bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-02-2011, 10:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çölleşme Ve Erozyon Nedir?

Çölleşme Ve Erozyon Nedir?

Toprağın bulunduğu yerden; yağışlar sel suları rüzgar çığ vb. etkenlerle taşınması olayıdır..
Erozyon topraklarımızın yok olmasına sebep olan etkenlerin başında gelmektedir. Ülkemizdeki erozyon Avrupa’dan 12 Afrika’dan 17 kat daha fazladır. Ülkemiz topraklarının %14‘ünde hafif %20‘sinde orta ve %63‘ünde şiddetli ve çok şiddetli derecede erozyon tehlikesi mevcuttur. Sadece %3‘lük kayalık alan ise erozyona maruz bulunmamaktadır.
Erozyon sebebi ile toprağın verimi azalmakta besin maddeleri yok olmakta sular kirlenmekte ürünlerde verim ve kalite düşmektedir. Ülkemizde erozyon sonucu her yıl 500 milyon ton verimli toprağımız kaybolmaktadır.
Erozyon nedenlerine göre şöyle sınıflandırılır:
1. Su Erozyonu:
Su erozyonu diğer erozyon çeşitleri içerisinde en yaygın ve en etkilisidir. Eğimli arazilerde vejetasyonun (bitki örtüsünün) zayıfladığı veya tamamen yok olduğu bölgelerde; yere düşen yağmur damlaları darbe etkisi ile bir kısım toprak parçasını yerinden kopararak parçalar. Böylece yüzeysel akışa geçen yağmur suları bu toprak parçalarını sürükleyerek aşağılara taşır. Yüzeysel akış halindeki sular aşağılara indikçe diğer yüzeysel akış suları ile birleşerek güçlenir ve giderek taşıma gücü de artar. Böylece akış sularının beraberinde taşıdığı toprak ve iri materyal miktarı çoğalarak taşkın şeklinde akan ve büyük zararlara sebep olan seller meydana gelir.
Su erozyonunun ileri boyutlarında büyük derelerin ve yarıkların oluşumu görülmektedir. Bu olayın diğer bir sonucu da taban sularının yeteri kadar beslenememesi ve kuraklığa sebep olmasıdır.
Yüzey toprağı besin maddeleri yönünden çok zengindir. Su erozyonu sonucu yüzey toprağının kaybolması toprağı fakirleştirmekte ve toprağın verimini düşürmektedir. Bu erozyon çeşidi bütün ülkelerde görülmekte olup erozyonla kaybolan toprak verimliliğinin yeniden kazanılması mümkün değildir. Rüzgar erozyonu ile mücadelede başarı sağlanmasına rağmen su erozyonu ile mücadele çalışmalarında henüz yeterli mesafe alınamamıştır.
2. Rüzgar Erozyonu:
Kurak ve yarı kurak iklime sahip bölgelerde yaygın olan rüzgar erozyonu; yeterli bitki örtüsü bulunmayan oldukça düz ve geniş arazilerde gevşek yapıdaki kuru ve ince bünyeli toprağın şiddetli rüzgarların etkisi ile parçacıklar halinde yerinden oynatılarak toz bulutları şeklinde yer değiştirmesi olayıdır.
Rüzgar erozyonu ile toprakta yer yer çukurlar oluşur. Bu çukurlardan çıkan toprak başka yerlerde toplanarak kûm tepeleri meydana getirir. Rüzgar erozyonu; yolları binaları ve su yollarını etkileyebilir ayrıca tarımsal alanlarda hasara sebep olabilir.
3. Çığ Erozyonu:
Çığ; yamaç üzerinde toplanan kar kütlesinin yeni yağan karlarla aşırı yüklenmesi veya yamaçla bağlantısının zayıflaması halinde herhangi bir etki ile dengesini kaybederek dağ yamacından aşağıya doğru kayması ve yuvarlanması olayıdır.
Çığlar önlerine gelen engelleri tahrip eder beraberinde toprak taş ve ağaçları söker götürür. Bu şekilde meydana gelen aşınma ve taşınma olayına çığ erozyonu denir.
4. Yerçekimi Erozyonu (Kitle Hareketleri):
Kitle hareketleri genellikle ayrışma ürünü olan ve sağlam kaya üzerine oturmuş bulunan örtünün esas itibariyle yerçekimi etkisi ile küçük veya büyük kitleler halinde yamacın aşağısına doğru yer değiştirmesi olayıdır.
5. Buzul Erozyonu:
Yüksek dağlık arazilerdeki derelerde çeşitli zamanlarda oluşmuş buzulların parça parça aşağılara doğru kayması sırasında beraberinde moren (buzultaş) denilen çeşitli büyüklükteki materyal kitlelerini sürüklemesi ile meydana gelen aşınma ve taşınma olayına buzul erozyonu denir.
ÇÖLLEŞME:
Kurak yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanan toprak bozulmasıdır.
Toprağın aşırı kullanımı aşırı otlatma sağlıksız sulama yöntemleri ormanların tahribi ve özellikle son yıllarda ekolojik dengenin bozulması sonucunda meydana gelen iklim değişiklikleri çölleşmeyi meydana getiren en önemli etkenlerdir.
Çölleşme ve kuraklık sorunları küresel bir nitelik taşımakta ve dünyanın bütün bölgelerini etkilemektedir. Bu sebeple çölleşmeyle mücadele etmek ve kuraklığın etkilerini hafifletmek için uluslararası ortak bir eyleme ihtiyaç duyulmaktadır.
Erozyon ve Çölleşmeyi Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler
  • Erozyon riski yüksek olan yetersiz toprak özelliklerine sahip ıslaklık ve iklim şartları dolayısıyla işlenmeye uygun olmayan arazilerde tarım yapılmaması bu tip arazilerin mera olarak ayrılması veya orman örtüsü altına alınmasının sağlanması
  • Yanlış toprak işlenmesi yanlış ekim ve sulamanın önlenmesi
  • Çayır ve mera alanlarının tahribinin önlenmesi ve mevcut alanların geliştirilmesi
  • Orman tahribatına son verilmesi ağaçlandırmanın hızlandırılması ve orman yangınlarına karşı gerekli tedbirlerin alınması
  • Su kaynaklarının kaybolması sonucu taban suyunun düşmesiyle toprak tuzlanması oluşmakta bu yüzden su kaynaklarının korunması gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çölleşme Ve Erozyon Nedir?

Çölleşme Ve Erozyon Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çölleşme nedir, kuraklık ve erozyon, erozyonu meydana getiren sebepler, çığ erozyonu nedir, kuraklık ve erezyon, erozyon nedir bakimliyizcom, erozyon ile kuraklık,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nokta nedir? Çizgi nedir? Eğik çizgi nedir? Я Türkçe ve Edebiyat 9 16-12-2014 09:46
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52
Erozyon ve Çölleşmeyi Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir? elif Coğrafya 0 07-02-2011 03:30
Çölleşme Nedir?-Çölleşme Sorunları elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 04:22

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats