bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2011, 08:04   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir?

Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir?

Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir?

Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir?

Ülkelerin ilerleyip gelişmişlik seviyelerini arttırabilmeleri için çeşitli enerji kaynaklarına ihtiyaçları vardır. Çünkü hammaddelerin işlenebilmesi fabrikaların çalışabilmesi ulaşım aydınlatma ve ısınmanın gerçekleştirilebilmesi enerji kaynaklarının kullanımına bağlıdır.
Ülkelerin gelişme düzeyleri belirlenmesinde üretilen ve tüketilen enerji miktarları da dikkate alınır. Gelişmiş ülkelerde üretilen ve tüketilen enerji miktarı geri kalmış ülkelere göre daha fazladır.
ENERJİ KAYNAKLARININ ÇEŞİTLERİ
Enerji kaynakları oluşumlarına göre iki gruba ayrılır.
a) Yenilenmeyen enerji kaynakları : Yeraltındaki maden rezervi ne karsa kullanılacak olan miktar o kadardır . Yeraltındaki enerji kaynağı bittiğinde o yer kapatılır yeni bir kaynak aranmaya başlanır. Örnek ; Kömür petrol doğalgaz.
b) Yenilenen enerji kaynaklar: Doğada sürekli var olan enerji kaynaklarıdır. Jeotermal enerji hidroelektrik enerji güneş ve rüzgar enerjisi .
Taşkömürü: Taşkömürü bitkilerin jeolojik dönemler boyunca dönüşüme uğraması sonucu oluşmuş yüksek ısı gücü olan bir enerji kaynağıdır. Kalori değeri yüksektir. Bu enerji kaynağı elektrik santrallerinde sanayide ve køk kömürü yapımında kullanılır. 1.jeolojik zamanda oluşan taşkömürü Karadeniz Ereğlisi’nden başlar ve doğuya doğru Zonguldak Amasra Söğütözü’ne kadar devam eder. Yapılan üretim ihtiyacımızı karşılayamadığı için yurt dışından taşkömürü satın alınmaktadır. Demir – çelik ve Kimya sanayisinde kullanılır.
Linyit: Linyit kömürleşme sürecinin ilk ürünlerindendir. II. jeolojik zamanda oluşan linyit oluşum yaşı bakımından taşkömüründen daha gençtir. Bu nedenle kalorisi taşkömüründen daha düşüktür. Linyit yatakları yüzeye daha yakın olduğu için kolayca işlenebilmektedir.Türkiye III. jeolojik zamanda oluşan bir ülke olduğu için hemen her bölgede linyit yatakları bulunmaktadır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında bütün bölgelerimizin çıkarılır. En kaliteli linyitler Ege Bölgesinde en fazla rezerv ise Afşin – Elbistan’da yer alır.
Genellikle çıkarıldığı alanlardaki sanayi tesislerinde ve evlerde tüketilir. Önemli linyit yatakları Beypazarı (Ankara) Çan (Çanakkale) Orta (Çankırı) Seyitömer Tunçbilek (Kütahya) Soma (Manisa) Elbistan (Kahramanmaraş) Yatağan (Muğla) Aşkale (Erzurum) Şırnak Kangal (Sivas)
Linyit yatakları Afşin Elbistan (K. Maraş) Tavşanlı Seyitömer (Kütahya) Soma (Manisa) Yatağan (Muğla) Saray (Tekirdağ) Aşkale (Erzurum) Aydın Amasya ve Yozgat çevresinde bulunmaktadır.
Linyitten elektrik enerjisi elde eden termik santrallerimiz Soma Tunçbilek Seyitömer Afşin – Elbistan Yatağan ve Orhaneli termik santralleridir.
Petrol: Çağımızın önemli enerji kaynaklarından biridir.Ham olarak çıkarılan petrol rafinerilerde işlendikten sonra benzinmotorin ve gazyağı haline gelmektedir.Türkiye petrol açısından zengin bir ülke değildir. Belli başlı petrol yatakları Güneydoğu Anadolu Bölgesindedir. Yatakların en yoğun olduğu yerler Batman Siirt ve Diyarbakır’dır. Ülkemizdeki petrol yatakları derinlerde yer aldığı için işletilmesi zordur. Ülkemizdeki petrol üretimi tüketiminin 1/7’sini karşılayabilmektedir.
Petrol işleme tesislerimiz :- İzmir’de Aliağa Rafinerisi
- İzmit’te İpraş Rafinerisi
- Mersin’de Ataş Rafinerisi
- Batman’da Batman Rafinerisi
- Kırıkkale’de Orta Anadolu Rafinerisi
Petrol yataklarımızın % 98′i G. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Petrol Raman Garzan Kurtalan Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılmaktadır.
Ülkemizde çıkarılan ve ithal edilen petrol Orta Anadolu (Kırıkkale) Aliağa (İzmir) Ataş (Mersin) İpraş (İzmit) ve Batman rafinerilerinde işlenmektedir.
D0ğal gaz: Ülkemiz doğal gaz yatakları bakımından zengin değildir. Şu anda sadece Trakya’da Hamitabat ve Güneydoğu Anadolu’da Mardin – Çamurlu sahasında üretim (bilgi yelpazesi) yapılmaktadır. Hamitabat’tan çıkarılan doğal gazdan aynı yerde elektrik enerjisi üretilir. Doğalgaz ihtiyacımızın önemli bir kısmı Rusya Federasyonu ve Cezayir’den ithal edilmektedir.
Su Gücü (Hidroelektrik enerjisi): Barajlardaki suyun elektrik üreten santralleri çalıştırması ile oluşan enerjiye hidroelektrik enerjisi denir.
Türkiye’de elektrik ihtiyacının % 40 lık kısmı hidroelektrik santrallerden elde edilmektedir. Keban Karakaya Atatürk Hirfanlı Seyhan Kemer ve Demirköprü gibi birçok baraj elektrik ihtiyacımızı karşılamaktadır.
Dışarıya akıntısı olan bazı göllerimiz tabii baraj özelliğindedir. Bunlardan elektrik üretilir. Başlıcaları Hazar Çıldır Tortum ve Kovada gölleridir.
Rüzgâr Gücü: Ülkemizde eskiden yel değirmenlerinde ve yelkenli gemilerde kullanılmıştır. Fakat elektrik ve petrol enerjisinin devreye girmesiyle kullanım alanı çok azalmıştır.
Jeotermal Enerji: Jeotermal enerji yer altındaki sıcak sulardan ya da su buharından elde edilir. Türkiye yakın bir jeolojik devirde oluştuğundan ve genç kıvrım dağları kuşağında bulunduğundan dolayı fay hatları ve fay kaynakları oldukça yaygındır. Özellikle Ege Bölgesi’ndeki Germencik (Aydın) Balçova (İzmir) Sandıklı (Afyon) ve Sarayköy (Denizli) civarında sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Şu anda sadece Sarayköy (Denizli) de elektrik enerjisi üreten jeotermal santral bulunmaktadır.
Radyoaktif Mineraller: Radyoaktif mineraller nükleer enerji üretiminde kullanılır. Uranyum ve toryum gibi radyoaktif maddelerin parçalanmasıyla enerji elde edilir.
Ülkemizde Aydın Uşak Manisa Çanakkale ve Yozgat yörelerinde uranyum Eskişehir çevresinde toryum yatakları tespit edilmiştir. Fakat şu anda ülkemizde radyoaktif maddelerden nükleer enerji üretimi yapılmamaktadır.
Güneş Enerjisi: Türkiye ve özellikle güney bölgelerimiz Güneş enerjisinden iyi yararlanabilecek bir konuma sahiptir. Bu enerjiden en çok su ısıtmada faydalanılır. Ayrıca sera ısıtmasında su pompası çalıştırılmasında bazı elektronik aletlerin çalıştırılmasında vs. Güneş enerjisi kullanılmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 05-03-2015, 09:33   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face21

süper


 

Alt 29-03-2015, 02:47   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Hocamız bize bu sitenin adı www.bakımlıyız.com olduğu için ositeden araştırmayın diyor lütfen sitenin adını değiştirin


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir?

Enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: belli başlı enerji kaynakları nelerdir, belli başlı enerji kaynakları, belli başlı enerji kaynaklarını araştırınız, izmirin enerji kaynakları, izmir in enerji kaynakları, tüketilebilir enerji kaynakları nelerdir, tüketilebilir enerji kaynakları, belli başlı enerji kaynaklarının kullanımı, izmir enerji kaynakları nelerdir, enerji kaynakları ve çeşitleri, tüketilebilir kaynaklar nelerdir, enerji kaynakları ve çeşitleri nelerdir, ülkemizdeki belli başlı enerji kaynakları, tüketilebilen enerji kaynakları, hangi enerjiler üretilir hangileri tüketilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Besin Çeşitleri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 30 20-09-2016 06:35
Organik,inorganik ve enerji verici besinler nelerdir? elif Biyoloji 6 12-12-2012 05:28
Ülkemizdeki maden ve enerji kaynakları nerelerden çıkarılır? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 12-02-2012 02:37
Nükleer Enerji ve Olumsuz Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 11-12-2010 07:26
Vücudumuzun Enerji Kaynakları elif Sağlığımız 0 19-06-2009 06:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats