bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-07-2013, 03:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gusül abdesti yerine normal abdest alsak olur mu

Gusül abdesti yerine normal abdest alsak olur mu


Namazın doğru olması için abdestin ve gusulün doğru olması lazımdır. Farzları yapanlara çok sevap vardır. Yapmayanlara da büyük günah vardır. (Gunyet-üt-talibin) kitabının bildirdiği hadisi şerifte Resulullah buyuruyor ki: (Gusul abdesti almağa kalkan bir kimseye üzerindeki kıl adedince [yani pekçok demektir] sevap verilir. O kadar günahı af olur. Cennetteki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap dünyada bulunan herşeyden daha hayırlı olur. Allahü teala Meleklere bu kuluma bakınız! Gece üşenmeden kalkıp benim emrimi düşünerek cenabetten gusul ediyor. Şahid olunuz ki bu kulumun günahlarını af ve magfiret eyledim buyurur).
(Ey Oğul İlmihali)nin doksanbirinci sayfasında yazılı hadisi şerifte (Kirlenince çabuk gusul abdesti alın! Çünkü kiramen katibin melekleri cünüb gezen kimseden incinir) buyuruldu. (Zevacir) ve (Risalei ünsiyye) kitaplarındaki hadisi şerifte (Resim köpek ve cünüb kimse bulunan eve rahmet melekleri girmez) buyuruldu.

Nemâz kılan ve kılmıyan herkes bir nemâz vaktini cünüb geçirirse çok acı azâb göreceği (Zevâcir)de yazılıdır. Öğle ezânından sonra cünüb olan öğle nemâzını kılmamış ise ikindi vaktine kadar; kılmış ise akşam nemâzına kadar gusl etmelidir. Yıkanamazsa teyemmüm etmelidir.

Bâyezîd-i Bistâmî (rahmetullahi aleyh) şöyle anlattı: “Bir gece sahrada vaha kenarında hırkamı üzerime örtüp uyumuştum. İhtilâm oldum. Hemen kalkıp gusletmek istedim. Hava çok soğuk olduğu için nefsim güneş doğduktan hava ısındıktan sonra gusletmemi isteyerek gevşek davrandı. Nefsimin bana yaptığını görünce hemen kalkıp buzu kırdım ve nefsime ceza olarak hırka ile beraber guslettim. Gusülden sonra da hırkamı çıkarmadım. Hırka buz bağlamıştı. Sonra “Ey Nefsim! Tembelliğinin cezası işte budur” dedim.

Hibetullah Şîrâzî hazretleri de guslün kıymetini iyi bildiği için vefatı anında da gusl abdestinin olmasını arzu ediyordu. Talebelerinden Ebû Nasr Muhammed Fâşânî anlatır: Hocam Hibetullah Şîrâzî vefât ettiği gece kendisine öleceği ma’lûm oldu. Gusül abdesti almış olarak ölmeyi arzu ediyordu. Yatağından kalkıp gusül abdesti aldı. Tekrar uzandı ve hastalığının şiddetinden kendinden geçti. Kendine gelince kalkıp tekrar gusül abdesti aldı. Kendinden geçmek guslü icâb ettirmemesine rağmen her defasında gusletti. Vefâtına kadar yaklaşık yetmiş defa gusül abdesti aldı. Sabaha karşı vefât ettiğinde yeni gusül abdesti almıştı. Allahü teâlâ ömrü boyunca kendi rızâsını kazanmak için çalışan bu kulunun son arzularından birine de kavuşmasını nasîb etmişti.

Guslün Farzları Nelerdir?
Hanefi mezhebinde guslun farzı üçdür:
1- Ağzın hepsini iyice yıkamak. Ağız dolusu su içmekle olur ise de yutmak mekrûhdur diyen de olmuşdur.
2 - Burnu yıkamak. Burundaki kuru kir altını ve ağızdaki çiğnenmiş ekmek altını yıkamazsa gusl sahih olmaz.
3 - Bedenin her yerini yıkamakdır. [Seâdet-i ebediyye /132-133]
Şafî mezhebinde guslün farzı ikidir: 1- Niyyet etmek 2- Butün bedeni yıkamaktır.
Mâliki Mezhebinde de guslün farzı beştir: 1- Gusle başlarken niyyet etmek. 2- Bütün vücûdu yıkamak 3- Delk etmek [avuç içi veyâ havlu ile bütün vücudu hafif sıvamak] 4- Muvâlât [aralıksız yıkamak] 5- Saçı sakalı hilâllamak. Sık örülü saç çözülüp her tarafını hilâllamak tarzdır.
Mâliki mezhebinde ağız burun ve kulak içini ve saçları yıkamak sünnetdir. Yıkamadık yer kaldığını bir ay sonra bile hâtırlayınca yalnız orayı hemen yıkar. Hemen yıkamazsa guslü bâtıl olur [Seâdet-i ebediyye /144 ]
Hazreti Ali (radiyallahu anh) Resûlullah efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurduğunu bildirdi:
“Kim cünüplükten temizlenirken kıl yeri kadar da olsa azıcık bir yeri yıkamazsa Allahü teâlâ o kimseye veya yıkanmayan o yere Cehennemde çeşitli azâblar yapar” Bu hadîs-i şerîfi naklettikten sonra Hazreti Ali (radiyallahu anh) şöyle derdi: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) efendimizden bu tehdidi işittikten sonra başımdaki saçlara düşmanımmış gibi muâmele ettim.” Hazreti Ali radiyallahu anh bu sözü meselenin ehemmiyetini göstermek bakımından üç defa tekrar etti. Yani Hazreti Ali vücudunda ve saçlarının dibinde veya başka bir yerde ıslanmadık yer kaldığında guslün olmayacağı üzerinde durdu.
1) Tehzîb-üt-tehzîb cild-7 sh. 203
2) Mîzân-ül-i’tidâl cild-5 sh. 70

Sünnet üzere gusletmek
1- Önce temiz olsalar dahî iki eli ve avret yerini yıkamalıdır. Sonra bedeninde necâset varsa yıkamalıdır.
2- Sonra tam bir abdest almalı yüzünü yıkarken gusle niyyet etmeli ayakları altında su toplanmıyorsa ayakları da yıkamalıdır.
3- Sonra bütün bedene üç defa su dökmelidir. Önce üç defa başa sonra sağ omuza sonra sol omuza dökmeii her döküşde. o taraf temam ıslanmalıdır. Birinci dökmede oğmalıdır. Gusülde bir uzva dökülen suyu başka uzuvlara akıtmak caiz olup orası da temizlenir. Çünki gusülde bütün beden bir uzuv sayılır. Abdest alırken bir uzva dökülen su ile başka uzuv ıslanırsa yıkanmış sayılmaz
Gusül temâm olunca tekrâr abdest almak mekrûhdur. Gusl ederken abdesti bozulursa bir dahâ almak lâzım olur. [Seâdet-i ebediyye /133]

Ağzını ve burnunu su ile yıkayıp denize veya göle girip çıkan yahut duş altında bütün vücudunu ıslatan gusletmiş olur. Önce abdest alıp sonra bütün vücut yıkanırsa sünnete uygun olur. Gusletmek için niyet Hanefi’de sünnet diğer mezheplerde farzdır. Guslederken niyeti unutanın da guslü sahih olur.

Guslü geciktirmek
İmam-ı Gazali hazretleri (Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene ateşten gömlek giydirilecektir) buyuruyor. Namaz kılan ve kılmayan herkes bir namaz vaktini cünüp geçirirse çok azap görür. Mesela öğle ezanından sonra cünüp olanın öğle namazını kılmamış ise ikindi vaktine öğleyi kılacak kadar zaman kalınca gusletmesi farz olur. Farzı yapmak çok sevap yapmamak büyük bir günahtır.
Gusülsüz gezen namaz kılamaz. Namaz kılmamak insanı küfre sürükleyen büyük günahlardandır. Böyle bir kimsenin de imanını kaybetmesi çok kolay olur. Onun için guslü geciktirmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 08-06-2016, 11:20   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

gusül abdesti aldıktan sonra tırnağımda parlatıcı olduğunu farkettim parlatıcıyı silip normal abdest alsam oruc tutabilir miyim yoksa tekrar mı gusül abdesti almalıyım


 

Alt 11-09-2016, 09:36   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Face42 Evet

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
gusül abdesti aldıktan sonra tırnağımda parlatıcı olduğunu farkettim parlatıcıyı silip normal abdest alsam oruc tutabilir miyim yoksa tekrar mı gusül abdesti almalıyım
Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir.Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.
Erkek olduğum halde size cevap vermek için siteye kayıt oldum bir teşekkürü çok görmeyin :)


kutleloove isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 03-01-2017, 12:57   #4 (permalink)
ergen çocuk
Avatar Yok
 
Standart

Havalar.soğuk banyo yapmaya sıcak su bulamiyorum gece yatmadan namaz abdesti alsam cunuplukten cikarmiyim veya imkan yoksa gusul.yerine namaz abdesti alsam cunuplukten cikarmiyim


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gusül abdesti yerine normal abdest alsak olur mu

Gusül abdesti yerine normal abdest alsak olur mu konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gusül yerine normal abdest, normal abdest gusül abdesti yerine geçer mi, gusül abdesti yerine normal abdest alınır mı, gusul abdesti yerine normal abdest olur mu, normal abdest alınca cenabetlik gidermi, normal abdest gusül yerine geçer mi, cünüpken normal abdest alsak olurmu, namaz abdesti gusül yerine geçer mi, cünüplük normal abdestle geçermi, gusül abdesti yerine normal abdest, cenabetlik normal abdestle geçermi, normal abdest boy abdesti yerine geçer mi, boy abdesti yerine normal abdest alınır mı, gusül abdesti almadan normal abdest alınır mı, gusül abdesti yerine namaz abdesti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gusül abdesti kaç dakikada alınır elif Dini Bilgiler 0 21-07-2013 03:36
Gusül Abdesti Nasıl Alınır elif Soru Cevap 0 12-04-2013 04:48
Gusül Abdesti Ne Zaman Alınmalıdır? elif Soru Cevap 0 15-02-2013 12:38
Niyet edip banyo yapmak gusül abdesti yerine geçer mi? gizem Soru Cevap 0 04-03-2012 12:40
Gusül abdesti - boy abdesti nasıl alınır? Я Dini Bilgiler 0 08-04-2010 09:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats