bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurana edilen yemin nasıl bozulur

Kurana edilen yemin nasıl bozulur- Kurana el basılıp yemın edıldıgınde nası bozulur

Yeminler çok kere örf ve adete göre şekillenir ve ona göre yemin edilir. Bilhassa ülkemizde bölgeden bölgeye değişen pek çok yemin çeşitleri vardır. Kur’an-ı Kerim üzerine yapılan yeminler de adet haline gelmiş olan yeminlerden birisidir. Mesela Kurana edilen yemin nasıl bozulur “Kur’an üzerine yemin ederim ki Kurana edilen yemin nasıl bozulur Kur’an hakkı için şu işi mutlaka yapacağım veya yapmayacağım” şeklinde yemin etmek gibi... Hatta bu yemin halk arasında diğer yeminlerden daha büyük ve mes’uliyeti daha ağır bir yemin çeşidi olarak bilinir. Bir mesele üzerinde anlaşamayan Kurana edilen yemin nasıl bozulur mutabakata varamayan taraflar birbirlerini Kur’an’a el basmaya davet eder. Zaten çok ciddi bir mesele olmadıkça ve insan haklılığından tam emin olmadıkça böyle bir yemine teşebbüs ve cesaret de edemez.

Meselenin fıkhi yönüne gelince; Kur’an’la yemin etmek caizdir ve bu yemin sayılır. Çünkü Kurana edilen yemin nasıl bozulur Allah’ın ezeli bir kelamı olan Kur’an’la yemin etmek Allah’ın İzzet ve Celaline yemin etmek gibidir.

İbni Kudame el-Muğni isimli eserinde “Kur’an ile Kurana edilen yemin nasıl bozulur ondan bir ayetle ve kelamullah ile yemin etmek yemin olur. İbni Mes’ud Kurana edilen yemin nasıl bozulur Katade Kurana edilen yemin nasıl bozulur İmam malik ve Şafii ve bütün ehl-i ilim aynı şeyi söylemişlerdir.” (el-muğni Kurana edilen yemin nasıl bozulur 9:407(7981. Mesele)

Yukarıda da ifadeye çalıştığımız gibi Kurana edilen yemin nasıl bozulur Kur’an üzerine yemin denilince Kurana edilen yemin nasıl bozulur insanlar “Mushaf‘” üzerine el basarak yapılan yemin olarak bilirler. Bu da bir çeşit Allah’ın Kelam sıfatı üzerine yemin etmektir ki Kurana edilen yemin nasıl bozulur o da yemindir.

Sahih-i Buhari’yi 32 ciltlik eseriyle şerh eden İmam Bedrüddin Ayni şunları söyler:
“Bana göre Kurana edilen yemin nasıl bozulur bir kimse Mushaf ile yemin ederse veya üstüne elini koyarsa veya ‘Bunun hakkı için’ derse Kurana edilen yemin nasıl bozulur o yemin sayılır. Bilhassa yalan yere yapılan yeminlerin çoğaldığı ve halkın Mushafla yemin etmeye çok rağbet ettikleri bu devirde...”

Son devir alimlerinden Allame Kemal de bu hususta şöyle der:
“Şüphesiz Kurana edilen yemin nasıl bozulur Kur‘an-ı Kerimle yemin etmek şimdi adet haline gelmiştir. Öyle ise onunla yemin etmek yemin sayılır. Çünkü yeminler örf ve adete göredir.” Bütün bu izahlar açıkça göstermektedir ki Kurana edilen yemin nasıl bozulur Kur‘an üzerine el basılarak edilen yemin bağlayıcılığı olan ve bozulunca keffareti gereken yemin sınıfına girer.
Yemin Kurana edilen yemin nasıl bozulur sözü pekiştirmek veya karşı tarafı ikna etmek için edilir. En güzel olanı Kurana edilen yemin nasıl bozulur sözü yerli yerinde söyleyip yemine ihtiyaç duymamaktır. Bu anlamda yemin dinimizde hoş görülen bir şey değildir. Ama bir yerde de yemin edilmişse Kurana edilen yemin nasıl bozulur bu sefer yemin hükümlerine uymak gerekir.

Yemin ve Kefareti
Ayette Yüce Mevlâmız Kurana edilen yemin nasıl bozulur boş bulunarak veya kasıtsız olarak dil alışkanlığıyla yapılmış olan yeminlerden sorumlu tutmayacağını ifade buyurmuştur. Bu tür yemine kaynaklarımızda “lağv yemini” adı verilir.

Bilerek yapılan yeminler ise ya gerçekleşmiş olan olaylarla ilgilidir veya gerçekleşecek olan olaylarla ilgilidir.

Gerçekleşmiş olan olaylarla ilgili yemin edilirse Kurana edilen yemin nasıl bozulur bu yemin olayın ya gerçekleştiği hale uygun bir yemindir veya gerçeğe aykırı bir yemindir. Gerçeğe uygunsa mesele yoktur. Gerçeğe aykırı bir yemin yapılmışsa yalan yere yemin yapılmış demektir. Böyle bir yemin büyük günahlardandır ve alimlerimizin çoğunluğuna göre bunun kefareti yoktur. Çünkü böyle bir yemin sahibini günaha ve ateşe sokmuştur. Bile bile yalan söylemiştir. Yalanın da kefareti söz konusu değildir.

Şafiî alimleri ise böyle bir yemine de keffaret gerektiğini ifade buyururlar. (Şirbinî Kurana edilen yemin nasıl bozulur Muğni Kurana edilen yemin nasıl bozulur c.4 Kurana edilen yemin nasıl bozulur s.325). Kaynaklarımızda böyle yemine Kurana edilen yemin nasıl bozulur sahibini günaha ve ateşe sokan yemin anlamında “gamûs yemini” denilmiştir.

Gelecekte gerçekleşecek olaylarla ilgili yemin edilmesi halinde ise Kurana edilen yemin nasıl bozulur kaynaklarımızda “münakid yemin” denilen yemin söz konusu olmaktadır. İşte bu tür yeminler yerine getirilmediğinde kefaret gerekir.
Gelecekte gerçekleşecek olaylarla ilgili yeminlere uymanın hükmü konusunda şu ayırıma da dikkat etmek gerekir:

1. Yeminin konusu Kurana edilen yemin nasıl bozulur yerine getirilmesi farz veya vacip olan bir yükümlülük ile ilgili olursa Kurana edilen yemin nasıl bozulur buna uymak farz veya vaciptir. Mesela farz olan namazlarını kılmaya Kurana edilen yemin nasıl bozulur zekâtını vermeye ya da içki içmemeye yemin eden bir kimsenin bunlara riayet etmesi zaten farzdır. Böyle bir yemin etmişse sadece görevini yerine getireceğini yeminiyle pekiştirmiş olur. Yeminine uymadığı takdirde bir taraftan zaten haram işlemiş olur; diğer taraftan yemin kefaretini de yerine getirmesi gerekir.

2. Yeminin konusu Kurana edilen yemin nasıl bozulur yapılmaması gereken bir şeyin yapılmasıyla ilgili olursa Kurana edilen yemin nasıl bozulur bu sefer de yeminini bozması farzdır. Mesela içki içmeye yemin eden bir kimsenin yeminini bozması ve yeminin kefaretini yerine getirmesi farzdır.

3. Yeminin konusu Kurana edilen yemin nasıl bozulur yerine getirilmemesi daha hayırlı olan bir işle ilgiliyse Kurana edilen yemin nasıl bozulur yemini bozmak müstehaptır. Mesela bir müslümanla küs duracağına yemin eden kimse yeminini bozar ve kefaretini yerine getirir.

4. Yeminin konusu Kurana edilen yemin nasıl bozulur uyulması ile uyulmaması birbirine eşit olan mübah konularda ise Kurana edilen yemin nasıl bozulur yeminin gereğini yerine getirmek daha iyi görülmüştür. Mesela bir kimse herhangi bir yemekte sadece mercimek çorbası içeceğine yemin etse Kurana edilen yemin nasıl bozulur buna uygun hareket etmesi daha iyi görülmüştür. Çünkü o kimsenin o yemekte çorba içmesi de mübahtır başka yemek yemesi de… Madem mübahlardan birisini seçeceğine dair yemin etmiştir Kurana edilen yemin nasıl bozulur ona uyması ayette geçen “yeminlerinizi tutun” emrine daha uygun bulunmuştur. Yeminini bozduğu takdirde de kefaretini verecektir.

Yemin kefareti Kurana edilen yemin nasıl bozulur on fakiri yedirmek veya giydirmekten ibarettir. Bunlardan birisini yapmak yeterlidir. Köle azadı günümüzde söz konusu değildir.

Kefareti yerine getirmesi gereken kişi Kurana edilen yemin nasıl bozulur kendi ailesine yedirdiğinden sabah ve akşam olmak üzere iki öğün fakirleri yedirmesi gerekir. Giydirme konusunda da günün şartlarını esas almak icap eder. Bir insanı yaşadığı yerin şartlarına göre üst ve alt elbise olmak üzere giydirmek tercihe değer görülmüştür.

Yeminini bozan kişi Kurana edilen yemin nasıl bozulur on fakiri yedirme veya giydirme imkanına sahip değilse Kurana edilen yemin nasıl bozulur üç gün oruç tutması icap eder. Hanefî mezhebine göre bu oruç peş peşe tutulmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 15-01-2017, 12:20   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Icki icmemek icin yemin ettim
Ama yeminimi bozak istiyorum
Bu gunah mi


 

Alt 05-03-2017, 11:50   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

İcki ve sigara için yemin ettim günde 2 şer kişi doyursam 5 gunde 10 kisi olur yemin bozulurmu


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurana edilen yemin nasıl bozulur

Kurana edilen yemin nasıl bozulur konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuran uzerine edilen yemin nasil bozulur, yemin nasıl bozulur, kuran ustune edilen yemin nasil bozulur, kuranın üstüne yemin edip bozmak, kurana el basıp bozmak, kurana edilen yemin nasıl bozulur, kurana yemin nasıl bozulur, kuranı kerime el basarak yemin etmek ve bozmak, kurana el basarak yemin etmek ve bozmak, kurana el basılarak edilen yemin nasıl bozulur, kurana el basmak nasıl bozulur, kurana yemin edip bozmak, kurana el basmak ve yemini bozmak, kuran üstüne edilen yemin nasıl bozulur, kurana el basıp yemini bozmak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yemin ve yemin kefareti gizem Dini Bilgiler 1 10-06-2016 12:06
Yemin kefareti nasıl ödenir elif Dini Bilgiler 0 18-07-2013 03:24
Yiyecekler Nasıl Bozulur? - Yiyecekler Neden Bozulur? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 06:12
Yemin! nimlahza Karikatürler 0 15-01-2011 02:23
Cankan - Yemin Ettin dseda14 Yerli Şarkı Sözleri 0 15-09-2008 10:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats