bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > Coğrafya

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-12-2011, 12:15   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Doğu Anadolu Bölgesindeki Sanayi Faaliyetleri Nelerdir?

Doğu Anadolu Bölgesindeki Sanayi Faaliyetleri Nelerdir?

Doğal koşulların olumsuz etkisinin yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde endüstri yeterince gelişmemiştir. Sanayi bakımından en geri kalmış bölgedir. Sanayi kuruluşları yetersiz olduğu için bölge halkı geçimini daha çok tarım ve hayvancılıktan temin eder. Bölgede bulunan kuruluşlar daha çok tarıma dayalıdır. Maden çıkarımı bakımından zengin olsa da madenlerin işletilmesi azdır. Doğu Anadolu Bölgesi maden varlığı ve elektrik enerjisi üretimi ile Türkiye sanayisinin gelişmesine büyük katkıda bulunmaktadır. Yalnızca Keban Barajı Türkiye'de üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık % 25'ini sağlamaktadır

Hidroelektrik üretiminde ön plandadır.

Bölgedeki endüstri kuruluşları şunlardır: Et Kombinaları: Malatya Elazığ Erzurum Ağrı ve Van'da bulunur. Et üretiminin %25'i bu bölgeden karşılanır. Şeker Fabrikaları : Malatya Elazığ Van Erzurum Muş ve Erzincan'dadır. Dokuma ve İplik Fabrikaları : Daha çok pamuklu dokuma gelişmiştir. Malatya ve Erzincan'daki fabrikalarda pamuk işlenir. Sigara Fabrikaları: Malatya ve Bitlis'te kurulmuştur. Çimento Fabrikaları : Elazığ Erzurum Kars ve Van'da kurulmuştur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 22-02-2012, 03:32   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

keşke daha çok yazı olsaydı site mükemmel reklam yapmayın Doğu Anadolu Bölgesindeki Sanayi Faaliyetleri Nelerdir?


 

Alt 22-02-2012, 04:22   #3 (permalink)
 
handan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Doğu Anadolu Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Sanayi kuruluşları yetersiz olan Doğu Anadolu Bölgesi halkı geçimini başta hayvancılık olmak üzere tarımdan sağlar. Bölgenin hayvancılığa çok elverişli olan Erzurum Kars Bölümü’nde yüksek nitelikli sığırlar yetiştirilir. Çok sayıda küçükbaş hayvan besleyen göçer aşiretler yazın sürülerini bölgenin öteki kesimlerindeki yüksek yaylalarda otlatır.

Bitkisel üretime elverişli alanlar bölge yüzölçümünün ancak %10’unu kaplar. Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller şeker pancarı meyve sebze pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir. Pamuk yetiştirilen kuytu Iğdır Malatya ve Elazığ ovalarını yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü çevresinde meyve bahçeleri çok yer tutar.

Yalnızca büyük kentler çevresinde kurulan sanayilerin başlıcaları pamuklu dokuma iplik şeker süttozu un peynir yem sigara ve çimento fabrikaları ile et kombinalarıdır.

Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılan Doğu Anadolu Bölgesi’nde Afşin ve Elbistan’da linyit Hekimhan ve Divriği yörelerinde bakır Guleman yöresinde krom Maden yöresinde bakır Keban ve Baskil yöresinde de gümüşlü kurşun yatakları vardır. Keban ve Karakaya hidroelektrik AfşinElbistan termik santralları bölgenin başlıca enerji üretim kuruluşlarıdır.

Tarımsal alanları kısıtlı sanayi işyerleri yetersiz olan bölge halkının artan nüfusu içinde işsiz kalan kesimi ülkenin ekonomikolanakları daha gelişmiş olan yörelerine göç etmek zorunda kalmaktadır.

Bölgenin Türkiye Ekonomisindeki Yeri
Doğu Anadolu yurdun en geniş ama en tenha ve en geri kalmış bölgesidir.
Bu bölgenin yurt ekonomisine en büyük katkısı canlı hayvan ve hayvan ürünleri ihracatı alanındadır. Yurdumuzdaki küçükbaş hayvanların %21’si sığırların %25’i bu bölgede yetiştirilir.

Toprak ürünleri bakımından yurt ekonomisine katkısı azdır.Madencilik alanında yurt ekonomisine katkısı önemlidir: Tüm yurtta çıkarılan bakırın %50’si kromun %70’i demirin %75’i mabünganezin %35’i baritin %75’i çinko ve kayatuzunun önemli bir kısmı bu bölgeden elde edilir. Bölgenin maden yatakları zengindir.

Bölgenin elektrik enerjisi üretimindeki payı büyüktür. Sadece Keban santrali tüm Türkiye üretiminin %25’ini gerçekleştirmektedir. Yapımı devam eden yeni hidroelektrik santralleri bittiğinde bölge bu yönüyle çok daha büyük bir önem kazanacaktır. Türkiye’de hidroelektrik üretimine elverişli akarsu potansiyelinin üçte biri bu bölgede bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faaliyetleri

TARIM VE HAYVANCILIK :Doğu Anadolu bölgesinde hakim ekonomik etkinlikleri tarımsal etkinlikler oluşturmaktadır.Bölgede fiziki şartların da uygun olmasından dolayı Büyükbaş hayvancılık yaygındır. Ülkemizde hayvancılığı en fazla geliştiği bölgelerden biridir . Tarımsal ürünler bölge nüfusunun ihtiyacını ancak karşılamaktadır. Bölgede tarımdan elde edilen verim azdır bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan belli başlı faktörler şunlardır a)Dağlık alanlarda yükseltinin fazla olması b) Kış aylarının uzun sürmesi c) kış aylarında havanın çok soğuk olması d) karlı gün sayısının uzun olması e) yaz aylarının geç gelmesi ve yazın kısa sürmesi . Bölge genelinde bölümlere göre yetiştirilen tarım ürünleri şunlardır ;

Yukarı Fırat Bölümü : Buğdayarpaşekerpancarıbaklagil ve tütün


Yukarı Murat - Van Bölümü : Şekerpancarıbaklagil tütün sebze ve meyveErzurum - Kars Bölümü : Arpaşekerpancarı Pamuk(Iğdır)


Hakkari Bölümü : Ekim alanları çok az biraz tahıl tarımı yapılır.


MADENLER ve SANAYİ :Doğu Anadolu maden çeşitliliği ve maden rezervi bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir. Ülkemizin elektrik üretiminin büyük bir bölümü bu bölgede yapılmaktadır. Akarsular üzerinde kurulu olan bir çok baraj gölü bulunmaktadır. Madenler bakımından durum böyle olmasına rağmen bölgede sanayi yatırımları yok denecek kadar azdır. Özellikle ulaşım probleminin yaşanması dağlık alanların oranı sanayi tesislerinin az olmasına yol açmıştır . Bölgedeki sanayi tesislerinin bölümlere göre dağılımı şu şekildedir;


Yukarı Fırat Bölümü :Şekerdokuma sigara ferro-kromdemir ve yem fabrikaları


Yukarı Murat - Van Bölümü : MuşAğrı ve Erciş : Şeker fabrikası Van : et kombinası


Erzurum - Kars Bölümü : Kars: et kombinası mandıralar Erzurum : şeker fabrikası ek kombinası çimento fabrikası


Hakkari Bölümü : Sanayi tesisi yoktur.


Doğu Anadolu Bölgesinde çıkarılan madenlerin bölümlere göre dağılımı ise şu şekildedir ;


Yukarı Fırat Bölümü :

DivriğiHekimhan : Demir

Guleman ve Palu : Krom

ElazığErgani ve Maden :Bakır

Keban : kurşun Erzincan: Kayatuzu

Afşin ve Elbistan : Linyit


Yukarı Murat - Van Bölümü : Van gölünden soda üretimi yapılır.


Erzurum - Kars Bölümü : Linyit


Hakkari Bölümü :Önemli bir yer altı zenginliği yoktur.


handan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 12-02-2013, 02:32   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

sanayilerin simleri lazım kardeş ama ginede saolasın :D


 
Alt 12-02-2014, 03:19   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

tesekkürler


 
Alt 12-02-2014, 03:21   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
;)) Sosyal bilgiler

Tarım: Doğu Anadolu Bölgesi dağlık alanların fazlalığı elverişli tarımsal arazinin azlığından ve elverişsiz mevsim şartlarından kaynaklanan nedenlerle tarımla uğraşmak zor olan bir bölgedir. Bölgenin %10 ekili dikili alanları oluşturuyor. Bu gibi nedenlerle ürün çeşitliliği azdır.

Hayvancılık:Bölgede hayvancılık ilkel ve geleneksel usullere göre otlak hayvancılığı şeklinde yapılmaktadır. Bölgenin bölümleri ve ekolojik doğal ortam özelliklerine göre beslenen hayvan ve hayvan besiciliği farklılaşmaktadır. Yani ekstansiftir.

Doğu Anadolu Bölgesinde tarım alanlarının yetersizliğinden dolayı en önemli geçim kaynağı hayvancılığa dayanmaktadır. Bölgede hayvancılığa bağlı olarak Erzurum da et kombinasyonu deri endüstrisi ve deri işlemeciliği önemlidir.


 
Alt 06-03-2014, 08:09   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Saçma olmuş ben pek beğenmedim ama yine de emeğinize sağlık.


 
Alt 29-12-2014, 05:38   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Emeğine sağlık


 
Alt 04-02-2015, 10:11   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çokk işe yaradı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Doğu Anadolu Bölgesindeki Sanayi Faaliyetleri Nelerdir?

Doğu Anadolu Bölgesindeki Sanayi Faaliyetleri Nelerdir? konusu, Eğitim ve Öğretim / Coğrafya forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doğu anadolu bölgesinde sanayi, doğu anadolu bölgesi sanayi, doğu anadolu bölgesi sanayi ürünleri, doğu anadolu sanayi, doğu anadolu bölgesinin sanayi faaliyetleri, doğu anadolu bölgesinin sanayisi, doğu anadolu bölgesindeki sanayi, doğu anadolu da sanayi, güneydoğu anadolu bölgesinin sanayi faaliyetleri, doğu anadolu bölgesi sanayi faaliyetleri, doğu anadolu sanayi ürünleri, güneydoğu anadolu bölgesinin sanayisi nelerdir, güneydoğu anadolu bölgesi sanayi faaliyetleri, doğu anadolu bölgesindeki sanayi faaliyetleri, doğu anadolu bölgesinin sanayi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesinde Hangi Sanayi Faaliyetleri Gerçekleştirilir? Я Coğrafya 26 01-03-2017 06:05
Karadeniz Bölgesinde Hangi Sanayi Faaliyetleri Gerçekleştirilir? Я Coğrafya 17 21-02-2017 07:39
Ege Bölgesinde Hangi Sanayi Faaliyetleri Gerçekleştirilir? Я Coğrafya 5 09-02-2017 05:59
iç anadolu bölgesindeki göllerin derinlikleri nedir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 6 27-03-2012 07:44
Doğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 08-02-2011 04:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats