Bakimliyiz.Com

-   Coğrafya (http://www.bakimliyiz.com/cografya/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   İç Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir? (http://www.bakimliyiz.com/cografya/71144-ic-anadolu-bolgesinin-bolumleri-nelerdir.html)

elif 08-02-2011 05:00

İç Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir?
 
İç Anadolu Bölgesinin Bölümleri Nelerdir?

Konya Bölümü:
Dağları:Karadağ, Karacadağ
Platolar:Tuzgölü, Cihanbeyli ve Obruk
Ovalar:Konya
Göl:Tuzgölü, Eber ve Akşehir
Tarım:En fazla buğday- Arpa, Şeker pancarıile haşhaş
Hayvancılık:Küçükbaş(Koyun ve Tiftik Keçisi)
Yer altı:Sarayönü Civa
YukarıSakarya Bölümü:
Dağları:Sündiken, Köroğlu, Sivrihisar, İdris, Elmadağ
Ovalar:Ankara, Eskişehir, Akıncıve Çubuk
Plato:Haymana
Göl:Eymir ve Mogan
Fabrika:(Ankara) Uçak, Traktör, Çimento
Tarım:Buğday, Arpa, Şekerpancarı
Hayvancılık:Küçükbaşhayvancılık(Koyun ve Tiftik Keçisi)
Yer altıKaynakları:Linyit, Bor, Krom ve Lületaşı
Turistik:Ankara’da HacıBayram Veli Türbesi, Gordion, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anıtkabir,
Atatürk Orman Çiftliği ve Çankaya Atatürk Köşkü, Eskişehir’de Yunus Emre Türbesi…
Orta Kızılırmak Bölümü:
Dağları:Hasandağı, Melendiz, Erciyes Dağı(SönmüşYanardağ)
Plato:Bozok
Ovalar:Kayseri, Develi ve Aksaray
Fabrikaları:(Kayseri) Hava ikmal ve Bakım, Bez Fabrikası, Sucuk Fabrikası, Pastırma FAb.
(Kırıkkale) Silah Fab. (Kırşehir) :Lastik Fab.
Rafineri:Kırıkkale Rafinerisi
Yer altı:Çinko, Demir, Flüorit, Jips ve Kaya Tuzu
Üretim:Buğday, Arpa, Tahıl, Şekerpancarıve Baklagiller(Nevşehir ve Niğde’de) Elma, Bağdem,
Üzüm
Turistik:Nevşehir) Ürgüp, Göreme (Yer altıŞehirleri) Ihlara Vadisi, Peri Bacaları
YukarıKızılırmak Bölümü:
Dağları:Akdağlar, Çamlıbel, Hınzır veTecer
Fabrikaları:Sivas Tütün Fab., Beton Travers, Süt işleme, Et Fabrikası
Ürünleri:Arpa, Buğday, Çavdar ve Şeker Pancarı
Hayvancılık:Küçük ve BüyükbaşHayvancılık
Yer altı:Demir, Krom, Linyit

Я 11-12-2011 03:57

Konya Bölümü

Bölgenin ortasında geniş bir kapalı havza vardır. Bura*da büyük ovalar, plato düzlükleri, Tuz Gölü, Akşehir ve Eber gölleri ile Karacadağ ve Karadağ volkanik dağları bulunur. Türkiye'nin en kurak bölümüdür. Nüfus bakımından bölgenin en tenha bölümüdür. Halk tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Ülkenin en önemli tahıl alanlarından birisidir. Konya, Aksaray ve Karaman bölümde yer alan illerdir. Tuz gölü burda bulunmaktadır. Derinliği az olup yazları kurak olduğu için daha da azalmaktadır. Ülkenin tuz ihtiyacının önemli kısmı buradan karşılanır.

Yukarı Sakarya Bölümü

Bölgenin kuzeybatı kısmını meydana getirir. Orta Kızılırmak boylarından İçbatı Anadolu'ya kadar uzanır. Yer şekilleri daha engebeli, iklimi biraz daha nemlidir.

Yıllık yağışlar 400 mm civarındadır. İklim ve ula*şım koşullarının elverişli olması nedeniyle, böl*genin en yoğun nüfuslu bölümüdür. Bölge nüfusunun yarıya yakını bu bölümdedir.

Batı Anadolu'yu iç bölgelere bağlayan yolların geçtiği önemli bir yerdedir. Bölümde Eskişehir ve Ankara illeri yer alır. Bölümde Köroğlu,Sivrihisar,Elmadağ,Sündiken ve İdrisdağı yer alır.Ankara yakınlarında Eymir ve Mogan gölleri vardır.

Bölümde karasal iklim görülür. Kışları çok soğuk yazları ise sıcak ve kurak geçer.Bölümde yetiştirilen ürünler,şeker pancarı,arpa,buğday,baklagiller,sebze ve meyveyetiştirilir.yeraltı zenginliği ise linyit ve bor mineralleridir.bölümde küçükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılır. bölümün turzim değerleri,Çankaya köşkü,Yunus Emre türbesi, eski TBMM binası,Anıtkabir,Atatürk Orman Çiftliği(AOÇ),Anadolu Medeniyetleri Müzesi,Gordion

Orta Kızılırmak Bölümü

İç Anadolu'nun, Çankırı'dan Toroslar'a kadar uzanan, içine Kızılırmak yayını alan kısmıdır. Alan bakımından bölgenin en büyük bölümüdür. Kuzey kesimi daha engebelidir. Güney kesiminde plato ve ova düzlükleri yaygındır. Ortada ise geniş Kızılırmak platosu bulunur. Erciyes volkanik dağı bu bölümde yer alır.

Tarım alanlarının oranı verimli volkanik topraklarla kaplı güney kesimden daha yüksektir. İç Anadolu'da kırsal nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölümdür. Kayseri, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat ve Kırıkkale bölüm içinde yer alan illerdir.

Bölüm İç Anadolu Bölgesi'nin orta kesiminde yer alır.Güneyinde Hasan, Erciyes, Merlendiz sönmüş volkanlar bulunur.Bölümde kuzey daha engebelidir.Bölümde bozok platosu geniş yer tutar.Bu bölümde nüfus yogundur orta kızılırmak bolumunde karasal ıklım etkılıdır yazlar sıcak ve kurak kıslar ise soguk ve kar yagıslıdır.Genellikle bu bölüm bozkırlarla kaplıdır.Kızılırmak bolumun en önemli akarsuyudur.Bu bolumde Kayseri en büyük yerlesim birimidir.Ayrıca bu bolumde halı, seker, meyve suyu, sucuk ve pastırma fabrikaları bulunur.En önemli ekonomık gelir tarımdır.tiftik keçisi ve koyun besiciligide yaygındır

Yukarı Kızılırmak Bölümü

Bu bölüm Kızılırmak'ın, Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu arasına sokulan yukarı çığırını kaplar. İç Anadolu'nun en küçük, en engebeli bölümüdür.Ortalama yükselti 1300-1650 metre arasındadır.

Dağlarla kuşatılmış bir havza görünümündedir. En*gebeli olduğu için tarım alanlarının oranı daha düşüktür. Nüfusu sık, kentleşme oranı yüksektir. Bölgenin kışın en soğuk bölümü burasıdır. Bölümde Sivas ili bulunmaktadır


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:51 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.