Bakimliyiz.Com

-   Dini Bilgiler (http://www.bakimliyiz.com/dini-bilgiler/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Melekler suretli yere gelir mi (http://www.bakimliyiz.com/dini-bilgiler/127485-melekler-suretli-yere-gelir-mi.html)

elif 21-07-2013 03:18

Melekler suretli yere gelir mi
 
Melekler suretli yere gelir mi-resim asili eve melek girer mi- resim olan yere melekler gelir mi

Sual: Bir hadiste, resim bulunan eve, rahmet meleklerinin girmeyeceği bildiriliyor.Evin bir odasında resim olsa, diğer odalara rahmet melekleri girmez mi?
CEVAP
Burada beyt, ev değil, oda demektir. Onun için diğer odalara girer. Beyt, genel olarak oda anlamında kullanılır. Birkaç örnek verelim:

1- Beytullah:
Allahın evi yani Kâbe demektir. Tek oda şeklindedir.

2
- Beyt-i makdis [mukaddes]: Mescid-i aksadır.

3
- Beyt-i atik: Kabe-i muazzama.

4- Beytülmal:
Hazine odası.

5- Beyt-ül ankebut:
Örümcek evi, örümcek yuvası, örümcek ağı.

6-Beyt-üz-zifaf:
Gerdek odası. Bunu gerdek evi diye tercüme etmek yanlış olur. Gerdeğe bir odada girilir. Evin bütün odalarına gerdek odası denmez.

7- Beyt-ül aruz:
Gelin odası.

8- Beyt-ül edeb:
İhtiyaç giderme evi, tuvalet. Beyt-ür-rahati de denir. Rahatlama evi demektir. Ev değil odadır. Eskiden Abdesthane derlerdi, abdest evi anlamındadır. Hane, yani ev dense de, bir odalı küçük bir yerdir.

9- Beyt-ül halâ:
Ev boşluğu, yani hela, tuvalet.

10
- Sözlüklerde, dâr kelimesi mesken olarak bildirilir. Fukaha ise, dâr kelimesini, içinde birkaç beyti [odası] ve avlusu bulunan yer diye tarif etmektedir.

Onun için, (Resim bulunan beyte rahmet melekleri girmez) hadis-i şerifindeki beyt kelimesini, ev olarak değil, oda olarak anlamak gerekir. Eğer yanlış olarak ev denirse, evin beş odası da olsa, oraya rahmet melekleri girmez. Hatta apartmandaki diğer evlere de girmez. Odalar müstakil olduğu gibi, evler de müstakildir. O zaman bir odada resim bulunursa, bütün apartmandaki ev ve odalara rahmet melekleri girmez. O zaman bitişik apartmanlara da girmez. Böyle düşünmek çok yanlış olur. Her oda müstakildir.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:59 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.