bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:25   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kan grupları nereden gelmiştir

Kan grupları nereden gelmiştir


Bu kimselere göre sanki Peygamber efendimiz hiç dünyaya gelmedi hiçbir âyeti açıklamadı. Kasten Resulullahın açıklamalarına hiç yer verilmemektedir. Sanki bu dinin sahibi peygamberi yok. Her kafadan bir sesin çıkması normal mi? Ne diye Resulullahın açıklaması ve vârisleri olan müfessir âlimlerin nakli alınmaz ki? Şimdi Kur’an-ı kerime bakalım:(Allah birbirinden gelme bir nesil olarak Âdem’i Nuh’u İbrahim ve İmran ailesini seçip âlemlere üstün kıldı.) [Âl-i İmran 33]

(Ey Âdemoğulları şeytan ana-babanızı
Cennetten çıkardığı gibi sizi de aldatmasın.) [Araf 27]
Allahü teâlâ insanlara hitap ederken buyuruyor ki: (Ya benî Âdem’e = Ey Âdemoğulları) [Araf 26 27 31 35 172] (Bu âyetler de herkesin Hazret-i Âdem’in neslinden geldiğini göstermektedir.)

(Velekad keremnâ benî Âdem’e =
Âdemoğullarını şerefli kıldık) [İsra 70] Bu âyet de insanların Hazret-i Âdem’den geldiğini göstermektedir.

İlk insan çamurdan nesli nutfeden yaratıldı; nutfe çeşitli devrelerden sonra et kemik ve insan haline geldi. (Müminun 12-14 Secde 7-9 Hac 5 Mümin 67) Yazar bu devrelere evrim aşaması diyor.

Şimdi de kan gruplarına gelelim:
Yazar biyoloji bilmeyebilir. Ama bilen birine soramaz mıydı? Sordu da kasten mi yanlış yazıyor? Biyologlar diyor ki:

Çocuğun kan grubu ana-babasına benzemeyebilir: Çocuğun kan grubu baba veya anasınınkine benzer. Bazen her ikisine de benzer veya her ikisine de benzemez. Eğer çocuğun kan grubu ana-babasının kan grubundan başka türlü olmasaydı yeryüzünde yalnız iki çeşit kan grubu bulunurdu. Çünkü bütün insanlar bir erkekle bir kadından meydana gelmişlerdir.

Âdem aleyhisselamın kan grubu (A) Hazret-i Havva validemizin kan grubu (B) veya tersi ise; (A) grubunda (B) grubunda ve (AB) grubunda çocukları olacağı gibi 0 (Sıfır) grubunda da çocukları olabilir. Çünkü A ve B kan grupları ya saf (homozigot-AA veya BB) veya melez (heterozigot-A0 veya B0) olur.

Saf A ve saf B kan gruplu anne babanın çocukları her zaman saf A ve saf B şeklinde olur. Hazret-i Âdem aleyhisselam ve Hazret-i Havva validemizin kan grupları saf A ve saf B olsaydı bütün insanların kan grupları yalnız A B veya AB şeklinde olurdu. Fakat kan grupları melez (A0 ve B0) olduğu takdirde şimdiki gibi her çeşit (A B AB 0) kan gruplu insanlar olurdu. Çünkü heterozigot (melez) A ve B kan gruplarının genotip yapısının yarısı 0 (Sıfır) geni taşır. Yani A’nın genetik yapısı A0 ve B’nin ki B0 şeklindedir. Rh faktörüne göre de (Rh+) ve (Rh-) olmak üzere iki tip kan grubu mevcuttur. (Rh+) de saf (RhRh) veya melez (Rhrh) şeklindedir. (Rh-) ise daima saf (rhrh) halde bulunur.

Melez (Rh+) anne babanın çocukları hem (Rh+) hem de (Rh-) doğabilir. O halde melez (Rh+) ve melez (A) ve melez (B) kan gruplu anne babadan; (Rh+) (Rh-) (A) (B) (AB) (0) kan gruplu çocuklar doğabilir. Hazret-i Âdem ve Hazret-i Havva validemizin kan grupları (Rh+) (A) (B) olduğu takdirde de günümüzdeki gibi her çeşit kan grubu ortaya çıkabilir. Yani birinin (Rh+) diğerinin (Rh-) olmasına lüzum yoktur.

Önceki yıllarda ÖSS Biyoloji sorularından birinde hangi anne-babanın kan grubundan her çeşit kan grubu çocukları doğabilir şeklinde bir soru çıkmıştı. Bugün adli tıpta da babalık tespitinde de kan grupları önemli rol oynamaktadır.

Hamilelik lohusalık narkoz radyoterapi ve arsenikli ilaçlar bazen kan grubunu değiştirir. Bir insanın kan grubu değişince anasının da babasının da kan grubuna benzemeyebilir. Bu bakımdan da aynı anne-babadan meydana gelen çocukların kan grupları iki çeşit değildir. Kan grupları sistemler şeklinde incelenmektedir. Mesela AB0 Rh sistemi gibi başka kan grubu sistemleri de bilinmektedir. Daha başka bilinmeyenlerin de bulunduğu söylenmektedir. Her kan grubu sistemi diğer sistemlerden müstakil olarak çalışmaktadır. Tıbbi tatbikatta yani hastalık ve tedaviyi ilgilendiren kan grubu uyuşmazlıklarında herkesin bildiği yukarıdaki AB0 ve Rh sistemleri önemlidir.

Dört çeşit kan grubu
AB0
sisteminde dört çeşit kan grubu vardır:

1- Sıfır (0)
grubunda kişiler 0 ve 0 genlerini (00) taşır ve homozigottur. (İki geni aynı).

2- A
grubundakinin genleri A ve 0’dır (A0) (Heterozigot = iki geni farklı = melez) veya A ve A’dır (AA) (Homozigot = saf).

3- B
grubundakiler ya B ve B’dir (BB) (Homozigot) veya B ve 0’dır (B0) (Heterozigot).

4- AB
grubundakinin genleri ise A ve B’dir (AB) (Heterozigot).

Mesela A grubundaki heterozigot (A0) bir erkeğin toplam sperm sayısının yarısı A yarısı da 0 genini taşır. Mesela 500 adet sperminin 250 adeti (A) diğer 250 adeti ise (0) genini taşır. B grubundaki heterozigot (B0) bir dişinin toplam yumurta sayısının yarısı B yarısı da 0 genini taşır. Bu vasfa hâiz kimseler evlendiklerinde AB0 sisteminin dört grubunda da yani A B AB 0 gruplarında da çocukları olabilir.

Bunu açıklayalım:
1- Birinin A genini taşıyan yumurta veya sperm diğerinin 0 genini taşıyan üreme elemanı ile bir embriyon yaparsa bundan A grubunda (A0) çocuk olur.

2- B geni 0 ile birleşince B grubunda (B0)

3- A geni B geni ile birleşince AB grubunda

4- 0 geni 0 geni ile birleşince 0 grubunda (00) çocuk veya çocuklar olur.

Rh sisteminde de Rh (+) olan bir kimse heterozigot ise yani genlerinden biri (+) diğeri (-) ise kan grubu Rh (-) olan biri ile evlenince çocukların kan grubu Rh (+) da olabilir Rh (-) de olabilir. Heterozigot Rh (+) iki birey evlendiklerinde de hem Rh (+) hem de Rh (-) çocukları olabilir.

Yukarıdaki sistemde genlerin A B ve (+) genleri 0 ve (-) genlere karşı baskın (dominant) olup onların özelliklerini örter (yani gizler).

Diğer kan grubu sistemlerinde de durum böyledir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kan grupları nereden gelmiştir

Kan grupları nereden gelmiştir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kan gruplari nereden gelir, ab kan adı nerden verilmistir, rh faktörü nereden gelir, b gurubu kan nereden geliyor, b kan grubu nereden gelmiş, grubu ile ab melezleme, rh adı nereden gelir, rh nereden geliyor, 0 kan grubu nereden gelir, rh nereden gelmiştir, kan grupleri nereden gelir, rh kan grubu nerden gelir, kandaki rh nerden gelir, rh nereden gelir, ab kan grubu nereli,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Güneş Nereden Doğar Nereden Batar elif Soru Cevap 2 05-01-2016 12:18
Sansür kelimesi nereden gelmiştir? Я Soru Cevap 0 18-04-2013 06:10
Adananın Adı Nereden Gelmiştir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 11-02-2012 05:05
Bebeği Leyleğin Getirmesi Nereden Gelmiştir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 12-04-2010 11:22
Balerinlerin Dans Stili Nereden Gelmiştir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-04-2010 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats