bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-06-2013, 05:16   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yoksulluk sınırı nedir?

Yoksulluk sınırı nedir?-Yoksulluk sınırı hakkında bilgi-Yoksulluk sorunun nedenleri nelerdir?


Yoksulluk sınırı yeterli hayat standardında yaşayabilmek için gerekli olan minimum gelir miktarıdır.
Uygulamada ya da algılamada yoksulluk kavramında olduğu üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında uçurum kabul edilebilecek farklar bulunmakta ve ülkeler bazında sınır rakamlar farklılık göstermektedir.
Nerdeyse tüm ülkelerde yoksul olarak yaşayan vatandaşlar bulunmaktadır. Yoksulluk sınırı bu bireylerin durumlarıyla ilgili karar almada ya da yoksulluğun önlenmesi ile ilgili konularda yapılacak çalışmalarda kullanılan bir ekonomik araç oluşturmaktadır.

Yoksulluk sınırı nedir?

Yoksulluk sınırının hesaplanması ya da belirlenmesi genelde normal bir yetişkin bireyin kabul edilebilir bir yaşam sürmesi için bir sene zarfında tüketeceği tüm kaynakların değerinin toplanmasıyla bulunur ve zamanla enflasyon oranında artış arz ederler. Bu kaynakların en önemlisini yaşamak için kullanılan yerin kirası ya da gideri oluşturmaktadır. Bu yüzden yoksulluk sınırı ile direk bağlantılı olan ekonomistler emlak fiyatlarındaki iniş çıkışları yakından takip ederler.
Türkiye'de 4 kişilik standart bir ailenin yoksulluk sınırı Şubat 2008 itibari ile 2.329 YTL'dir.


UN 2000-2006 yılları istatistiklerine göre günlük kazancın 1.25 $ 'a göre dünya dağılımı


Yoksulluk sınırı nedir?
Yoksulluk Sorunu Ve NedenleriYoksulluk veya fakirlik günlük temel ihtiyaçların tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmama anlamına gelmektedir. Özellikle yiyecek içecek barınma giyim-kuşam gibi temel ihtiyaçlara zor erişmek veya erişememek yoksulluk olarak tanımlanabilmektedir. Ancak kimi gelişmiş ülkelerde bu tanımın standartlarında değişiklik görülmektedir.Yoksulluğun Nedenleri
Yoksulluk ülkeden ülkeye veya coğrafyadan coğrafyaya değişik nedenlerle ortaya çıkabilir.


Çevresel Nedenler
Yoksullaşmanın en bariz belirtilerinden olan çevresel nedenlerin başında doğal afetler çölleşme kuraklık gibi doğal etkenler gelebildiği gibi; aşırı otlatma ormanların tahrip edilmesi gibi insan tahribatı sonucunda oluşan doğal yıkımlar da yoksulluğa neden olabilmektedir. Bunun yanında yoksulluğa coğrafik özellikler de neden olabilmektedir. Örneğin; enerji üretimine veya tarıma elverişli olmayan bir bölgede yoksulluk görülebilmektedir. Kimi zamanlarda tarımın elverişli olduğu bölgelerde kullanılan yanlış gübreleme aşırı su israfı bölgede kıtlığa ve yoksulluğa neden olabilmektedir. Zira suyun ve besinin yetersiz olduğu bölgelerde yoksulluk kaçınılmazdır.


Ekonomik Nedenler

Yoksulluğun bariz nedenlerinden olan ekonomik nedenler arasında işsizlik en başta yer almaktadır. Koşulların yetersizliğinden seçilen kalitesiz yakıtlar oluşturduğu çevresel sorunlarla yoksulluğa mekan oluşturmaktadır.Artan gıda fiyatları ve öte yandan gerçekleşen gıda israfları yoksulluğu tetiklemektedir. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle sulamada yapılan su israfları açtığı tahribat sonucunda yoksulluğu tetiklemektedir. Ayrıca devletler arasındaki ekonomik sürtüşmeler/yarışmalar ülke halklarını zor durumda bırakmaktadır.


Siyasi Nedenler
Siyasi politikalar büyük yoksulluklara neden olabilmektedir. Özellikle izlenen yanlış politikalar tarıma ve ağaçlandırmaya yapılan düşük destek sanayinin çarpıklaşması kirlilik yoksulluğu baltalamaktadır. Eğitime verilen desteğin çok az olması yoksul bir nesil yetişmesine neden olmaktadır. Ülke yönetimlerindeki yozlaşmalar ve belirsiz politikalar Nijerya gibi ülkelerde yaşanan yoksulluğun baş sebepleri arasındadır. Yolsuzluklar yoksulluğun temel nedenlerinden biri olduğu gibi sömürge devletlerinin bir ülkede varlığı halkın var olduğu kaynakların da sömürülmesine ve insanların bolluk içinde aç yaşamasına neden olmaktadır.


Toplumsal Nedenler
Aşırı nüfus artışı yaşanan ülkelerde yoksulluğun önemli bir sorun olduğu bilinmektedir. Özellikle doğum kontrol konusunda bilinçsiz ve yetersiz bir ülke aşırı nüfus artışlarına ve çarpık kentleşmeye yol açabilmektedir. Beyin göçleri ve tarihteki yönetim biçimleri insanları ve toplulukları yoksul bırakabilmektedir. Ayrıca savaşlar soykırımlar toplumları uzun süre muhtaç bırakabilmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yoksulluk sınırı nedir?

Yoksulluk sınırı nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yoksulluk, yoksulluk resmi, yoksulluk sınırı ne demek, yoksulluğun resmi, türkiye de fakirlik, yoksulluk sınırı nedir, yoksulluğun nedenleri ile ilgili sözler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yoksulluk ve kıtlık arasındaki farklar nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2013 10:34
Yoksulluk Fakirlik İle İlgili Sözler - Yoksulluk Sözleri elif Soru Cevap 0 16-03-2013 11:39
Yoksulluk ve fakirlik imtihandır AzLaL LakLak Bölümü 0 04-01-2011 06:18
Yoksulluk Maasi.... mormavi Haberler 0 01-12-2010 07:16
Uykunun Sınırı bayrak_007 Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-01-2009 02:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats