bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > Çocuklarımız

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-02-2011, 12:11   #1 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesaj Otistik Ve Zihinsel Engelli Çocuklarla OynanaBilecek Oyunlar

Otistik Ve Zihinsel Engelli Çocuklarla OynanaBilecek Oyunlar

HAMBURGER OYUNU
Battaniye veya mat içinde çocuğu yatırın döndürerek rulo yapın ve siz üstüne baharat koyarmış gibi yapıp hamburgerin üstünü ovalayın. Her baharat çeşidine farklı bir dokunum yaparsanız uyarıyı daha ismi söylendiğinde tanır ve haz...ırlıklı olur veya öğrendikten sonra siz ona sorup bulmasını sağlayabilirsiniz. Mat veya battaniye kalın gelecek olursa alıştığı bir örtü ile de deneyebilirsiniz.

YERDE YÜZME OYUNU
Yere üst üste birkaç mat sererek bir yüzme havuzu oluşturun. Çocuğunuz havuza atlayarak karnının üstünde sürünerek öbür uca dek yüzmeli. Çıktığında çıplak ayak ve elleri havlu ile kurulanmalı. Değişik yüzme stilleri de bu aktiviteye ilave edilebilir. (Mat yerine halı veya battaniye de koyabilirsiniz.) Yüzmeye gitse de bu aktiviteden alacağı çok farklı uyaranlar var.

HALIDA EMEKLEME OYUNU
Emekleme yuvarlanma komando sürünmesi kalçaların üzerinde ilerleme gibi aktiviteler bir rampa üzerinde veya mat- yastık benzeri materyallerle oluşturulan bir tepe üzerinde “lideri takip et” tarzında bir dramatizasyonla uygulanabilir. Ayrıca fok yılan veya yerde yuvarlanan bir köpek olabilir.

HALIDA SÜRÜKLEME OYUNU
Yere alçaklı-yüksekli matlar halılarla bir alan oluşturun.Çocuk sırt üstü veya yüzükoyun pozisyonda biri tarafından sürüklensin. Farklı yönlerde deneyin. Bir mat üzerinde inip-çıkma şeklindeki bu oyunu kontrollü olarak arkadaşları ile birlikte birbirlerini çekmesi sağlanabilir. Hem çeken hem çekilen çocuk için faydalı bir aktivitedir.

TOP YUVARLAMAK
Çocuğunuz yüzükoyun veya sırt üstü yatarken vücudunun üzerinde biraz basınçla top yuvarlayın. Eğer çok kaçınırsa ısrarcı olmayın. Top dışında etrafta kullandığınız pek çok materyali bu eylem için kullanabilirsiniz.

NOKTAYI BULMA OYUNU
Çocuğunuzun vücudunun muhtelif yerlerine yumuşak tebeşirle işaret koyun. Çocuğun bu noktaları dokunarak ovarak silkeleyerek veya bir bez havlu ile temizlemesini sağlayın.

DAĞA TIRMANMAK
Bir çeşit dağ süsü verilmiş bir tepeye karnının üzerinde sürünerek sadece elleriyle kendisini itmesini sağlayın. Tepeye tırmanıştan sonra yuvarlanma veya kayma ödül olarak verilebilir.

EL ARABASI
Çocuğunuz elleri üzerinde yürürken siz veya daha güçlü bir çocuk tarafından bacaklarından tutulur (bir ip veya yol üzerinde de olabilir) ileriye gitmesi sağlanır. Oyunun varyasyonları arttırılabilir. Rampalar merdivenlerde uygulanabilir. Bunu çok dikkatlice çok zorlamadan uygulayalım.

RESİM TAHTASI
Tahta üzerinde her iki elle çizim yapma veya her iki elle aynı/farklı hareketlerle temizleme işlevleri yapılabilir. Traş köpüğü veya yoğun bir kremle aynada ya da farklı bir yüzeyde aynı aktivite uygulanabilir. Ağzına götürme riski nedeniyle krem şanti de uygulanabilir.

DUVAR İTME
Her iki elle çocuğun duvarı itmesi ve itebileceği ağırlıkta bir nesneyi yer değiştirmesi sağlanabilir. Arkasından destek oluşturabilirsiniz. Omuzların ve kolların eşit itmelerine dikkat ediniz.

EVDE UYGULAMALARA ÖRNEKLER
- Yuvarlanmaktakla atmak atlamak koşmak hoplamak.
- Bir çok baş ve vücut hareketiyle dans etmek.
- Baş üzerinde bir nesneyi tutarken yuvarlanmak.
- Sırt üstü yatıpdizleri göğüs üzerinde kavrayıp sallanmak.
- Oyun alanı eşyalarını hareket ettirmek oturmak ve dönmek trambolinde zıplamak.
- Bir duvarı (ya da bir yetişkini) ellerle bir diğerini ayaklarla itmek.
- Çocuk sırt üstü uzanmış ve kolları vücuda dik iken kollar sizi geri itene dek itmek.
- Halat çekme emekleme dirsekler üzerinde sürünme diz üzerinde yürüme (öneyanaortaya)
- Plastik bir bisiklete binerek itmek
- Hayvan yürüyüşleri;
Ayı : Açık bacaklar açık kollara dayanarak
Yengeç : Kalça yere değmeden el ve ayaklar üzerinde.
Ördek : Ayak bileklerini ellerle tutarak.
Sakat Köpek : İki ayakla aynı anda kısa süreli sıçrayışlar.
Yılan : Karın üzerinde el ve ayağın yardımı olmadan.
Solucan : Sırt üstü bacakları yukarı itip sonra vücudu çekerek.
Mors : Karın üzerinde açık kollarla.
- El arabası yürüyüşü
- Dikey bir kara tahtada uzun bir çizim yapmak.
- Sabit olmayan yüzeylerde hareket etmek (şişirilmiş deniz yatağı gibi) gelişimsel pozisyonları sürdürmek. (emekleme diz üstü sırt üstü yüz üstü)
- Tırmanış aktiviteleri
- Engelli bir plan izleme.
- Engelli plan sırasında kaykay sürmek.
- Çocuğun aktiviteler oluşturmasına izin vermek ve çevre düzenlemesine yardım etmesini sağlamak.
- Çocuğun sakız ya da şeker çiğnemesine / emmesine izin verilmelidir.
- Çocuğun gerçekleştirmesi için bir görev sırası hazırlamak bir görevle başlayıp üzerine yapılandırmak.
- Çeşitli inşa oyuncakları ve inşa blokları ile oynamak.
- Çocuğun sınıf içinde uygunsa veya evde uyarılmışlık seviyesi düşene dek oturma ve dönmesine imkan sağlanmalıdır.
- Sallanan bir düzlemde sallanma.
- Çocuğun bir hoplama topu üzerinde hoplaması.
- Bir mat üzerinde farklı pozisyonlarda yuvarlanma
- Oyun alanında çocuğu sallama ve çocuğun kendini durdurmasına izin verme.
- Oyun alanında ya da spor salonunda kaba motor aktiviteler yapma. (koşma çok hızlı koşma zıplama)
- Gün içinde çocuğa ağır kitaplar ve objeler taşıtın.
- Çocuğun ellerini sıranın altına koyup yukarı doğru itişler yapmasını sağlayın.


Çocuğunuz ile oyun oynarken ilk aşamada çocuk kendi kendine oynarken amaçlı bir oyun ortaya çıkarmasını öğretmek gerekir.
İkinci aşamada oyuna başka birisini de katmasını öğretmemiz gerekir.
mesela yakalamaca ceee oyunları gibi v.s.
Daha sonra ´´Sıra Kimde´´ oyunları gibi basit oyunlarla çocuğun farkına bile varmadan beraberce oynanan oyunlara teşvik etmek gibi....
Mesela çocuğun kolunu veya bacağını kaşıyın sonra Sıra sende diyerek onun sizin kolunuzu kaşımasını teşvik edin ( gerekirse çocuğun elini tutup kolunuzu kaşımasını öğretmek amacıyla yardımcı olun )ve yine Sıra bende diyerek siz onun kolunu kaşıyın bu arada size kısa bakışlar atacaktır ve sizde onun bakisini yakalamaya calisin.bu oyun çeşitlilik kazanması açısından kaşıma-ufalama gıdıklama seklinde genişletilebilir.

Bu basit oyunla çocuğunuzun bir sürü duyularını harekete geçirmiş oluyorsunuz sıra beklemek tende değişik algılamalar göz kontağı ve beraber oynanan bir oyun seklinde vb.

Göz kontağı kurmak için;
· İstediği nesneleri vermeden önce nesneyi göz hizanıza tutup size bakmasını sağlayıp sonra verin. Bu arada vereyim mi diye sorup kısa bir süre beklerseniz ona cevap vermesi gerektiğini hafifçe ‘ver’ diyerek de ne cevap vermesi gerektiğini öğretmiş olursunuz. Bu ‘ver’i üçüncü bir kişinin söyleyerek model olması daha da iyi olur.
· Baloncuk yapmak göz kontağı kurmada genellikle işe yarar. Burada da aynı şekilde ‘üfleyeyim mi?’’ Üfle’ kalıbını çalışabilirsiniz.

Alıcı dili desteklemek için;
· Yönergenizi kısa net sözcüklerle verin. (al ver gel bak otur) bu daha rahat anlamasını daha çabuk taklit etmesini sağlayacaktır. Yönergenizi anlamazsa fiziksel yardımla yaptırın.
· Çevresinde gördüğü her şeyin adını söyleyin. Ama 2bak oğlum bu top ‘şeklinde uzun cümlelerle değil ‘bu top’ şeklinde kısaca.
· Aile albümü resimli kitaplar market broşürlerine birlikte bakın. Her seferinde parmağınızla gösterip’ bak dede’’ bak kek ‘diyerek bakmasını sağlayın. Ondan da göstermesini isteyin.
· Çocuğun ilgi alanlarını izleyin. Herkes ilgilendiği şey hakkında konuşmak ister. Arabalara ilgi gösteriyorsa hedef sözcüklerini ve etkinliklerini arabalarla ilgi konulardan seçin.
· Aynı eylemler için hep aynı sözcükleri tekrar tekrar kullanın. Sütünü içerken; iç giydirirken giy tuvaleti veya yemeği bittikçe ‘bitti’top atması için;’at’beklemesi için her seferinde;’bekle’ gibi.
Çocuk ne kadar çok duyarsa taklit etmesi o kadar mümkün.

· Konuşma organları ile egzersiz. Özellikle üfleme; flüt mum kağıt parçaları pipon topu tüy vs. pipetle içme çalışmalısınız. Çocuklar nefeslerini ve konuşma organlarını koordine etmekte güçlük çekiyorlar.
· Hayvan sesleri taklit etme çalışabilirsiniz. Daha geniş tutarsak duymaktan hoşlandığı sesleri yakalamaya çalışın. Şarkı nakaratı olabilir şşşt sesi veya çuf çufdüdüüüt gibi deneyerek bulabilirisiniz.
· Oyun oynamayı öğretmelisiniz. Bunun için belki önce siz öğrenmelisiniz. Birkaç öneri; şişeye boncuk atma kağıdı karalama veya resim saklambaç sepete top atma fış fış kayıkçıoyuncak arabaya çeşitli nesneler koyarak sürmebebek sallamayedirmekutu kutu pense vb. sizinle oyun ve etkinlikleri paylaşması çok önemli.

Ayrıca salıncağı çok kullanmanızı takla atmayıtek ayak üzerinde zıplamayı emeklemeyi iki eli üzerinde yürüme (siz ayaklarını tutuyor olacaksınız) çalışmalar önerilmektedir.

Erdi Kanbaş - Özel Eğitim Uzmanı
sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, sahranil adlı üyemize teşekkür etti.
Я (07-02-2011), yusufvb (26-11-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Otistik Ve Zihinsel Engelli Çocuklarla OynanaBilecek Oyunlar

Otistik Ve Zihinsel Engelli Çocuklarla OynanaBilecek Oyunlar konusu, BAYANLAR ÖZEL / Çocuklarımız forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zihinsel engellilere yönelik etkinlikler, zihinsel engelliler için oyun örnekleri, zihinsel engellilere uygun etkinlikler, zihinsel engelliler için etkinlik örnekleri, zihinsel engellilere uygun oyunlar, zihinsel engelliler için oyunlar, zihinsel engellilere uygun etkinlik örnekleri, engelliler için oyunlar, zihinsel engelliler için etkinlikler, zihinsel engellilere yönelik oyunlar, zihinsel engelliler etkinlik örnekleri, zihinsel engelliler oyunları, zihinsel engelliler ile ilgili etkinlikler, engelliler için oyun örnekleri, zihinsel engellilerle ilgili etkinlikler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Otizmle Yaşamak-Otistik Çocuklar daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 05-06-2010 01:07
Zihinsel Engelliliğe Neden Olan Etmenler daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 05-06-2010 12:59
Yaşlı Anne Adaylarında Otistik Bebek Riski daywest Gebelik 0 14-03-2010 03:52
Zihinsel Simya.... mormavi Psikoloji 0 18-01-2010 02:37
Otizm ve otistik çocuk Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.