bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Diğer Sanat Dalları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-04-2008, 11:05   #1 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ebru Sanatı

Ebru yoğunlaştırılmış su üzerinetoprak ve toz boyalarlaresim yapma sanatıdır. Geleneksel Türk Sanatlarındandır.
Koyulaştırıcı bir madde ile kıvamı arttırılmış suyun üzerine içine öd katılmış suda erimeyen boyaların serpilmesi ve su yüzeyinde meydana gelen şekillerin bir kağıda geçirilmesiyle yapılır.

Ebru türleri
 • Battal ebru : Su üzerine serpilen boyalara hiçbir müdahale olmaksızın yapılan ebru
 • Gelgit ebru : Battal ebrudan sonra önce enlemesine boydan boya daha sonra yukarıdan aşağıya çizgiler çekildiğinde elde edilen ebru
 • Şal ebru : Gelgit ebrudan sonra çapraz çizgiler çekilerek elde edilen ebru
 • Somaki ebru
 • Taraklı ebru
 • Bülbül Yuvası
 • Çiçekli ebru
 • Hafif ebru
 • Koltuk ebrusu
 • Hatip ebrusu
 • Yazılı ebru :
 • Akkase ebru : "Akkase" (عاكسه) "yansıma" veya "kalıp" manesidir. "Aks" (عكس) "negatif" Arapca dilde asli ve şimdi Farscadan Türkce'ye geldi. Bir oyma kağıti kalıp veya Arap zamkı kullanılarak ebrunun figür ya da yazı şeklinde kapatılan yerlerinin ebru almaması sağlanarak yapılan figüretif ebru türü.
 • Kumlu ebru : Yüzey gerilimi düşük bir teknede sürekli aynı noktaya boya damlatarak yapılan ebru çeşidi.
 • Neftli ebru : Battal ebru türünde tekneye atılan son boyanın içine neft katılarak yapılan ebru çeşidi.
Ebru malzemeleri ve ön hazırlık

Kitre
Ebru yapımında kullanılan suyun belli bir yoğunluğa sahip olması ve özel olarak hazırlanan boyayı üzerinde tutabilmesi gerekmektedir her hangi bir suyla ebru yapılamaz. Ebrunun suyuna bu özelliği veren maddenin ismi kitredir. Kitre Türkiye'nin güney ve güneydoğu bölgelerinde kırlarda yetişen yabani bir dikenin(geven) özsuyudur. Köylüler kırlarda geven dikeninin gövdesine bıçakla çizik atar birkaç gün beklerler. Bitkinin özsuyu çizik bölgeden akar ve kurur. Bir ağaç kabuğuna benzer görünüm alır. Bu kabuklar tek tek toplanır. Kabuk şeklinde olan kitre aktarlarda satılmaktadır. Ebrunun suyu hazırlanırken musluk suyunun içine belli ölçülerde kitre konulur. Su ağzı kapalı bir kapta bu şekilde bir süre bekletilir. Belli zaman aralıklarıyla çalkalanarak eriyen kitre özünün dağıtılması gerekir. Suyun yeterli yoğunluğa ulaşmasından sonra içinde kalan erimemiş kitre kalıntılarını ayırmak için ebru suyu iyice süzülmelidir.
Kitre ebru yapımında kullanılan suyun belli bir yoğunlukta olması için suya karıştırılan maddelerden biridir. Ünlü Ebrucu Sacid Okyay ebru yapımında en iyi sonucu salepin verdiğini ancak kitrenin daha ucuz olması sebebi ile kitre kullandığından bahseder.

Ebruda boyalar

Ebruda çok çeşitli özellikte pigmentler kullanılmıştır. Geleneksel ebruda bitkisel esaslı lahor demir oksitler ve ultramarin kullanılmaktadır. Toz pigment mermer veya cam tezgah üzerinde suyla ezilmelidir. Hazırlanan boyanın içine büyükbaş hayvanlardan elde edilen öd suyu eklenip karıştırılarak boyanın pişmesi için iki hafta yada daha uzun bekletildikten sonra kullanıma hazır hale gelir. Boyanın içine katılan öd boyanın yüzey gerilimini arttırarak yayılmasını ve şekil verilecek hale gelmesini sağlar; ne kadar çok katılırsa boya o kadar çok yayılacağından eklenen öd miktarına dikkat edilmelidir.

Fırça tarak bız

Kullanılan fırçalar geleneksel ebrucuların kullandığı şekilde atkılı ve kuru ağaç dallarından imal edilebilir ya da ebru için satılan fırçalardan alınabilir. Ebru yapımında kullanılan diğer malzemelerden tarak ve bız ise evde imal edilebilir ya da tığ şiş gibi birçok araçla ikame olunabilir. Ebru için hazırlanmış tekneye aktarılan özel sudaki hava kabarcıkları "bız" denilen ve figür yapımında da kullanılan araçla alınmalıdır. Aksi takdirde kabarcık olan bölümde boya dağılamaz ve ebrunun alınacağı baskı yüzeyinin fonrengi yüzeyde leke şeklinde kalabilir.


Tarihçe

Ortaya çıkış yeri ve tarihine ilişkin kesin bir delil bulunmamaktadır. Ancak köklerinin 9. ve 10. yüzyıla kadar uzandığı varsayılmaktadır. Bilinen o ki bu sanat kağıdın tarih sahnesine girmesiyle gelişmiştir. Çin'de liu-şa-cien (流沙箋) XII. asırdan itibaren Japonya'da suminagaşi (墨流し) ve beninagaşi (紅流し) isimleriyle sulu vasatta yapılan bir takım çalışmaların mevcudiyeti daha sonraki asırlarda Çağatay Türkçesi'yle ebre (ابره) adını alarak Türkistan'da ortaya çıkan bu sanatın tarihi gelişimi hakkında müphem de olsa bir fikir vermektedir. Türkistan'dan en geç XVI. asır başlarında İpekyolu'nu takiben İran'a geçişinde ebri (ابری) olarak isimlendirilen bu sanat görünüşüyle gerçekten bulut kümelerine benzer şekiller taşıdığından buluta nisbet ifade eden bu Farsça ismi doğrulamaktadır. Osmanlı ülkesinde de revaç bulan aynı isim telaffuz zorluğundan son yüzyılda Türkçe'de ebru'ya dönüşmüştür. Galat olmakla beraber kaş gibi şekiller de ihtiva ettiğinden bu sanata ebru denilmesi bir çelişki sayılmamalıdır; çünkü ebru kelimesi Farsça'da kaş manasına gelmektedir. XVI. asır ortalarında Mir Muhammed Tahir (میر محمد طاهر) tarafından Hindistan'da yapılmaya başlandığı rivayet olunan ebruculuk buradan İran'a ve sonra da İstanbul'a kadar yayılmıştır. Aynı yüzyılın sonlarında İstanbul'dan Avrupalı seyyahlar tarafından kendi memleketlerine götürülen ebru kağıtları önce Almanya'da sonra da Fransa ve İtalya'da mermer kağıdı veya Türk mermer kağıdı hatta sadece Türk kağıdı adıyla tanınıp benimsenmiş ve oralarda da yapılmaya başlanmıştır. Zaman içinde İngiltere ve Amerika'ya da yayılan ebru kağıdı her ülkenin sanat anlayışına göre bir başkalık gösterir. Bunda kullanılan değişik malzemenin de rolü olmalıdır. Belgelenen en eski ebru örneği 16. yüzyıla aittir. Kağıdın süslenmesinde kıt'a ve levhaların iç ve dış pervazlarında yazma ciltlerinde yan kağıdı olarak sıkça kullanılmıştır. (Derman، M.Uğur Osmanlı Ansiklopedisi. C.11s.189)

Ebru hakkında Türkçe kaleme alınmış bilinen en eski eser 1615’ten sonra yazılan "Tertib-i Risâle-i Ebrî" (ترطيبِ رسالهِ ابری) adlı yazma kitapçıktır. Günümüzde bilinen ebru tarzındaki eserler ilk kez Orta Asya - Osmanlı coğrafyasında ortaya çıkmıştır. Ebrunun tarihi ile ilgili olarak sayın Uğur Derman (Türk Santında Ebrû) tarihi kestirilebilen en eski ebru olarak üzerinde Mâlikî Deylemî’ye ait bir kıt’anın bulunduğu ve Gürcistan’da yazılmış olan 1554 tarihli bir ebruyu gösterir. Bu ebrunun hafif ebru olarak yapılmış olması ve hafif ebrunun ancak belli bir ustalaşmadan sonra yapılabildiği gözönüne alınacak olursa ebrunun orijinin çok daha eskilere dayandığı düşünülmektedir.
Osmanlı döneminde başlıbaşına bir sanat ve iş kolu olan ebruculuk 20.yüzyıl başlarına gelindiğinde unutulma noktasına gelmiştir. Bu sanatın tekrar hayat kazanması ebru sanatına 'çiçekli ebru'yu hediye eden büyük sanatçı Necmeddin Okyay sayesinde olmuştur. Okyay'dan sonraki büyük merhale Mustafa Düzgünman'dır. Mustafa Düzgünman'ın talebelerinden Niyazi Sayın Sabri MandıracıTimuçin TanarslanAlparslan BabaoğluFuat Başar bu sanatın yeniden yaygınlaşmasında büyük gayret sarfetmişlerdir. ebru sanatı nın tanınması ebru sanatı birçok dizide filmde ve tanıtımlarda kullanılmıştır.bu yüzlen ülkemizde herkes ebru sanatını az da olsa bilir.

Günümüzde bilinen ebru ustaları

Timuçin Tanarslan / Alparslan Babaoğlu / Fuat Başar / Köksal Çiftçi / Yılmaz Eneş / Recep Aydın Güleç / Sabri Mandıracı / Sedat Altınöz / Hüseyin Yalçınkaya / Füsun Arıkan / Hikmet Barutçugil / Hicabi Gülgen / Mukadder Kavas Siviloğlu / Ömer Sabuncu] / A.Burhan Ersan / Nilgün Çevik / Beki Almaleh / A.Mahmut Peşteli / İbrahim Sami Özen / Mehmet Selim Saygılı / Salih Elhan / Hayrettin Elhan / Kubilay Eralp Dinçer /

alıntı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-04-2008, 11:07   #2 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ANTİKA EBRULAR
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-04-2008, 11:13   #3 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-04-2008, 11:14   #4 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

güller
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-04-2008, 11:15   #5 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

şal ebrular
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-04-2008, 11:18   #6 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

kumru ebrular
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı
Ebru Sanatı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-04-2008, 11:19   #7 (permalink)
 
CooLKadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ebru Sanatı Ebru Sanatı Ebru Sanatı
Ebru Sanatı Ebru Sanatı Ebru Sanatı
Ebru Sanatı Ebru Sanatı Ebru Sanatı


CooLKadin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
ebru sanati

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ebru Sanatı

Ebru Sanatı konusu, GENEL KÜLTÜR / Diğer Sanat Dalları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ünlü ebrucular, yazma antika, ebru sanatı, image of ebru sanat, zeytin dalı ebru çalışması, ebrusanatı, ebru sanatı dalı,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats