bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > HOBİLERİMİZ > Diğer Örnekler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-05-2009, 10:38   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?

Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?

Pastel boya kolay kullanılabilen bir resim malzemesidir. Bu derste "Meyvelerle Natürmort Çizimi" yaparak renkli desenler konusunda kendinizi daha da geliştireceksiniz.

Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?

Natürmort yüzyıllardır sanatçıların ilgilendiği klasik bir konudur. El altında bulunan sıradan objeler ilginç komposizyonlarla birçok resme konu olmuştur. Bu alıştırmada meyvelerle oldukça keyifli bir pastel natürmort çalışması gerçekleştireceğiz.

Canlılık veren malzeme
Pastel boyalar yoğun dokuları sebebiyle çok canlı resimler ortaya çıkarmanıza olanak tanır. Kullanımları kolaydır ve birçok farklı etki elde edilebilir. Örneğin boyanın kat kat kullanımıyla zengin ve sert dokulu yüzeyler boyanabilir. Kalın çizgiler yardımıyla çarpıcı etkiler elde edebilirsiniz. Boyayı parmağınızla yayarak ise yumuşak etkiler yaratabilirsiniz.

Pasteller birçok farklı şekil ve formda olabilirler. Bu dersimizde natürmort çalışması için toz pastel seçtik. Sanatçı kısa ve köşeli boya kullanıyor ancak yuvarlak boya da kullanılabilir. Sarı resmin temel rengi. Diğer renkler sarı üzerine meyvelerin renklerini ortaya çıkarmak için kullanılmış. Pastelin düz yüzeyinden yararlanarak obje yüzeylerindeki dönüşleri ve objelerin kontürlerini (dış çizgi) boyayacağız. Ana resimde de gördüğünüz gibi objeler kesin çizgilerle resmedilmemiş daha yumuşak geçişlerle kompozisyon oluşturulmuş.

Renklerin karıştırılması
Bu çalışmada renkleri birbirleriyle fazla karıştırmayacağız çünkü amacımız resimde yumuşak değil aksine sert ve dokulu bir etki yaratmak. Bu etkiyi pastel kağıdı üzerinde daha kolay yakalayabiliriz. Ancak üzümlerin üzerindeki beyaz ışığı yumuşatarak objelerin üzerine düşen ışığın daha gerçekçi olmasını sağlamalıyız.
Masaya düşen ışığı yumuşatmak da benzer bir etki yaratacaktır. Resmin merkezi en koyu olması gereken alandır böylece objelerin gölgeleri beyaz zemin üzerinde eriyerek ışıkla kaynaşacak yumuşak bir geçiş sağlanacaktır.

Zemin dokusu
Burada kullandığınız kağıdın cinsi sebebiyle dikey kullanılan çizgilerin daha belirgin olduğunu göreceksiniz. Endişelenmeyin bunun da bir çaresi var. Üzerine diğer renkleri ekledikçe bu dikey görünüm kaybolacak.

MALZEMELER
Açık gri renkli pastel kağıdı
Objeleri çizmek için siyah pastel
12 farklı renkte toz pastel:
Limon sarısı mid turuncu vivid turuncu lime yeşili ochre sarısı haki yeşili koyu kahve açık kırmızı burgundy kırmızı koyu mor siyah beyaz
Sprey Fiksatif (sabitleyici)

Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Kabaca dış kontürü belirleyin:
Önce meyvelerin şekillerine göre nasıl yerleştirildiklerini inceleyin Sonra kalın bir siyah pastel yardımıyla objeleri sadece dış çizgileriyle kağıda yerleştirip kompozisyonu kabataslak ortaya çıkarın. Kısa ve hafif çizgiler kullanın. En doğru çizgiyi bulmak için çabalamayın çünkü bu çizgiler sizin ana çizgileriniz ve üzerinden daha birçok renk geçecek.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Meyvelere genel bir ton atın:
Limon sarısı pasteli yatay kullanarak üzümler dışındaki diğer meyvelerin tümünü genel bir sarı tona boyayın. Meyvelerin içini doldururken formlarına ve kontürlerine sadık kalmaya özen gösterin. En yoğun ışık alan yüzeyleri boyamayıp boş bırakın. Pastelin ucunu bastırarak muzun en çok ışık alan alt bölümünü daha yoğun bir sarıyla belirginleştirin.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Portakala hacim kazandırın:
Turuncu renkli pastelimizle meyvenin kontürlerinin içinde kısa ve yuvarlak hareketlerle meyvemizi boyamaya başlıyoruz. Bunu yaparken ışığı güçlendirmek için pasteli hem yatay hem dik kullanabilir daha fazla ışık gereken yerlere az miktarda sarı ekleyebilirsiniz.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Muz ve armuta bir miktar yeşil ekleyin:
Lime yeşili pasteli kulanarak hem armut hem muz üzerinde gölgeli görünen alanlara bir miktar yeşil ekleyeceğiz. En koyu alanlar armudun sağ alt yüzeyi ve muzun sap kısmıdır. Buralarda yeşili yoğunlaştırabilirsiniz.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Elma yüzeyinde ışıklı alanlar yaratın:
Açık kırmızı pastel rengimizle başlıyoruz. Elmanın orta alanının üzümlere yakın alt bölümünü ve sol yüzeyini açık kırmızı ile boyayın. Ardından aynı pasteli bu sefer daha yoğun olarak elmanın üst ve kenar kısımlarına uygulayın.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Üzümleri renklendirin:
Koyu kırmızı pastelimizle üzümlerin yuvarlak formlarını takip eden kısa boyamalar yapacağız. Beyaz ışıklı görülen alanları boyamamaya özen gösterin bu alanları sonra renklendireceğiz.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Elma ve portakal üzerinde çalışın:
Aynı koyu kırmızı rengi kullanarak elma yüzeyi üzerinde daha önce açık kırmızı ile boyadığınız alanların üzerinden ikinci kez geçin. Elmanın kontürlerini belirginleştirmek için de pastelin ucunu biraz bastırarak koyu çizgilerle boyayın. Elmanın ışıklı sol bölümünü koyu kırmızı ile doldurmamaya dikkat edin. Aynı çalışmayı koyu turuncu ile portakal üzerinde de gerçekleştirin. Kontürler için pastelin ucunu kullanın ve portakalın yuvarlak formunu takip edin.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Elmayı gölgelendirin:
Koyu mor pastelimizden az bir parçayı yatay kullanarak elmanın sınırlarının üzerinden bir kez geçin. Elmanın tam ortasındaki kırmızı alana da biraz koyu mor sürerek elmanın boyut kazanmasını sağlayın.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Üzümlere form kazandırın:
Koyu mor ile çalışmaya devam ediyoruz. Sırada üzümler var. Mor pasteli üzümlerin gölgede kalan sol kontür ve yüzeylerine uygulayın. Işık gelen yüzeyleri mor ile boyamamaya dikkat ederek üzümlerin yüzeyinin geneline de ince bir kat koyu mor geçin.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Armut muz ve üzümlere koyu tonlar ekleyin:
Kahverengi pastelimizle armut ve muzun kabuk renklerini vereceğiz. Armut ve üzümlerin birbirleriyle buluştukları alanları daha koyu tonlamak gerekir. Çünkü üzümler armut yüzeyi üzerinde gölge oluşturmaktadır. Gölgelendirmenin ardından belirleyici siyah pastelle üzümlere kontür çizmekte fayda var. Böylece üzüm şekilleri daha belirginleşecek.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Üzümlerden ışığın yansıtılması:
Üzümler üzerinde renksiz bıraktığımız alanları beyaz pastel ile doldurun. Bunu yaparken fotoğrafa sadık kalarak üzümlerin üzerine düşen ışıklara dikkat edin.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Işıklı alanları artırarak meyvelerin belirginleştirilmesi:
Haki yeşilinizi ve beyaz pastelinizi kullanarak portakal yüzeyi üzerinde parlaklık oluşturun. Ardından beyaz pastelinizi yatay kullanarak diğer tüm meyveler üzerine resimde görüldüğü gibi ışıklı alanlar ekleyin. Elmanın sapının çevresine de bir miktar beyaz ve gölgedeki tarafına da kahve rengi ekleyin. Elmanın kenarlarını vurgulamak için kenar çizgilerinin üzerinden bir miktar kahve rengiyle geçin. Elmanın üst yüzeyindeki koyulukları da biraz kahve rengiyle koyultun. Üzümlerin üzerindeki ışığı da parmağınızla hafifçe bastırarak dağıtın.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Portakalı tamamlayın:
Portakalın formuna sadık kalarak turuncu yüzeyin üzerinden pastelinizi yatay kullanarak ince bir kat açık kırmızı geçin. Parmağınızla hafifçe kırmızı ve turuncunun birbirlerine kaynaşmasını sağlayın.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Arka planı tamamlayın:
Natürmort için beyaz pastelimizi yatay kullanarak arka plan yaratacağız. Kompozisyon tamamen çevreleninceye dek yatay ve dikey pastel hareketleriyle arka planı beyaza boyayın. Objelerin kontürlerine yakın yerleri boyarken dikkatli olun beyazı diğer renklere bulaştırarak kirletmeyin. Armudun hemen sağ yanını da boş bırakın ki sonradan bu alanı gölgelendirebilesiniz.Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
Gölgelendirme:
Üzümlerin çevresindeki gölgeyi belirginleştirmek için bir miktar siyah kullanın. Ardından pastelin düz kısmıyla hafifçe meyvelerin üzerinde durdukları alana gölgeler ekleyin. Arka plandaki beyaz ile gölgeleri parmağınızla yayarak kaynaştırın.


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?
A Renkleri ortaya çıkarma:
Pastel üst üste sürülüp katman oluşturmak için uygun bir malzemedir. Önce en açık tondaki renk sürülür bunu takiben koyu renkler eklenir. Bu sayede resme üç boyut ektisi kazandırılır.

B Arka plan:
Arka planı beyaza boyamak ön planda yer alan renkli meyvelerin formlarını daha fazla belirginleştirmeye yardımcı olur.

C Gölgeleri azaltma:
Siyah gölgeler meyvelerden uzaklaştıkça eriyip yerlerini açık renge bırakıyorlar. Böylece doğal ışığa geçiş sağlanıyor.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, Bkmlyz adlı üyemize teşekkür etti.
crazygirl42 (06-08-2010), SÜKÛT (16-03-2011)

Alt 19-04-2010, 09:19   #2 (permalink)
hamza
Avatar Yok
 
Face30 çok güzel

siz her halde resim öğretmenisiniz çok güzel anlattınız sağ olun teşekkür ederim


 

Alt 06-10-2010, 04:18   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face22

hiç güzel degil


 
Alt 10-11-2010, 10:12   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face42

bence çok güzel hakkını yemiyelim bende güzel resim çizerim ama bakarak bizdede natürmort çalışması vardı bende burdan bakarak çizdim resmi çizen bey okuluma gelirseniz sevinirim beytepe i.ö.o muckk


 
Alt 25-11-2010, 06:38   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face30

tek kelime ile süper valla o kadar inceledim aşama aşama gerçekten güzel çizilmiş ve çok güzel anlatılmış


 
Alt 01-12-2010, 06:49   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart gonca

ben harika olmuş ve harika bir site burası....


 
Alt 28-12-2010, 02:40   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Thumbs up

Çok güzel olmuş ve bana çok yararı oldu .. yapanın ellerine sağlık .. teşekkür ederim .. <3


 
Alt 02-02-2011, 09:24   #8 (permalink)
ezqii
Avatar Yok
 
Face30

çok güzel olmuşşş


 
Alt 20-02-2011, 09:18   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face41 Hey!a!dostlar

Bir resim bu kadar mı güzel çizilir.


 
Alt 15-03-2011, 10:10   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face40

Ték kéliméylé "Harika" (ßana çok yardımcı oldu ) Yapana té$ékkürlér...♥


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

« Boncuklu Seccade | - »
Seçenekler
Stil


Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ?

Meyvelerle Natürmort Çizimi Nasıl Yapılır ? konusu, HOBİLERİMİZ / Diğer Örnekler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: natürmort, natürmort örnekleri, kolay natürmort, natürmort nasıl yapılır, meyve çizimleri, meyve çizimi, karakalem meyve çizimleri, natürmort meyve, naturmort, meyve resmi çizimi, meyve resmi nasıl çizilir, natürmort karakalem meyve, natürmort nasıl çizilir, natürmort resim, karakalem natürmort örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
mum nasıl yapılır Bkmlyz Diğer Örnekler 2 29-03-2014 05:02
çocuk nasıl yapılır ? Bkmlyz Komik Yazılar 6 27-05-2012 09:52
Karakalem Göz Çizimi sweet_lady Diğer Sanat Dalları 0 11-02-2009 12:46
Pastırma Nasıl Yapılır? CooLKadin Et Yemekleri 0 04-06-2008 11:03
Epilasyon Nasıl Yapılır? Forum Ana Vücut Bakımı 0 07-03-2008 11:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats