bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-07-2013, 12:25   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Akarsu rejimini etkileyen faktörler nelerdir?

Akarsu rejimini etkileyen faktörler nelerdir?-Akarsu rejimi nelerden etkilenir?Akarsu rejimi: Akarsuyun debisinin yıl içersinde gösterdiği alçalma yükselme halindeki seviye değişikliğidir.

Rejime etki eden faktörler

1) Yağış rejimi
2) Yağış biçimi
3) Akarsu kaynağı
4) Sıcaklık ve buharlaşma
5) Havzanın genişliği
6) Arazinin şekli ve eğimi

Rejim yıl içindeki akım değişmeleri olduğuna göre akımın az veya çok olmasında etkili olan etmenler rejim üzerinde de etkili olurlar ve rejim tiplerini belirlerler.

1- İklim faktörleri: Akarsu rejimi akarsu havzasında hüküm süren iklim faktörlerinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Nitekim yıllık yağış miktarı yağışın aylara ve mevsimlere dağılışı yağışın düşüş şekli yağışın şiddeti akım üzerinde etkili olmaktadır. Örnek olarak; yazları kurak geçen Akdeniz iklimi şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerde yazın akarsular çekilmekte ve hatta kurumakta kışın ise artan yağış şartlarına bağlı olarak akım artmaktadır. Kar yağışlarının hakim olduğu yüksek alanlarda ve yüksek enlemlerde kış döneminde akım zayıflamakta karların eridiği ve yağışların yağmur halinde düştüğü yaz döneminde ise akım yükselmektedir.


Sıcaklık da akarsuların rejimi üzerinde son derece etkilidir. Nitekim sıcaklığın artması bir taraftan buharlaşmanın artmasına diğer yandan da kar ve buzların erimesine; sıcaklığın düşmesi yağışların kar şeklinde yerde kalmasına neden olmaktadır. Yağışlı iklimlerde yaz döneminde sıcaklığın artması ile akımda düşmeler görülmektedir. Nitekim ülkemizde Karadeniz bölgesindeki akarsuların akımı adeta sıcaklık seyrini takip etmekte olup bu bölgedeki yüksek akımlar yağışların az olmasına rağmen sıcaklığın yükseldiği yüksek kısımlardaki karların eridiği ilkbahar aylarıdır. Düşük akımlar ise yağış miktarı fazla olmasına karşılık yağışların kar şeklinde düştüğü kış aylarıdır.

- Jeomorfolojik Faktörler:
Rejim üzerinde akarsu havzasının şekli yüksekliği eğimi gibi morfolojik özellikleri ile havzada bulunan ana materyalin yani kayaların geçirgenlik ve aşınmaya karşı gösterdikleri direnç etkili olmaktadır. Şöyle ki genellikle eğimli yamaçlara sahip olan havzalarda yüzeysel akışa geçen su miktarı fazla olduğundan ve bu sularda kısa sürede yataklarda toplandığından özellikle sağanak yağışların akabinde ve kar erimeleri ile yağışın aynı zamanda meydana geldiği dönemlerde akımda hızlı yükselmeler olmaktadır. Öte yandan akarsu havzası uzunluğuna veya beyzi bir biçim gösteriyorsa yan kollardan ana kola bağlanan derelerin akımları farklı zamanlarda ana yatağa ulaştığı için akımda ani yükselmeler meydana gelmemektedir. Buna karşılık dairevi yuvarlak şekilde olan havzalarda yan kollardan ana kola ulaşan akım aşağı yukarı aynı zamanda olduğundan şiddetli taşkınlar oluşmaktadır.
Eğimi az plato ve aşınım sathı üzerinde yeralan havzalarda suların zemine sızması için gerekli zamanın olması yüzeysel akıma geçen suların hızının düşük olması da rejim üzerinde etkilidir.

3- Litolojik Faktörler: Akarsu havzasındaki kayaların geçirgenlik durumları da rejim üzerinde etkili olmaktadır. Gözeneklilik ve dolayısıyla geçirgenlik miktarı fazla olan kalker konglomera kumtaşı gibi alanlarda yağış sularının büyük bir bölümü bazan da tamamı çatlaklar boyunca derinlere sızmakta ve yüzeysel akım son derece az olmaktadır. Bu yüzden bu alanlarda akarsular geniş ölçüde kaynaklarla beslenmektedir. Buna karşılık zeminin killi kalker killi şist fillat gibi geçirimsiz veya az geçirimli kayalardan ibaret olduğu kesimlerde yağış sularının büyük bir bölümü yüzeysel akışa geçerek akımı yükseltmekte dolayısıyla rejimi etkilemektedir.

4- Bitki Örtüsü: Bitkiler interserpsiyon yolu ile yağışın yaklaşık üçte birini tutmakta ayrıca yüzeysel akışa geçen sular bitki örtüsü tarafından engellenmekte ve akış hızları azaltılmakta ve toprağa zemine sızma oranları artmaktadır. Bu nedenle gür bir bitki örtüsü özellikle çayır ve ormanlarla kaplı alanlarda akımın ani yükselmesi ve düşmesi kontrol altına alınmaktadır.

5- Biyotik Faktörler:
Canlıların özellikle insanların akarsu havzalarında yapmış oldukları müdahaleler akım üzerinde etkili olmaktadır. Şöyleki barajlar ve yatak üzerine kurulan bazı sanayi tesisleri bitki örtüsünün tahribi orman yangınları taşkınların artmasına neden olmaktadır. Şu halde biyotik faktörlerin rejim üzerinde bilhassa taşkınlar yönünden olumlu ve olumsuz etkileri görülmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Akarsu rejimini etkileyen faktörler nelerdir?

Akarsu rejimini etkileyen faktörler nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: iklimin akarsu debi ve rejimlerine etkisi, akarsu debisini etkileyen faktörler, akarsuyun akımını neler etkiler, akarsu rejimini etkileyen faktörler, akarsuların rejimini etkileyen faktörler, akim nedir ve akima etki eden faktörler nelerdir, akımı etkileyen faktörler nelerdir, akımı etkileyen faktörler, akarsuyun akimini neler etkiler, akarsu rejimini etkileyen faktörler forum, iklimin akarsu ve debi rejimlerine etkisi, debiyi etkileyen faktörler, debiyi artiran faktorler, akarsu debisi artmasi, akarsuyun debisine ve rejimine iklim etkisi ne olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Erozyonu etkileyen faktörler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 20-05-2013 09:37
Akarsu rejimine etki eden faktörler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 10:41
Akarsu debisini etkileyen faktörler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 02:30
Akarsu Rejimini Etkileyen Faktörler elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 05:42
biyoçesitliliği etkileyen faktörler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 12-11-2012 10:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats