bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 12:06   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mezopotamya hakkında bilgi

Mezopotamya hakkında bilgi- Mezopotamya nedir?Mezopotamya Sümer Babil ve Asur gibi en eski ve büyük uygarlıkların doğduğu bölgedir. "İki ırmağın arasındaki bölge" anla*mına gelen Mezopotamya adı Yunanca mesos (ara orta) ve potamos (ırmak) sözcüklerin*den gelir. Bu ad Dicle ve Fırat ırmaklarının verimli vadileri ile bu iki ırmağın arasında kalan topraklar için kullanılmaktadır. Günü*müzde Mezopotamya Irak'ın bir bölümünü içerir.
Mezopotamya'nın batısında Suriye ve Ara*bistan çölü kuzeyinde Anadolu ve doğusun*da İran vardır. Güney ucu Basra Körfezi'ne kadar uzanır. Mezopotamya'nın güney bölü*mü çok sıcak düzlük bir bölgedir. Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki karlı dağlardan doğan ve Güneydoğu Toroslar'daki kar ve yağmur sulanyla kabaran Dicle ve Fırat Bağdat yakın*larında birbirlerine çok yaklaşır güneydoğu*ya doğru devam eder ve Kurna kentinde birleşirler. Birleştikten sonra Şattü'l-Arap adını alan ırmak Basra Körfezi'nden denize dökülür. 5.000 yıl içinde bir zamanlar körfe*zin bir parçası olan 240 kilometreden daha uzun bir alan ırmağın taşıdığı çamurlarla dolmuştur. Irmakların oluşturduğu dar top*rak şeridinin iki yanı çöldür. Dicle ve Fırat'ın sürükleyip getirdiği topraklar Mezopotamya' nın güneyinin çok verimli olmasına yol aç*mıştır. 4.000-5.000 yıllık pek çok kent kalıntı*sı eski zamanlarda bu bölgenin nüfusunun çok yoğun olduğunun kanıtıdır. Dümdüz uza*nan ova Bağdat'ın kuzeyinde oldukça verimli ve daha ılıman iklimli bir yaylaya dönüşür.

Mezopotamya hakkında bilgi


Arkeolojik araştırmalar Mezopotamya'da ilk insanların kuzeyde küçük köylerde yaşa*dıklarını ve İÖ 4000 yıllarında çanak çömlek ve kumaş üretip komşuları ile ticaret yaptık*larını göstermektedir. Ana uğraşları tarım olmakla birlikte bu insanlar avcılık ve balıkçı*lık da yapıyorlardı.
Irmaklar bölgenin güney bölümünde yeni topraklar oluşturdukça köylerde yaşayan in*sanlar gruplar halinde güneye göç etmeye başladılar. En eski köylerin bazılarının kalın*tılarını açığa çıkaran arkeologlar çeşitli alet*ler buldular. Ama bu insanların ırkları ve dilleri konusunda belgeler günümüze ulaşma*mıştır.
İÖ 3000'lerde Mezopotamya'da değişik in*san toplulukları yaşıyordu. Kuzeyde Arap*larla ve Yahudiler'le ırk ve dil bakımından akraba olan Sami kabileler yerleşmişti. Kö*kenleri ve ırk bağlantıları bilinmeyen Sümer*ler güneyde yaşıyorlardı. Mezopotamya'nın öteki halkları da büyük olasılıkla kuzeydeki ve doğudaki dağlık bölgelerden gelerek yer*leşmişlerdi.
İÖ 4000-3000 arasında Sümerler çok par*lak bir uygarlık yarattılar. Ur Uruk ve Eridu gibi bilinen ilk kentler ve yazı Sümer uygarlığının ürünüdür. Mezopotamya Sümer-ler'den sonra Babilliler'in Asurlular'ın Persler'in ve Eski Yunanlılar'ın yönetimine girdi. Daha sonra yüzyıllar boyu Romalılar İskit*ler Partlar ve Persler arasındaki savaşlara sahne oldu. İS 7. yüzyılda Arapkir'in eline geçen Mezopotamya'da 11. ve 12. yüzyıllarda kısa süreli Selçuklu egemenlikleri görüldü. 13. yüzyılda bölgeyi istila eden Moğollar toprakları sulayan büyük sulama sistemlerini yıktılar. Mezopotamya 16. yüzyılda Osmanlı*ların eline geçtiyse de bölgede tam bir Osmanlı egemenliği sağlanamadı. I. Dünya Savaşı'nın sonunda ise bölgenin büyük bölü*münü oluşturan Irak İngilizler'in eline geçti. Daha sonraları Mezopotamya'da bulunan petrol Irak'ın sınırlarının içinde kaldı.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mezopotamya hakkında bilgi

Mezopotamya hakkında bilgi konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mezopotamya uygarlıkları hakkında bilgi, mezopotamya uygarlığı hakkında bilgi, mezotomya topraklari ile ilgilibilgi, mezopotamya uygarlıkları ile ilgili bilgiler, mezopotamya medeniyetleri hakkında bilgi, mezopotamya uygarlıkları hakkında bilgiler, mezopotamya hakkında bilgi, mezopotamya uygarligihakkinda bilgi, mezopotamya ile ilgili bilgiler, mezopotamya uygarlıkları hakkında kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mezopotamya Uygarlıkları Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 97 22-11-2016 09:16
Mezopotamya Uygarlıkları Hakkında Bilgi Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 4 10-02-2014 07:38
Mezopotamya Medeniyetleri Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-05-2013 09:22
Mezopotamya Uygarlıkları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 12-04-2013 06:54
mezopotamya kaç tanedir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 22-11-2012 12:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats