bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-07-2013, 11:14   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Nüfus dağılımını etkileyen doğal faktörler nelerdir?

Nüfus dağılımını etkileyen doğal faktörler nelerdir?Bunlar arasında nüfus dağılışını açık bir seçik etkileyen iki faktör iklim ve yüzey şekilleri- dikkati çekmektedir. Dünya nüfusunun yaklaşık olarak onda dokuzunun ova ve benzeri düzlüklerde yaşayabilinmektedir. Diğer yandan yeryüzü karalarının kabaca dörtte biri de yüksek sıcaklık ve az ya da düzensiz yağış koşullarının bir arada neden olduğu kuraklık yüzünden seyrek olarak nüfuslanmıştır.

Fiziki coğrafya koşullarının yeryüzünde nüfusun dağılış ve büyüklüğü*nün şekillenmesinde genelde egemen olduğu kesindir. Bununla birlikte çev*reci determinist görüşün en güçlü savunucularının da kabul ettiği gibi çevre elemanlarının (iklim yer şekilleri su toprak madenler bitki örtüsü) ne tek ne de bütün olarak ve birbirleriyle uyum halinde nüfus sayısını ya da öteki demografik özellikleri kesin olarak belirlemediği de açıktır. Aslında dünya nüfus dağılışıyla ilişkili olarak belirtilmesi gereken belki de en önemli özellik söz konusu dağılışın kolay açıklanamadığıdır. Nüfusun yoğun olduğu alanlarla seyrek olduğu alanlar arasında açık çelişkiler vardır. Merkezi ve Batı Avrupa'da ılıman iklim koşullarının yer aldığı kesimlerde tarım dışı ekonomik faaliyetlere bağlı yoğun nüfus topluluklarını değişik tarım sistemlerinin uygulandığı yerlerde de görmek mümkündür. Örneğin geçim türü tarım faaliyetlerinin geniş çapta egemen olduğu Çin ve Hindistan'da olduğu gibi tarım faaliyetlerinin ileri bir teknikle entansif olarak yapıldığı Batı Avrupa ülkelerinde de yoğun nüfus toplulukları vardır. Her ne kadar topografya doğal bitki örtüsünün çeşitliliğinin belirginleştirdiği toprak cinsi ve başka fiziksel elemanlar yerleşme koşullarında bölgesel ve yerel farklılıklar yaratıyorsa da yeryüzünde yerleşme potansiyelini gösteren bir harita yapmak kuşkusuz hem güçtür hem de Pierre George’un l959) sözleriyle "biraz keyfi bir iş olur". Aslında böyle bir harita gerçek nüfus dağılışı-yerleşme harita*sından çok farklı olacaktır. Yerleşmeye elverişli alanlar içinde nüfusun dağılışı yerleşmeye elverişsizlik özelliğiyle gerçek yerleşme arasındaki gözle görünür zıtlıklarıyla ve eşitsizlikleriyle şaşırtıcıdır. Yeryüzünde nüfusun yerleşmesi sürekli değildir ve yerleşme açısından düşük potansiyelli ya da potansiyel olmayan bölgelerin yarattığı nispi boşluklarla ayrılmış yoğun nüfus*lu bölgelerden oluşur.

İnsanın özellikleriyle çevresel faktörler arasında dünya çapında bazı iliş*kiler olduğu hâlâ kabul edilmekle birlikte yakın zamanlarda insanın özellik*lerinin daha çok kültürel faktörlerle şekillendiği görüşü güçlenmiştir. Kuşkusuz insanların yeryüzündeki dağılışını kısıtlayan bir faktör olarak iklim baş*ta gelir. İnsan fizyonomisi dikkat çeker derecede fiziki çevreye uyum sağla*yabilecek yapıdadır. Daha M.S.1500 yıllarında bile. yani insanın çevreye uyum sağlamak için birçok yeni teknik geliştirmeye başladığı ve yeni yeni ekonomik devrimlerin meydana geldiği devrede bile. insanın "ekümen"ı ya da "yerleşilebilir dünyası" şaşılacak derecede genişti ve büyük kısmı da şu yi da bu devrede ilkel grupların herhangi biri tarafından kullanılmıştı Gerçekten de en dağınık biçimde de olsa yüzeyin çok dik drenajın kötü olduğu ya da çok kurak yerler dışında kalan buzla kaplı olmayan her alan yerleşmiş durumdaydı. Aslında o zamanlardan beri yerleşmelerin yayılma alanlarında çok az genişleme olmuştur: Grönland kıyıları Avrupa'da Alpler Kaliforniya ve Avustralya'nın kurak kesimleri gibi alanlarda devamlı yerleşmenin sınırları genişlemiş; Şili'nin kuzeyi Alaska Büyük Sahra'nın bazı kısımları ve Basra Körfezi'nin kurak kıyı kesimleri gibi yaşanması güç yerlerde madencilik faaliyetleri yüzünden yerleşmeler kurulmuştur. Ekümemn genişlemesini sağlayan insanların Izyolojik yapılarındaki esneklik deniz seviye sinden 5000 m'ye kadar olan alanlarda yaşayabilmesine de olanak sağlamaktadır. İnsanlar için en acil fizyolojik ihtiyaç oksijen olduğundan daha üst sınırlarda kısa süreli bile olsa yaşayabilmek için özel bir eğitim ve oksijen takviyesi gereklidir.

İnsan yaşamı için diğer ihtiyaç yeterli derecede sıcaklıktır. Giyim ve barı*nak olmaksızın insan -5°C'de bir süre kaldığında ölür. Oldukça yüksek sı*caklıklara kısa bir süre dayanabilirse de 40°C ve daha yüksek sıcaklık biraz uzun sürerse -nemlilik rüzgâr ve gölgeye bağlı olarak- yine ölümle karşı karşıya kalınır. En uygun sıcaklıklar 10°C ile 30°C arasıdır. Kritik bir derece olan -50°C orta ve yukarı enlemler ile yüksek seviyelerde gerçekleşir. Gün ortası sıcaklığı ve yoğun güneş birçok subtropikal alanda insanın dayanabileceğinin ötesindedir. Bununla birlikte yaşama izin vermeyen sıcaklıklar dünyanın buzla kaplı olmayan hemen her yerinde bütün yıl boyunca vuku bulmazlar. Yaşamını sürdürmek için acil ihtiyaçları arasında içilebilir su ve gıda maddeleri de bulunmakla birlikte insanın beslenme bakımından büyük bir dayanıklılığı vardır ve mutlak çöller dışında insan hemen her yerde dayanabilmektedir.

Buzullar yürüyen kumullar bazı bataklık türleri ve çok kayalık yüzeyler vb. araziler özellikle teknik olanaklardan yoksun insanlar için yaşanılamayacak ortamlar olabilirler. Fakat bu yeryüzünün yalnızca küçük bir kısmı için söz konusudur. Ancak buralar da bazı yeni tür faaliyetlerin (turizm ve rekreasyon) gelişmesine ortam oluşturabilmektedirler. Nüfus dağılışı üzerin*de toprak türlerinin de etkisi olduğu öteden beri dikkati çekmiştir. Alüviyal topraklar ve delta toprakları genellikle tarım faaliyetlerine çok uygun oldukları için yoğun nüfus toplanmalarına sahne olurken tarıma az elverişli olan podzol ve lateritlerin bulunduğu alanlar genellikle seyrek nüfusludurlar. Ancak tarımsal teknolojideki gelişmeler tarım-fiziksel koşullar ilişkisinde ta*rım lehine değişikliklere yol açmaktadırlar.

Dünya nüfus dağılışı birçok yerde maden ve enerji kaynaklarının lokasyonundan da büyük ölçüde etkilenmektedir. Örneğin Batı Avrupa'nın nüfus dağılışı haritası madun kömürü havzaları ve buna bağlı sanayi faaliyetinin yarattığı nüfus toplanma alanlarının dağılışını da yansıtmaktadır. Bir-k durumda bu eski madencilik merkezleri km:'de 1000 kişinin üzerinde yoğunluklara sahiptir. Güney Afrika'nın Rand kesimi Amerika Birleşik Devletleri'nin Appalaş kömür havzaları Ukrayna'nın Doneç Havzası ve baş-ı. birçok alan yerel maden yataklarının işletilmesiyle bağlantılı nüfus toplanma alanlarına örneklerdir. Kuzey Kanada ve Avustralya'nın iç kesimleri gibi yerlerde madenlerin bulunuşu ekümenin sınırlarının çok ötesinde küçük de olsa yerleşme yerlerinin oluşmasına yol açmıştır. Ancak bu etki pazarın talebi sermaye işgücünün elde edilebilirliği ulaşım üretim maliyeti gibi birbirine bağlı bir dizi faktöre dayandığından söz konusu yerleşmelerin var oluşları da bu faktörler tarafından belirlenecektir. Yukarıda özetlenen fiziksel etkilerin bu bakımdan söz konusu alanın ekonomik toplumsal ve siyasal koşullarıyla ilişkili olarak değerlendirilmesi gerekir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Nüfus dağılımını etkileyen doğal faktörler nelerdir?

Nüfus dağılımını etkileyen doğal faktörler nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: nüfus ve yerleşme için elverişli doğal koşullar, nüfusun dağılışını etkileyen doğal faktörler, nüfus ve yerleşme için elverişli doğal koşullar nelerdir, nüfus dağılışını etkileyen doğal faktörler, yerleşmeyi etkileyen doğal faktörler, nüfus ve yerleşme için en elverişli doğal koşullar, nüfus dağılışını etkileyen doğal etmenler, yerlesmeyi kisitlayan fiziki faktorler, nüfus dağılışını etgileyen fiziki faktörlerin açıklaması, dünya nüfusunun dağılımında iklim özelliklerin ne gibi etkisi olabilir, yerleşmeyi etkileyen doğal faktörleryerleşmeyi etkileyen doğal faktörleryerleşmeyi etkileyen doğal faktörleryerleşmeyi etkileyen doğal faktörler, fiziki cografya koşullari nufus dagılımına etkileri, nüfus ve yerleşme için elverişli doğal koşulların neler olduğunu araştırınız, nüfus ve yerlesme icin elverisli dogal kosullar nelerdir, nüfus ve yerleşme için en elverişli doğal koşullar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nüfus dağılışını etkileyen doğal faktörler nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 13 03-01-2017 08:22
Ülkemizde Nüfüs ve Dağılışını Etkileyen Faktörler Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 23 16-11-2016 11:27
Türkiyede Nüfus Dağılımını Etkileyen Faktörler Nelerdir? Я Coğrafya 34 09-10-2016 09:34
Yerleşmeyi etkileyen doğal faktörler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-04-2013 12:16
Nüfus Dağılışını Etkileyen Beşeri ve Ekonomik faktörler Nelerdir? elif Coğrafya 0 04-02-2011 05:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats