bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-07-2013, 05:03   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cam süsleme sanatı hakkında bilgi

Cam süsleme sanatı hakkında bilgiTÜRK VİTRAY TARİHİ
Anadolu uygarlıklarından elde edilen cam işçiliğinin en seçkin örnekleri günümüzde “cam”ın tarihi gelişimi konusuna ışık tutmaktadır. Çeşitli model ve formlarda vitray Selçuklular döneminde geliştirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’un fethiyle camcılığın merkezi bu kent olmuştur. Çeşm-i bülbül Beykoz işi bu dönemden günümüze ulaşabilen tekniklerden bazılarıdır.
Anadolu’da Camın ilk kez gözboncuğu olarak üretimi İzmir-Görece köyündeki ustalar tarafından gerçekleştirilmiştir. Anadolu’nun her tarafında temelinde nazar inancı olan cam boncukları görmek mümkündür. Nazarlık yoluyla Canlı veya nesneye yönelen bakışların dikkatinin başka bir nesneye yöneleceğine inanılır. Bu nedenle nazar boncuğundan yapılan nazarlıklar Canlının veya nesnenin görünen bir yerine takılır.
CAM SÜSLEME SANATI VİTRAY
Önceleri hep büyük mimari yapılarda rastlardık bu süsleme sanatına. Çok özel ve o büyük yapılara dair bir şeydi sanki onlara özeldi. Camilerin pencerelerindeki o rengarenk camlardı bize göz kırpan baktıran. Veya önemli bir mekanın paravanıydı tablosuydu aynasıydı…
Size neler çağrıştırıyor pek de bilinmez ama hep geçmiştir nedense aklınıza gelen öyle değil mi?
CAM SÜSLEME (VİTRAY) SANATININ GELİŞİMİ
Cam süsleme sanatı çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Antik Çağ’a kadar bu sanat kullanılıyordu. Cam süsleme sanatı aslen Doğu Akdeniz’den gelmektedir. O zamanlarda da cam üretimi yapılıyordu. Kalın ve küçük boyuttaki camlar mermerler bronzlar ve küçük cam parçaları ile birlikte bu sanat ortaya çıktı. En eski boyalı vitray örnekleri 9. ve 10.yy’da bulunmuştur. Daha sonra vitray gotik mimarlığının yayılmasına koşut bir gelişme göstermiştir.
1260 yıllarında yeni bir dönem başladı. Bu tarihte vitray çok canlı ancak ışığı daha az geçiren renklerden yapılıyordu. Osmanlı Devleti de yapılarında Cam süsleme sanatını kullanmıştır. Cami konak saray türbelerde vs. Rastlamak mümkündür. Özellikle bu yapıların tepelerinde görülen camlarda birleştirici Madde olarak Alçı kullanılmıştır. Topkapı Sarayı Şehzade Türbesi Süleymaniye Camii Yeni Cami bunlara örnek olarak gösterilebilir.
Günümüzde vitray giderek önem kazanmış özellikle iç mimarlıkta daha çok kullanılmaya başlanmıştır.
CAM SÜSLEME (VİTRAY) TEKNİKLERİ
Cam süsleme sanatında uygulanan 5 teknik var
Mozaik vitray
Mozaik vitrayın yapımı için gerekli olan malzemeler beyaz cam materyalleri transparan cam vitray boyası siyah cam vitray boyası fırça siyah kontur 40*30* mat cam 40*30 ebatlarında olan Camın mat tarafına siyah konturla eskiz çizilir çizilen eskizin içi fırça yardımı ile transparan cam vitray boyası ile boyanır. Boyanan bölgelere Camlar serpiştirilir ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra eskiz siyah cam vitray boyasıyla boyanır. Bir süre daha kuruduktan sonra çerçeve yapılır.
Macunlu vitray
Macunlu vitrayın yapımı için gerekli olan malzemeler yapılacak yerin ebadı kadar cam alınır selülozik vernik selülozik tiner renkli camlar elmas macun ispirtolu kalem pense ve silikon Öncelikle eskiz çizilir ve renklendirilir. Eskiz camın Altına yerleştirilir. Rengine göre cam alınır eskizin üzerinde çizilir sonra elmas yardımı ile cam çizilen yerden kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır ve kesilen cam yerine koyulur. Bütün parçalar bu şekilde kesildikten sonra renkli camlar selülozik vernikle camdaki yerlerine yapıştırılır. Bu işlem de bittikten sonra Camların araları macun ile doldurulur. Macun kuruduktan sonra selülozik tinerle silinir. Biten cam yapılan yere silikonla yapıştırılır. Renkli camlar bu iki camın arasında kalır.
Kurşunlu vitray
Kurşunlu vitrayın yapımı için gerekli olan malzemeler renkli camlar elmas ispirtolu kalem pense havya kurşun pamuk lehim selülozik tiner
Öncelikle eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskiz Masa üstünde sabitleştirilir bir köşesi iki kurşunla havya yardımı ile lehim yapılır. Rengine göre camlar alınır eskizin üzerinde çizilir sonra elmas yardımı ile cam çizilen yerden 15 mm dıştan kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır ve cam kurşuna yerleştirilir. Açıkta kalan kısmı da kurşunla birleştirilip lehim yapılır. Lehim yapılan yer pamuk yardımıyla silinir. Işlem bu şekilde devam eder. Biten cam selülozik tinerle silinir ve yapılan yere yapıştırılır.
Boyalı vitray
Boyalı vitray için gerekli olan malzemeler cam vitray boyaları fırça kontür
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Eskiz camın altına yerleştirilir ve kontür ile çizilir. Daha sonra oluşturulan renkler boyanır ve işlem biter.
Boyalı vitrayın başka bir tekniği de var. Yukarıdaki malzemeler aynen kullanılıyor. Ancak cam vitray boyası yerine fuxy cam vitray boyası ve leitz (şeffaf dosya)…
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskizin üzerine leitz yerleştirilir. Kontürle eskiz üzerinden geçilir. Kuruduktan sonra fuxy boya ile renklendirilir. 4-5 Saat kuruduktan sonra eskiz leitz üzerinden çıkartılır. Istenilen yere yapıştırılır.
Tiffany
Tifanny ‘nin yapımı için gerekli olan malzemeler renkli camlar elmas ispirtolu kalem pense havya Bakır folyo lehim
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskiz sabitleştirilir. Rengine göre camlar alınır eskizin üzerinde çizilir sonra elmas yardımıyla cam çizilen yerden kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır. Camın kenarları bakır folyo ile kaplanır. Bütün parçalar bittikten sonra camlar birbirine havya yardımıyla lehimlenir. Biten cam papılan yere yapıştırılır.
İPUÇLARI
Vitrayların Temizlenmesi
Aşağıda iyi bir patina cilası elde etmek için kullanılan yöntemler açıklanmıştır.
Lehimledikten sonra parçayı ılık Suda yıkayın. Önce Suyu parçanın üzerinden akıtın ve lehimi gidermek için ellerinizi kulanın. Bir tahta fırçasına (bir tırnak fırçası da aynı işi görür) bir damla parfümsüz ve yumuşatıcısız hafif bir bulaşık deterjanı ve bir miktar Karbonat damlatın ve parçayı fırçalayın. Bu sayede üzerinde hiçbir madde kalmamış olur. Tamamen yıkayın. Ardından kurulayıp patinalayın. Daha sonra yıkama işlemini yeniden uygulayın.
Parça tamamen patinalandıktan sonra cilalayın. Bakır kullanmışsanız Yarı krom veya benzeri bir hafif metal cilası kullanın. Siyah veya gümüşse Chem-o-pro cilası kullanın. Bu oldukça profesyonel bir cila yapmanızı sağlayacak ve Bakıra gerçek bir parlaklık verecektir.
Elinizde bir vitray varsa ve yukarıda sayılan ürünlerden elinizde yoksa elinizdeki parçayı bir cam temizleyici ile temizleyebilirsiniz (içinde bir ayna varsa temizleyicinin aynaya zarar vermeyen bir madde olduğundan emin olun). Daha sonra Pledge spreyini kullanarak Camı yeniden cilalayabilirsiniz. Projenizi emniyetli olduğundan kesin olarak emin olmadıkça asla suya batırmayın. Parçanın suya ne zaman batırılmaması gerektiği ile ilgili örnek olarak kapak içinde veya sıkıştırılmış çiçekler arasında bulunan bir fotoğraf gösterilebilir. Metali parlatmak için hafif bir otomobil cilası kullanabilirsiniz. Patina dökülebileceği için çok sıkı veya fazla ovalamamaya dikkat edilmelidir.
Vitray İpuçları Lastik Eldivenler
Lehimleme ve patinalama sırasında lastik eldiven takın. 100′lük bir kutu eldiveni 10%’dan daha ucuza alabilirsiniz. Söz konusu eldivenler doktorların kullandığı türdendir. Lehimleme işlemi sırasında ellerinizin lehim maddesi nedeniyle kurumasını önlemek için takabilirsiniz. Bunlar ayrıca lehim maddesinin yaralara nüfuz etmesini de önler. Ayrıca eldivenli elinize bir parça lehim damlaması durumunda lehim elinizden sekecektir ancak elinizi yaksa bile deriniz soyulmayacak böylece daha çabuk iyileşecektir.
Ancak yine de canınız çok fazla yanabilir.
Patina işlemi sırasında lastik eldiven kullanımı ellerinizin asitten yanmasını önleyecektir. Ayrıca siyah veya gri renkli patina ellerinize bulaşsa bile elinizin temiz kalmasını sağlayacaktır.
Eldivenler cam keserken de kullanılabilir ancak elinizin kesilmesini önleyemez. Cam bıçak gibi keskin olduğundan lastik eldiveni de kolayca kesebilir. Ayrıca eldivenler folyolama sırasında da kullanılmamalıdır. Folyo eldivene yapışacağından folyoyu yüzey üzerinde düzleştirmek için parmaklarınızı kullanmanızı engelleyecektir.
Vitray İpuçları Q-Tips (Pamuklu bezler)
Q-Tips çok kullanışlıdır. Nokta üzerine sadece bir damla madde veya patina damlatabilmenizi sağlar (özelikle küçük bir onarım yaparken koca bir fırça kullanmanız gereksiz olduğu durumlarda kullanışlıdır.). Ayrıca boya yaparken küçük fırça olarak da kullanılabilirler.
Bir başka kulanım yeri de lehim çizgileri üzerinde kalan cila artıklarının temizlenmesidir. Bir projeyi Chem-O-Pro ile cilaladıktan sonra gerçekten kuruduğunda lehim çizgilerinin kenarındaki beyazlıkları almak istersiniz. Fazla cilayı almak için Q-tip kullanabilirsiniz. Bezi şöyle bir sürdüğünüzde hemen bütün artıklar gitmiş olur.
Bir zinciri bir kutuya lehimledikten sonra artık maddeleri temizlemek için de kullanılabilir. Kutu zaten temiz olduğundan kutunun yeniden temizlenmesi gerekmez bu sayede bez üzerine bir parça mavi ispirto dökerek silebilirsiniz.
Vitray İpuçları Delikli Fırçalar
Patina için gerçekten ucuz delikli fırçalar kullanabilirsiniz. Bunların en iyi yanı içine fazla miktarda Sıvı konurken Cama bunun tamamını boşaltmamalarıdır. İşiniz bittiğinde mutlaka temizlemelisiniz aksi halde Asit onları eritecektir.
Delikli fırçalar ayrıca çabuk cila yapmak için de uygundur. Bir şov hazırladığınızda projenin üstü mutlaka tozlanacaktır. Bu durumda bir delikli fırça kullanarak camın üzerinden geçip tozunu alabilirsiniz. Ancak bir makyaj fırçası çok daha fazla işe yarayabilir. Aslında cam projeler üstünde biriken evsel tozların alınması için kullanılacak en iyi araçlar bunlardır.
Vitray İpuçları Boya Fırçaları
Lehim pastası için normal ucuz bir ressam fırçası kullanılabilir. Ehim pastası üzerinde dikkatle sürülebilir veya istendiğinde içine batırılabilir. Patina için de kullanılabilir ancak bunun için patinanın lehimle ovalanması gerekir.
Boya fırçalarıyla resim yapmayı da unutmamalısınız. Bir göz veya benzeri bir nesnenin resmini yapabilirsiniz. Bunun için fırçanın dibini kullanın boyaya batırın (çok az bir parçası kaba minik bir parça koymanıza yeter) ve ardından cam üzerine dikkatle bırakın. Bu minicik bir daire yapmanızı sağlar.
1-1/2″ veya daha büyük bir fırça ile çalışırken oldukça hızlı bir biçimde cam kırıntılarını temizleyebilirsiniz.
Vitray İpuçları Kesme Yağı
Piyasada satılanlar yerine kendinize ait bir tane yapabilirsiniz. 50-50 oranında bir gazyağı solüsyonu ile 3′e 1 yağ alıp bunları bir film kutsuna koyun. Gerektiğinde bir göz damlalığı ile kesiciye damlatılabilir veya (kesicide varsa) bir Pirinç borudan akıtılabilir. Piyasada satılan solüsyonlar Su bazlı olduğu için suda yıkanabilir evde yapılanlar ise yağ bazlı olduğundan suda kolayca yıkanamayabilir ancak yine de ilk etapta cam üzerinde fazla yağ olmasına gerek yoktur. Yağın orada bulunmasının en temel sebebi kesiciyi mutlu etmek içindir
Vitray İpuçları Yolculuklar
Yolculuğa çıkarken yanınıza mutlaka Kameranızı da alın. Yolculuk sırasında ister araçta isten müzede isterse hediyelik eşya dükkanında olsun size çeşitli fikirler verebilmesi açısından farklı insanların fotoğrafını çekebilirsiniz (ancak mutlaka önceden izin almanız gerekir). İlerde kullanabileceğiniz şeylerin de fotoğrafını çekebilirsiniz. Örneğin sıradağlar değişik görünümlü bulutlar çiçekler ve bir panele dönüştürebileceğiniz herşeyin fotoğrafını çekebilirsiniz. Eski veya ilgi çekici mimarisi olan binaların fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz.
Yanınızda mutlaka bir pad ve bir Kalem de bulundurun. Bu sayede aklınıza gelebilecek her türlü fikri not alabilirsiniz. İlerde bu fikirlerden ilham alarak harka projelere imza atabilirsiniz. Veya fotoğrafını çektiğiniz çeşitli projelerin maliyetini not alarak ilerde benzer bur projeyi kendiniz gerçekleştirmek istediğinizde bunun maliyetini aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Bazen de bir fotoğrafla asla açıklanamayacak özel bir teknik le karşılaştığınızda bunu kağıda dökebilirsiniz.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cam süsleme sanatı hakkında bilgi

Cam süsleme sanatı hakkında bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cam süsleme sanatı hakkında bilgi, cam süsleme sanati osmanlida, süslemeler hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Naif Sanatı Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:05
Süsleme sanatı nurküllü İlginç Resimler 3 03-02-2011 03:31
Japon top süsleme sanatı Bkmlyz Diğer Örnekler 1 16-10-2010 05:51
Japon Pasta Süsleme Sanatı elif Kekler - Pastalar - Börekler 1 22-08-2009 02:27
Lamba Süsleme Sanatı Bkmlyz Ev Dekorasyon 0 12-04-2008 01:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats