bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-07-2013, 04:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hac kaç çeşittir

Hac kaç çeşittir-Kaç cesıt hac var

A) HÜKÜM BAKIMINDAN HAC ÇEŞİTLERİ
Şer`î hüküm açısından hac farz vâcip ve nâfile olmak üzere üç çeşittir. Belirli şartları taşıyan yükümlünün ömründe bir defa haccetmesi farzdır. Yükümlü olmadığı halde haccetmeyi adayan kişinin bu adağını yerine getirmesi vâciptir. Diğer nâfile ibadetlerde olduğu gibi başlandıktan sonra bozulan nâfile haccın kazâsı da vâcip olur. Farz ve vâcip dışında yapılan hac ise nâfiledir. Hacla yükümlü olmayan çocukların yaptıkları hac ile bir kimsenin birinciden sonra adama (nezir) dışında yapacağı her hac nâfiledir.
Hac kaç çeşittir
B) YAPILIŞ ŞEKLİ BAKIMINDAN HAC ÇEŞİTLERİ
Yapılış biçimi (edâ) açısından ise hac ifrad haccı temettu` haccı ve kırân haccı olmak üzere üç çeşittir.
Hac ve umre her biri tek başına yapılabildiği gibi aynı yılın hac ayları içinde ikisi birbirine bağlı olarak da yapılabilir. Hac ayları içinde hacdan önce umre yapıp yapmamaya yapıldığı takdirde umre ve haccın ayrı veya aynı ihramla yapılma durumuna göre hac ifrad haccı temettu` haccı ve kırân haccı olmak üzere üç şekilde eda edilir.
a) İfrad Haccı
İfrad haccı umresiz yapılan hacdır. Sadece hac ibadeti yapıldığı için “umresiz hac” anlamında olmak üzere bu ad verilmiştir. Hac ayları içinde hacdan önce umre yapmayıp sadece hac niyetiyle ihrama girerek hac menâsikini eda edenler ifrad haccı yapmış olurlar. İster mîkat sınırı dışında ister içinde ikamet etsin herkes ifrad haccı yapabilir.
b) Temettu` Haccı
Temettu` “yararlanmak istifade etmek? anlamına gelir. Aynı yılın hac aylarında umre ayrı ihramla hac ayrı ihramla yapıldığı zaman iki ihram arasında ihramsız yani ihram yasaklarının bulunmadığı yasaksız bir zaman dilimi umre ile hac arasında hac yasaklarının söz konusu olmadığı serbest bir vakit bulunduğu için bu ad verilmiştir.
Temettu` haccı aynı yılın hac ayları içinde umre ve haccı ayrı ayrı niyet ve ihramla yapmaktır. Hac ayları içinde umre yapıp ihramdan çıktıktan sonra aynı yıl hac için yeniden ihrama girip hac menâsikini de eda eden uzak bölgelerden gelmiş hacılar temettu` haccı yapmış olurlar.
c) Kırân Haccı
Kırân haccı her ikisine birlikte niyet edilerek aynı yılın hac ayları içinde umre ve haccı bir ihramda birleştirmektir. Hac ve umre tek ihramla yapıldığı için “birleştirmeli hac” anlamında bu adı almıştır. Umre ve hacca ikisine birden niyet edip umreyi yaptıktan sonra ihramdan çıkmadan aynı ihramla hac menâsikini de tamamlayan Âfâkýler “kırân haccı” yapmış olurlar.
d) Temettu` ve Kırân Haccının Şartları
1. Hacceden kişi Âfâký olmalıdır. Harem ve Hil bölgelerinde mîkat sınırları içinde ikamet edenlerin temettu` ve kırân haccı yapmaları câiz değildir. Hac aylarından önce Mekke’ye gidip hac günlerine kadar orada kalan Âfâkýler de bu konuda aynı hükme tâbidir. Bunlardan haccedecek olanların o yıl hac ayları girdikten sonra umre yapmamaları gerekir. Yaptıkları takdirde isâet etmiş olurlar; şükür kurbanı değil ceza kurbanı keserler.
2. Umre ve hac her ikisi aynı yılın hac aylarında yapılmalıdır. Şayet umre hac aylarından önce yapılmışsa veya umre tavafının en az dört şavtı hac ayları henüz girmeden tamamlanmışsa yapılan hac temettu` veya kırân değil ifrad haccı olur.
3. Hac aylarında yapılan umreden sonra “sahih ilmâm” olmamalıdır. Sahih ilmâm Hanefîler’e göre umre ile hac arasında herhangi bir sebeple memlekete dönmekle Şâfiîler’e göre ise mîkat sınırları dışına çıkmakla gerçekleşir. Umre ile hac arasında Hanefîler’e göre memleketine giden; Şâfiîler’e göre ise mîkat sınırları dışına çıkan kimse dönüşte tekrar umre yapmazsa yaptığı hac temettu` değil ifrad olur. Kırân haccında umreden sonra ihramdan çıkılmadığı için umre ile hac arasında ister mîkat dışına çıkılsın ister memlekete veya başka bir yere gidilsin kırân haccı ifrada dönüşmez.
Bu üç nevi hacdan hangisi yapılırsa yapılsın hac farîzası eda edilmiş olur.
Bunların fazilet bakımından sıralanışı Hanefîler’e göre kırân temettu` ifrad; Mâlikîler’e göre ifrad kırân temettu`; Şâfiîler’e göre aynı yıl arkasından umre yapmak şartıyla ifrad temettu` kırân; Hanbelîler’e göre ise temettu` ifrad kırân şeklindedir. Bu görüş ayrılığının sebebi Hz. Peygamber?in yaptığı haccın eda biçimine ilişkin rivayetlerin farklı olmasıdır.
Bu eda biçimlerinden hangisine göre yapılırsa yapılsın hac farîzası yerine gelmiş olur. Bütün ibadetler gibi hac ibadetinde de fazilet o biçim veya bu biçimde yapılmasında değil edasında gösterilen gayret samimiyet huzur huşû ve ihlâs nisbetindedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hac kaç çeşittir

Hac kaç çeşittir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: umre kac cesittir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Özel haritalar kaç çeşittir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-04-2013 03:40
Hidroelektrik Santralleri Kaç Çeşittir elif Soru Cevap 0 31-03-2013 02:33
Kökler Kaç Çeşittir ? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 03:20
Ses Kaynakları Kaç Çeşittir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:58
Kadınlar Kaç Çeşittir ? Mahperver Eğitim ve Kadın 2 31-10-2011 05:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats