bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şirk nedir -gizli şirk nedir

Şirk nedir -gizli şirk nedir


İbni Abbâs RadıyALLAHu anhüma “ALLAH ve sen dilersen” gibi bir sözün “ALLAH ve falanca dilerse” anlamında olduğunu söylemiş ve bunun gizli şirk olduğunu belirtmiştir. Bu ifadenin yerine “evvel ALLAH sonra da falanca dilerse” kullanılması gerekir. “Evvel ALLAH sonra da senin sayende” demeli ALLAH’a hiçbir varlık denk tutulmamalıdır. Buna düşen Yine “ALLAH’a ve sana güveniyorum” değil “evvelen ALLAH’a sonra da sana güveniyorum” denmelidir. Zira “ve” edatı eşitliği gerektirir. “Sonra” kullanarak derece farkını ispat etmek şarttır.

ALLAH Resûlu SallALLAHu Aleyhi Vesellem bunun keffâretini öyle bildirmiştir “Kim Lât ve Uzza’ya yemin ederse (hemen ardından) “Lâ İlâhe ill’ALLAH” desin. Kim arkadaşına “Gel! bahis -iddialaşmak ve kumar- oynayalım derse sadaka versin” (Buhari Müslim).

Resûllullah SallALLAHu Aleyhi Vesellem her tür şirkten şu duâyla ALLAH’a sığınmamızı bizlere öğretmiştir “Rabbimiz bilerek sana ortak koşmaktan sana sığınırız bilmediğimizden de Sen’den bağışlanmamızı dileriz.” (Sahihtir Ahmed).

Çokların sakınmadığı imana zarar veren ameller

Sihir: Kalp ve bedene hastalık ölüm vb. gibi fiziksel etkiler meydana getirebilen eşlerin arasını açan ve cinlerle küfre düşmeye karşılık işbirliği içinde bulunan kimselerin bazı muska üfürük tılsım vs.’yle yaptığı bir fiildir. Bu ameli küfür olduğu gibi bu işlerle uğraşanlar da kâfirdir. (Bkz. Bakara sûresi/ 102).

Kâhinlik: Medyumluk olarak da tesmiye edilen kehânet geleceği bildirme iddiasıdır. Kâhin veya med yum ALLAH’tan başka kimsenin bilemeyeceği gaybi durumları geleceği bildiğini iddia eder ki bu haliyle ALLAH’ı inkar ederek kafir olmuş olur. Sözlerini doğrulayan da küfre düşer. (Bkz. Tasurrufta şirk).

Sihri çözmek: Sihre maruz kalan kimseyi Al-lah’ın izni’yle kurtarmak biri meşrû diğeri ise haram olmak üzere iki yolla mümkündür.

1. Sihri sihirle çözmek; bu küfürdür.

2. Sihri Kur’ân ve Sünnette sabit olan duâlar okuyarak (rukye ile) çözmektir ki bu câizdir.

Falcılık ve astroloji: Bazı yıldız ve burçları yeryüzünde meydana gelen olaylara etkili kabul etmektir ki kişi isterse bunun ALLAH’ın izni’yle olabileceğine inansın şirktir. Sahibini İslâmdan çıkarır. Kur’ân’dan öğrendiğimiz kadarıyla yıldızların yaratılrna gayesi; gökyüzünü süslemek yo1cuların yollarını belirlemesi ve “Mele-i A’la”yı dinlemeye kalkan şeytanların taşlan-masıdır. Ancak yıldız hareketlerinin dünya olaylarıyla karşılaştırılması yapılarak benzerlikler bulunrnaya gidilirse bu tevhid akidesinin kemâline aykırı olmakla birlikte sahibini küfre götürmeyen küçük şirk olur.

Nazarlıklar nuskalar: Mavi boncuk gibi ister belli vasıflardaki taşlar olsun ister ayet hadis yazılı kağıtlar olsun birlikte değerlendirilirler. Çünkü bunlar konuya delil teşkil edebilecek naslarda umûmen ele alınmıtır. Bunları iki şekilde inceleyebiliriz

1. Kur’ân’dan olmayanlar: Nisbî veya küllî etkisine inanan büyük şirke düşer. Maalesef bunların koruduğu-na inanmak veya bir musibetten kurtulmayı bunlara balamak vb. gibi çarpık inanışlar halk arasında yayılagelmiş böylece fâsid itikadlara zemin hazırlan-mıştır. Bunlardan şiddetle sakınmalıdır.

2. Kur’andan olanlar: Mütekaddim ulemâdan muhtevanın yalnızca Kur’ân ayetleri olmasi şartıyla bunun câiz olduğuna dâir bazı rivâyetler söz konusu ise de asıl olan delillerin umûmiliği bunun haram oluşudur. Bundan kaçınmalıdır.

Okuma (Rukye): Kur’ân veya Sünnette yer alan; cin ibtilâsı vs. hastalara şifa için okunan zikir ve duâların tümüne verilen addır.
Rukyenin meşrû olabilmesi için; a) ALLAH’tan başkasına güvenip ondan medet ummak gibi haram şeyler içermemesi b) mânasının anlaşılır olması c) Arapça olması (bilmeyen şifa için duâda bulunur) d) ALLAH’ın izni olmadıkça şifanın hasıl olmayacağına inanılması şeklinde bazı kaideler vardır.
Şifa için bilezik ip veya değişik vasıflardaki taş vs. edinmek gibi mezkûr kâidelerin dışında olan rukye haram olur.

Zarar ve yarar ancak ALLAH’ın izniyledir. ALLAH bütün yaratılmışlar üzerinde tek kuvvet ve kudret sahibidir. Her kim böyle şeylerin hayır ve şerre neden olduğuna inanırsa büyük şirke bu yalnız bir şüpheden ibaretse kücük şirke düşmüş olur.

Müslümanların bir çok fitne felaket belâya maruz kalması kanlarının ucuz olması zillet içinde bulun-malarının başlıca nedeni islam topraklarında maalesef her çeşidiyle yaygın olan şirkî unsurlardır. Akidelerinin berraklığını gideren şirkî ögeler ve gerçek tevhid akidesinden yüz çevirmelerinden dolayı ALLAH’ın üzerler-ine boşalttığı azaba müstehak olmuşlardır.

İslâmdan olmadığı halde İslâmmışcasına rağbet gören bidat ve hurafeler bunun vecîz bir göstergesidir. Oysa İslâm bunları ve bunlara götüren yolları yıkıp tevhid akidesini ikame etmeye gelmişti!..

Müslümanlar neredeyse kendilerinden önceki müşrik kavirnler gibi dinlerini oyun ve elece edinme tehlikesiyle karşı karşıya geldiler. Ölmüş salihleri yüceltmeye onlar için kurban kesmeye duâlarında onlardan medet ummaya kabirlerini bayram yerlerine çevirip onları tavaf etmeye başladılar. ALLAH Resûlu SallALLAHu Aleyhi Vesellem’in “ALLAH katında malukâtın en şerlileri” olarak tanımladıkları kimseler gibi kabirleri ziyaret etmek için sefer eder oraları mescide çevirir ve onları takdis eder oldular!

Tüm bunlardan daha korkunç olan da ALLAH’ın in-dirdiğiyle hilkmetmeyi terkettiler!.. Beşerî sistemlerle yaşar onları destekler oldular. Onu sever ve savunur oldular! Her ne kadar değişik adlar kullansalar da onlar gibi faiz yemeye başladılar!..

Bu acı tablo karşısında vaziyetin derdini taşıyan her müslümana “Ey Rabbimiz! Bize yalnız Senin Hükümleri’nle yaşayabilmek için gayret edeceğimiz bir basiret bir güç ver. Bizleri çirkin her türlü kirinden tevhidin nuruyla temizle ve bizi dosdoğru yola ilet! Şüphesiz Sen her şeye gücü yetensin!” diye yalvararak duâ silahına sarılmak ve “Bismillah” demek düşer!

SallALLAHu alâ Muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ecmaîn

VE'L-HAMDÜ LİLLAHİ RABBİ'L-ALEMİN


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şirk nedir -gizli şirk nedir

Şirk nedir -gizli şirk nedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şirk nedir bakımlıyızcom,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Gizli Tarım Nedir-Gizli Tarım Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 0 02-04-2013 01:05
Gizli Şeker Nedir? - Gizli Şeker Hakkında elif Sağlığımız 0 12-03-2011 11:17
Şirk ve küfür nedir? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:56
Günah ve şirk ayrıdır? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:51
Nazar boncuğu şirk mi? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 03:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats