bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2010, 04:36   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari

İç Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri

Doğu Anadolu'dan sonra Türkiye''nin ikinci büyük bölgesi olan İç Anadolu 151.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yaklaşık %19'unu kaplar. 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre bölgenin nüfusu 11 milyon 608 bin 868dir. Bu nüfusun 8 milyon 039 bin 036sı kentlerde 3 milyon 569 bin 832si ise köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı binde 15.78 ile Türkiye ortalamasının altındadır.

İç Anadoluda daha çok orta ve küçük sanayi tesisleri bulunmaktadır. Halıcılık; Kayseri Sivas ve Konya yörelerinde yoğunlaşmıştır. Bölgenin başlıca sanayi kuruluşları; Ankara Eskişehir Kayseri Sivas Konya Kırıkkale ve Çorum gibi merkezlerde toplanmıştır.

Başkent Ankara. Türkiye'nin ikinci büyük kenti ve Kurtuluş Savaşı'nın kalbi olan başkent Ankara modern bir şekilde planlanmış ve kısa sürede gelişmiştir. Ankarabilinen tarihiyle ilk kez Keltler tarafından kurulmuştur. M.Ö. 3. yüzyılda Avrupa'dan gelip Balkanlar ve Boğazlar üzerinden İç Anadolu'ya kadar uzanan Keltler burada tarihte bilinen ilk başkentleri Ankara olan Galatya Devleti'ni kurmuşlardır. Kent daha sonraları Roma Bizans Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yaşayarak bugünkü konumuna gelmiştir.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Etnografya Müzesi ANKARA


İç Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri

Ankara'nın en görsel yapısı Atatürk için yaptırılmış olan Anıtkabir'dir. Atatürk’ün naaşı 10 Kasım 1953 tarihinde Etnografya Müzesindeki geçici kabrinden alınarak büyük bir törenle Anıtkabire nakledilmiştir.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Anıtkabir ANKARA

Ankaraya hakim olan bir tepenin üzerinde yükselen Ankara Kalesi'nin ilk kez Keltler tarafından M.Ö. 3. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Ulusta bulunan Augustus Mabedi M.S. 2. yüzyılda yapılmıştır. Mabedin duvarlarında Roma İmparatoru Augustusun gerçekleştirmiş olduğu icraatların yazılı dökümü yer almaktadır. Roma Hamamı tiyatro ve Julianus Sütunu kentteki diğer Roma dönemi eserleridir.

13. yüzyılda yaptırılan ve turkuaz rengindeki mihrap çinileri ile ünlü Aslanhane Camii 15. yüzyılda yaptırılan Kütahya çinileri ile bezeli Hacı Bayram Camii 19671987 yılları arasında yaptırılan ve Ankaranın en büyük camii olan Kocatepe Camii başkente mistik bir hava kazandırır. Kent anıtlarıyla da ünlüdür. Bunlar arasında en görsel olanları; Ulus'taki Cumhuriyet Anıtı Yenişehirdeki Zafer Anıtı ve Sıhhiye meydanındaki Hatti Güneş Kursu'dur.

Türkiye'nin idari ve siyasi başkenti olan Ankara aynı zamanda kültür ve sanatın da başkentidir. Çıkrıkçılar Yokuşu ve Bakırcılar Çarşısı çeşitli bakır ve pirinç hatıra eşyaları nın satıldığı eski ve şirin alışveriş merkezleridir. İçinde döner restoranı kafe ve seyir terası bulunan Atakuleden (125 m.) tüm Ankara panoramik bir şekilde izlenebilir.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Eskişehirin Beyaz Altını

Dünyaca ünlü lületaşı Eskişehirin sembolü gibidir ve yeryüzünde seyrek rastlanan toprak metallerdendir. Topraktan çıkarıldığında yumuşak olup zamanla sertleşir. Dolayısıyla yörede Beyaz Altın adını almıştır. Her yıl Eskişehirde Lületaşı Festivali düzenlenmektedir.

Sayısı 250.000'i aşan öğrencisiyle Eskişehir adeta bir öğrenci kentidir. Ülkenin en büyük dünyanın ise 10 büyük üniversitesinden biri olan Anadolu Üniversitesi bu ildedir. Kültürsanat etkinliklerinin yoğun olduğu ilde her yıl Uluslararası Eskişehir Sanat Festivali düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı festival kent halkı tarafından coşkuyla izlenmektedir. 13. yüzyılda yaşamış ünlü halk ozanı Yunus Emre'nin mezarı Eskişehir'in doğusundaki Sarıköy'dedir. Sarıköy'de her yıl Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası yapılmaktadır.

Hititler'in Anayurdu. İl merkezi Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Çorum'un M.Ö. 2000 yıllarında Hitit İmparatorluğu'nun başkenti olan Hattuşaş (Boğazköy) ve Alacahöyük antik kentlerini içine alan toprakları İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır.

Büyük surlarla çevrili olan Hattuşaş adeta bir tapınaklar kentidir. Buradaki Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'nda bütün Hitit tanrı ve tanrıçalarının rölyefleri bulunur. Hattuşaş yakınlarındaki bir diğer önemli Hitit yerleşim merkezi ise Alacahöyük'tür.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Hattuşaş ÇORUM

Çankırı ve Ilgaz Milli Parkı. Çankırı'nın geçmişi eski çağlara uzanır. Tarım alanlarının büyük bölümü tahıl ekimine ayrılmıştır. En çok buğday ekilir; onu arpa izler. İlde üretilen tek sanayi bitkisi şeker pancarıdır. Tiftik keçisiyle ünlü olan kentin en önemli tarihi ve turistik yerleri; Çankırı Kalesi Taş Mescit Ulu Camii Beşdut köyündeki mağaralar ve Eskipazar'daki kalelerdir. Şarkılara konu olan Ilgaz Dağı Çankırı'ya uluslararası ün kazandırmıştır. Ilgaz Milli Parkı ise bir kış sporları merkezidir.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Gök Medrese SİVAS

Cumhuriyet'in Yarattığı Kırıkkale. İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Kırıkkale Cumhuriyet'in yarattığı ve hızla geliştirdiği kentlerden birisidir. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Cumhuriyet'in ilk yıllarında burada; mühimmat tabanca tüfek ve bazı elektrikli makineler yapan fabrikalar zinciri kurmuştur.

Sivas. Uluslararası ticaret yolları üzerinde bulunan Sivas tarihi ve turistik değerler bakımından da oldukça zengin bir ildir. 12. yüzyıldan Ulu Camii; 13. yüzyıldan Çifte Minare Şifaiye Buruciye ve Gök Medrese; 14. yüzyıldan Güdük Minare; 16. yüzyıldan Sait Paşa Camii Taşhan ve Kurşunlu Hamamı ilin tarihi zenginliğini gözler önüne seren eserlerden bazılarıdır. Ünü ülke sınırlarını aşan Sivas halı ve kilimleri ise renk ve desenlerinin orijinalliği kalitesinin üstünlüğü ve işçiliği ile tanınmıştır. Gümüş süs eşyalar ile kemikten yapılan tarak ve bıçaklar Sivas el sanatlarının eşsiz örneklerindendir.

Sivas'ın Kangal ilçesi yakınında dünyaca tanınan Balıklı Çermik Kaplıcası bulunur. Kaplıca özellikle sedef hastalığının dünyadaki en önemli tedavi merkezlerinden birisidir.

Göreme Milli Parkı. Türkiye'nin en ilginç yeryüzü şekillerine sahip olan Göreme Milli Parkı gizemli bir güzelliğe sahiptir. Jeolojik devirde faal olan Hasan Dağı ile Erciyes Dağı Orta Anadolu'nun en büyük iki sönmüş yanardağıdır.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Peribacaları Göreme NEVŞEHİR

Fantastik Göreme Milli Parkı'nda sayısız peri bacaları mağaralar ve birbirinden güzel kaya formları kırmızı pembe ve kahverengiden; gri sarı ve yeşile dönüşerek muhteşem bir renk seramonisi yaratmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde imparatorluğun resmi eyaleti Farsça'da 'Beyaz Atlar Ülkesi' anlamına gelen 'Cappadocia' olarak adlandırılmıştı. Volkanik yumuşak tüf dokuları ilk Hıristiyanlar tarafından kolaylıkla oyularak yeraltı şehirleri manastırlar ve kiliseler yapılmış adeta görkemli ve gizemli bir dünya yaratılmıştır.

Hacı Bektaş'tan Ahi Evran'a. Göreme Milli Parkı ile çevrelenen Nevşehir'in kuzeyindeki Hacıbektaş ilçesinde müze olarak ziyaret edilen Hacı Bektaşi Veli Külliyesi bulunur. Burada yetişen ünlü Türk filozofu Hacı Bektaşi Veli insancıl fikirleriyle Anadolu insanına ışık tutmuştur. Hacıbektaş'ın kuzeyinde zengin bir kültüre sahip olan Kırşehir ili yer alır. Burada Caca Bey Aşık Paşa ve Ahmet Bey Türkçe yazdıkları eserleriyle Türk toplumuna ışık tutmuşlardır.

Kent çevresindeki dinlenme yerleri arasında kıyılarında flamingoların yaşadığı Seyfe Gölü ile Hirfanlı Baraj Gölü en ilgi çekici olanlarıdır. Kaman ilçesi yakınlarında Türkiye'nin en büyük parklarından olan Mikasonmiya Anı Bahçesi yer alır. Parkın içinde 33 değişik türde toplam 16.500 ağaç bulunur.

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Hacı Bektaşi Veli Külliyesi NEVŞEHİR

Nevşehir'in doğusunda Erciyes Dağı'nın kuzey eteklerindeki düzlüklerde yer alan Kayseri ili İç Anadolu Bölgesi'nin önemli sanayi merkezlerinden biridir. Başlıca sanayi dalları arasında; dokuma ve gıda sanayi halıcılık bakırcılık ve deri sanayi gelir. Kayseri aynı zamanda Türk mobilya endüstrisinin merkezidir. Maden bakımından da zengin olan Kayseri ilinin topraklarından elde edilen demir linyit ve krom gibi madenlerin büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.


ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari
Semazenler KONYA

Hoşgörünün başkenti Konya. Konya Türk tarihinin en eski ve değerli eserlerini bünyesinde barındırır. Türk mimari anıtlarının zenginliği bakımından; İstanbul Bursa ve Edirne illerinin yanında yer alır. 200 yıldan fazla Anadolu Selçukluları'nın başkenti olan kent bu devre ait olan mimari eserlerin zenginliği açısından eşsizdir. Ünlü Türk filozofu Mevlana burada yaşamış ve hayata veda etmiştir. Başarının 'İnsan Sevgisi' ile başlayacağını belirten ve tüm devirlerin en hümanist filozofu olan Mevlana'nın fikirleri 2000'li yılların toplumlarına bile ışık tutmaktadır. Mevlana Müzesi kentin en fazla ilgi çeken yeridir. Konya'nın güneyinde bulunan Karaman ili Türk tarihi ve dili açısından önemli bir merkezdir. Türkçe ilk kez Anadolu'nun resmi devlet dili olarak Karaman'da kabul edilmiştir (1.277). Karaman Kalesi 12. yüzyılda Selçuklular; ejder başlı olukları ve orijinal kemerleriyle dikkat çeken Araboğlu Camii ise 14. yüzyılda Karamanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Kentin kuzeyinde yer alan ve geçmişte Hıristiyanlar tarafından 1001 Kiliseler Bölgesi olarak isimlendirilen Karadağ (2.288 m.) çevresinde ve zirvesinde erken Hıristiyanlara ait çok sayıda manastır ve kilise bulunmaktadır


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-11-2012, 03:36   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel güzel site


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari

ic Anadolu Bolgesi Tarihi Ve Turistik Mekanlari konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: iç anadolu bölgesi tarihi yerleri, iç anadolunun tarihi ve turistik yerleri, iç anadolu bölgesinin tarihi ve turistik yerleri, iç anadolu bölgesinin tarihi yerleri, iç anadolu bölgesindeki tarihi mekanlar, nevşehirin tarihi ve turistik yerleri, iç anadolu bölgesi tarihi turistik, ege bölgesi turistik yerler haritası, iç anadolu bölgesi hangi tarihi ve turistik yerleriyle tanınır, iç anadolu bölgesi turistik ve tarihi, iç anadolu bölgesinin tarihi eserleri, iç anadolu bölgesi tarihi ve turistik, iç anadolu bölgesi tarihi mekanları, iç anadolu bölgesinin tarihi mekanları, iç anadolu bölgesi tarihi ve turistik yerleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ic Anadolu Bolgesi Kulturel Ozellikleri mormavi Coğrafya 2 08-02-2016 01:59
ic Anadolu Bolgesi Coğrafisi mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 04:33
Dodu Anadolu Bolgesi Ozellikleri mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 04:19
Dogu Anadolu Bolgesi Haritasi mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 04:11
Dogu Anadolu Bolgesi mormavi Coğrafya 0 12-04-2010 04:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats