bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > SPOR DÜNYASI > Diğer Spor Dalları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-03-2012, 11:17   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face20 hentbol nasıl oynanır ?

hentbol nasıl oynanır ?


 

Alt 08-03-2012, 09:21   #2 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

HENTBOL OYUN KURALLARI - HENTBOL NASIL OYNANIR?

İki takım arasında oynanan bir takım oyunudur. Hentbol 30 dakikalık iki devreden oluşur. Defanstaki takım hücum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır.Savunm sırasında defans oyuncuları belirli ölçüde rakip oyunculara temasta bulunabilirler. Aşırı faullü temaslarda oyuncu iki dakikalık oyundan çıkma cezası ile cezalandırılır ve ceza alan oyuncunun yerine oyuncu giremez. Cezası biten oyuncu veya yerine başka oyuncu girebilir.

hentbol  nasıl  oynanır ?

Hentbol sahası 40 metre uzunluğunda ve 20 m genişliğinde dikdörtgen şeklinde bir alandır. Kaleye 9 cm uzaklıkta kesik çizgilerle belirlenmiş ceza sahasında yapılan fauller penaltı olarak nitelendirilir. Penaltı atışları kalenin tam 7 m karşısından yapılır. Bu atışlara 7 m atışı da denir.Her takım sahaya 10'u saha oyuncusu 2'si kaleci olmak üzere 12 oyuncu ile çıkar. Maç başlarken oyun alanı içinde bir takımdan 6' sı oyuncu biri kaleci olmak üzere toplam 7 oyuncu bulunur. Kenarda 5 yedek oyuncu otururur. Oyun süresi içerisinde çizgi ile belirlenen bölümde kendi aralarında her an istedikleri kadar oyuncu değiştirilebilirler. Oyunda amaç rakip kaleye gol atmaktır.

hentbol  nasıl  oynanır ?

Eğer bir oyuncu kurallar içinde topu rakip kaleye atar ve sokabilirse bu "gol" olarak kabul edilir. Takımlar birbirlerinin kalelerine topu atıp gole çevirmeye çalışırken gol olmaması için de savunma ile kendi kalelelerini korurlar. Top oyuncular tarafından sadece elle oynanır ancak kaleci kalesini vücudunun tümüyle koruyabilir. Oyuncu topu elinde en fazla 3 saniye tutabilir ve topla sadece 3 adım atabilir. İki devre sonunda en çok gol kaydeden takım galip gelir. Gol sayıları eşitse karşılaşma beraberlikle son bulur. Galibiyette 2 puan beraberlikte 1 puan alınırken yenilgide puan alınmaz.

hentbol  nasıl  oynanır ?

Oyun basketboldaki gibi hava atışı ile başlar ve top çelindikten sonra tutan oyuncunun hava atışı yapılan yere 3 metre uzaklıkta olması zorunluluğu vardır. Defans yapan takım hucum eden takımı ceza sahasının önünde kalelerine yaklaştırmamaya çalışır. Topun çapı bayanlar müsabakalarında 54-56 iken erkeklerde 58-60 cm dir.Topun ağırlığı erkeklerde 425 ile 475 gr bayanlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerekir. Oyuncular topu sürerken iki kez tutabilirler ancak tuttuktan sonra üç saniye içinde ellerinden çıkarmak zorundalar ve topla en fazla üç adım atabilirler. Oyun iki hakemle yönetilir.

HENTBOLDA TEMEL TEKNİKLER

Hentbolun temel teknik becerilerini öğrenmek karmaşık ve zor değildir. Çünkü topu yakalamak pas atmak ve topu sürmek herkesin çocukluğundan beri rahatlıkla yaptığı temel hareketlerdir. Devamlı ve bilinçli çalışmalarla hentbol teknik becerileri öğrenilebilir ve oyunun temelinde bulunan dayanıklılık sürat beceri esneklik sıçrama gibi motorik özelliklerde buna paralel kazanılabilir. Motorik özelliklerin kazanılması organizmanın kuvvetlendirilmesi duruş bozukluklarının önüne geçme kollektif düşünme ve birlikte hareket edebilme alışkanlıklarının geliştirilmesinde hentbol en uygun spor türlerinin başında gelmektedir.

HENTBOLDA TOP TUTMA VE PASLAŞMA

Hentbolde temel teknik beceriler top tutma ve paslaşmayla başlar. Çünkü oyunun gelişebilmesi bu becerilerin iyi kazanılmasına bağlıdır. Kural gereği bir elle pas atabilmeli ve iki elle top tutabilmek gerekir.HENTBOLDA TEMEL PAS (ELÜSTÜ PAS)

Henbolun en önemli ve güvenle yapılabilen pas şeklidir. Bu paslaşmada top iki elle hemen hemen omuz seviyesinde tutulur. Top parmaklarla kavranarak atış eline alınır . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış eli topu takip eder. Temel atış destek ayaklı veya destek ayağı olmaksızın yapılabilir.

HENTBOLDA BİLEKTEN PAS

Bel yüksekliğinde top iki elle tutulur. Ayaklar omuz hizası açıklığındadır. Top atılacak yöne bir adım atılır. Dirsek hedefi gösterecek şekilde kaldırılır. Top pas atılacak elin parmakları tarafından kavranır. Dirsek gerginleştirilerek top bilekten itilerek pas yapılır. Kol ve bilek topu gidiş yönüne doğru takip eder.HENTBOLDA TOP TUTMA

Top tutmanın dört temel prensibi vardır. Birincisi iki el açık ve pas gelecek yöne dönük olmalı. İkincisi topu takip etmek. Üçüncüsü kollar gergin vaziyette ve topu karşılarken kollar dirseklerden hafif bükülü vaziyette ve topu yumuşatarak kavramalı. Dördüncü prensip ise topu yakaladıktan sonra çabukça şut pas aldatma veya top sürme yapılmalıdır. Temel olarak bel üstü ve belaltı tutuş olmak üzere iki türlü tutuş vardır.HENTBOLDA TOP SÜRME (DRIBLING)

Hentbolde basketbolda top sürmede iki farklılıkla hemen hemen aynıdır. Birinci farklılık hentbolde top sürme öncesi ve sonrası üç adım atılabilir. İkincisi top süren el topa temas ederken açık olmalıdır.Top sürmeye karar verildiğinde el top üzerinde açık olarak yer alır. Top süren elin dirseği yaklaşık 90 derece bükülür ve gerginleşir. Parmaklar direk topla temastadır. Baş yukarıda olmalıdır.HENTBOLDA ŞUT

Hentbolda şut atakları skora dönüştürebilmek için sonuç hareketidir. Hentbolda dört temel şut çeşidi vardır. Bunlar temel şut sıçrayarak şut kanattan şut (Yana bükülü şut) ve düşerek şut'tur. Herbirinin kulanım durumu ve zamanına göre değişik avantajları ve teknikleri vardır.HENTBOLDA TEMEL ŞUT

Bu şut şekli tamamen elüstü (temel) pas gibidir. Top parmaklarla kavranarak atış elindedir . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış el omuzu geriden atış yönüne doğru döndürülür. Atış eli topu takip eder.

HENTBOLDA SIÇRAYARAK ŞUT

Koşar durumda üç adım kullanılır. Atış elinin tersi ayak yerden son olarak kesilir. Şut eli yukarı ve geriye çekilir. Diğer destek kolu hafifçe vücudun önüne getirilir. Destek kolu geriye doğru alınırken aynı zamanda şut omuzuda şut yönüne doğru döndürülür. Atış kolu öne doğru kamçı gibi hareket etirilerek top elden çıkarılır. Vücut ve atış kolu topu gidiş yönüne doğru takip ederken destek ayağı yere konur.HENTBOLDA YANA BÜKÜLÜ ATIŞ (Kanat Şutu)

Genellikle bu atış savunma oyuncusu kaleyi kapattığında hücum oyuncusunun en etkili şekilde kullanabileceği bir atış şeklidir. Bu atış genellikle kanat pozisyonlarında kullanıldığından öbür adıda kanat şutudur. Sağ elini kullanan bir oyuncu için savunma yapan oyuncunun sağından atar gibi yaparken vücudunu sol dayanma ayağının üzerinde yana büker. Top kolun baş arkasından iyice bükülerek atış kolunun aksi yönünden elden çıkarılır.HENTBOLDA DÜŞEREK ATIŞ

Düşerek atış genellikle yana ve öne olmak üzere iki formda yapılabilir. Düşerek atışın öne doğru yapılan formunda oyuncu başlangıçta bacaklar hafif açık dizler bükülü ve kalça öne alınmış şekildedir. Oyuncu dizlerin ve kalçanın öne doğru getirilmesi anında ve bununla birlikte atış omuzunun geriye alınmasıyla beraber düşme hareketine başlar. Bu sırada top gövdenin ön yanında tutulur. Düşme sırasında gövdenin üst kısmı yukarı doğru gerginleştirilir. Bu gerilmede omuuzn öne doğru çok hızlı alınması ve atış kolunun savurma şeklindeki hareketiyle top kuvvetli olarak elden çıkarılır. Düşme hareketi diğer elin yere dokunmasıyla yada atış omuzunun üzerine yuvarlanmayla son bulur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


hentbol nasıl oynanır ?

hentbol nasıl oynanır ? konusu, SPOR DÜNYASI / Diğer Spor Dalları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hentbol nasıl oynanır, hentbol, hentbol nasil oynanir, hentbol oyunu nasıl oynanır, hentbol oyun kuralları, hentbol sahası, hentboll nasıl oynanır, hentboll, hentbol nasıl oynanılır, handball nasıl oynanır, hentbol resimleri, hentbol nasıl oynanır ve kuralları, hentbolda temel pas, hentbol oyunu nasıl başlar, hentbol nasıl oynanır kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Badminton Nasıl Oynanır ? Bkmlyz Diğer Spor Dalları 56 17-05-2017 11:16
Basketbol Nasıl Oynanır? Я Basketbol 7 05-05-2015 10:50
Voleybol Nasıl Oynanır? Я Diğer Spor Dalları 2 12-12-2013 08:25
Satranç Nasıl Oynanır elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-12-2011 05:29
Facebook Poker Nasıl Oynanır? elif İnternet Dünyası 0 22-06-2011 03:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats