bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-07-2013, 02:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hz ömerin boyu

Hz ömerin boyu-hz. ömerin boyu kaç metredir


Ebû-Hafs Ömer b. el-Hattâb el-Kuraşî el-Adevî. Hulefâ-i râşidîn'in ikincisi "Emîru'l-mü'minîn" lâkabının ilk sahibi adâlet ve cesâret timsâli büyük sahâbî. Câhiliye devrinde Kureyş'in ileri gelenlerinden idi kendisini diğer kabilelere elçi olarak gönderirlerdi. Kureyş'i temsil eder gerektiğinde onları tehdit ve ikaz da ederdi. Rasûlullah (s.a.) Ebû-Cehil ile Ömer'i kastederek "Ya Rabbi İslâm'ı bu ikisinden biri ile güçlendir" diye duâ ederdi bu duânın bereketi ile Hz. Ömer hicretten beş yıl önce müslüman oldu. İbn Mes'ûd'un ifade ettiği üzere Hz. Ömer müslüman oluncaya kadar müslümanlar Kâbe'nin yanında namaz kılamazlardı bundan sonra ortaya çıktılar ve orada namazlarını kılar oldular. İslâm'a hizmetin gerektirdiği meşgale dışında Sûriye-Hicaz arasında dış ticaret ile meşgul olurdu. Hz. Ebû-Bekir vefat edince onun tavsiyesi ile müslümanlar kendisini halîfe seçtiler ve bey'at ettiler. Halîfe bulunduğu müddet içinde Sûriye ve Irak'ın fethi tamamlandı ayrıca Kudüs Medâin Mısır Cezîre fethedildi. Ondan önce Araplar bazı önemli olayları kullanarak tarih belirlemeye çalışırlardı ilk olarak onun zamanında hicrî tarihe göre takvim başlatıldı. Basra ve Kûfe şehirleri beytülmal dîvan onun zamanında kuruldu. Kendisi bizzat sokaklarda ve pazar yerinde dolaşır âsâyiş ile meşgul olur ve anlaşmazlıkları hükme bağlardı. İslâm tarihinin ilk hâkimi (kadısı) idi. Ona bu görevi Hz. Ebû-Bekir halîfe iken vermişti.
Hz. Ömer'in karakterini ve manevî gücünü göstermesi bakımından şu hadîs önemlidir: Rasûlullah'ın (s.a.) yanında Kureyş kadınlarından bir gurup vardı O'nunla konuşuyorlar ve daha fazla hak isteyerek seslerini O'nun sesinden fazla çıkarıyorlardı. Bu sırada Hz. Ömer geldi ve Rasûlullah'ın huzuruna girmek için izin istedi bunu duyan kadınlar hemen kalkarak örtülerini büründüler Rasûlullah izin verdi Hz. Ömer içeri girdi bu sırada Rasûlullah gülüyordu. Hz. Ömer "Allah gülmeni eksik etmesin Yâ Rasûlullah!" diye sebebini merak ettiğini ima etti Rasûlullah (s.a.): "Yanımda olup senin sesini işitince hemen örtülerini bürünen kadınların bu hali tuhafıma gitti" buyurdular. Hz. Ömer Peygamberimize "Siz çekinmelerine daha lâyıksınız" dedi kadınlara da "Ey kendilerinin düşmanı kadınlar! Rasûlullah (s.a.)'den çekinmiyorsunuz da benden mi çekiniyorsunuz!" diye çıkıştı. Kadınlar: "Evet sen daha katı ve kabasın" dediler. Bunun üzerine Rasûlullah Hz. Ömer'e dönerek "Evet ey Hattâboğlu! Allah'a yemin ederim ki şeytan hiçbir zaman senin bir yola girdiğini görmez ki hemen yolunu değiştirip kendisi başka bir yola girmesin!" buyurdu.(43)
Ebû-Hureyre'nin rivayetine göre Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurdu: "Sizden önceki milletlerde muhaddesler (Allah'ın doğru bilgiyi kalbine koyduğu kendisine ilham ettiği kimseler) vardı; eğer ümmetimde böyle bir kimse varsa bu Ömer'dir."(44)
Bu özelliğinden olmalıdır ki Rasûlullah'ın ve ashâbının ictihada dayalı birçok hükümlerine Hz. Ömer itiraz etmiş kendisi bu konularda farklı görüş ileri sürmüş ve vahiy Hz. Ömer'i tasdik etmiştir.(45)
"İşte güçlü olmak bugünün işini yarına bırakmamaktır." "Emanet için dıştan farklı olmamasıdır" "Allah'tan korkun (O'nun haklarına saygı gösterin) bilin ki takvâ sakınmakla olur sakınanı da Allah korur." sözleri ona aittir.
Bir ateşperestin hançeri ile şehid olduğunda seksen altı bin dirhem borcu vardı oğluna evini satarak bu borcu ödemesini vasıyet etti o da babasının evini satarak borcunu ödedi.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hz ömerin boyu

Hz ömerin boyu konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hz ömerin boyu kaç metre, hz ömerin boyu, hz ömer boyu, hz omerin boyu, hz ömer boyu kaç cm, hz ömer in boyu, hz omer boyu, hz ömerin boyu kaç metredir, hazreti ömerin boyu, hzömerin boyu kaç cm, hz ömerin boyu ne kadardır, hz ömerin boyu ne kadar, hz ömer in boyu kaç metre, hzömer boyu, hzömer in boyu kaç cm,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gölge Boyu Nedir? gizem Soru Cevap 2 24-04-2016 02:40
Dalga boyu nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 26-04-2013 11:43
Tarkanın Boyu Kaç Cm dir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 07:57
Gölge Boyu Nedir? elif Soru Cevap 0 17-02-2013 07:03
saçınızın boyu Jülyet Anketler 11 08-03-2010 10:01

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats