütt.... hızlı hızlı gidiyor araba.

Büyüyeceğim.

(Büyüdüğünü gösterme hareketi.)

-Kocaman olacağım

Ben de bir araba kullanacağım.

(Eller daha çok yukarı kaldırılır.

-Düüttt... düütttt....

(Kullanma hareketi.)TREN


Cuf...cufff....cufff...

Tren köprüden geçiyor

(İki el üstüste öne ve arkaya hareket ettirilir.)

-Yokuştan aşağı iniyor

(Parmaklar dirseğe konur ve aşağı doğru indirilir.)

-Çuh çuh çuh...

(Parmaklar dirseğe doğru süratle çıkarılır.)

-Tren geriye dönüyor.

Yukarıya çıkıyor.ÖĞRETMENLER GÜNÜ


-Öğretmenim bir tanedir!

(Sol elin işaret parmağı gösterilir.)

-Onu çok çok severim.

(Sağ elin işaret parmağı

sol elin işaret parmağı çevresinde döndürülür.)

-O konuşur ben dinlerim.

(Sol elin işaret parmağı hareket ettirilir.

Öteki hareketsiz durur.)

-Çok şeyler öğrenirim.

Şarkı söyler dans ederiz.

(Parmaklar el ile birlikte hareket ettirilir.)

-Gezmelere gideriz.

(Parmaklar yürütülür.)

-Öğretmenler Günü'nde

(Sağ elin işaret parmağı hareket ettirilir.

Ötekine dokundurulur.)

-Ona çiçek veririm.

Ellerinden öperim.


DOĞAMIZKIŞA HAZIRLIK


-Anne ne soğuk

(Üşüme hareketi yapılır.)

-Ninem

Atkımı çorabımı ve pantolonumu örecek.

(Hareketler gösterilir.)

-Ninem atkımı işle

Örmeye başlamış bile

(Örme hareketi.)

-Oooo ne kadr uzun örmüş

(Elle gösterilir ve boyuna sarıyormuş gibi yapılır.)

-Dur nine. Bu yünü ben sarayım.

(Yün sarma hareketi.)

-İşte şimdi şapkada sıra

(Baş gösterilir.)

-O ne? Tığla örüyor.

(İşaret parmağı ile örme hareketi.)

-Hem de ne kadar çabuk örüyor.

Bitti işte

Ben de ninemden

Örmesini öğreneceğim.

(Örme hareketi yapılır.)

-Ve kendime çorap öreceğim

Ben de bitirdim

Oh ne güzel sıcacık.

Herkesin yün bir giysisi olmalı

Kışın hiç üşümemeli

Ninemi çok severim

Yanaklarından öper

Teşekkür ederim.

Soğuktan artık hiç korkmam

Yün giysilerim beni çok ısıtır.BENİM BİR KÜÇÜK BAHÇEM VAR


-Onu çok dikkatli kazrım

(Parmaklar tırmık gibi yapılır.)

-Çiçek tohumlarını buraya ekerim

(El ile tohum ekme hareketi yapılır.)

-Yağmur yağacak

(Ellerle yağmur hareketi yapılır.)

-Güneş açacak

(Eller yanlara ve havaya kaldırılır.)

-Benim tohumlarım gittikçe büyüyecek

(Parmaklar önde birleştirilir

Baş öne eğilir yavaş yavaş kaldırılır.)

-Çiçek açacak

(baş üzerşnde iki eln tabanları birleştirilerek

Açma hareketi yapılır.)

-Kış geleccek

-Çiçeklerim tohumlarını saklayıp

(İki elin parmakalrı birleştirilir

Yavaş yavaş kollar indirilir.)

-Kuş uykusuna yatacakVÜCUDUM VE SAĞLIĞIMŞAP ŞAP ŞAP


—Şap şap diye

Elleri çırpalım

(İki kere)


—Pat pat diye

Başlara vuralım

(İki kere başın iki yanına vurulur.)


—Haydi sessizce

Kolumuzu saralım.

(Kollar kavuşturulur.)


—Elleri çırpalım.

(İki kere eller çırpılır.)
MİKROP


—Mikrop çıkmış yürümüş yürümüş…

(Sağ elin baş parmağı sol kol üzerinde yürütülür.)

—Bir evin açık kapısında içeriye girmiş.

Bir de bakmış merdivenler var

(Avuç ortasına gelinir.)

—Başlamış çıkmaya

(Parmaklardan çıkılır.)

—Üst kata çıkınca kapıyı vurmuş.

(Elin üst kısmına elle vurulur.)

-Tak…tak…tak....Kim o

(Çocuk sesi verilir sağ baş parmak sallanır.)

Ben bay mikrop

—Ne istiyorsun?

(Sağ el baş parmağı mikroptur.)

Seni hasta etmeye geldim.

Yoo… Beni hasta edemezsin.

—Bol bol uyudum iyi gıdalarla beslendim.

(Ne istiyorsun?)

—Temiz bir çocuğum aşı da oldum

(Mikrobun sesi de verilir.)

Bana hasta edemezsin

—Ben gidiyorum

(Mikrobun sesi verilir.)

Beni hasta edemezsin

—Ben gidiyorum

(Mikrop merdivenlerden ıh ıh diye parmaklardan indirilir.)

Annesi sabunlu su ile temizlik yapıyormuş

—Mikrobun ayağı kaymış yuvarlanmış

(Yuvarlanma hareketi yapılır.)

—Kendisini kapının dışında bulmuş.
GÖZLERİM


—Görmek için iki gözüm var

(Gözler gösterilir.)

—Koşmak için iki ayağım var.

(Koşma hareketi yapılır.)

—İki elimi sallar

(Eller kulağın arkasına konarak ses duyuyormuş gibi yapılır.)

—İki kulağımla duyarım.

Bir tek burnum var

(Ağız açılarak dil gösterilir.)

—Dilim bir tane

Bol bol öpün diye

(Eller yanaklara konur.)

—Yanağım iki tane.
BEŞ DUYULAR


—İki gözüm iki kulağım

Birer tane burnum ve ağzım var

Bunlarda dudaklarım en dıştadır.

(Dudaklar öne doğru uzatılır.)

—Gülünce dişlerimi görürsünüz.

(Gülümsenir.)

—Ağzımı açınca dilimi görürsünüz.

(Dil gösterilir.)

—Onu sağa sola yukarı aşağı hareket ettiririm.

(Bu hareket yapılır.)

—Dilimle konuşup şarkı söylerim

(Lay lay lay lay denir.)

—En önemlisi yemekleri yerken

Tadına dilimle bakarım.

Tatlı yerken dilim güler.

(Gülünür.)

—Bu bir limon önce ikiye keserim.

Sonradan ağzıma alıp yerim.

Ekşi olduğundan yüzümü

(Yüz mimikleri yapılır.)

Buruştururum.

—Acı yiyince dilimi o o diye hareket ettirir bağırırım.

Şimdi ağzımı kapatıp

Dilimi saklarım.
BAŞ PARMAKÇIK


—Baş parmakçık

(Eller arkaya saklanır.)

—Baş parmakçık

(Sağ eli yumulu baş parmak açık ve dik olarak arkadan çıkarılır.)

—Neredesin? Neredesin?

Buradayım efendim.

(Sol eli yumulu baş parmak açık ve dik olarak arkadan çıkarılır.)

—Buradayım efendim

Nasılsın efendim?

Teşekkür ederim

(İki parmak tokalaşır.)

—Parmak kaç

(Sağ ve sol el kapalı olarak arkaya saklanır.)

—Parmak kaç

(Sonra sırası ile işaret parmağı orta parmak yüzük parmak küçük parmak kullanılarak oyun tekrarlanır.)BEDENİM


—El çırpmak için iki elim var

(İki el çırpılır.)


—Koklamak için burnum

(Koklama hareketi yapılır.)


—Düşünmek için başım

(Baş sallanır.)

—Nefes almak için ciğerlerim

(Nefes alınır.)


—Görmek için gözlerim

(Gözler gösterilir.)


—İşitmek için kulaklarım var.

(Kulaklar gösterilir.)


—Benim işte böyle

Güzel bir bedenim var. *


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (04-11-2010)
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Basit Çocuk Oyunları

Basit Çocuk Oyunları konusu, BAYANLAR ÖZEL / Çocuklarımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: basit çocuk oyunları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Basit Cümle Nedir?-Basit Cümle Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 6 08-02-2017 08:25
Halk Oyunları Türleri CooLKadin Türküler 2 25-04-2011 06:39
Basit Şambaba Tatlısı Tarifi-Basit Şambaba Tatlısı Yapılışı (resimli) gizem Tatlılar 0 22-06-2009 05:08
Başlıca Çocuk Oyunları elif Çocuk Oyunları 0 16-06-2009 11:49
Aşk oyunları Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 03-08-2008 07:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats