bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-07-2013, 07:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Arşın gölgesinde gölgelenecek 7 zümre

Arşın gölgesinde gölgelenecek 7 zümre- Kıyamet günü arşın gölgesinde gölgelenecek olan yedi grup kimlerdir

Yüce Peygamberimiz (a.s.m.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurur:

"Yedi kimseyi Allah-ü Teâlâ kendi gölgesinden başka gölgenin olmadığı (kıyâmet) gününde kendi gölgesinde gölgelendirecektir: Adâletli devlet reisi Rabbine ibâdet yolunda serpilip büyüyen genç gönlü mescidlere bağlı kimse Allah yolunda birbirini sevip buluşan ve bu yolda ayrılan iki kimseden her biri makam sahibi güzel bir kadın onu istediğinde 'Ben Allah'tan korkarım' diyerek (o günahı işlemeyen adam) sağ elinin verdiği sadakayı sol eli bilmeyecek kadar (gösterişsiz) gizli sadaka veren adam tenhada Allah'ı zikredip de gözü dolup taşan kişidir." (Buhârî Muhâbirîn: 4)

Bu hadiste her ne kadar bütün insanların alabileceği hisse ve dersler varsa da özellikle gençleri ilgilendiren bölümlerin olduğu açıktır.

Öncelikle burada söz konusu edilen kıyâmet günü üzerinde kısaca durmak gerekir. Bu öyle bir gündür ki o gün insanlar kendi nefislerinden başka kimseyi düşünemezler. O gün Peygamber Efendimiz (a.s.m.) dışında bütün insanlar "Nefsim nefsim" diyecek kişi belki yardım isterler diye annesinden babasından eşinden ve çocuklarından kaçacaktır. Güneşin bir mil aşağı ineceği o gün en çok ihtiyaç duyulacak şey "gölge"dir. İşte hadiste o dehşetli günde kimlerin gölgelendirileceği belirtilmektedir.

Gençler burada sayılan 7 sınıftan hepsine girebilirler. Gerçi "devlet başkanı" olmak herkesin elinde olmayan ancak milyonlarca insandan birisine nasip olan fırsat ve sorumluluktur. Ancak "devlet başkanı" ifâdesinden "yönetim yetki ve sorumluluk" sahibi herkesi anlayabiliriz. Böyle olunca birinci gruba adâletli birçok genç girebilir.

İkinci grup "Rabbine ibâdet yolunda büyüyüp serpilen gençtir" ki bu gruba girmek her gencin elindedir. Nefsini günahlardan koruyan bilhassa zamanın fitne ve fesâdından kaçınan hevâ ve hevesine uymayıp gençliğini Allah yolunda ve Ona ibâdette geçiren genç bu büyük müjdeye nâil olacaktır.

Yine bir hadiste şöyle buyrulur: "Küçüklüğünden beri Allah'a çokca kulluk eden gencin yaşı ilerledikten sonra çokca kulluk etmeye başlayan ihtiyara üstünlüğü peygamberlerin diğer insanlara üstünlüğü gibidir." (Deylemî Müsnedü'l-Firdevs)

Burada kâinattan daha büyük bir müjde bütün dünya zevklerine bedel bir mutluluk her günümüz çileyle geçse yine değecek bir başarı vardır. Bu hadîs "Allah'a ibâdet yolunda büyüyüp serpilmenin" ne paha biçilmez bir servet ne imrenilecek bir makam olduğunu göstermektedir.

Üçüncü grup "gönlü mescidlere bağlı kimse"dir. Eğer gençlerimiz gerek kendilerinden gerekse dışarıdan kaynaklanan her engeli aşarak namazlarını kılar bilhassa cemaatle namaza devam ederlerse bu güzel müjdeye ulaşmanın bahtiyarlığını şimdiden hissedebilirler. Gönlü mescidlere bağlı olan genç hem huzurlu ibâdet eder hem cemaat şuurunu birlik ve bareberlik gerçeğini anlamış olur. Elbette buradaki mescidlerden kasıt birinci derecede câmilerdir. Ancak bulunduğu yer ve imkân nisbetinde "Allah'a cemaatle ibâdet edilen her yer" bu kavram içine girebilir.

Dördüncü grup "Allah yolunda birbirini sevip buluşan ve bu yolda ayrılan iki kimseden her biri"dir. Gençler bu gruba rahatlıkla dâhil olabilirler. Çünkü gerçek arkadaşlık diğergamlık samimiyet fedâkârlık feragat özellikle gençlik döneminde zirveye ulaşır. İşte hangi genç "Allah yolunda" yani İslâmın ilerlemesi ve Kur'an'ın hâkim olması için bir veya birkaç arkadaşıyla buluşur çalışır hizmet ederse bu müjdenin mutluluğuna erer. Özellikle îman ve Kur'an hizmeti yolunda her hafta belki her gün biraraya gelen gençler bu müjdeyi hak eden bahtiyarlardır.

Beşinci grup "makam sahibi güzel bir kadın onu istediğinde 'Ben Allah'tan korkarım' diyerek o günahı işlemeyen adam"dır ki bu dehşetli imtihana en çok muhatap olan kesim gençlerdir. Özellikle bu asırda bu tür imtihanla karşılaşmak her zaman mümkündür. Rabbim böyle bir imtihanla karşılaşan her genci korusun ve nefsini yenip başarılı olmasını nasip etsin.

Altıncı grup "sağ elinin verdiği sadakayı sol eli bilmeyecek kadar gösterişsiz gizli sadaka veren adam"dır. Gençlerimizin bu gruba girmeleri de mümkün ve kolaydır. Sadaka bir mü'mine herhangi bir şekilde faydalı olmak yardım etmektir. Bu mal ile olabileceği gibi fiil ile davranış ile ilim ile de olabilir. Bir tebessüm etmek hâl hatır sormak derdini paylaşmak da bir sadakadır. En mükemmel sadaka ise sahip olduğumuz îman ve İslâm bilgisini muhtaç bir kardeşimize aktarmaktır.

Yedinci grup "tenhada Allah'ı zikredip de gözü dolup taşan kişi"dir. Gençlerimiz bu gruba girmek için günahlara tevbe ve istiğfar edip Allah'a el açmalı gözyaşı dökmelidir.

Böylece hadiste sayılan 7 grubun tüm özelliklerini gösterip âdetâ Allah'ın gölgesinde gölgelenmeye 7 derece nâil olmak imkânı elimizde vardır.

İşte o zaman gençliğimizi Allah yolunda ebedîleştirip Cennete girerek şu hadislerde belirtilen sırra erişiriz:

"Bir dellâl 'Gerçekten sizin için sıhhat vardır artık ebediyyen hasta olmayacaksınız sizin için hayat vardır ebediyyen ölmeyeceksiniz. Sizin için gençlik vardır ihtiyarlamayacaksınız. Sizin için nimetlenmek vardır fakirleşmeyeceksiniz diye nidâ edecektir." (Müslim Cennet: 22)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Arşın gölgesinde gölgelenecek 7 zümre

Arşın gölgesinde gölgelenecek 7 zümre konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cennete girecek 7 grup insan, cennete girecek 7 grup, arsin golgesinde yedi zumre, arsin golgesinde golgelenecek ler, cennete girecek 7 zumre, cennete girecek 7 zümre, arsin golgesinde 7 grup, arşın gölgesindeki 7 zümre kimlerdir, arşın gölgesinde gölgelenecek 7 zümre, arsin golgesindeki 7 zumre, arşın gölgesindeki 7 grup, asrin golgesinde golgelenecekler, 7 zümre insan, arşı alanın gölgesinde gölgelenecekler, cennette gölgelenecek 7 sınıf insan,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Arşın Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 1 17-05-2014 12:31
Arşın Nedir-Arşın Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-05-2013 01:42
Yalnızlığın Gölgesinde mormavi Resimli Şiirler 0 11-05-2009 02:31
Karanlığın Gölgesinde Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 25-04-2008 01:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats