bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-04-2010, 03:42   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hava Kure Nedir?

Dünyamız etrafını halkın kullandığı dilde hava teknik ifadede ise Atmosfer adını verdiğimiz bir gaz tabakası çevirmiş bulunmaktadır. Atmosfer; yeryüzünden uzaklaştıkça azalan bir yoğunluk sırasına göre dizilmiş yükseldikçe seyrekleşen ve nihayet feza boşluğuna intikal eden iç içe kürelerden ve katlardan meydana gelir. Fakat bu kürelerin farklılığı isimleri ve yükseklik sınırları değişiktir.

Deniz dibinde yaşayan canlıların üzerine suyun yaptığı basınç gibi atmosfer denizinin derinliklerinde yaşayan biz insanlara da havanın yaptığı basınç bir hayli tesirlidir. Tahminen 1cm2 İlk alana 1 kg.lık basınç yapan hava bütün insan vücuduna 10 tonluk bir tesir yapmaktadır. Denizde ki gibi Atmosferde de yukarılara çıkıldıkça basınç azalmakta arzın çekimine bağlı olarak aşağılarda yoğunluk ve basınç artmaktadır.

Toplam havanın yarı kütlesi yerden 5 km.lik bir yükseklik içine sıkışmış halde % 99'u da 40 km.lik bir kuşak içinde bulunmaktadır. Bütün havanın yerden 1000 km. yükseklik içinde bulunduğu kabul edilirse 960 km.lik bir mesafede tüm havanın % 1'i kadar bir kısmının bulunacağı söylenir ki yoğunluğun ve basıncın 40-50kmyi aştıktan sonra ne kadar çok azalacağı tahmin edilmektedir

İnsanlar ve hayvanlar için lüzumlu olan oksijen bitkiler için karbondioksit ve Azot gazlarının oranlarının değişmesi canlı varlıkların yaşama güçlerine büyük ölçüde tesir eder. CO2 gazının azalıp veya çoğalması bitkilerin gelişmesi üzerinde büyük tesirleri olduğu gibi bu gazın % 55–60 oranında azalması dünya üzerindeki sıcaklığın 4–5 azalmasına aynı oranda artması ise sıcaklığın 5 – 6 artmasına sebep olabilmektedir.

Atmosferin ihtiva ettiği gazların üç grubu doğrudan doğruya gaz dördüncü de tozlardır. Azot O2 Argon H2 Neon Helyum Kripton Ksenon Metan gazlarından 30 km yükseklikte O2 argon neon kripton ksenon metan gazları azalmakta buna karşılık H2 ve Helyum gazları artmaktadır.

Bundan başka atmosferde her zaman bulunan fakat nispetleri değişen gazlardan su buharı (Nem) ve CO2 i saymak mümkündür. CO2 gazı karalar üzerinde denizlere göre daha fazla bulunması sebebi ile su buharı gibi güneşten gelen sıcaklık ışınlarını absorbe eder. Bu suretle toprağın soğumasını önler. Bitkiler üzerinde tesiri olduğu gibi kireç taşının (kalkerin) istiridye kabuklarının ve mermerin meydana gelmesinde büyük ölçüde yardımcı olur. Diğer taraftan güneşten gelen ışınların yeryüzüne geçmesine mani olmadığı halde yeryüzünden tekrar atmosfere yansıyan ışınları geçirmez ve bünyesinde tutar. Bu itibarla üzerimizde yorgan vazifesi görüp ve dünyamızın sıcaklığının kaybolmasını önlemiş olur.

Bunlardan başka atmosferde Amonyak Radyon Sülfür dioksit karbon monoksit sülfür trioksit ve Ozon gazları gibi ara sıra bulunan gazlarda vardır ki; en önemlisi ozon olup güneşten gelen ve büyük ölçüde öldürücü güce sahip bulunan ültraviyole ışınlarını absorbe eder. Zararlı mikropları öldürür. Havanın soğumasını önler.

Atmosferde bulunan tozlar da; C02 ve nemin yaptığı işlerin yanında yağmurun meydana gelmesi için lüzumlu yoğunlaşma çekirdeği görevini de yaparlar. Atmosfer yüksekliği yer sathından 80km. olan Mezosfer (iç atmosfer) ile 80 km.den 800 - 1000 km. yükseklikte dış atmosfer (İyonosfer) katlarından oluşur. Mezosfer içinde yüksekliği 12 km. (ortalama) olan ve içinde meteostolojik olayların olduğu troposfer tabakası yer alır ki insan hayvan ve bitki hayatının içinde geçtiği 2 km.lik kısmına biyosfer adı verilir.

Dünyamızı kaplayan hava kürenin şekli hemen hemen dünyanın şekline benzer. Bu tabakanın ekvator kısmı şişkin kutuplar kısmı ise basıktır.

Atmosferin yüksekliği atmosferi teşkil eden gazların yok olduğunu kabul ettiğimiz yüksekliktir. Bu noktada atmosferin basıncı sıfırdır. Dünyamızda mevcut bulunan yerçekimi kuvveti gibi atmosferde de bu kuvvetin tesiri ile hava zerrecikleri hareket haline dönüşürler. Yine dünyamızda mevcut olan merkezkaç kuvveti üzerinde bulunan cisimleri atmosfere atmak ister ise de yere verilmiş olan çekme kuvveti daha fazla olduğundan bu mümkün olmaz. Yer sathından atmosfere doğru yükseldikçe yerçekimi azalır. Buna karşılık merkezkaç kuvveti yükselir. Yükseldikçe öyle bir noktaya gelir ki yerçekimi ile merkezkaç kuvveti eşit olur. Bu noktayı geçtiğimiz anda merkezkaç kuvveti yerçekimine üstün gelir. Bu durumda hava zerreciklerinin hava ile alakası kalmaz. Fizikerler tarafından yapılan hesaplara göre ekvatorda yerçekimi kuvveti merkezkaç kuvvetinden 289 defa büyük- tır.

Atmosferin yüksekliğini hesap etmek gayesi ile birçok usullere başvurulmuştu. Eski Arap astronomları güneş battıktan sonra alaca karanlığın (ufuk altında) kaç dereceye kadar indiğini hesap etmişlerdir. Umumiyetle bu 18° olarak bilinmektedir.

Bilhassa 3540 bin fit (3fit=1 m) yüksekte uçabilen uçaklar bulununca atmosferde mevcut bütün su buharının kalınlığı 8–12 km. olan troposter dediğimiz tabakada bulunduğu ve bütün meteorolojik hadiselerin bu katta oluştuğu öğrenilmiş oldu.

Şu anda 250 bin fit'de uçabilen süpersonik jet uçaklarının daha yükseklerde seyredebilen meteoroloji roketlerinin yardımıyla tabakalar arasındaki fiziki ve kimyevi farklılıkları ve değişmeleri daha da iyi anlamış oluyoruz.

Şayet yeri çevreleyen atmosfer tabakası daha ince olsaydı saniyede 11–72 km- hızla hareket eden ve her gün dünyamızdan uzakta yanıp tutuşan milyonlarca meteor (akan yıldız) yerin her tarafına çarpar ve her tarafını ateşleyip yakardı. Eğer meteorların her biri birer mermi hızında hareket etselerdi her biri fezada yanmadan dünyamıza çarpar ve bu da dünya ve dünyalılar için çok korkunç olurdu. Mermi süratinden 90 kat daha hızla hareket eden küçük bir meteorun insana çarpması değil de insanın yakınından dahi geçmesi anındaki sıcaklık insanı paramparça etmeye kâfi gelirdi.

Atmosfer biyocoğrafya içinde lüzumlu olan kimyevi ışınların geçmesine müsait kalınlıktadır. Bu ışınlar aynı zamanda mikropları öldürür Vitaminlerin oluşmasını sağlarlar. İnsana ise çok fazla altında kalmamak şartı ile zarar da vermezler.

Yüzyıllardır yeryüzünden ekserisi zehirli olarak çıkan gazlara mukabil atmosfer kirlenmeden kalmış sırlı bir elle daima temizlenmiş insanların korktuğu kirli havada boğulmaları henüz başlarına gelmemiş insanın yaşaması için elverişli şartlarda hiç bir değişiklik olmamıştır.

Bazılarının dediği gibi atmosferdeki hareketler düzensiz sırasız ve intizamsız değildir. İlim adamı bir prensip ve kanun içine alamadıklarının da belli bir hesap içinde olduğunu ve bunda çeşitli maslahat ve gayeler bulunduğunu kabul etmelidir. 0 kanunlardaki aksaklıkları da kanun koyucunun varlık âlemine her an müdahale ettiğinin işaretini ve şuurlu işlerin şuur sahibi bir el tarafından idare edildiğini görmelidir.

Evet bu büyük düzen intizam ve denge içinde insan nerede ve nasıl durduğunu düşünmeli dönen dünyayı etrafında atmosferi tutan Zat'a ve O'nun isteklerine boyun eğmeyi bilmelidir. Takriben 150 milyon km. ötelerden ona faydalı ısı ve ışığı ona gönderen mikro âlemin ve makro âlemin zararlı mahlûkatından onu koruyup hayatını devam ettiren Kudret'e karşı yerlere kapanıp teşekkür etmekten artık kaçınmamalıdır.
Hava Kure Nedir?


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 30-03-2011, 09:52   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
GözKırpan hava küre,su küre ;ağır küre ne demek

hava küresu küre ;ağır küre ne demek


 

Alt 30-03-2011, 10:01   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
GözKırpan ateş küre taş küre ,ağır küre ne demek

ağır küre (çekirdek)
çekirdek dünyamızın merkezidir.kalınlığı yaklaşık olarak 4000 km sıcaklığı ise 5000 derecenin üzerindedir.

ateş küre (yer kabuğu)
yer kabuğunun hemen altındaki katmandır sıcaklığı yaklaşık olarak 2000 c nin üzerinde olup erimiş demirnikel silisyummagnezyum gibi elementler içerir yarı akışkan hamur kıvamındadır.

taş küre (yer kabuğu)
üzerinde yaşadığımız katmandır yer kabuğu diye de adlandırılır kalınlığı yaklaşık olarak 60 km dir. yer kabuğu dağlarda kalın okyanuslarda ise kalındır dünyayı bir elmeya benzetirsek elmanın kabuğunu da taş küreye benzetebiliriz


 
Alt 30-03-2011, 11:37   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

HAVA KÜRE:
Atmosfer Dünya’yı en dıştan saran gaz katmanıdır. Atmosfer Dünya ile birlikte döner. Atmosferin içinde %78azot %21oksijen %1 karbondioksitsu buharı ve diğer gazlar bulunur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 30-03-2011, 11:42   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hava Küre ( Atmosfer ) Nedir?

Hava küre çeşitli gazların karışımından oluşmuştur.Bu gazların %21’i oksijen%78’i azot%1 ise karbondioksitsu buharı ve diğer gazlardır.
Bu gazlar arasında mükemmel Bir denge vardır.Mesela oksijen oranı %22 olsaydı Dünya ilk yıldırımla orman yangınları başlardı.
Hava kürenin ilk 11 km’si yaşamak için elverişlidir.11 km den sonra sıcaklık -50 C ye düşer ve yaşamak için gerekli oksijen bulunmaz.Yağmurşimşekrüzgaryıldırım gibi olaylar hava kürede gerçekleşir.
Hava kürede bulunan ozon tabakası Güneş’ten gelen zararlı ışınları engeller. Ozon tabakası olmasaydı İnsanlarda cilt kanseri gibi
Çeşitli hastalıklar meydana Gelirdi ve diğer canlılarda bundan olumsuz etkilenirdi.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-02-2012, 01:25   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hava küre çeşitli gazlardan oluşur


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hava Kure Nedir?

Hava Kure Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hava küre nedir, hava küre nedir kısaca, hava küre, hava kürenin görevleri, hava küre kısaca, ağır küre nedir kısaca, hava kürenin görevi, hava küre kısaca nedir, hava küre nedir kısacası, kısaca hava küre nedir, hava küre kısa, hava küre nedir kısa, kısaca hava küre, taş küre nedir kısaca, hava küre hakkında kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hava Kirliligi mormavi Coğrafya 0 26-04-2010 01:24
2010 Altin Kure Odul Toreni Ve Unluler... mormavi Haberler 1 09-03-2010 06:13
sihirli küre ! fırtına Burçlar, Tarot ve Astroloji 2 02-09-2009 12:19
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 12:29
Hava Ulaştırma Bölümü Nedir? - Hava Ulaştırma Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 02:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats