bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Peygamberlerin sıfatları nelerdir

Peygamberlerin sıfatları nelerdir-peygamber sıfatları nelerdir-peygamberin sıfatları nelerdir

Peygamberlerin sıfatları deyince onlarda bulunması câiz olan sıfatlarla ge*rekli (vâcip) ve zorunlu olan sıfatlar anlaşılır. Kur'ân-ı Kerîm'in pek çok ye*rinde vurgulandığı gibi peygamberler de insandır. Onlar da diğer insanlar gibi oturup kalkar yiyip içerler gezerler evlenip çoluk çocuk sahibi olurlar has*talanır ve ölürler; bu gibi özelliklere peygamberler hakkında düşünülmesi câiz özellikler denir. İlâhî emir ve yasaklarla yükümlülük konusunda peygamberler de diğer insanlar gibidirler. Fakat onlar her hareketleriyle Allah'ın insanlar için seçtiği kulları ve elçileri insanların kendilerine bakarak davranışlarına çekidüzen verdikleri birer örnek olduklarının bilinci içindedirler. Bu sebeple fakirken sıkıntıdayken bile Allah'a şükrederler. Haset etmek içi dışına uymamak gibi kötü huylardan hiçbiri onlarda bulunmaz.
Her peygamberde insan olmanın da ötesinde birtakım sıfatların bulun*ması gerekli ve zorunludur. Bunlara vâcip sıfatlar denir. Bu sıfatlar şunlar*dır:
1. Sıdk. “Doğru olmak” demektir. Her peygamber doğru sözlü ve dürüst bir insandır. Onlar asla yalan söylemezler. Eğer söyleyecek olsalardı kendi*lerine inanan halkın güven duygusunu kaybederlerdi. O zaman da peygam*ber göndermekteki gaye ve hikmet gerçekleşmemiş olurdu. Sıdkın zıddı olan yalan söylemek (kizb) peygamberler hakkında düşünülemez. Bütün pey*gamberler peygamberlikten önce de sonra da yalan söylememişlerdir.
2. Emanet. “Güvenilir olmak” demektir. Peygamberlerin hepsi emin ve güvenilir kişilerdir. Emanete asla hainlik etmezler. Bu konuda bir âyette şöyle buyurulur: "Bir peygamber için emanete hıyanet yaraşmaz..." (Âl-i İmrân 3/161). Emanet sıfatının zıddı olan hıyanet onlar hakkında düşünül*mesi imkânsız olan bir sıfattır.
3. İsmet. ”Günah işlememek günahtan korunmuş olmak” demektir. Peygamberler hayatlarının hiçbir döneminde şirk ve küfür sayılan bir günahı işlemedikleri gibi özellikle peygamberlikten sonra kasten günah işlememiş*lerdir. İnsan olmaları sebebiyle günah derecesinde olmayan birtakım ufak tefek hataları bulunabilir. Ancak onların bu hatası yüce Allah'ın kendilerini uyarmasıyla derhal düzeltilir. Peygamberlerin bu tip küçük hatalarına "zelle"

denilir. İsmetin karşıtı olan mâsiyetten (günah işlemek) Allah onları koru*muştur. Peygamberler örnek ve önder kişiler oldukları için konumlarını zedeleyecek davranışlardan da uzaktırlar.
1. Fetânet. “Peygamberlerin akıllı zeki ve uyanık olmaları” demektir. Bunun zıddı olan ahmaklık peygamberlikle bağdaşmaz. Peygamberler zeki ve akıllı olmasalardı hitap ettikleri kişileri ikna edemezler toplumsal dönü*şümü sağlayamazlardı.
2. Tebliğ. “Peygamberlerin Allah'tan aldıkları buyrukları ve yasakları üm*metlerine eksiksiz iletmeleri” demektir. Tebliğin karşıtı olan gizlemek (kitmân) peygamberler hakkında düşünülemez. "Ey peygamber Rabbinden sana indiri*leni tebliğ et. Eğer yapmazsan Allah'ın elçiliğini tebliğ etmemiş olursun" (el-Mâide 5/67) meâlindeki âyet bu sıfattan söz etmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Peygamberlerin sıfatları nelerdir

Peygamberlerin sıfatları nelerdir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: peygamberlerin sıfatları nelerdir, peygamberin sıfatları nelerdir, peygamberlerin hataları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Allahın Zati Sıfatları Nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-05-2013 01:25
Allahın Sübuti Sıfatları Nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-05-2013 01:24
Peygamberlerin Nitelikleri ile ilgili ayetler nelerdir elif Soru Cevap 0 06-05-2013 02:38
Allah'ın Sıfatları ve Anlamları Nelerdir elif Soru Cevap 0 14-02-2013 07:46
Allahü teâlânın sıfatları Nelerdir? elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 05:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats