bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-06-2012, 02:57   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...

Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...
Rahman ve rahim olan ALLAH (celle celalü)'ın adıyla...

Hadis-i şerif : "Receb ALLAH (celle celalü)-u Teala'nın ayıdır. Şaban benim ayımdır. Ramazan ise ümmetimin ayıdır." (Abdülkadir-i Geylani el-Gûnye)

Zûnnûn-u Mısrî (r.a .) şöyle buyurmuştur: "Receb günahları bırakmak Şaban ibadetlere yönelmek Ramazan ise dereceler beklentisine girmek içindir. Günahları bırakmayan ibadetlere yönelmeyen ve mertebelere heveslenmeyen kimse boş işlerle uğraşanlardandır."

Yine buyurmuştur ki: "Herkes ektiğini biçer ve yaptığıyla cezalandırılır. Ekim ayı olan Recebde ziraati zayi eden kişi hasat zamanı olan Ramazanda pişman olur ve (onda da dengeyi sağlayamayacağı için) kötü sonuca ulşatığında iyi beklentileri boşa çıkar."

Salihlerden biri şöyle buyurmuştur:
"Sene bir ağaç gibi kabuledilirse Receb o ağacın yaprak açma dönemi Şaban meyve verme mevsimi Ramazan ise o ürünlerin toplanma zamanıdır."

Selman-ı Farisi(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh) dan rivayetle:
"Recebde bir gün ve bir gece vardır ki o günü oruçlu geçirip gecesini ibadette kaim olan kişi zamandan yüz seneyi oruç yüz seneyi de(gece ibadeti) kıyamla geçirmiş gibi olur ki o gün Receb'in bitmesine üç gün kaladır. Muhammed ((Sallâllahü Aleyhi Vesellem))'de o gün (peygamber olarak) gönderildi." (Beyhaki Fedailü'l-evkatGeylani el Gûnye Şu'abu'l-iman İbni Hacer)

Enes İbni Malik(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh) 'dan rivayetle:
"... Recebin ilk cuma gecesinden gafil olmayın çünkü o meleklerin kendisine(rağbet edilecek bol bahşişler hediyeler ve mükafatlar anlamına gelen) 'Reğaib' ismini verdikleri bir gecedir. O gecenin üçte biri geçince göklerde ve yerde bir melek bile kalmayıp hepsi Ka'be ve civarında toplanırlar. O anda ALLAH (celle celalü)-u Teala onlara bir tecelli ile muttali olarak: 'Ey benim meleklerim! Benden dilediğinizi isteyin' buyurur. Onlarda 'Senden dileğimiz Receb orucunu tutanları bağışlamandır' derler. ALLAH (celle celalü)-u Teala da: 'Muhakkak Ben bunu yaptım'" buyurur. (Hafız Muhammed İbni'n NasırGeylani El-GunyeSafuri)

Receb'in ilk cuma gecesi(Reğaib) Rasulullah((Sallâllahü Aleyhi Vesellem)) Efendimizin anne rahmine düştüğü gecedir.

Receb'i Şerifin yarı gecesi(15. gecesi)

Rivayete göre; "Recebin yarı gecesi ALLAH (celle celalü)-u Teala'nın Musa(a.s.) ile konuştuğu ve İdris(a.s.)'ı semaya yükselttiği bir gecedir. ALLAH (celle celalü)-u Teala o gece kulların amel defterleriyle görevli olan meleklere: "Onların divanlarına bakın. Ne kadar günah varsa silip yerine bir sevap yerleştirin" diye emreder.(Uyûnü'l-mecalis Safuri Nüzhetü'l-mecalis1/140)

Neb'i ((Sallâllahü Aleyhi Vesellem))'den rivayet edildiğine göre: "Recebin ilk perşembesini oruçla geçireni cennete sokmak ALLAH (celle celalü)-u Teala üzerine bir hak olur." (Safuri Nüzhetül-mecalis1/138Geylani el-Gunye1/330-331)

Enes(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh)'dan merfû'an rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah((Sallâllahü Aleyhi Vesellem)) şöyle buyurmuştur:
"(Herhangi bir aydan) onüçondört ve onbeşinci günler olan eyyam-bıyd-ı oruçlu geçirene ALLAH (celle celalü)(c.c.) birinci gününde onbin sene ikinci gününde yüzbin sene üçüncü günde ise üçyüzbin senelik ecir verir." (Ebu'l Kasım el-Huseyn el-Emali Suyutiel-Leali2/107)

Enes ibni Malik(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh)'ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte:
"Şüphesiz cennette kendisine Receb denilen bir ırmak vardır ki sütten daha beyazdır baldan daha tatlıdır. Recebden bir gün (bile) oruçlu geçirene ALLAH (celle celalü)-u Teala o ırmaktan su içirecektir." (Ebu Muhammed el-Hallal No:3 sh:48 İbni Hıbban el-Mecruhin:2/238 BeyhakiFedailül-evkat;No:8 sh:90-91 Şu'abul-iman;No:38003/367 eş-Şeceri el-Emali 2/238 Rafi'i et-Tedvin10/164 Nakkaş Ebu'ş-Şeyh İbni Şahin İbni Hacer TEbyinü'l-aceb sh:25-26 İbni Ebi Şame el-Ba'is sh:70 Zebidi ithaf:10/533 Ali el-Müttaki Kenzül-ummal No:24260 Geylaniel-Gunye1/325 Şirazi Suyuti el-Cami'u's'sağir Nebhani el-Fethul-KebirNo:40271/368 Münavi Feyzul-Kadir2/470)

Sa'id eş-Şami(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh)'ın rivayet ettiği bir hadis-i şerifte:
"Receb ALLAH (celle celalü)-u Teala'nın en sağlam ayıdır. Her kim recebden bir gün oruç tutarasa bu kendisi için bir ayın orucu gibidir." (Ebu Muhammed el-Hallal no:11 sh:65 Taberani el-Mu'cemül-Kebir no:55386/69 İbni Hacer Suyuti)

Hasen(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh)'dan rivayetle:
"Recebden bir gün oruç tutan için o oruç iki senenin orucuna denktir." (Abdülkadir-i Geylaniel-Gûnye1/322)

Evvela şunu belirtelim ki; alınacak sevaplar itikat ve ihlasa tabidir. Daha açık bir ifadeyle; bir amelin ne kadar fazileti olsa da ALLAH (celle celalü)-u Teala için yapılmaması ve sevabına inanılmaması halinde hiçbir şey kazandırmaz. Zikredilenler kadar sevabı olmasada ALLAH (celle celalü)-u Teala için yapılması ve hakkında söylenilen faziletlere inanılması durumunda ise ALLAH (celle celalü)-u Teala kuluna güzel zannına göre muamele yapar.

Nitekim Ebu Hureyre ve Vasile İbni Eska(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh)'dan rivayet edilen bir hadis-i kudside; ALLAH (celle celalü)-u Teala:
"Ben kulumun bana karşı olan zannının yanındayım. Benim hakkımda dilediği(meşru) zanda(ve düşüncede) bulunsun." (Buhari Tevhid:15 no:69706/2694 Müslim Zikr 1 No:2675 4/2061 Tirmizi De'avat:132 No:3603 5/581 İbni Mace Edeb:58 no:3822 2/1255 Ahmed ibni Hanbel el-Müsned no:13191 4/418419 Taberani el-Mucemül-Kebir no:210 22/87 Hakim el-Müstedrek no:7603 4/268 İbni Hıbban no:632 2/14)

Nebî((Sallâllahü Aleyhi Vesellem))'den şöyle rivayet edilmiştir:
"Her kim Recebin ilk onunun her günü yüz kere:

Subhanel Hayyil Kayyum
Hayy ve Kayyum(Gerçekte tek diri ve herşeyin yegane yöneticisi) olan ALLAH (celle celalü)-u Teala'yı tesbih ederim.
ikinci onun her günü yüz kere:

Suhhan Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...il ehadissamed
Ahad ve Samed(tek ve ulu) olan ALLAH (celle celalü)-u Teala'yı tesbih ederim.
üçüncü her gününde yüz kere:
re
Suhhan Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...irrauf
Rauf(yarattıklarını çokça esirgeyici) olan ALLAH (celle celalü)-u Teala'yı tesbih ederim
derse ona verilecek sevabı hiçbir vasfedici tarif edemez.(Safuri Nüzhetül-mecalis 1/138 Enisül-celis hamişi sh:194)

Enes İbni Malik(Radiy Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...u Anh)'dan rivayetle:
"Her kim recebde bir kere İhlas okursa ALLAH (celle celalü)-u Teala onun elli senelik günahını bağışlar" buyrulmuştur.(Enisül-celis sh:195)

Hannati(rahimehullah) şöyle demiştir:
"Her kim Recebin her günü bir tane bile İhlas Suresi okusa onbin deve yükü kağıda sahip olur ki göklerin ve yerin tüm sakinleri ellerinde altın kalemlerle toplanıp o İhlas'ın sevabını o kağıda yazarlar."

İhlas Suresinin adı niçin İhlas dır bilirmisiniz?
Çünkü İhlas Suresi sırf ALLAH (celle celalü)-u Teala 'dan bahsetmektedir. Bu nedenle sureler arasında ayrı bir yeri vardır.
Receb ayına tazim eden bu ALLAH (celle celalü)'ın ayıdır diye ona hürmet gösteren kabirde tek başına üzgün bırakılmaz.

Recebi Şerifte şu duayı dilimizden düşürmemiz lazım:


ALLAH (celle celalü)(c.c.) ın Selamı Rahmeti ve bereketi üzerinize olsun..


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (01-06-2012)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı...

Receb ayı ALLAH (celle celalü)(c.c.) 'ın ayı... konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: safuri nüzhetül mecalis, el celalü, safuri nüzhetül mecalis 1 140, subhanel hayyil kayyum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Receb ve Şaban aylarında oruç tutmanın fazileti nedir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 04:27
Allah(c.c) 99 isminin sır ve faziletleri. 1-ALLÂH: nurküllü Duaların Esrarı 0 12-04-2011 02:19
"Allah beni unuttu", "Burası Allah’ın unuttuğu yer!" gibi ifadeleri kullanmak doğru m elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 05:13
Allah Allah DedİkÇe elif İlahiler 0 14-07-2008 01:34
Allah Allah Dedikçe elif İlahiler 0 14-07-2008 12:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats