bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2010, 03:47   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Marmara Bolgesi Ozellikleri

Marmara Bölgesi Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km²'lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %85'ine karşı gelir.


Marmara Bölgesinde sanayi ticaret turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; işlenmiş gıda dokuma hazır giyim çimento kâğıt petrokimya ürünleri beyaz eşya sayılabilir.


Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı mısır ve ayçiçeği izler. Bölge Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü mısır üretiminin ise yaklaşık %30'unu gerçekleştirir. Bağcılık da hayli gelişmiş olup Tekirdağ Şarköy Mürefte Avşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdur.
Yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30'dur. Ormanlık alan oranı %115'tur. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. Nüfus ve nüfus yoğunluğu göç olma nedeniyle çok yüksektir. Enerji tüketimi ve turizm gelirleri en yüksek bölgedir.


İstanbul Tekirdağ Edirne Kırklareli Yalova Kocaeli tamamen bölge sınırları içinde; Sakarya ve Bilecik'in Karadeniz Bölgesi'nde oprakları olup; Bursa ve Balıkesir'in Ege Bölgesi'nde de toprakları vardır. ÇanakkaleEdremit Körfezi çevresindeki yerleşim yerleri Ege Bölgesi sınırları içinde kalır.Marmara bölgesi'nin en büyük kenti İstanbul'dur.
Yüzölçümü ve nüfusuyla özgür en küçük olan Marmara Bölgesi kenti Yalova kentidir .En yoğun nüfus buralardadır.Kütahya'nın Domaniç ilçesi diye tabir edilen kuzey bölümü de Marmara bölgesi'ndedir.
İstanbul Marmara bölgesinin yoğun nüfuslu olmasında önemli bir rol oynar.
İl merkezleri baz alındığında Marmara Bölgesinde yer alan iller şunlardır.
İstanbulEdirneKırklareliTekirdağÇanakkaleKocaeliYalovaSakaryaBilecikBursaBalıkesirKısmen Düzce de Marmara'da yer alır. Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunan İller
 • İstanbul
 • Tekirdağ
 • Çanakkale
 • Balıkesir
 • Bursa
 • Yalova
 • Kocaeli
Marmara Denizi'ne Kıyısı Bulunmayan İller
 • Kırklareli
 • Edirne
 • Sakarya
 • Bilecik (Bilecik'in hiçbir denize kıyısı yoktur)
Marmara Bölgesi'nin yine bölge bazında olan 3 komşusu vardır. Güneyde Ege Bölgesi doğuda Karadeniz Bölgesi ve güneydoğuda İç Anadolu Bölgesi karadan bölgeyi kuşatmıştır. Bölgenin adını aldığı Marmara Denizi haricinde;İstanbul Tekirdağ Kırklareli Kocaeli ve Sakarya illeri aracılığı ile Karadeniz'e; Çanakkale Edirne ve BalıkesirEge Denizi'ne kıyısı vardır. illeri aracılığı ile de


Dağlar

Marmara Bölgesi'nde Yıldız dağları Biga dağları Kapıdağ Uludağ Samanlı dağları Domaniç Dağı Koru dağı Işıklar dağı Armutçuk dağı Kazdağı Elmacık dağ'ları bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Bursa'daki Uludağ'dır. Yüksekliği 2543 metredir.
Akarsu ve göller

Bölge genelinde küçük ölçekli olmalarına rağmen sık bir akarsu ağı vardır. Sakarya Ergene Susurluk Meriç ve Biga Çayı bölgedeki başlıca akarsulardır. Bölge'de irili ufaklı bir çok doğal ve yapay göl bulunur. Büyükçekmece Gölü Küçükçekmece Gölü Durusu Gölü İznik Gölü Sapanca Gölü Ulubat Gölü ve Manyas Gölü açık havası olan tatlı su gölleridir. Bunların haricinde özellikle Güney Marmara Bölümü'nde Biga Yarımadası üzerinde sulama.
İklim ve bitki örtüsü

Marmara Bölgesi'nin iklimini söylerkentek bir iklim adı ile başlıklandırmak doğru olmaz Marmara Bölgesinde hüküm süren iklim Karadeniz İklimi Karasal İklim ve Akdeniz İklimi arasında bir geçiş evresidir. Bölgede yıllık yağış 500 - 1000 mm arasındadır. En çok yağış kış mevsiminde Aralık Ocak Şubat aylarında düşer. En kurak aylar ise Haziran Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Karlı ve donlu günlerin sayısı kıyı kesimlerde en azdır. İç kesimlere gidildikçe karasallık etkisi artar. Ege ve Marmara denizi kıyılarında makiler güney Marmara sahillerinde ise zeytinlikler bulunur. Makiler 200m yüksekliğe kadar baskın bitki örtüsüdür. Ergene Havzası'nda bozkırlar oluşmuşsa da bölgenin tamamında yaygınlık göstermez. Yükseltinin olduğu yerlerde özellikle Trakya'da ormanlara rastlanır.
Hava sıcaklığının 0 °C nin altında geçtiği gün sayısı çok kısadır. Marmara Bölgesi'nin yıllık sıcaklık değerleri: ortalama 14 -16 °C en sıcak ay ortalaması: 23-25 °C en soğuk ay ortalaması: 5-6 °C'dir. Yıllık yağış miktarı 600-700 mm civarındadır. Marmara bölgesinde hâkim rüzgârlar genelde Kuzey ve Kuzeydoğu yönlerinden eser.
Bölgedeki millî parklar

 1. Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı (Çanakkale)
 2. Kazdağı Millî Parkı (Balıkesir)
 3. Gala Gölü Millî Parkı (Edirne)
 4. Uludağ Millî Parkı (Bursa)
 5. Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı (Balıkesir)
Ekonomik Faaliyetler

Marmara Bölgesi'nin halkı geçimini sanayi ticaret turizm ve tarımdan sağlar. Türkiye'nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ'dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda dokuma hazır giyim çimento kağıt petrokimya ürünleri beyaz eşya gemi ve yat sayılabilir.
Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini şekerpancarı mısır ve ayçiçeği üretimi izler. Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü mısır üretiminin yaklaşık %30'unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alan bölge zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede Tekirdağ Şarköy Mürefte Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.


Avrupa'nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi dünyanın en güzel manzaralarına önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi'ndeki adalar yarımadalar ve koylar bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu kavimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans yatırım eğitim ve operasyon merkezidir.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-06-2013, 10:53   #2 (permalink)
TEYZOŞ
Avatar Yok
 
Standart Marmaranın neyi meşur?

Marmaranın ayçiçeği meşurdur.


 

Alt 12-01-2014, 03:21   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Teşekkür ederim yardımcı oldunuz . =)


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Marmara Bolgesi Ozellikleri

Marmara Bolgesi Ozellikleri konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: marmara bölgesinin özellikleri, ege bölgesi özellikleri, marmara bölgesi ile tanınan, marmara bölgesinin neyi meşhur, marmara bölgesi hangi özelliği ile ünlüdür, marmara bölgesi su tüketimi, marmara bölgesinin tanınmış özellikleri, marmara bölgesinin neleri meşhurdur, marmara bölgesinin yiyecek olarak neyi meşhur, marmara bolgesi hangi yerleri ile unludur, marmara bölgesi hangi yerleri ve neleriyle ünlüdür, marmara bölgesinin tanınan, bolgemiz hangi yerleri ve neleriyle unludur, marmama bölgesınin hangi yerleri ve neleriyle ünldür, marmara bölgesinin mimari özellikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Marmara Bolgesi Bitki Ortusu... mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 03:46
Marmara Bolgesi iklimi... mormavi Coğrafya 1 12-04-2010 03:45
Marmara Bolgesi Coğrafi Konumu... mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 03:42
Musul Bölgesi Sorunu nimlahza Tarih 0 01-02-2009 08:41
İstanbul - Marmara Adası Bkmlyz Adım adım Türkiye 0 05-05-2008 10:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats