bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-07-2013, 06:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Cennet ve cehenneme ne zaman gidilir

Cennet ve cehenneme ne zaman gidilir- cennete ne zaman gidilir-cehenneme ne zaman gidilecek

SUAL: Günahkâr müminler Cehenneme girip de orada yanarak günahlardan temizlenip Cennete gidilecek midir? Bundan Kur'an'ın hangi ayetlerinde bahsediliyor?

CEVAB: Aşağıdaki ayet-i kerime mealleri kafirlerin ebedi bir şekilde cehennemde kalacağını ifade ederken inkar etmeyip günahkâr olanların da cehennemde azap çektikten sonra çıkacaklarını nazarımıza vermektedir.

Ehl-i sünnet inancına göre kâfir münâfık ve müşrikler Cehennem'de ebedî kalırlar orada ölmezler ve azabları hafifletilmez. Tövbe etmeden günahkâr olarak ölen ve Allah'ın kendilerini affetmediği mü'minler ise Cehennem'de ebedî kalmazlar. Kendilerine günahları kadar azap edilir. Sonra oradan kurtulup Cennet'e girerler ve orada ebedî kalırlar. (1)

"Öyleyse içinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Büyüklük taslayanların konaklama yeri ne kötüdür." (Nahl Suresi16/29)

"Kimin tartısı hafif gelirse işte onlar da kendi nefislerini hüsrana uğratanlar cehennemde de ebedi olarak kalacak olanlardır." (Mü'minun Suresi 23/103)

"Dediler ki: 'İçinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından (içeri) girin. Büyüklüğe kapılanların konaklama yeri ne kötüdür.'" (Zümer Suresi 39/72)

"İçinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Artık mütekebbirlerin konaklama yeri ne kötüdür." (Mü'min Suresi 40/76)

"Şüphesiz ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat (ya da deve) iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız." (A'râf Suresi 7/40)

Cehennem derin kuyu ahirette kâfir ve günahkâr kimselerin azap çekecekleri ceza yeridir. Kur'an-ı Kerîm'de inanan ve güzel amel işleyen kimselere Cennet va’d edildiği gibi (Kehf Suresi 18/107); kâfir ve günahkâr kimselere de Cehennem va’dedilmiştir.

Ayetlerde ebedi cehennemde kalacağı belirtilenler kafirlerdir. Ancak salih amel eksiği olanların ya da haram işleyenlerin de cezasını çekeceği malumdur. Çünkü imanlı olduğu halde tevbe etmeden günahkâr ölmek bir suçtur. Bu suçun cezasını çekmeyeceğini iddia etmek doğru olmaz. Öyleyse cezası kadar cehennemde kalması gerekir. Ayrıca imanlı olduğu halde cehennemde ebedi kalacağını söylemek de kafirlerle aynı durumda kabul etmek anlamına gelir. Bu da imana aykırıdır. Öyleyse cehenneme giren mümin ile kafiri ayırmak gerekir. Elmas kirlenmekle elmaslıktan çıkmadığı gibi kömür de süslenmekle elmas olmaz. Bu nedenle imanlarını kirletmiş olan müminler imanlı ölmek şartıyla cehennemde temizlendikten sonra cennete gireceklerdir.

Bakara suresindeki seksen ikinci ayette iman edenler ve salih amel işleyenler hariç diyerek cehennemde ebedi kalacak olanların iman etmeyenler olduğu açıkça belirtilir.

"Hayır durum hiç de öyle değil. Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimseler var ya işte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. İman edip makbul ve güzel işler yapanlar ise İşte onlar da cennetliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır." (Bakara Suresi 2/81 ve 82)

Yunus Suresindeki de aynı istikamettedir.

"Kötülük işleyenler ise yaptıkları kötülük kadar ceza görürler. Kendilerini bir zillettir kaplayacak... Onları Allah’ın bu cezasından koruyup kurtaracak bir kimse yoktur. Yüzleri sanki kapkaranlık gece parçalarıyla kaplanmıştır. İşte onlar cehennemliktir. Hem de orada ebedî kalacaklardır. Gün gelir onların hepsini bir araya toplayıp sonra Allah’a şirk koşanlara: 'Siz de taptığınız şerikleriniz de yerlerinize!' deriz. Artık onları putlarından tamamen ayırmışızdır. Şerikleri: 'Siz dünyada bize tapmıyordunuz. Bizimle sizin aranızda şahit olarak Allah yeter. Doğrusu sizin bize taptığınızdan hiç mi hiç haberimiz yoktu' derler." (Yunus Suresi 10/27-29)

Müminun Suresindeki Ayetin devamında bulunan açıklamalar bunların Allah’ın ayetlerini inkar eden ve müslümanlarla alay edenler olduğu belirtilmektedir.
Cehennemde ebedi kalacak olanların kafirler olduğu net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bu nedenle Ehl-i Sünnet anlayışında her hangi bir tezat yoktur.

(1) (Alâuddin Âbidîn el-Hediyetü'l-Alâiyye 468).
İslamiyet Sadece Kur’ana Tabi Olmak Mıdır?

Kur’anda bir çok ayette “Allaha ve Rasulüne itaat edin.” emirleri gösteriyor ki Peygamberimizin asm. emirleri farz (Allah değiştirmezse) yasakları haramdır. Kur’anın mücmel ve hulasa suretindeki emirleri tatbik eden namaz oruç hacc ve zekat gibi farzların detaylarını şerheden izah eden tatbik eden Odur asm. ki demiş: “Benden nasıl görürseniz öyle yapın.”

Son zamanlarda Peygamberimizi devreden çıkarmaya çalışan güya hak namına yalnız Kur’anı gösteren insanlar türedi. Kur’anın mealine göre oradan kendi anladıklarıyla hükmeden hatta o kendi hükümlerini Peygamberin önüne Sahabenin önüne İtikad ve Mezheb İmamlarının önüne bu zamana kadar gelmiş Ehl-i Sünnet Alim ve Evliyalarının önüne geçiren hatta onlar hata etmiş filan sapık bir mezhebden etkilenmiş bile diyenler çıkmış.

Halbuki Kur’anın ilk ve en büyük müfessiri Peygamber asm.dır. Kur’an Ona inmiş. Beyan et tebliğ et anlat diye Ona emredilmiştir. Allahın muhabbetini kazanmak isteyen Ona tabi olmalı diye her meselede Örnek ve Nümune gösterilmiştir.

Mevzumuza bakan Haşir Suresi 7. Ayeti ve Tefsirini ekleyelim:


Meali: Allah'ın (fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler Allah Peygamber yakınları yetimler yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Böylece o mallar içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir devlet olmaz. Peygamber size ne verdiyse onu alın size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı çetindir.


Tefsiri: Bu ifade "Benu Nadir'in malları ile ilgili olarak varılan kararı ve yapılan taksimi hiç sorgu sual etmeksizin kabul edin. Şayet Rasul sizlere bir şeyler vermişse alın yasakladığından da kaçının" anlamına gelir. Buradaki hüküm umumidir ve sadece Fey'in taksimatı ile sınırlı değildir. Asıl maksat tüm ilişkilerde Hz. Peygamber'in (s.a) emirlerine teslim olunmasıdır. Nitekim burada "Rasul size ne verdiyse onu alın" denirken cümlenin devamında "size neyi vermediyse" değil "neyi yasakladıysa ondan kaçının" şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Bu hüküm sadece Fey'e ait malların paylaşımını ihtiva etseydi o zaman "neyi vermediyse" denilirdi. Fakat aksine "neyi yasakladıysa" denilmesinden anlaşıldığına göre kastolunan Hz. Peygamber'in (s.a.) emir ve yasaklarına uyulmasıdır. Nitekim aynı hususta Ebu Hureyre'nin rivayet ettiği bir hadiste Hz. Peygamber "Size emrettiğim bir şeyi mümkün olduğunca uygulamaya çalışın yasakladığım bir şeyden de kaçının." demiştir. (Buhari Müslim) İbn Mesud ile ilgili olarak nakledilen bir rivayette o hutbede bir defasında "Allah şöyle şöyle elbise giyen kadınları lanetlemiştir" der. Onun bu hutbesini dinleyen bir kadın kendisine gelerek "Bu söylediğini nereden aldın ben bu dediklerini Kur'an'da görmedim" deyince İbn Mesud "Şayet sen Kur'an'ı dikkatlice okumuş olsaydın muhakkak onu bulurdun sen bu ayeti (Haşr: 7) hiç okumadın mı?" diye cevap verir. Kadın "Evet okudum" deyince de İbn Mesud "Rasulullah böyle davranmayı men etmiş ve böyle davranan kadınlara Allah'ın lanet ettiği haberini bize vermiştir" der kadın da "Evet şimdi anladım" şeklinde karşılık verir. (Buhari Müslim Müsned-i Ahmed İbn Ebi Hatim)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Cennet ve cehenneme ne zaman gidilir

Cennet ve cehenneme ne zaman gidilir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cennete ne zaman gidilir, cehenneme neden gidilir, cennet ve cehenneme ne zaman gidilir, cennet cehenneme ne zaman gidilir, cennet ve cehenneme ne zaman gidilecek, cennete cehenneme ne zaman gidilir, cennet cehennem ne zaman, cennet cehenneme ne zaman gidilecek, cennet ve cehenneme ne zaman gıdılır, cehenneme nasıl hangi günahlar la gidilir, cennet cehennem ne zaman gidilir, cennet ve cehenneme ne zaman girilir, hangi gunahlarla cehenneme gidilir, hansi gunahlarla cehenneme gedilir, cennete cehenneme ne zaman gidilecek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Zina yapan cehenneme mi gider elif Dini Bilgiler 0 20-07-2013 05:56
Kadini cehenneme goturen haller Mahperver Dini Bilgiler 5 26-12-2009 02:30
Putlar niye Cehenneme gidecek gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:17
Hangi Ülkeye Ne zaman Tatile Gidilir CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 03-06-2008 11:53
Takıntılar hayatınızı cehenneme çevirmesin Forum Ana Psikoloji 0 05-03-2008 03:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats