bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Diğer Sanat Dalları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-12-2010, 09:15   #1 (permalink)
 
mercimek ağacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tezhip Sanatı Nedir?

TezhipAltın ile süsleme anlamına gelen tezhip Farsça bir kelimedir. Ferman berat ve Kur'an ayetleri gibi değerli evrak ve levhaların yüksek manevi değerini ifade etmek amacıyla gelişen bir sanat dalıdır.

Ancak tezhip sanatının kökeni Uygur Türkleri'ne kadar dayanır. Bay Sungur devrinde Türk ve İran ustalarının eserleri "Herat Ekolü"nü doğurmuştur. Bu Ekol 15. yüzyılın ikinci yarısıyla 17. yüzyılın başlarına kadar sürer. Bu dönemlerde Baba Nakkaş başta olmak üzere Saray Nakkaşhanesi'nde yetişen pek çok sanatçı Türk Tezhip Sanatı'nın şaheserlerini ortaya çıkarmışlardır.

Özellikle Osmanlı döneminde saray bürokrasisinde yerini alan tezhip sanatı ferman berat gibi resmi evrakların süslemesinde de kullanılmaya başlanmış böylece gelişiminin arkasına Osmanlı Sarayı'nı alarak en parlak devrini yaşamıştır. Kur'an-ı Kerim'in ilk ve son sayfaları (Serlevha ve zahriye) divanlar gibi el yazması kıymetli kitaplar levhalar fermanlar nağmeler ve beratlar gibi çeşitli eserlerin tezhiplenmesi bir gelenek halini almıştır.
Kanuni Sultan Süleyman Devri (1520-1566) tezhip sanatının en parlak dönemlerindendir. Tezhip çalışmalarında özellikle zahriye serlevha sure başları ve hatime sahifelerinde zengin bir işçilik ön plana çıkar. Altının çokça kullanıldığı bu dönemin karakteristik rengi laciverttir.
Zahriye sayfalarında dörtgen altıgen ve sekizgen formlar göze çarpmaktadır. İşçilik artmış bordür çeşitliliği fazlalaşmış özellikle tığlar oldukça zengin bir çeşitliliğe ulaşmıştır. Sazyolu üslubunun ortaya çıkışı da bu döneme rastlamaktadır. Bunu Nakkaşhane'de çalışan doğulu nakkaşlara bağlayanlar çoğunluktadır.

Kanuni Sultan Süleyman döneminin ünlü nakkaşları arasında Şah Kulu ve Kara Memi sayılabilir. 1520-1526 yılları arasında çalışmalar yapan Şah Kulu Osmanlı sanatında kitap bezemeleri kumaş çini ve mücevher gibi alanlara yayılan özgün saz üslubunun yaratıcısıdır. Onun öğrencilerinden olan Kara Memi ise Osmanlı süsleme sanatının en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Aslında müzehhib olan Kara Memi özellikle kitap süslemesinde klasik kuralları esneten ve o güne kadar görülmemiş bir üslubun yaratıcısı olmuştur.
Bu dönemde kullanılan renkler ise altın ve lacivertin uyumu ile birlikte turuncu yeşil vişne çürüğü pembe sarı eflatun siyah ve bu renklerin çeşitli tonlarıdır. Çiçek motiflerinde hemen hemen tüm renklere yer verildiği görülür. Genellikle gül lale süsen nergis sümbül haseki küpesi zerrin ve kır çiçekleri kullanılmıştır.

17. yüzyılda tezhip sanatı 16. Yüzyılın birikimlerini korumuş ancak üzerine bir şey eklememiştir. Bir anlamda durgunluk dönemi olarak da düşünülebilir. Sadece altın kullanımının biraz arttığı görülür. Osmanlı tezhip sanatı bu dönemden sonra her alanda başlayan Batılılaşma akımları etkisinde bir değişim sürecine girmiştir.

18. yüzyılda III. Ahmed Devri süresince Batılılaşma akımlarının etkisi daha net hissedilmeye başlamıştır. Fransız Rokoko akımı 1721'den sonra Osmanlı sanatlarını etkisi altına almıştır. Neredeyse tüm sanat dallarını etkileyen bu akımdan tezhip de nasibini almıştır. Bu dönemde Avrupa Barok üslubuna Türk sanatının unsurlarının katılmasıyla oldukça zevkli eszerler verilmiştir. Bazı sanat öğreticilerimiz bu dönem sanatına “Türk Baroğu” adını vermekte bir sakınca görmemektedirler.

III. Ahmed döneminde başlayan değişim yaygınlaşıp 19. yüzyılın başlarına kadar sürmüştür. Yüzyıl sonuna kadar devam eden süreçle klasik tezhip üslubu oldukça değişmiş ve barok unsurları olan iri çiçekler buketler vazo saksı veya sepet içinde buketler kurdela ile bağlanmış çiçekler bolca kullanılmıştır.
Ülkemizde tezhip sanatının öğretildiği ilk eğitim kurumu 1914'de "Medresetül Hattatin" adı ile açılmıştır. İstanbul’da Cağaloğlu’nda İran Konsolosluğu binasının arkasındaki yokuşun başında yer alan Sübyan Mektebi binasında eğitime başlayan okulun ilk müdürü hattat Arif Bey’dir. Hat tezhib halı cilt ebru ve ahar gibi geleneksel sanatların yaşamasını sağlamak üzere kurulan okul harf devrimine kadar önce “Medreset-ül Hattatin” sonraki adıyla “Hattat Mektebi” ve sonunda “Şark Tezyini Sanatlar Mektebi” adları altında eğitim vermiştir. 1936 yılında Osman Hamdi Bey’in kurmuş olduğu "Güzel Sanatlar Akademisi’ne" (Sanayi-i Nefîse Mekteb-iI Âlî’si) bağlanmıştır.

Şark Tezyini Sanatlar Mektebi Hocaları; 1933 yılında Sümerbank Sanayi Dairesi başkanlarından olan Reşat Eğriboz'un teşvikiyle Ankara'da bir sergi açmışlardır. 2 kasım 1933 günü sergiyi gezen Atatürk eserlerden oldukça etkilenerek bu alanda öğrenci yetiştirilmek üzere gereken düzenlemelerin geliştirilerek yapılması talimatını verir. Okulun “Akademi”ye bağlanması bu olay üzerine Milli Eğitim Bakanı Saffet Arıkan'ın talimatı ile olmuştur.
Bu sırada kadrosunda bulunan öğretim elemanları şunlardır: Yazı Hocası Kamil Akdik (Reis-ül Hattatin) Yazı Hocası İsmail Hakkı Altunbezer (Tuğrakeş) Hakkak İsmail Yümni Sanver Sedefkar Vasıf Hoca Müzehhib Bahaeddin Tokatlıoğlu Mücellid Necmeddin Okyay Müzehhib Yusuf Çapanoğlu. Bu kadroya Hattat Rakım Unan sonradan katılmıştır. Bu öğretim görevlilerinden oluşan Bölüm Öğretmenler Kurulu ilk toplantısını Akademi Müdürü Burhan Toprak'ın başkanlığında 20 temmuz1936 tarihinde yapmış ve 1936-1937 öğretim yılı başında eğitime başlanmıştır.
Günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi Marmara Üniversitesi İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Erzurum Atatürk Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümlerinde tezyini sanatlar eğitimi devam etmektedir.
Tezhip Sanatı Nedir? Tezhip Sanatı Nedir?

Tezhip Sanatı Nedir? Tezhip Sanatı Nedir? Tezhip Sanatı Nedir? Tezhip Sanatı Nedir?
mercimek ağacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (04-12-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tezhip Sanatı Nedir?

Tezhip Sanatı Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Diğer Sanat Dalları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tezhip sanatı nedir, tezhıp, teship, tezhip nasıl yapılır, tezhip sanatı nasıl yapılır, tezhıp sanatı, osmanlı da tezhip sanatı, tezhip nedir, tezhib sanatı nedir, tezhip sanatı hakkında bilgi, tezhıp nedır, tezhip sanatı, osmanlı tezhip sanatı, elif tezhip, teship sanatı nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Teşhis Nedir?-Teşhis Sanatı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 2 27-08-2013 10:18
İstiare Nedir?-İstiare Sanatı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 2 11-12-2011 04:32
Ebru Sanatı Nedir? nimlahza El İşi Teknikleri 4 16-11-2010 01:53
Kinaye Nedir?-Kİnaye Sanatı Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 05:09
Tenasüp Nedir?-Tenasüp Sanatı Nasıl Yapılır? elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.