bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:36   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İffetli olmak ne demek

İffetli olmak ne demek- iffetli olmak nedir

"İnsanın arzularını tutkularını aklının ve inancının kontrolünde tutarak Allah ve insanlar nezdinde kendisini küçük düşürecek davranışlardan sakınmasını sağlayan bir erdem" anlamındaki iffet kavramının Kur'ân-ı Kerîm'de "haya vakar kişinin kendi şahsiyet ve onurunu koruması" şeklinde yorumlanabilecek bir konumda kullanıldığı görülmektedir (el-Bakara 2/273). Diğer bazı âyetlerde ise "insanın kendisine ait olmayan bir mala el uzatmaması" (en-Nisâ 4/6) "edepli ve hayalı olması" (en-Nûr 24/33 60) anlamında kullanılmıştır. Hz. Peygamber de iffetli müslümanlardan övgüyle söz etmiştir (meselâ bk. Buhârî "Tefsîr" 9; "Ahkâm" 16).

Ahlâk bilginlerine göre ister mide istekleri olsun ister cinsel istekler olsun her türlü nefsânî arzulara aşırı düşkünlük insanı bir bakıma hayvanlaştırır. Çünkü hayvanlar gibi bu insan da tutkularını dizginleme erdemini gösterememiştir.

İslâm ahlâk kültüründe insanın nefsânî arzularına esir olma zaafına hevâ denmiş; bu zaaftan korunmanın da ancak aklın buyruğuna uymakla mümkün olacağı ifade edilmiştir. Nitekim Ebû Bekir er-Râzî'nin et-Tıbbü'r-rûhânî'si İmam Mâverdî'nin Edebü'd-dünyâ ve'd-dîn'i gibi birçok ahlâk kitabının ilk konuları akıl-hevâ çatışmasına ayrılmıştır. Özellikle Gazzâlî İhyâ ve Mîzânü'l-amel gibi eserlerinde bu konuya büyük önem vermiştir. Başta Kur'ân-ı Kerîm ve hadisler olmak üzere İslâmî kaynaklarda hevâ "insanın iyi ve kötü konusunda doğru seçim yapmasını ve akla uygun davranmasını önleyen nefsânî arzular" anlamında kullanılır. Kur'ân-ı Kerîm'de nefsânî arzularına aşırı düşkün olan bu yüzden de inanç ve yaşayışında haktan ayrılan isyana ve günahlara saplanan insan "hevâsını tanrısı yapan" (el-Furkan 25/43; el-Câsiye 45/23) şeklinde anılmaktadır. Hz. Peygamber de "En kötü kul hevâsına kul olup da dalâlete düşün kimsedir" (Tirmizî "Kıyâmet" 17) buyurmuştur. İşte iffet erdemi insanı böylesine tehlikeli olan tutkulardan koruyup kollayan ve ona hayvanî eğilimleri tutkuları karşısında bağımsızlık kazandıran ahlâkî bir donanımdır. Nitekim başta Gazzâlî olmak üzere müslüman ahlâk bilginleri ve mutasavvıflar bu tutkulardan kurtulmayı gerçek özgürlük saymışlar; insanın kendini mânen geliştirme işlevine bu noktadan başlamasını gerekli görmüşlerdir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İffetli olmak ne demek

İffetli olmak ne demek konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: iffetli omak nedir, iffetli olmak, iffetli olmak ne demek, ıffetli olmak ne demektir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çember ne demek?-Daire ne demek?-Kiriş ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 05:01
Belirti ne demek?-Nişan ne demek?-İz ne demek?-İşaret ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 01:43
Turk Olmak Ne Demek? mormavi Tarih 1 26-12-2011 04:56
Kız Annesi Olmak Demek sahranil Gebelik 3 12-06-2010 12:42
Erkek Annesi Olmak Demek sahranil Gebelik 1 11-06-2010 08:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats