bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2010, 03:49   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Ege Bolgesi Coğrafya...

Ege Bolgesi Coğrafya... Ege Bölgesi Türkiye
Ege Bolgesi Coğrafya...Coğrafya

Ege Denizi'nin yerinde eskiden Ege karası bulunmaktaydı. Bu kara parçasının çökmesi sonucunda bugünkü adalar ve yarımadalar meydana geldi. Bölge dağları kıyıya dik uzandığı için kıyı girintili-çıkıntılı olan Enine Kıyı Tipidir. Kıyıda birçok körfez koy yarımada ve buruna rastlanır. Edremit Çandarlı İzmir Kuşadası Güllük Gökova başlıca körfezleridir. Reşadiye Bozburun Dilek ve İzmir - Karaburun başlıca yarımadalarıdır. Ege kıyıları girintili-çıkıntılı olduğu için Ege Bölgesi Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip bölgesidir.

SınırlarıEge Bölgesi sınırları içinde yer alan iller şunlardır:
 • İzmir
 • Denizli
 • Manisa
 • Aydın
 • Kütahya
 • Afyonkarahisar
 • Uşak
 • Muğla
 • Bilecik
Kıyı şeridi Çanakkale'de Ayvacık'dan başlayıp Marmaris'e kadar uzanır.

Ovalar

Ege Bölümü'nde horstlar arasında kalan grabenler birer alüvyon ovasıdır. Bunlar Bakırçay Gediz Büyük ve Küçük Menderes grabenleridir. Bu grabenler fiziksel bir haritada yeşil renk ile gösterilir. Gediz ağzında Menemen Delta ovası Büyük Menderes ağzında Balat Delta ovası oluşmuştur.

Akarsular

Bakırçay Gediz Küçük Menderes Büyük Menderesin nehirleri başlıca akarsularıdır. İç kısımlarda Susurluk ve Sakarya nehirlerine ait kollar da bulunmaktadır.Akarsular Graben ovaları üzerinde akışını sürdürmektedir.Graben ovalarında eğim az olduğu için akarsular sık sık yatak değiştirerek menderesli vadi oluştururlar.

Göller

Bölge sınırları içindeki başlıca göller Bafa gölü (Çamiçi)Marmara IşıklıSimav Serçin ve Azap gölleridir.

Nüfus ve Toplumsal Yapı

Ülkemiz nüfusunun 1/8 kadarı Ege Bölgesi'nde yaşamaktadır.Bu nüfusun yarıdan fazlası(%622) kentlerdedir.Ege Bölgesi'nin ortalama nüfus yoğunluğu ise Türkiye ortalamasının üzerindedir.Nüfus yoğunluğu açısından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada bulunur.Ege Bölümü'ndeki ovalar üzerinde fazla olan nüfus yoğunluğu İç Batı Anadolu Bölümü'nde ve Menteşe Yöresi'nde azalır.


Nüfus bakımından Ege Bölgesi'ndeki illerin sırası şöyledir:
 1. İzmir = 99261776
 2. Manisa = 99162563
 3. Aydın = 16363510
 4. Denizli = 16363509
 5. Muğla = 16269999
 6. Afyonkarahisar = 701600
 7. Kütahya = 584000
 8. Uşak = 499999
Merkezi nüfus bakımından sıralama şöyledir (2007 sonuçları):
 1. İzmir :99970299
 2. Denizli :323.200
 3. Manisa :281.900
 4. Kütahya :213.000
 5. Uşak :172.700
 6. Aydın :168.000
 7. Afyonkarahisar :160.000
 8. Muğla :52.900

Tarım

Ege Bölgesi’nde nüfusun çoğunluğu iklim toprak koşulları ve ulaşım kolaylıklarının da elverişliliğiyle geçimini tarımdan sağlar. Ege bölümünde Akdeniz iklimine uygun bazı bitkiler (zeytin üzüm vb.) ağır basar. Ege bölümünden İçbatı Anadolu bölümüne geçildikçe tarımın niteliği değişir; tahıl ekimi artar ve hayvancılık geçimde daha önemli yer tutar. Tahıl ekiminde buğday başta gelir onu arpa ve mısır izler. Buğday özellikle Afyon ve Denizli’de üretilir bu illeri İzmir Aydın ve Muğla izler. Arpa ise Afyon ve Manisa illerinde mısırın da başlıca ekim alanı Manisa’dır. Pirinç ekimine ovalarda az miktarda yer verilir. Bölgede yaş ve kuru sebze üretimine de önem verilir. İklim koşulları uygun olduğu için turfanda sebze (domates fasulye vb.) yetiştirilerek öbür bölgelere yollanır. Soğan ve patates ekimi yaygındır; baklagillerden en çok nohut ekilir. Kavun ve karpuz üretimi de yaygın biçimde yapılmaktadır.
Bölgede yetiştirilen sanayi bitkileri arasında tütün pamuk susam keten ve şekerpancarı baş sıralarda yer alır. Edremit Körfezi kıyıları yağ zeytini üretimi kesir ağaç sayısı bakımından başta gelir bakımından önemlidir. Üzüm bağlarına da bölgenin her yerinde rastlanır. Üzüm ayrıca şarap ve pekmez yapımında da kullanılır. Kuru üzüm İzmir yöresinde kış soğuna dayanamayan incir ise kıyı kesimlerde yetişir. Ülkemizdeki incir ağaçlarının yaklaşık olarak %81’i Ege Bölgesi’ndedir. Turunçgiller bölgenin özellikle güney kesiminde yetişir; Bodrum’da mandalina; Aydın ve Nazilli arasında portakal yetişir.

Hayvancılık

Ege bölgesinde hayvancılık çok gelişmemiştir. Üstelik yakın dönemde otlakların daralması nedeniyle hayvan sayısında azalma gözlenmektedir. Kıyı kesimde daha çok kıl keçisi tiftik keçisi ve koyun iç kesimlerde sığır ve manda besiciliği yaygındır. Balıkçılık ise eski önemini kaybetmiştir özellikle İzmir Körfezi’nin sularını pis olmasından dolayı. Yine eski önemini yitirmiş olmakla birlikte Bodrum kıyılarında sünger avcılığı yapılmaktadır.Aynı zamanda Ege Bölgesi'nde kümes hayvancılığı ve arıcılık da yapılmaktadır.

Yeraltı Kaynakları

Ege Bölgesi yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengindir; ama madenlerin birçoğu İlkçağ’dan beri işletildiğinden tükenmiştir. Bölgede yaygın olan linyit yatakları Kütahya ve Soma yörelerinde toplanmıştır. Kütahya yöresindeki linyitlerin işletilmesi Kütahya-Balıkesir demiryolunun yapılmasıyla kolaylaşmıştır. İşletilen yataklardan biri Değirmisaz havzasıdır; Tunçbilek bölgesindeki yataklarsa daha önemlidir. Soma’dan da oldukça iyi nitelikli linyit kömürü çıkarılmaktadır. Demire katılarak çelik elde etmeye yarayan krom Kütahya ve Balıkesir arasındaki yataklardan Çardı’da çıkarılırken günümüzde bu ocak tükendiği için bırakılmış onun yerine Dağardı ve Dursunbey dolaylarındaki ocaklar işletilmeye açılmıştır. Bölgedeki çok sayıda demir yatağının başlıcaları Edremit yöresinde Ayvalık’ın güneyinde ve Simav çevresinde yer alır; Selçuk Uşak ve Tire’de zımpara yatakları işletilir. Ayrıca çeşitli mermer civa bor manganez yatakları vardır. Türkiye’nin en önemli maden suyu Afyon dolaylarında Kızılay tarafından işletilmekte İzmir’in Çamaltı tuzlalarından da Türkiye’nin toplam tuz ürünün 3/5’ü elde edilmektedir.

Sanayi Etkinlikleri

Ege Bölgesi Türkiye’de Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alır. Özellikle İzmir’de toplanmış olan başlıca sanayi kolları arasında dokumacılık makine ve madeni eşya yapımı besin sanayisi (un makarna konserve fabrikaları) tütün işletmeciliği sayılabilir. Pamuklu dokumacılık İzmir’in yanı sıra Aydın Nazilli Denizli ve Uşak’ta gelişmiştir. Yağ sanayisi tesisleri özellikle Edremit-Ayvalık yöresinde şeker fabrikaları Uşak Kütahya ve Afyon’da yer alır. Uşak Kula Gördes ve Simav’da halıcılık gelişmiştir.

Ulaşım

Ege Bölgesi ulaşım bakımından Türkiye’nin işlek bölgelerindendir. Doğu-batı doğrultulu vadi olukları karayollarının iç kesimlere kadar ulaşmasına olanak verir. Bölge çeşitli demiryolu hatlarıyla öbür bölgelere bağlanır. (Ülkemizde ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın hattı 1856’da Ege Bölgesi’nde hizmete girmiştir). Karayolları ve demiryolları İçbatı Anadolu’da Afyon ve Kütahya’da düğümlenir. Denizyolları açısından İzmir limanı (ticaret etkinlikleri bu limanda toplanmıştır) dışında önemli liman yoktur. Turizm bakımındansa Bodrum Kuşadası Güllük Datça ve Marmaris limanları önemlidir. İzmir düzenli hava seferleriyle de İstanbul ve Ankara’yla bağlantı kurmaktadır.

Sanayi

Sanayi bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada gelir. Bölümler arasında gelişmişlik ve sanayi oranı bakımından büyük farklılık vardır. Asıl Ege Bölümü sanayi bakımından daha gelişmiştir. Zaten bölgenin en büyük ve gelişmiş kenti İzmir de bu bölümde yer alır. İzmir sanayisi fuarı ve ihracat limanı ile önemli bir kentimizdir. İzmir’de Aliağa Petrol Rafinerisi de bulunmaktadır. İzmir'de otomotiv madeni eşya kimya seramik dokuma çimento sigara ve zeytinyağı Edremit ve Ayvalık'ta zeytinyağı Aydın Denizli ve Manisa'da dokuma Uşak'ta şeker dokuma ve deri Afyonkarahisar'da şeker çimento kâğıt ve mermer Uşak Gördes Kula Demirci ve Simav'da halıcılık sektörleri vardır.

Yerleşme Özellikleri Ticareti ve Turizmi

Ege Bölgesi'ndeki kentler çoğunlukla ana yolların geçtiği oluklar ve verimli ovaların kenarlarında yer alır; kıyı kesiminde ise körfezlerin kenarlarında bulunur.Kırsal yerleşmeler genellikle ovalardaki akarsu kenarlarında ve vadi içlerinde görülür.
İzmir Türkiye'nin en büyük tarım ürünleri ihracat limanıdır.

Turizm

Ege Bölgesi Marmara Bölgesi'nden sonra turizm geliri en fazla ikinci bölgedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyılar deniz turizmi açısından zengindir. Bunlardan Çeşme Kuşadası Didim Bodrum en ünlüleridir. Bölgede İlkçağ uygarlıklarından ve Türk Devletleri'nden kalan tarihi eserlerde turistlerin ilgisini çeken yerlerdir. Bu tarihi yerler İzmir'deki Efes ve Bergama Milet Muğla'da Bodrum Kalesi ve Halikarnas Müzesi Kütahya'da ki Frig Vadisidir. Seferihisar’daki Teos Antik Kenti Karagöl ve Sığacık Kalesi'dir. Ulubey-Eşme (Uşak) civarlarında derin vadilerle çevrili dünyanın 2. büyük kanyonları bulunmaktadır. Aydın-Kuşadası her yıl turist vardır. Ve en çok sevilen Aydın Kuşadasındadır.
Bölge turizminde Pamukkale önemli yer tutar.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ege Bolgesi Coğrafya...

Ege Bolgesi Coğrafya... konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ege bölgesindeki meslekler, ege bölgesinde üretime katılan meslekler, bölgemizde üretime katılan meslekler, üretime katılan meslekler, bölgemizde üretime katılan meslekler nelerdir, ülkemizde üretime katılan meslekler, ege bölgesi üretime katılan meslekler, ege bölgesinde neden sığır yetiştirilir, ege bölgesindeki yaygın meslekler, bölgemizde üretime katılan meslekler sunusu, ege bölgesinde üretime katılan meslekler nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bolgesi Gecim Kaynaklari... mormavi Coğrafya 24 01-04-2014 03:18
Marmara Bolgesi Ozellikleri mormavi Coğrafya 2 12-01-2014 03:21
Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Nedir? - Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:43
Coğrafya Bölümü Nedir? - Coğrafya Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 24-06-2009 02:43
Burcu Güneş - Coğrafya dseda14 Yerli Şarkı Sözleri 0 15-09-2008 10:24

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats