bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-10-2012, 05:00   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İlahi Dinlerin Birbirinden Farkları Nelerdir?

İlahi Dinlerin Birbirinden Farkları Nelerdir?

"İlâhî Dinler" denince nazil oluş-sırasına göre Yahudilik Hristiyanlık ve Müslümanlık anlaşılmaktadır. Bu dinlerden ilk ikisi orjinal hüviyetlerini koruyamadıkları için Dinler Tarihçileri onları "Muharref Dinler" grubunda incelemişlerdir. Hal böyle olmakla beraber burada o üç dini birbirinden ayıran özellikler üzerinde durulacaktır.
1- Tahrif edilmemiş haliyle Yahudilik ve Hristiyanlık da aynen Müslümanlık gibidir.
2- Yahudilik'te Tanrılar Yehova ile Elohim'dir. Hristiyanlık'ta teslis (üçleme) inancı hâkimdir. Müslümanlık'ta ise eşi-benzeri bulunmayan doğurmamış ve doğmamış olan bir tek Allah vardır.
3- Tevrat ve İnciller aslî hüviyetlerini koruyamamıştır. Birtakım tutarsızlık ve çelişkilerle doludur. Kur'an ise nazil olduğu gibi durmaktadır.
4- Meleklere iman her üç dinde çok az farklılıklarla mevcuttur.
5- Her üç dinde de peygamber inancı vardır.
6- Yahudilik ve Hristiyanlık belli bir bölgenin belli bir kavmin dini olduğu halde Müslümanlık bütün insanlığın dinidir.
7- Kelime-i şehadeti diliyle ikrar eden herkes o andan itibaren Müslüman sayılır. Ancak bir kişinin Yahudiliğe girebilmek için anadan doğma Yahudi olması gerekmektedir.
8- Yahudilik'te Hz. İsa ve Hz. Muhammed (s.a.v) Hristiyanlık'ta ise Hz. Muhammed (s.a.v) peygamber olarak kabul edilmediği halde Müslümanlık'ta ayırım gözetilmeksizin bütün peygamberlere iman edilir.
9- Hz. Musa ve Hz. İsa yalnız kendi kavimlerine gönderildikleri halde Hz. Muhammed (s.a.v) bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir.
10- Hristiyanlığa göre Hz. İsa Haç'ta can vermiştir. Müslümanlık'ta ise O ne asılmış ne de öldürülmüştür.
11- Hristiyanlık'ta dinî işlemlerin yürütülebilmesi için ruhban sınıfına mutlak ihtiyaç vardır. Müslümanlık'ta ise bu manada bir sınıf mevcut değildir.
12- Hristiyanlığa göre Papa Hz. İsa'nın yeryüzündeki vekilidir ve yanılmazlığı vardır. Müslümanlık'ta ise böyle bir kişi ve makam mevcut değildir.
13- Musevîlik'te Cumartesi günü kesin çalışma yasağı vardır. Müslümanlıkta ise Cuma Namazı dışında hayatı durduran böyle bir yasak yoktur.
14- Hristiyanlık'ta herkes günahkâr olarak doğar. Müslümanlık'ta ise günahsız doğmak asıldır.
15- Her üç dinde de birtakım mezheplerin varlığı kabul edilmiştir.
16- Hristiyanlık'ta rahipler günah bağışlama yetkisine sahiptir. Müslümanlık'ta ise bu tür yetkiye sahip hiçbir kişi veya kuruluş yoktur.
17- Müslümanlıkta belli şartları taşıyanların yılda servetlerinin 1/40'ini zekât olarak vermeleri farz iken Yahudilik ve Hristiyanlık'ta bu tür kesin dinî bir mecburiyet yoktur.
18- Yahudilikte peygamberlerden bazılarına iftira atılarak yakışıksız ifadeler kullanılırken Müslümanlıkta bütün peygamberler ancak üstün sıfatlarla anılmışlardır.
19- İslâm'da insana gücünün üstünde bir yük verilmezken Yahudilik ve Hristiyanlıkta mesela zühd adı altında insanlar uzun müddet açlığa ve susuzluğa mahkum edilmektedir.
20- Yahudilik'te çokça dünyaya önem verilerek ahiret ihmâl edilir Hristiyanlıkta ahiret öne çıkarılır. Müslümanlık ise dünya-ahiret dengesini en mantıkî şekilde kurmuştur.
21- Kadın gerçek hukukuna Yahudilik ve Hristiyanlığa nisbetle en mükemmel şekilde Müslümanlık'ta kavuşmuştur.
22- Yahudilik ve Hristiyanlık'ta ilhama vahiyden üstün bir yer verilirken Müslümanlık'ta vahyin üstünde bir şey düşünülmemiştir.
23- Müslüman müşrik olmayan Hristiyan kadınla evlenebildiği halde bir Hristiyan İslâm'a girmedikçe bir Müslüman kadınla evlenemez.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 28-04-2017, 04:09   #2 (permalink)
MisafirRR
Avatar Yok
 
Standart ..

Allah razı olsun


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İlahi Dinlerin Birbirinden Farkları Nelerdir?

İlahi Dinlerin Birbirinden Farkları Nelerdir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ilahi dinler hangileridir, ilahi dinlerin isimleri, ilahi dinler nelerdir, dinlerin ferqi, ilahi dinlerin karşılaştırılması, müslümanlığın diğer dinlerden farkı, ilahi dinlerin özellikleri nelerdir, ilahi dinler hangileridir temel özellikleri, dinlerin farkları, dinlerin farklılıkları, ilahi dinler hangileri, yahudiliğin diğer dinlerden farkı, dinler ve farkları, dinler arasındaki farklar, dinlerin birbirinden farkları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mitokondri ve Kloroplastın Farkları Nelerdir? Я Biyoloji 3 01-03-2016 10:00
İlahi Dinlerin Özellikleri Nelerdir? Я Soru Cevap 1 13-05-2015 04:13
İlahi Nedir?-İlahi Özellikleri elif Türkçe ve Edebiyat 15 28-12-2013 01:05
Bileşik ve Karışımların Farkları Nelerdir? Я Kimya 0 27-02-2012 10:38
Oksijenli ve Oksijensiz Solunum Farkları Nelerdir? elif Biyoloji 0 04-02-2011 06:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats