bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hasetlikten nasıl kurtulunur

Hasetlikten nasıl kurtulunur-hasedden nasıl kurtulunur

Bir mü’mine yakışan Hasetlikten nasıl kurtulunur kıskançlık hissi içinde doğduğu zaman Hasetlikten nasıl kurtulunur bundan nefret edip def etmeye çalışmaktır. (Kütüb-i Sitte)

Haset eden kişi haset ettiği şeylerin akıbetini düşünmelidir

“Hasit (haset eden) adem Hasetlikten nasıl kurtulunur haset ettiği şeylerin akibetini düşünsün. Ta anlasın ki rakibinde olan dünyevi hüsün (güzellik) ve kuvvet ve mertebe ve servet fanidir (geçici) Hasetlikten nasıl kurtulunur muvakkattir. Faidesi az Hasetlikten nasıl kurtulunur zahmeti çoktur. Eğer uhrevi (ahirete ait) meziyetler (işler) ise Hasetlikten nasıl kurtulunur zaten onlarda haset olmaz. Eğer onlarda dahi haset yapsa ya kendisi riyakardır -ahiret malını dünyada mahvetmek ister- veyahut mahsudu (haset ettiği kimseyi) riyakar zanneder Hasetlikten nasıl kurtulunur haksızlık eder Hasetlikten nasıl kurtulunur zulmeder.” (Mektubat)

İbn-i Şirin şöyle dedi:
“Dünyaya ait bir meseleden dolayı hiç kimseye haset etmedim. Çünkü o kimse Hasetlikten nasıl kurtulunur eğer cennet ehlinden ise ona dünya malından dolayı nasıl haset ederim. Zira dünya metaı cennette değersiz bir şeydir. Eğer cehennem ehlinden ise yine dünyaya ait işlerden dolayı ona nasıl haset edeyim? Zira o kimse Hasetlikten nasıl kurtulunur ateşe varacaktır.” (Zübdetü’l-İhya)

Hasetten kurtulmak için dua edilmelidir

Haset eden kimse Hasetlikten nasıl kurtulunur sürekli Allah'ın kendi lütfundan vermesi için dua etmelidir. Çünkü O Hasetlikten nasıl kurtulunur kendisi için hayırlı olan şeyi verir ve O her şeyi bilendir. (Tefhimül Kur'ân)

Haset eden kişi kıskançlığının hem dinine hem de dünyasına zararı olduğunu düşünmelidir

Kıskanan kimse bilmeli ki Hasetlikten nasıl kurtulunur kıskançlığı dinine ve dünyasına zarar verir; kıskanılan kimseye zararı dokunmayıp Hasetlikten nasıl kurtulunur aksine onun hem dünyasına hem de dinine menfaat sağlar. (İhya-u Ulumiddin)

Asmaî Hasetlikten nasıl kurtulunur bir Arabî'ye:
“Ömrün ne kadar uzun?” demiştir. O da:
“Haset etmedim; rahat yaşadım.” diye cevap verir. (Edeb-i Dünya ve-d Din)

Haset gibi kalp hastalıkları Hasetlikten nasıl kurtulunur ilim ve amelle tedavi edilebilir

Haset (kıskançlık) kalbin en büyük hastalıklarındandır. Kalp hastalıkları ise ancak ilim ve amel ile tedavi edilebilir. Haset hastalığını tedavi edebilmek için öncelikle hasedin din ve dünya için getirdiği zararları bilmek Hasetlikten nasıl kurtulunur bu hususta ilim sahibi olmak gerekir. Üstelik haset Hasetlikten nasıl kurtulunur haset edilen kimseye zarar getirmez.

Haset hissi gelen kişi Hasetlikten nasıl kurtulunur bunun şeytandan gelen bir hile olduğunu hatırına getirmelidir

Kıskançlığı tedâvî etmenin yolu Hasetlikten nasıl kurtulunur şeytanın isteklerini yerine getirmeyerek Hasetlikten nasıl kurtulunur hatta aksini yaparak Hasetlikten nasıl kurtulunur ona hükmetmesini öğrenmektir. Mesela Hasetlikten nasıl kurtulunur içindeki kıskançlık duygusu birisini kötülemesini istediğinde kişi Hasetlikten nasıl kurtulunur bunu şeytanın kendisi için hazırladığı tuzağa düşmek demek olduğunu anlayarak tersini yapmalı; onu övmelidir. Kendisinden Hasetlikten nasıl kurtulunur birisine karşı kibirli davranmasını istediğinde Hasetlikten nasıl kurtulunur karşı koyarak tevazu göstermeli; vermemeyi fısıldadığında vermelidir. Kişinin bu davranışları Hasetlikten nasıl kurtulunur karşısındaki insanı memnun eder ve onun tarafından sevilmesine neden olur. Bu şekilde karşılıklı sevgi başlar ve zamanla kıskançlık hastalığı yok olur. (Şafi Ansiklopedisi)

Haset eden kişi ölümü ve ahiret azabını aklına getirmelidir

Ebu Derda (ra) buyurdu:
“Her hangi bir kul Hasetlikten nasıl kurtulunur fazlasıyla ölümü hatırlarsa Hasetlikten nasıl kurtulunur onun sevinmesi azalır; hasedi pek az olur.” (İhya-u Ulumiddin)

Haset eden kimse sadece kendini perişan eder. Haset edilen kimsenin durumunda bir bozulma Hasetlikten nasıl kurtulunur bir kötüleşme olmaz. O halde Hasetlikten nasıl kurtulunur kişi bir âhiret hesabı ve korkusu çekmese bile Hasetlikten nasıl kurtulunur aklın gereği olarak bu yararsız azaptan kurtulmayı istemelidir. Üstelik Hasetlikten nasıl kurtulunur ahirette neden olacağı ceza da unutulmamalıdır. (Şafi Ansiklopedisi)

Haset eden kişi Hasetlikten nasıl kurtulunur kıskançlığın telkin ettiği şeylerin tam tersini uygulamalıdır

Kıskanan kişi Hasetlikten nasıl kurtulunur kıskançlığının gerektirdiği her şeyde bu halini kontrol altına almalıdır. Söz ve davranış olarak kıskançlığın telkin ettiği şeylerin tam tersini uygulamalıdır. Mesela kıskançlık Hasetlikten nasıl kurtulunur kendisini kıskandığı kişinin aleyhinde laflar etmeye sevkediyorsa Hasetlikten nasıl kurtulunur tam ters bir davranış sergileyerek onu övmeye çalışmalıdır. Kırıcı hareketlerinden dolayı özür dilemeli; kıskançlığı yapmakta olduğu iyiliklerini kesmeye sevkediyorsa Hasetlikten nasıl kurtulunur iyiliklerini daha da artırmalıdır. (İhya-u Ulumiddin)

Haset eden kişi kıskandığı kişiyle hediyeleşmelidir

Kıskançlıktan kurtulmak için Hasetlikten nasıl kurtulunur kıskanılan kişiye hediye gönderilmeli; nasîhat vermeli; onu medhetmelidir. Ona karşı tevâdu' (barış) göstermelidir. Onun nimetinin artmasına dua etmelidir. (Kütüb-i Sitte)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-03-2016, 11:09   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Solun her zaman bu siteden yanı genellikle bu siteden odev yaparım tşk


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hasetlikten nasıl kurtulunur

Hasetlikten nasıl kurtulunur konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hasetlikten kurtulmak için dua, kıskançlıktan nasıl kurtulurum, kıskançlıktan kurtulmak için dua, hasetten kurtulmak için dua, hasedden nasıl kurtulunur, hasetlikten kurtulma duasi, hasetlikten nasıl kurtulunur, haset etmekten nasıl kurtulurum, hasetten nasıl kurtulurum, hasetten nasıl kurtulunur, kiskancliktan nasil kurtulunur, kıskançlık haset duygusundan nasıl kurtulurum, hasetten nasıl kurtulabilirim, hasetten kurtulma duası, kıskançlıktan kurtulma duası,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Uyuşturucu madde kullanmaktan nasıl kurtulunur elif Soru Cevap 0 16-02-2013 02:45
Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 06:22
Ayak kokusundan nasıl kurtulunur elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 04:54
Nemfomani hastalığından nasıl kurtulunur? elif Sağlık Soruları ve Cevapları 0 08-06-2011 04:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats