bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-12-2011, 10:51   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nedir?

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nedir?


Coğrafî keşifler 15. yüzyıl ve 16. yüzyıllarda Avrupalılar tarafından yeni ticaret yollarının bulunması amacıyla başlattıkları ve yeni okyanusların ve kıtaların bulunmasıyla gerçekleşmiş olan keşifleri ifade eder. Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu sözkonusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15.yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır. İlk keşif denemeleri Atlantik Okyanusu ve Afrika kıyılarına doğru 14. yüzyılın başlarında Fransız ve Cenevizli gemiciler tarafından yapılmıştır. Kanarya Adaları ve Azor Adaları keşfedilmesi bu girişimlerin sonucudur.

Keşiflerin belli başlı nedenleri şunlardır;
-Avrupa'da coğrafya bilgilerinin artması ve gemicilik deneyiminin çoğalması pusulanın ögrenilmesi.
-Avrupanın kendinde olmayan ama Doğu uygarlıklarında olduğunu bildikleri zenginliklere (baharat ipek ve diger maddi kaynaklara) ulaşmak için yeni kısa ve ucuz yol arayışı.
  • Özellikle İspanyol ve Portekiz krallıklarınca değerli madenlere ulaşılması için gemicilerin desteklenmesi.
  • Hiristiyanlık dininin ve Avrupa kültürünün yaymak istenilmesi.
  • Artan bilgilerin de etkisiyle dünyanın tanınmak istenilmesi.
  • Pusulanın geliştirilmesi
  • Sağlam gemilerin yapılması
  • Coğrafya bilgisinin artması ve cesur gemicilerin yetişmesi
  • Avrupada bu gelişimleri takip eden dönemde doğuya ulaşmak isteyen gemicilerİspanya ve Portekiz krallıklarından aldıkları yardımlarla açık denizlere açıldılar

Kristof Kolomb (1451-1506) 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştığında gerçekte hem daha ucuz hem daha kısa yoldan Asya'ya ulaşma arayışı içindeydi. Çünkü buradan baharat ve benzeri maddeleri ucuz ve hızlı taşımak gibi bir sorun sözkonusuydu. Portekizli gemici Bartolomeu Dias'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama buradan dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano dünyayı dolaşarak geçtiler ve bunun sonucunda dünyanın yuvarlaklığına dair kesinleştirici sonuclara ulaşmışlardır. Venedikli gezgin Marko Polo (1254-1324) Asya gezilerinin anlatımlarıyla Avrupa'nın Doğu uygarlıklarını tanımasını sağlamıştır.


Keşiflerin sonuçları

Coğrafî keşifler Reform ve Rönesans hareketlerinin etkileriyle gelişmiş oldukları gibi kendileri de bu hareketlerin gelişimini etkilemişlerdir. Bu keşifler sonucunda Avrupa yeni kıtalara yayılma ve onların zenginlik kaynaklarını ele geçirme olanağı elde etmiştir. Avrupa düşüncesi ve kültürü evrensel bir değer olarak bu süreçten itibaren yayılmaya ve egemen kılınmaya başlanmıştır. Bunu yaparken Avrupalılar yerli halkları ve yerel yaşamı dağıtmış ve hatta yok etmiş avrupa kültürünü egemen kılma sürecini şekillendirmiştir. Hem doğal hem de kültürel farklılıkları yok eden bir süreç olmuştur bu. Klasik Sömürgecilik olarak bilinen sömürgecilik süreci bu dönemle başlamıştır.
Bunun yanı sıra coğrafî keşiflerin sonucunda sözkonusu dönemdeki öteki bilimsel devrimlerle de birleşerek tüm bir dünyayı/evreni kavrayış tarzı değişime uğramıştır. Bu kavrayış değişikliği sonucunda ve bu süreçte dünyanın düz değil yuvarlak olduğu kendi etrafında ve güneşin etrafında döndüğü evrenin merkezi olmadığı ortaya çıkmış bunların sonucunda tüm bir evren kavrayışı değişime ugramıştır. Kopernik devrimi denilen zihniyet değişikliginin kaynaklarından birisinin de coğrafi keşifler olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Dünya'nın yuvarlak olduğu ispatlandı bunun sonucunda da kiliseye olan güven azaldı.
Kakaovanilyadomatespatates gibi yeni bitki türleri ve hayvan türleri keşfedildi.
Yeni yerler tanındı.
Avrupa'da zenginliğin kaynağı toprak olmaktan çıkıp maden olmuştur.
Hristiyanlık yeni yayılma alanları buldu.
Yeni kültürler keşfedildi.
Ticaret yolları yer değiştirdi.
Atlas Okyanusu limanları önem kazandı.Akdeniz limanları önem kaybetti.

Keşiflerin Osmanlı devleti açısından önemi
Bu keşiflerle Osmanlının elinde bulunan İpek ve Baharat Yolu önemini kaybetmiş yeni ticaret yolları bulunmuştur. Bu da Osmanlı Devleti'nin vergi gelirlerinin azalmasına yol açmıştır. Tüm bunlar Osmanlı Devletini maddi açıdan kötü etkilemiştir. Daha doğrusu; Osmanlı Devleti ve diğer müslüman devletler zarara uğrayıp ellerindeki malların değerleri gitmiştir.
Coğrafî Keşifler bütün insanlığı etkilemiştir. Bu yönüyle evrensel bir özelliğe sahiptir. Akdeniz Limanları Coğrafî Keşifler sonucunda önemini kaybetti. Ancak 1869'da Süveyş Kanalı'nın Fransızlar tarafından açılmasıyla bu limanlar yeniden önem kazanmıştır.
Coğrafî Keşifler Müslüman ülkeler açısından büyük zararlara neden olmuştur. İslam ülkeleri yoksullaşmış Türkistan Hanlıkları giderek zayıflamış ve Ruslar karşısında gerilemiştir. Osmanlı İmparatorluğu İpek ve Baharat Yollarına hakim olmasına rağmen yolların değişmesinden dolayı umduklarına ulaşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu ticaret faaliyetlerini yeniden geliştirebilmek için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kaldı.
Ayrıca Osmanlı topraklarında kervan yolları boyunca faaliyet gösteren halk ve zanaatkârlar işsiz kaldı. Bu durum Osmanlı Devleti'nde ekonomik sıkıntılara ve Celali İsyanları'na zemin hazırlamıştır.

Kaynak: wikipedia


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 07-02-2014, 05:43   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu :D


 

Alt 02-03-2015, 06:33   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Daha kısa olmalı kısaltın bence


 
Alt 25-03-2015, 07:49   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bencede daha kısa olmalıydı yinede saolun :d


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nedir?

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri Nedir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: coğrafi keşiflerin nedenleri nelerdir, coğrafi keşiflerin nedenleri, coğrafi keşiflerin yapılma nedenleri, coğrafi keşifler neden yapılmıştır, coğrafi keşiflerin sebepleri nelerdir, cografi kesiflerin nedenleri nelerdir, coğrafi keşiflerin yapılabilmesinin nedenleri nelerdir, coğrafi keşiflerin sebepleri, coğrafi keşifler nedenleri nelerdir, coğrafi keşifler niçin yapılmıştır, coğrafi keşiflerin yapılma nedenleri nelerdir, coğrafi keşifler nedir, cografi keşiflerin nedenleri nelerdir, keşiflerin nedenleri nelerdir, cografi kesiflerin nedenleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ağız Acılığı Nedenleri Nedir? elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 12-08-2012 11:02
Coğrafi Keşiflerin Tanımı Nedir? elif Coğrafya 0 12-12-2011 10:46
Maliyet Enflasyonunun Nedenleri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:18
Varisin Nedenleri Nedir? elif Cilt Hastalıkları 0 07-06-2011 05:25
Coğrafi Konum Nedir? elif Coğrafya 0 26-02-2011 09:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats