bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2013, 12:58   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiye rüzgar atlası

Türkiye rüzgar atlası-Türkiye rüzgar haritası
Kalkınmanın temel gereksinimlerinden biri enerji üretimidir. Mevcut enerji üretim ve tüketim sistemleri yerel bölgesel ve küresel ölçekte hava su ve toprak kirlenmesine yol açmaktadır. Kirletici azaltımının en önemli aracı yeni ve yenilenebilir enerjileri de içerecek şekilde oluşturulacak çevreye karşı duyarlı ve sürdürülebilir enerji sistemleridir.

Türkiye rüzgar atlası1973 dünya petrol krizi alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına gösterilen ilginin artmasına sebep olmuştur. Dünya enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan fosil yakıtların kısıtlı kullanım sürelerinin olması enerjinin elde edilmesi sırasında çevreye yapılan tahribat ve gelecek nesillerin de enerji ihtiyacı dikkate alındığında yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu kaynakların yaygın ve geniş ölçekli kullanımı teknolojik gelişmelere ve potansiyeli belirleyecek ulusal ve uluslararası bilgi ağının oluşturulmasına bağlıdır. İlk etapta göz önünde bulundurulması gereken alternatif enerji kaynaklarından birisi Rüzgar Enerjisidir.

Yatay ya da yataya yakın yönde yer değiştiren bir hava kütlesinin hareketi rüzgar bu kütlenin iş yapabilme yeteneği de rüzgar enerjisi potansiyeli olarak tanımlanmaktadır.

Dünya rüzgar enerji potansiyelinin 50° kuzey ve güney enlemleri arasındaki alanda 26.000 TWh/yıl olduğu ve ekonomik ve diğer nedenlerden dolayı 9.000 TWh/yıl kapasitenin kullanılabilir olduğu tahmin edilmektedir. Yine yapılan çalışmalara göre Dünya karasal alanları toplamının (107*106 km2) %27’sinin (3*106 km2) yıllık ortalama 5.1 m/s’den daha yüksek rüzgar hızının etkisi altında kaldığı belirtilmektedir. Bu rüzgar enerjisinden yararlanma imkanının olabileceği varsayımıyla 8 MW/km2 üretim kapasitesi ile 240.000 GW kurulu güce sahip olunacağı hesaplanmaktadır.

Rüzgar Enerjisi Konusunda Yapılan Çalışmalar

Avrupa Rüzgar Atlası tamamlanmasına rağmen bu çalışmada yer almayan istasyonlar için rüzgar potansiyeli belirleme çalışmaları sürdürülmektedir. Gelişmiş ülkeler dışındaki ülkelerde de rüzgar potansiyeli belirleme çalışmaları yapılmaktadır. Nijerya Fas Hindistan Yunanistan ve Kıbrıs için yapılan çalışmalarında rüzgar enerjisinden yararlanılabileceği belirtilmektedir.

EİE tarafından yapılan çalışmalarda Rüzgar enerjisi açısından Bandırma Antakya Kumköy Mardin Sinop Gökçeada Çorlu ve Çanakkale zengin bölgeler olarak tespit edilmiştir.

Ayrıca Bandırma Bozcaada Çeşme Gökçeada Çanakkale Karadeniz Ereğlisi Florya ve Siverek gibi yöresel rüzgar potansiyeli belirleme çalışmaları da yapılmıştır.

Ülkemizde Rüzgar Enerjisi yatırımı ilk olarak 1998 yılında Çeşme’de gerçekleştirilmiştir (8.7 MW). 2000 yılı içinde ise sadece 10.2 MW’lık bir yatırım Bozcaada’da yapılmıştır.

Yöntem

Rüzgar enerjisi potansiyellerinin belirlenmesi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu incelemede rüzgar atlası istatistiklerini elde etmek için Danimarka Meteoroloji Teşkilatı’nın Riso Meteoroloji Laboratuvarında hazırlanmış ve geliştirilmiş olan ve Avrupa Rüzgar Atlasının (European Wind Atlas) hazırlanmasında da kullanılan WAsP (Wind Atlas Analysis and Application Program) paket programı kullanılmıştır. Türkiye genelinde seçilmiş istasyonlar için yapılan analizler sonucu elde edilen değerler kullanılarak Türkiye Rüzgar Atlası oluşturulacaktır.

WAsP ile Rüzgar Enerjisi Potansiyellerinin Belirlenmesi
WAsP paket programı veri analizlerini rüzgar hız verilerinin 2 parametreli Weibull dağılımına uygun bir dağılım gösterdiğini varsayarak yapmaktadır. Bu program dört değişik girdi bilgisini kendi alt modellerinde değerlendirerek bölgesel rüzgar atlası istatistiklerini hesaplamaktadır. WAsP’ın kullandığı temel bilgiler şunlardır:

saatlik rüzgar verisi
bölge pürüzlülük bilgileri
yakın çevre engel bilgileri
bölgenin topoğrafyası.
WAsP programı bir bütün olmakla birlikte yukarıdaki bilgilerin değerlendirilmesinde alt modeller kullanmaktadır.

Veri
WAsP paket programı için dört temel veriye gereksinim duyulmaktadır. Bunlar; saatlik rüzgar hız ve yön bilgileri yakın çevre engel bilgileri pürüzlülük bilgileri ve topoğrafya bilgileridir.

Rüzgar Verisi

Çalışmada Türkiye üzerinde homojen dağılım gösteren 45 adet meteoroloji istasyonunun 1989-1998 dönemine ait saatlik olarak ölçülmüş rüzgar verileri kullanılmıştır. Rüzgar ölçümleri istasyonların bir çoğunda yer düzeyinden 10 m yükseklikte yapılmıştır. Farklı yükseklikte ölçüm yapan meteoroloji istasyonları için gözlenen değerler 10 m yüksekliğe uyarlanmıştır.

Yakın Çevre Engelleri
Ölçülen rüzgar değerlerine etki eden ölçüm noktası etrafındaki engeller 1/1.000 ve 1/5.000 ölçekli imar planları kullanılarak yerinde yapılan incelemelerle belirlenmiştir.

Topoğrafya ve Pürüzlülük Bilgileri
Topoğrafya bilgileri Harita Genel Komutanlığınca üretilen 1/25.000 ölçekli sayısal paftalardan temin edilmiştir. Yüzey pürüzlülük bilgileri 1/25.000 ölçekli paftalar üzerinden pürüzlülük sınırlarının sayısallaştırılmasıyla elde edilmiştir.

Hesaplamalar ve Sonuçlar
DMİ kayıtlarından alınan saatlik ham rüzgar verilerinin istatistiksel analizleri çalışma için özel olarak hazırlanan bilgisayar programları ve WAsP programı yardımıyla yapılmıştır.

Türkiye Rüzgar Atlasının hazırlanması için mümkün olduğunca homojen dağılım gösteren 45 adet Meteoroloji İstasyonu değerlendirilmiştir. Her bir istasyon için yapılan analizler sonucunda elde edilen Rüzgar İstatistikleri 3’er sayfadan oluşmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiye rüzgar atlası

Türkiye rüzgar atlası konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye rüzgar haritası, türkiye bağıl nem haritası, turkiye ruzgar atlasi, rüzgar haritası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rüzgar erozyonu nedir?-Rüzgar erozyonu nasıl oluşur? ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-04-2013 08:29
İnsan Vücudu Atlası elif Kütüphanemiz 0 26-10-2011 11:06
Yağmur ve Rüzgar nimlahza Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 02-01-2010 09:52
Ey Ruzgar... mormavi Resimli Şarkı Sözleri 3 08-09-2009 11:58
Leman Sam - Rüzgar triyan Yerli Şarkı Sözleri 0 12-01-2009 07:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats