bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-07-2013, 04:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Boşalmak günahmıdır

Boşalmak günahmıdır-Kendini tatmin etmek günah mıdır-El ile boşaltma günah mı

El ile boşalma aslında bekarlık döneminde bile zarurî görülemeyecek bir işlemdir. Çünkü Yüce Allah insanda atılmayan veya atılamayan fazla birikimleri giderecek bir düzen yaratmıştır. Gerektiğinde bu düzen (rüyalanmak) devreye girmekte insanı rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadır. Diğer meşru yol ise evliliktir.
Mastürbasyon Haram mıdır?
1- Kocasının karısı eliyle veya kadının kocasının yardımıyla boşalması helaldir.(İhya Terc. Ali Aslan 3/420. İbn-i Abidin 4/27.)
2- Kadın veya erkek kişinin kendi eliyle boşalması ise müctehidlerimizin değerlendirmelerine göre şöyle açıklanabilir.
a- Mutlak haramdır
b- Mubahdır
c- Vacibtir.
Mutlak Haramdır Diyenler: Şafiî mezhebi müctehitleri mastürbasyonun mutlak haram olduğu görüşündedirler.
Mubahtır Diyenler; Kişinin eşi yoksa evlenmeye de maddî gücü müsaid değilse zinaya düşmemek veya vücudundaki -rüyalanma yoluyla da atılamayan- zararlı birikimi gidermek için mastürbasyon yapması mubahtır.
Hanefî ve Hanbelî mezhebi müctehitleri bu görüştedir.
Vacibtir Diyenler: Eğer mastürbasyon yapmaksızın zinadan korunulamayacağına kanaat hasıl olursa bu durumda yapılması vacib olur. Çünkü iki şerden daha az zararlı olanın tercihi İslamî bir kuraldır.
Bu durumda böyle yapan bir denklem kurmuş sayılır; kendisine ne sevap ne de günah vardır; ne mükafat görür ne de azaba uğratılır.
Esasen mastürbasyon büyük günahlardan sayılmaz. Bir mukayese yapacak olursak mesela; yabancı kadınların bakılması haram olan yerlerine bakmak mastürbasyondan daha günah yabancı kadınla kucaklaşıp öpüşmek ona bakmaktan daha çok günah zina etmek ise onlardan çok büyük günahtır... Şu var ki mastürbasyon küçük günahlardan sayılsa bile özürsüz olarak sık sık tekrarlanıp devam ettiği takdirde -zararları büyüdüğü gibi günahları da büyüyerek gitgide büyük günahlara dahil olabilir. Zira küçük günahlar da ısrarla tekrarlanırsa büyük günaha dönüşür. Yeri gelmişken günde beş vakit namaz kılmanın küçük günahların affına sebep olduğunu da hatırlatalım...
Oruçlu iken oruçlu olduğunu bile bile mastürbasyon yapan kimse inzal olup meni gelirse orucu bozulur; sadece gününe gün kazası gerekir. Bu durumda kefaret gerekmeyeceği gibi mastürbasyon halinde inzal vaki olmamış yani şehvetle meni akmamışsa -"mezi"denilen ince sızıntı gelse bile- bununla oruç bozulmaz gusül de gerekmez. Bunu alışkanlık haline getirmemişse fetva böyle ise de takva açısından bunları yapmamak daha uygundur.
Kadınların masturbasyonunun hükmü erkeklerin masturbasyonunun hükmü gibidir.
Yapılan açıklamalardan anlaşılacağı üzere mastürbasyon mutlak haram olarak görülemeyeceği gibi şartsız helal olarak da görülemez.
Mastürbasyon Sebepleri ve Zararları:
Erkeklerin hemen hemen hepsine yakın bir kısmı kadınların da yarısı kadarı gençlik devrelerinde az çok bu işe başvururlar. Bu da en çok 14-20 yaşları arasında cereyan eder. Bir kısmı sadece cinsi baskının hafifletilmesi için arasıra seyrek olarak yapar. Bazısı da bir zevk vasıtası yaparak alışkanlık halinde her fırsatta sık sık mastürbasyonu tekrarlar.
Mastürbasyon Sebeplerini Şöyle Özetleyebiliriz:
1- Normal cinsi münasebetten uzak kalmak
2- Mastürbasyonu alışılmış bir zevk vasıtası haline getirmek
3- Cinsi münasebetten çeşitli sebeplerden dolayı nefret etmek
4- Cinsi münasebetten yeteri kadar zevk alamamak (evliler için)
5- Cinsi isteğin fazla artması
6- Mastürbasyonu teşvik eden şahısların tesirinde kalmak
7- Açık-saçık manzaralar şehveti tahrik edici söz ve yazılar
8- Cinsel organlarında temizlik noksanlığıyla meydana gelen kaşınmalar
9- Cinsi arzuların çocuklarda erken uyanması
10- Bazı çocukların küçük yaşta merak ve görmesiyle cinsel organıyla oynamayı alışkanlık yapmaları... vs.
Zararlı Yönüne Gelince:
Seksolog ve hekimlerin bu konudaki görüşleri çeşitlidir. Bu görüşleri üç maddede toplayabiliriz:
1) Mastürbasyonun zararsız olduğunu savunanlar
2) Zararlı olduğunu söyleyenler
3) Çok zararlı olduğunu iddia edenler
Bunların içinde çoğunluğun kabul ettiği ve hakikate en uygun olanı ikinci görüştür. Şüphesiz ki fazla mastürbasyonun ruhi bedeni cinsi manevi...birçok zararları mevcuttur. Fakat mastürbasyonun tamamen zararsız olduğunu ileri sürmek gerçeğe pek uzak olduğu gibi onu son derece tehlikeli göstererek gençleri korku ve karamsarlığa düşürmek de yersizdir. Mütehassısların bazıları bir-iki haftada bir yapılan mastürbasyonun vücuda pek zararlı olmadığı görüşündedir. Şu kadar ki bu durumdaki mastürbasyonun da uzun zaman devam etmesinin zararlı olacağını bilmelidir. Hemen hemen bütün fikirler aşırı mastürbasyonun gençleri tahrip edici bir illet olduğu noktasında toplanmaktadır.
Gerçekten gençlerin büyük derdi olan mastürbasyon geniş açıdan ele alındığı zaman bunun birçok yönleriyle zararlı bir illet olduğu görülür.
Acaba Mastürbasyon Kaç Günde Bir Yapılırsa Zararlıdır?
Buna verilecek cevap şudur: "...Bu her insana göre değişir. Nasıl ki normal cinsi münasebetlerin sayısı da her insan için değişiktir. Bir kaide tespit etmek lazım gelirse şöyle söyleyebiliriz: Kendinizi çok bunalmış hissetmedikçe mastürbasyon yapmayınız. Sırf mastürbasyonun zevkini tatmak için kendi kendinizi suni olarak tahrik eder ve iradenizi tam bir gevşekliğe uğrattıktan sonra masturbasyon yapmaya kalkışırsanız işte o zaman ifrat yolunu tutmuşsunuz demektir"
Mastürbasyon ne kadar çok veya az yapılırsa zarar nispeti de ona göre çok veya az olur. Yani "çoğu çok zarar azı az zarar" demek uygun olur.
Halbuki ihtilam (uyku ve rüyada meni boşanması) dolan kabın taşması gibi fazla olan meninin kendiliğinden boşalmasıdır. Cinsel temastan uzak olanlar için bu bir ihtiyaçtır ve bir mahzuru da yoktur. Mastürbasyon ise zoraki bir boşalma olduğundan ihtilamdan çok farklı ve zararlı bir özelliği vardır.
İlk gençlik devrelerinde ara-sıra yapılan mastürbasyonlar psikolojik yönüyle normal sayılabilir. Fakat olgunluk çağında alışkanlık halinde sık sık buna başvurmak bir nev'i cinsi sapıklık konusuna girer.
Mastürbasyondan korunma çareleri de vardır. Bundan korunmanın en iyi çaresi şehvet hislerini kontrol altına almaktır. Bunun için de ilmi ameli ailevi manevi.. cihetten çeşitli önleme imkanları bulunabilir. Bununla beraber bu alışkanlığın tamamen birden bırakılması pek kolay değildir lakin yavaş yavaş vazgeçilmesi daha kolay ve mümkündür. Şunu da önemle belirtelim ki mastürbasyon ne kadar çok yapılırsa bu arzu inadına körüklenir. Mastürbasyonun çok kötü bir özelliği de budur.
Yaygın olduğu yerler ise: Yatılı okullar kışlalar hastaneler hapishaneler iş kampları gemi tayfalarında... bekar kalmış boşanmış vb. kimseler arasındadır. Bu tatmin şekli genellikle gençler arasında yaygın olmakla beraber gençlik çağını arkada bırakmış birçok kimseler de bu illete bağımlıdır. Bir de gençlerden yalnız ve avare kimseler için bu illet pusuda hazırdır! Kadın-erkek karışıklığının mevcut olduğu çeşitli genç kitleler arasında ve daha ziyade sıcak mevsimlerde mastürbasyon nisbeti daha çok yaygındır.
Bir hadiste: "Elini nikahlayan mel'undur" buyurulmuştur. Saîd b. Cübeyr'in rivayet ettiği bir hadiste: "Zekerleriyle oynayan bir ümmete Allah azab etmiştir" Ata'nın bir rivayetinde: "Elleri hamile olarak haşredilecek bir kavim duydum" bunların elleriyle mastürbasyon yapanlar olduğunu sanıyorum" demiştir.
Ayrıca Allah (c.c.) evlenme imkanı bulamayanların imkan buluncaya kadar iffetlerini korumalarını emretmiş böyle bir yöntem uygulasınlar dememiştir. Rasulüllah Ef'endimiz de: "Gençler! İmkan bulanlarınız evlensin çünkü bu gözü ve iffeti daha iyi korur. Bunu yapamayan oruç tutsun çünkü orucun bunu sağlayacak bir kamçısı vardır" buyurmuş ve bekarlara çare olarak orucu göstermiştir. Eğer mastürbasyon mubah olsaydı çare olarak o gösterilirdi. Çünkü o daha kolay bir yoldur denmiştir.
Ancak bu konudaki hadislerin bir kısmının zayıf oluşu sebebiyle çoğunluğun haram görmesine karşılık mastürbasyonu mahzursuz gören alimler de vardır.
Mesela Ahmed b. Hanbel bunu tıpkı kan aldırmaya benzetmiş ve ihtiyaç duyulduğunda vücuttaki fazlalıkları dışarı atmaktan ibaret olduğu için caiz olduğunu söylemiştir.
Hanefîlerce genel olarak haram görülmüş ancak; kişi bekarsa ya da hanımdan uzakta ise ve de şehvet kafasını aşırı meşgul ediyorsa ya da zinaya düşme endişesi varsa ve bunu kendisini teskin için yaparsa bunda günah olmayacağı umulur. Ama zevlenmek ve şehvetlenmek için yaparsa günahkardır denmiştir.
İmam-ı Şafiî önceki görüşünde caiz olduğunu söylerken sonraki görüşünde haram olduğu kanaatına varmıştır.
Mesele Resulüllah'ın amcaoğlu İbn Abbas'a sorulduğunda:
"Zina yapmaktansa bu iyidir" cevabını vermiştir. Bütün bunlara göre; mastürbasyon genellikle hoş görülmemiş fıtrata (normal yaratılışın gereğine) zıt bir eylem kabul edilmiş cinsel sapma halini alması psikolojik hastalık oluşturması gibi olumsuz yönleri hesaba katılarak haram ya da mekruhtur denmiştir. Ancak daha büyük zaarlara düşme endişesi olduğu yerde; "iki zarardan başka alternatif yoksa küçük olan zarar tercih edilir" "zaruretler haram şeyleri mubah kılar" kurallarınca yapılması caiz görülmüş hatta zina endişesi kesin ise vacip bile olur denmiştir. Alışkanlık oluşturması ve zevk için yapılması ise ittifakla haramdır. Hanımının eli vs. azaları ile yapılması ise her halukarda caizdir helaldir. (Dr. Faruk Beşer: Hanımlara Özel Fetvalar Cilt 1 Seha Neşriyat)
Bu kötü adet daha çok ergenlik çağına yeni girenlerle gençler arasında oldukça yaygındır. Baş sebebi ise kadınların yarı çıplak kırıtarak süs yerlerini teşhir ederek erkeklerin iştihasını çekecek kıyafet ve davranışlar göstererek sokaklarda dolaşmalarıdır.
Kadınların bu tahrik edici halleri hemen birçok eğlence ve mesire yerlerinde göze çarpmaktadır. Aynı şekilde kadınları tahrik eden unsurlar da toplumda çokça yaygındır.
Sözünü ettiğimiz tahrik sebebi umumi yerlerde cereyan edenidir. Bir de temsillerde filmlerde gösterilenler var ki bunlar daha tehlikeli ve daha acıdır.
Bir de gençlerin devamlı okudukları fotoromanlar cinsel kıssalar vardır ki bunlar gençlerin nefsi ve aklı aynı zamanda ahlakı üzerinde fiziksel ve ruhsal yapılarında kötü te'sirler meydana getirmektedir.
İşte bu kabil şeyler kız olsun erkek olsun gençleri yavaş yavaş zinaya hayasızlığa bozguna ve rezil bir hayata itmeğe yetiyor. Başka bir şey düşünmeye gerek bırakmıyor.
Ergenlik çağındaki bir genç kendisini kötü yollardan alıkoyacak ilahi kontrol inancı taşımıyorsa işlediği günahlarda Allah'tan korkmuyorsa ileride bir hesap vereceğini düşünmüyorsa çok sürmez şu iki durum arasında kalır ki bunun bir üçüncüsü yoktur.
a) Ya cinsel duygu ve isteğini haram yollardan karşılar bununla kendini tatmin etmeye çalışır.
b) Ya da şehvetinin hiddetini hafifletmek için mastürbasyon yapar.
Aşırı mastürbasyonun temel sebebi hormon bozukluğu da olabilir. Tedavi için ilgili hekime müracaat etmelidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-03-2016, 02:22   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

offffffffff ben 13 yaşındayım ama kendime bir türlü durduramıyorum sizce ne yapmalıyım okudum burdakilerini uygulamaya çalıştım ama olmuyor adetimde olmadı yalnız çok korkuyorum kendi kendimi boşaltıyorum karnıma sanki tepik atıyolar içerden sizce ne yapmalıyım ? hamile olabilirmiyim?????????


 

Alt 03-07-2016, 06:34   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Hamile değilsin. Mastürbasyonu yeni keşfetmiş olduğun için sürekli yapma isteğin çok normal. Ama burda da yazdığu gibi kendine farklı uğraşlar bulursan isteğin azalacaktır aklına mastürbasyon yapmak gelmeyecektir. Güzel kitaplar oku resim yapkendine uygun bir kursa git kendini geliştir. Bu senin için hem yararlı olur hem mastürbasyondan kurtarır inşallah.


 
Alt 02-08-2016, 11:12   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

KAYGILARINIZ YERSİZ
Hamilelik oluşabilmesi için kadın yumurtası ile erkek sperminin uygun koşullarda uygun ortamda birleşmesi yani spermin yumurtayı döllemesi ve bunun ardından döllenmiş yumurtanın kadın rahmine düşerek rahim içinde gelişimini sürdürmesi gerekir. Bu yüzden mastürbasyon yüzünden gebe kaldığınıza yönelik kaygı geliştirmenize hiç gerek yok


 
Alt 29-08-2016, 09:38   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

merak etme hamile değilsindir birisiyle ilişkiye girmedigin sürece .d


 
Alt 03-09-2016, 03:47   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Hayir olamazsin sacmalama


 
Alt 05-11-2016, 12:09   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Lürfen cvp verin bn 13 yaşımdayım ve bunu bna bir arkadaşım alıstırdı bırakamıyorunm snki kendi isteğimle olmuyo gibi nasıl kurtulurum bundann lütfen cevap verin


 
Alt 21-01-2017, 11:43   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bende sizin gibi alistim duramiyorum


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boşalmak günahmıdır

Boşalmak günahmıdır konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bosalmak gunahmi, kendini boşaltması gunahmi, kadının kendi kendini boşaltması günahmı, kadının kendini boşaltması, boşalmak günahmı, kadının kendi kendini boşaltması, bosalmak gunah mi, bosalmak gunahmidir, kendi kendini boşaltmak günah mı, kadının kendini boşaltması günahmı, boşalmak günah mı, kendi kendini boşaltmak, kendi kendine bosalmak gunahmi, kendini boşaltmak, boşalmak günahmıdır,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats