bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-07-2013, 07:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

Kur'an-ı KerimTevrat Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?


Suhuf
Sahife kelimesinin çoğulu olan suhuf dar bir çevrede küçük topluluklara ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde indirilen birkaç sayfadan oluşmuş küçük kitap ve risâlelere denilir. Kur'ân-ı Kerîm'de Hz. İbrâhim ve Mûsâ'ya indirilen sayfalardan bahseden iki âyet vardır (en-Necm 53/36-37; el-A`lâ 87/14-19). Bunun dışında Kur'an'da ve mütevâtir hadislerde suhuf ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Ebû Zer'den rivayet edilen bir zayıf hadise göre sayfaların sayısı 100 olup şu peygamberlere indirilmiştir: Hz. Âdem'e 10 sayfa Hz. Şît'e 50 sayfa Hz. İdrîs'e 30 sayfa Hz. İbrâhim'e 10 sayfa (bk. Süyûtî ed-Dürrü'l-mensûr VIII 489; Âlûsî Rûhu'l-meânî XV 141-142). Bugün bu sayfalardan elimizde hiçbir şey yoktur.

Suhufa göre daha hacimli ve kitap şeklinde olan ve evrensel mesajlar içeren ilâhî kitaplar ise Tevrat Zebur İncil ve Kur'an olmak üzere dört tanedir.
Tevrat
Tevrat İbrânîce bir kelime olup "kanun şeriat ve öğreti" anlamlarına gelir. Hz. Mûsâ'ya indirilmiştir. Tevrat'a Ahd-i Atîk ve Ahd-i Kadîm de (Eski Ahit) denilir. Tevrat'ın aslının Allah kelâmı ve peygamberine indirdiği kutsal bir kitabı olduğuna inanmak her müslümana farz olup bunu inkâr etmek kişiyi küfre düşürür. Çünkü Kur'ân-ı Kerîm'de Tevrat'ın Allah'ın kutsal kitaplarından biri olduğu açıklanmıştır: "Biz içinde doğruya rehberlik ve nur olduğu halde Tevrat'ı indirdik..." (el-Mâide 5/44).
Tevrat Hz. Mûsâ aracılığıyla İsrâiloğulları'na gönderilmiştir. Ancak onlar tarihte yaşadıkları sürgün ve esirlik dönemlerinde Tevrat'ın Allah'tan gelen şeklini koruyamamışlardır. Tevrat'ın asıl nüshası kaybolunca yahudi din bilginleri tarafından kaleme alınan Tevrat nüshaları ortaya çıkmıştır. Bugün elde mevcut olan Tevrat tahrif edilmiş bütünüyle ilâhî kitap olma özelliğini yitirmiştir.
Zebur
Kelime olarak "yazılı şey ve kitap" anlamına gelen Zebur Hz. Dâvûd'a indirilmiş olan ilâhî kitabın adıdır. Bu konuda Kur'an'da şöyle buyurulur: "...Gerçekten biz peygamberlerin kimini kiminden üstün kıldık. Dâvûd'a da Zebur'u verdik" (el-İsrâ 17/55).
Zebur ilâhî kitapların en küçüğü olup yeni dinî hükümler getirmemiştir. Bugün elde mevcut olan Zebur nüshaları lirik söyleyiş ve ilâhîlerden Allah'a övgü ve hikmetli sözlerden ve birtakım nasihatlardan meydana gelmiştir. Mezmûrlar adıyla Eski Ahid'de yer almaktadır.
İncil
İncil kelime olarak "müjde tâlim ve öğretici" anlamına gelir. Hz. Îsâ aracılığıyla İsrâiloğulları'na indirilmiştir: "Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerinde Meryem oğlu Îsâ'yı arkalarından gönderdik. Ve ona içinde doğruya rehberlik ve nur bulunmak önündeki Tevrat'ı tasdik etmek sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik" (el-Mâide 5/46).
İncil'e Allah'tan Hz. Îsâ'ya indirildiği şekliyle inanmak imanın gereklerindendir. Fakat bugün İncil'in orijinal metni de diğer bozulmuş kitaplar gibi elde yoktur. Bozulmuş ve insanlar tarafından müdahaleye mâruz kalmış şekli vardır. İncil'e Ahd-i Cedîd de (Yeni Ahit) denilir.
Bir müslümana önceki kutsal kitaplarda bulunan bir hususun haber verilmesi durumunda; eğer bu husus Kur'an ve sahih hadislerdeki bilgilere uygunsa kabul edilir. Âyet ve hadislere aykırı ise reddedilir. Âyet ve hadislerde hiç bahsedilmiyor ve İslâm'ın temel prensiplerine de zıt düşmüyorsa Hz. Peygamber'in şu tavsiyesi doğrultusunda hareket edilir: "Ehl-i kitabı tasdik de etmeyin tekzip de (yalanlamayın). Biz Allah'a bize indirilene İbrâhim'e... indirilene inandık deyin" (Buhârî "Tefsîr" sûre: 2/11; "İ`tisâm" 25).
Kur'an
Allah tarafından gönderilen ilâhî kitapların sonuncusu olan Kur'ân-ı Kerîm son peygamber Hz. Muhammed'e indirilmiştir. Sözlükte "toplamak okumak bir araya getirmek" anlamına gelen Kur'an terim olarak şöyle tarif edilir:
"Hz. Peygamber'e indirilen mushaflarda yazılı Peygamberimiz'den bize kadar tevâtür yoluyla nakledilmiş okunmasıyla ibadet edilen insanlığın benzerini getirmekten âciz kaldığı ilâhî kelâmdır". Bu tarifte bazı hususlar göze çarpmaktadır: "Peygambere indirilen" derken Hz. Muhammed kastedilmektedir. "Tevâtür yoluyla nakledilmiş olan" derken her devirde yalan üzerine birleşmelerini aklın imkânsız gördüğü bir topluluk tarafından nakledildiği ve nesilden nesile böyle geçtiği için onun Allah'a ait oluşunun kesinliği ifade edilmektedir. "Okunmasıyla ibadet edilen" derken de okumanın ibadet olduğuna namaz ibadetinde vahyedilen metnin okunması gerektiğine ve Kur'an tercümelerinin namazda okunmasının câiz ve geçerli olmadığına işaret edilmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir?

Kur'an-ı Kerim,Tevrat, Zebur ve İncil'in anlamları nelerdir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zeburun kelime anlamı, zebur ne demek, incil kelime anlamı, zeburun kelime anlamı nedir, zebur kelime anlamı, zeburun anlamı, tevrat ne demek, incil in kelime anlamı, incilin anlami, zebur un anlamı nedir, zeburun anlamı nedir, zebur un anlamı, tevrat anlamı nedir, zeburun anlami, tevrat anlamı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Renklerin Psikolojik Anlamları Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 5 05-10-2014 06:01
Kerim Erim'in Eserleri Nelerdir elif Soru Cevap 1 30-04-2014 11:51
Kerim Erim'in Eserleri Nelerdir elif Soru Cevap 0 22-05-2013 08:01
Yasak Tevrat - Tom EGELAND nimlahza Kütüphanemiz 0 26-05-2012 10:31
4 kutsal kitabın meali(zebur, tevrat, incil, kuran'ı kerim ve hadisler) Gardenella Dini Bilgiler 0 20-02-2011 05:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats