bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-02-2011, 01:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küresel Isınma ve Yan Etkileri Nelerdir?

Küresel Isınma ve Yan Etkileri Nelerdir?

Küresel ısınma insan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artışa verilen isimdir.
50 yıldır saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır. Dünya’nın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyılda 0.6 (± 0.2) °C artmıştır. İklim değişimi üzerindeki yaygın bilimsel görüş “son 50 yılda sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkiler oluşturduğu” yönündedir.
Küresel ısınmaya atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit su buharı metan gibi bazı gazların güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğutarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.
Bunun yanısıra 1960′lı yıllarda başlayan “Gamma Işıması Patlamaları” küresel ısınmaya neden oluyor olabilir. Bu patlama ışımaları çok yüksek enerji ve radyasyon yayarak sadece Dünyamızı değil Güneş’i Güneş Sistemimizi ve yakın uzayımızı etkilemektedir. Fosil yakıt kaynaklı teoriye göre bu teori daha fazla soruya cevap verebilir niteliktedir. Fosil yakıt kaynaklı teori sadece Dünya’da ki ısınmayı açıklamaya yöneliktir ve güneş sisteminde ki ısınmayı açıklayabilmek noktasında yetersiz kalmaktadır. Oysa ki “gamma ışıması patlamaları”nı temel alan teori daha geniş zamanda soruları cevaplayabilmektedir. Gamma Işıması Patlamalarının etkisiyle daha da ısınmakta olan dünya iç çekirdeği de atmosfere salınmakta olan “iç çekirdek kaynaklı gazları”n çıkışını arttırmaktadır. (SEKAR -John/Velikovsky-TEORİSİ)
Su buharı diğer sera gazlarından farklı olarak güneşten gelen radyasyonun şiddetine ve gezegenin ortalama ısısına göre sabit olan bağlı bir değişkendir. Dolayısıyla küresel ısınma konusunda pasif etkiye sahiptir. Ancak diğer sera gazları yer yer bağımsız değişken olarak küresel ısınma üzerinde aktif bir etki yaratabilirler. Örneğin karbondioksit yoğun volkanik etkinlik sonucu ya da insanlar tarafından fosil yakıtların yakılmasıyla yoğun olarak atmosfere salınabilir. Bu durum gezegenin ortalama ısısından bağımsız olarak ortaya çıkabilen ve ortalama ısının artması sonucunu doğuran bir etken olarak işlev görür.
Bugün için bilim çevrelerinde küresel ısınmada baş rolün atmosferdeki karbondioksit oranının artmasına bağlanmaktadır. Her ne kadar atmosferdeki karbondioksit
yeşil bitkilerin fotosentez olayında
karbondioksitin litosfer yüzeyinde suda çözünmesiyle
atmosferden çekilmekte ise de bu mekanizmaların kapasitesinin üzerinde karbondioksit salınımı gezegen üzerinde sera etkisi yaratmaktadır.
Su buharı dışındaki sera gazları dolayısıyla gezegen yüzeyindeki ortalama ısının artması buharlaşmanın artmasına yol açacaktır. Bu ise atmosferde daha fazla su buharı yani bulut oluşmasına yol açar. Bulutlar güneşten gelen radyasyonun bir bölümünü dış uzaya yansıtırken bir bölümünü soğurarak ısınırlar bir bölümünü de yeryüzüne geçirirler. Litosfer ve hidrosfere ulaşan bu radyasyonun da bir bölümü soğurularak ısınmaya yol açarken bir bölümü dış uzaya yansır. Dış uzaya yansıyan radyasyon yeniden bulut kütlesi ile karşılaştığında aynı olaylar yaşanır yansıtılır soğutulur dış uzaya kaçar.
Bu mekanizma su buharı dışındaki sera gazlarının atmosferde artması sonucu bulutların sera etkisini artırmakta küresel ısınmaya yeni bir katkıya yol açmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küresel Isınma ve Yan Etkileri Nelerdir?

Küresel Isınma ve Yan Etkileri Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: küresel ısınma ve yan etkileri, küresel ısınmanın yan etkileri, coğrafya küresel ısınma, küresel ısınma nedir yan etkileri nelerdir, küresel ısınmanın hayvanlar üzerindeki etkisi, küresel ısınma yan etkileri, küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkileri nelerdir, küresel ısınma ve dünyamıza etkileri kompozisyon, küresel ısınmanın canlılar üzerindeki etkileri, küresel ısınmanın bitki ve hayvanlar üzerindeki etkisi, küresel ısınmanın yan etkileri nelerdir, küresel ısınma nedir etkileri nelerdir, coğrafya küresel ısınma nedir, küresel ısınma nedir ve yan etkileri nelerdir, küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkileri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Küresel Isınmanın Türkiye Üzerindeki Etkileri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 16-03-2015 06:31
Reklam ve etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 03:33
Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 03:20
Küresel Isınmanın Bitki ve Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:11
Sanayileşme ve Şehirleşmenin Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats