bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-07-2013, 11:09   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) nedir?

CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) nedir?-CBS hakkında bilgi


Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) : Dünya üzerindeki karmaşık sosyal ekonomik çevresel vb. sorunların çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması depolanması işlenmesi yönetimi mekansal analizi sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım yazılım personel coğrafi veri ve yöntem bütünüdür.
CBS genel bir kavram olup; çeşitli kullanım alanlarına ve tematik konulara yönelik olarak geliştirilen CBS uygulamaları vardır. Bu CBS uygulamaları Kent Bilgi Sistemi Orman Bilgi Sistemi Karayolları Bilgi Sistemi Arazi Bilgi Sistemi Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi Lojistik Bilgi Sistemi İç Güvenlik Bilgi Sistemi Araç İzleme Bilgi Sistemi Trafik Bilgi Sistemi Kampüs Bilgi Sistemi Deprem Bilgi Sistemi Harita Bilgi Sistemi vb. şekilde adlandırılırlar.


CBS kavramsal bir sınıflamada hiyerarşik olarak öncelikle Sistem sonra Bilgi Sistemi kategorisi altında yer alır. İşlevsel bir sınıflamada ise CBS öncelikle Teknoloji sonra Bilgi Teknolojisi altında yer alır.
Coğrafi Bilgi Sistemi coğrafya haritacılık ve bilgisayar bilimleri ile ilgili bir teknoloji olup Coğrafi Veri Altyapısı bileşenlerinden Bilgi Teknolojileri kapsamında yer alır.


COĞRAFYA
Coğrafya insanlar ve yer (mekân) ile bunlar arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilimdir. Yer ve insanlar arasındaki ilişkiler coğrafyanın konusunu oluşturur. Coğrafya sözcüğü Yunanca gaia (yer) ve grápheinTürkçesi Yerçizim sözcüğüdür. Gress ve Leinhart (1994) coğrafyayı 4 özellikle karakterize edilen bir disiplin olarak tanımlamaktadırlar. (yazmak betimlemek) sözcüklerinden türemiştir.

Birincisi bir yere eşsiz bir karakter kazandıran yeryüzü üzerindeki özelliklerin dağılımıdır (örneğin dağlar ırmaklar denizler vb.).
İkincisi bazı şeylerin oldukları yerlerde ve zamanda neden ve nasıl meydana geldiğini anlamaktır (örneğin yanardağlar gibi).
Üçüncüsü meydana gelen olayların diğer olaylarla ilgisi ve bağlantısıdır (örneğin yağmur ormanlarının tahribi).
Sonuncusu coğrafyanın haritalar ile bilgilerin ve düşüncelerin iletişimini sağlamasıdır.

Bu dört özellik birbiri ile çok çeşitli yollardan etkileşim içindedir. Bunlardan ilk üçü coğrafyanın dayanak ilkeleridir. Sonuncusu ise coğrafî araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin söylenişidir.
Coğrafyanın bu değişik yönleri arasındaki etkileşim onu tanımlama amaçlı olarak kesin çizgilerle bölünmesini zorlaştırır. Coğrafi beceriler yerler fizikî beşerî ve çevre coğrafyası biçiminde bir bölümleme bunlardan bir veya iki alanın coğrafya eğitiminin çeşitli basamaklarında yer alması; öğrencinin çeşitli alanlar arasındaki ilişkiyi anlamasının engellenmesi şeklinde bir sonuç doğurabilir.
Coğrafya bazı yeteneklerin gelişimini ve kavramların anlaşılmasını içerir. Bu kavram ve yetenekler ise fizikî çevre (ortam) beşerî çevre ve bunlar arasındaki ilişki ile ilgilidir.


Kartografya

Harita ve harita benzeri gösterimleri üretmek amacıyla uygulanan gerekli tüm çalışmaları kapsayan bilim teknik ve sanattır. Harita benzeri gösterimler küreler üç boyutlu kabartma harita vb türde ürünlerdir. Bu klasik tanım halen geçerli olmasına rağmen güncel bir kartografya tanımı aşağıdaki gibi yapılabilir: Kartografya mekansal bilgileri analog ya da sayısal biçimde toplayan modelleyen yapılandıran değerlendiren saklayan çeşitli ortamlarda anlaşılır ve yansız (objektif) biçimde sunan (coğrafi bilginin kartografik iletişim bağlamında kullanıcıya iletilmesi) bir disiplindir. Mekansal veri işleme bağlamında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) hangi disiplinde uygulanırsa uygulansın mekansal veriler obje tabanlı bir yapıya dönüştürülmeli saklanmalı analiz edilmeli ve kartografik olarak sunulmalıdır. Bu kapsamdaki işlemler ya kartografyanın uygulama alanındadır ya da kartografyanın uygulama alanını tamamlayıcı niteliktedir. Kartografya dalında çalışan kişiye de kartograf denir.


Kartograflar yeryüzü üzerinde gördükleri gerçek objeleri ya da elde ettikleri bilgiler ile şekillendirdikleri konuları belirli kartografik kurallar çerçevesinde bir haritaya aktarırlar. Bu bilgilerin haritaya aktarılmasındaki amaç haritaya aktarılan bilginin diğer insanlara ulaştırılması ve diğer bilim dalları tarafından kullanılmasına imkan vermektir.


Coğrafi Veri Altyapısı

Coğrafi Veri Altyapısı (CVA) coğrafi verileri etkin ve esnek bir şekilde kullanımını gerçekleştirmek üzere etkjileşimli olarak birbirine bağlanmış coğrafi veri metaveri kullanıcılar ve araçlardan oluşan bir yapıdır. Başka bir ifade ile Coğrafi Veri Altyapısı coğrafi verilerin toplanması depolanması işlenmesi dağıtımı kullanımı ve güncellenmesi amacıyla gerekli olan bilgi teknolojileri coğrafi veri altyapısı politikaları coğrafi bilgi standartları insan kaynakları ve bunlara ilişkin etkinliklerin bütünüdür en:Spatial Data Infrastructure .
Coğrafi Veri Altyapısı global düzeyde bölgesel düzeyde ulusal düzeyde olabilir.

Global Düzeyde Coğrafi Veri Altyapılarına örnekler:

Global Coğrafi Veri Altyapısı: GSDI [2]

Bölgesel Düzeyde Coğrafi Veri Altyapılarına örnekler:

Avrupa Coğrafi Veri Altyapısı: INSPIRE [3] GINIE [4]
Birleşmiş Milletler Coğrafi Veri Altyapısı: UNSDI [5] [6]

Ulusal Düzeyde Coğrafi Veri Altyapılarına örnekler (Alfabetik Sırayla):

ABD Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: NSDI [7]
Almanya Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: IMAGI [8]
Avustralya Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: ASDI [9]
Finlandiya Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: GEOFINLAND [10]
Hindististan Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: NSDI-India [11]
Birleşik Krallık Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: NGDF [12]
İspanya Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: IDEE [13]
Kanada Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: CGDI [14]
Türkiye Ulusal Coğrafi Veri Altyapısı: CBS-A


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) nedir?

CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cbs nedir nerelerde kullanılır, coğrafi koordinat sistemi sorular ve cevapları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Coğrafi koordinat sistemi hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 26-05-2013 11:19
Coğrafi Bilgi Sistemi ne demek?-CBS ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 11:26
Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) nerelerde kullanılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 11:25
Coğrafi bilgi nedir?-Coğrafi bilgi nelerden oluşur? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 03:42
Coğrafi Koordinat Sistemi Nedir? elif Soru Cevap 0 13-02-2013 04:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats