bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 02:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Lukata Nedir

Lukata Nedir-lukata ne demek-İslamda Lukata Mahiyeti

5269 – Yezid Mevlâ’l-Münbais anlatıyor: “Zeyd İbnu Hâlid radıyallahu anh’ı işittim. Diyordu ki: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm’a altın veya gümüş buluntu hakkında sorulmuştu.
“Kesesini ve bağını belle sonra onu bir yıl ilan et. (Sahibini) bilemezsen onu harca. O yanında bir emânet olsun. Günün birinde arayanı gelecek olursa ona ödersin” buyurdu. Bunun üzerine Aleyhissalâtu vesselâm’a kaybolmuş develerden soruldu.
“Kaybolan develerden sana ne? Onları (kendi hâline) bırak. Zira sahibi onu buluncaya kadar ayağında çarığı sırtında su tulumu vardır. Suya gider ottan yer” buyurdular. Bu sefer (kaybolmuş) davardan soruldu:
“Onları alın. Zira onlar ya senindir ya (kaybeden) kardeşinindir ya da kurdundur” buyurdular.
Buhârî İlm 28 Şürb 12 Lukata 2 3 411 Talâk 22 Edeb 75; Müslim Lukata 1 (1722); Muvatta Akdiye 46 (2 757); Ebu Dâvud Lukata 1 (1704 1705 1706 17071708); Tirmizî Ahkâm 35 (1372 1373).
5270 – Amr İbnu şuayb an ebîhi an ceddihi radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm’a (dalında) asılı meyve hakkında sorulmuştu:
“İhtiyaç sahibi sepetine almaksızın ağzıyla ulaşırsa kendine bir vebal gelmez. Ancak kim de eteğinde (birşeyler) alarak oradan çıkarsa aldığının iki kat değeriyle borçlanır. Ayrıca (tâzir nevinden) ceza da yer. Kim de yığın yapıldıktan sonra meyveden çalarsa ve bunun değeri miğfer fiyatını bulursa eli kesilir” buyurdu. Sonra kendisine lukata (buluntu)dan sorulmuştu:
“İşlek yolda bulunmuş olanla insanların çokça yaşadığı meskun karyede bulunmuş olanı bir yıl boyu ilân et. Eğer sahibi gelirse hemen ver. Eğer gelmezse artık o senin olmuştur. Harâbede bulunmuş ise bununla maden için humus (beşte bir) vergisi vardır” buyurdular.”
Ebu Dâvud Lukata 1 (1710 1711 1712 1713); Nesâî Kat’u’s-Sârik 11 (8 84-85).
5271 – Sehl İbnu Sa’d radıyallahu anh anlatıyor: “Ali İbnu Ebi Talib radıyallahu anh (bir gün) Hz. Fatıma radıyallahu anhâ’nın yanına girmiş idi. O sırada Hz. Hasan ve Hüseyin ağlamakta idiler. “Niye ağlıyorsunuz?” diye sordu. Hz. Fâtıma: “Acıktılar!” dedi.
Hz. Ali (bir yiyecek temin etmek üzere) çıktı. Derken yolda bir dinar para buldu. Dönüp Hz. Fâtıma’ya gelerek haber verdi. O da:
“Falan yahudiye git bununla un satın al!” dedi. Ali radıyallahu anh ona vardı ve un aldı. Yahudi ona:
“Sen kendini Allah elçisi zanneden şu zâtın damadı mısın?” dedi. Hz. Ali’nin “evet”i üzerine:
“Dinarını al un da senin olsun!” dedi. Ali oradan ayrılıp Fâtıma radıyallahu anhâ’ya unu ve dinarı getirdi durumu da anlattı. Hz. Fâtıma:
“Şimdi de şu falan kasaba git bize bir dirhemlik et al!” dedi. Hz. Ali gidip dinarı bir dirhemlik et mukabilinde rehin bıraktı. Eti Hz. Fâtıma’ya getirdi. O hamur yaptı (tencereye) koydu ekmek pişirdi. Babasına haber gönderdi. Resûlullah yanlarına gelince Hz. Fâtıma:
“Ey Allah’ın Resûlü! (şu yemeğin) hikayesini size anlatayım da eğer helalse yiyelim bizimle siz de yiyin. Bunun mahiyeti şöyle şöyledir…” diye antattı. Aleyhissalâtu vesselâm:
“Allah’ın adıyla yiyin!” buyurdular ve hep beraber ekmekten yediler. Onlar daha yerlerinde iken bir köle gelip Allah ve İslâm adına dinar bulan var mı?” diye sormaya başladı. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm onu çağırıp (dinarı hakkında) sordu. Köle:
“Çarşıda benden düştü!” dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:
“Ey Ali! Haydi kasaba git. Ona: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm sana “Dinarı bana göndersin dirhemini ben ödeyeceğim!” diyor de!” emretti. Kasap dinarı gönderdi. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm onu köleye verdi.”
Ebu Dâvud Lukata 1 (1714).
5272 – İyaz İbnu Hımâr radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Kim bir buluntu ele geçirirse buna adâlet sahibi birini şâhid kılsın ne filanı terkederek buluntuyu gizlesin ne de (bir başka yere yollayarak) nazardan kaçırsın. Sahibini buldumu hemen ona versin. Sahibini bulamazsa (bilsin ki) bu mal Allah’ın malıdır Allah onu dilediğine verir.”
Ebu Dâvud Lukata 1 ( 1709).
5273 – Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm değnek kamçı ip ve benzeri şeylerde ruhsat tanıdı. Bunları bulan kimse (ilân etmeksizin) onlardan faydalanabilir.”
Ebu Dâvud Lukata 1 (1717).
5274 – Amiru’ş-Şa’bi rahimehullah der ki: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“Kim sahibinin beslemekten aciz kalarak bırakıverdiği bir hayvan bulur da onu alıp ihya edecek olursa o onun olur.”
Ebu Dâvud Büyü’ 77 (3524 3525).
5275 – Hz. Ebu Hureyre ve Hz. Enes radıyallahu anhümâ anlatıyorlar: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm yolda giderken bir hurma tanesine rastlamıştı. “Eğer sadakadan (düşmüş) olacağından korkmasaydım bunu yerdim!” buyurdular.”
Buhârî Büyü’ 4 Lukata 6; Müslim Zekât 165 (1071); Ebu Dâvud Zekat 29 (1651).
5276 – Abdurrahman İbnu Osman et-Teymî anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm hacının lukatasını nehyetti.”
Müslim Lukâta 11 (1724); Ebu Dâvud Lukâta 1 (1719).
5277 – İbnu Mes’ud radıyallahu anh’ın anlattığına göre: “(Yediyüz dirheme) bir cariye satın almış ve (borcunu ödemeden) sahibini kaybetmiştir. Bir yıl sahibini arayan İbnu Mes’ud onu bulamaz ve bu parayı bir dirhem iki dirhem şeklinde parça parça vermeye başlar ve: “Ey Allahım bunu falanca adına sadaka kabul et! Eger adam gelirse sadaka benim adıma olacak borç da uhdemde kalacak!” der. İbnu Mes’ud derdi ki:
“Sahibini bulamadığınız buluntu hakkında böyle hareket edin!”
Buhârî Talâk 22 (Tercümede (bab başlığında) muallak olarak kaydedilmiştir).
YİTİK BULANA HELAL DEĞİL
6737 – Abdullah İbnu’s-Sıhhîr radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Müslümanın yitirdiği (herşey) ateş alevidir.”


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Lukata Nedir

Lukata Nedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: lükata ne demek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 02:21
kızılay nedir lösevi nedir tema nedir kayıtsız üye Soru Cevap 1 08-03-2013 04:35
Nokta Nedir? Doğru Nedir? Işın Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:46
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats