bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 03:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İslamda vicdan azabı

İslamda vicdan azabı


Vicdan : Bulma bir şeyi bir halde görme kalplehissetme duygu kendinden geçme daime iyiyi kötüden ayıran ve seçen bir yapıya sahip olan kapteki gizli his kalp gözü basiret veya sadece gönül kalp anlamlarına gelir. Bilindiği gibi insan beden ve ruh olarak maddi ve manevi yapısı olan varlıktır. Ruhunda şeytani(şeytan nefis şehvet hırskibir bencillik) yönü olduğu gibi . rahmani( Melek merhamet sevgi cömertlik .akıl v.b) yönüde vardır. Şeytani yönü insanı daima kötülüğe dünyevi uhrevi perişanlığa Rahmani yönü ise daima huzur mutluluk saadet iyilik güzellik dünya ve ahirette kurtuluşa sonundada cennete götürür. İşte vicdan bu rahmani melekelerin bir cüzüdür. Rahmani vasıfların bir parçasıdır. Ancak vicdanın sağlam kalıp ölmemesi için imana Saflığının ve temizliğinin korunması için ise güzel ahlaka ihtiyaç vardır. Allahın emirlerine karşı gelmek yasaklarını işlemek vicdanı zayıflatır ve zamanla öldürür. Nitekim Allah(c) kuran-ı kerimde şöyle buyurur.
AYET:”Hayır bilakis onların işlemekte oldukları (kötülükler) kalplerini(vicdan) kirletmiştir.(Mutaffifin-14)
Görüldüğü gibi haram işleyen insan vicdanını yok eder. Ancak kötülük işlemeyip Allahın emirlerini yerine getirenler. kurtuluşa ereceklerdir. AYET:”Her bir nefse(ruha) ve onu düzenleyene sonrada ona hem kötülüğü hemden ondan sakınmayı ilham edene andolsunki. Onu(ruhunu) alabildiğine kötülüklerden tertemiz yapan muhakkak felah(kurtuluş) buldu. Onu(ruhunu) alabildiğine kötülüklere batırıp günah ile örten ise elbette hüsrana uğradı.(şems-7-10) İnsanın ruhuna bir iyilik kötülük zarar duygusu iyiklerden hoşlanma ve kötülüklerden azap duyma hissi olan vicdan ; Bu ayette görüldüğü gibi insanı sevap hayır iyilik ve güzel ahlakla süslendiğinde ve iman ile taçlandırıldığında kurtuluşa felaha kavuşturur. Fakat günah kötülük imansızlık şirk şehvet gibi Allahın yasakladığı işlerde de insanı felakete götürür. Unutmayalımki iman etmeden önceki vicdanı kendi çocuğunu diri diri gömmeye sevkederken iman ettikten sonra Dağda başıboş dolaşan koyundan kendini sorumlu tutacak hale getirmiştir. sadece bu örnek bile bize imanın vicdan üzerindeki etkisini anlatmaya yeter. sanırım. Peygamberimiz(sav) buyurduki.
HADİS:”Birr(iyilik ve itaat) güzel ahlaktır. İsm(günah ve kötülük ) ise vicdanını tırmalayan seni rahatsız ve huzursuz eden ve insanların bilmesini istemediğin şeydir.(müslim-şerhin nevevi- cüz-16-3 Beyrut-1972-1392) Peygamberimiz(sav) şöyle buyurur.
HADİS:” Ademoğlunun kalbine şeytan ve melek vasıtasıyla bir takım şeyler gelir. Şeytanın ilke edindiği şer ve hakkı yalanlamaktır. Melekler vasıtasıyla gelen şeyler ise hayır iyilik ve hakkı tastiktir. Kalbinde hayır bulanlar bilsinlerki o Allahtandır. Onlar allah hamdetsinler. Kalplerinde şer bulunanlar ise şeytandan Allah sığınsınlar. (Mansır Ali Nafız Ettac 469)
Ruhun tatmin ve ızdıraplarını dindirmek buhranlardan kurtulmak için Allaha onun peygamberi Muhammet(sav) e ve ahiret gününe iman etmek gerekir. Ebedi bir hayata yönelmeyen ve inanmayan bir ruhta saadet huzur yoktur. Gönüllerin ızdırapların sona ermesi üzüntülerin ilacı akıl ve vicdanlardaki boşlukların doldurulması iman ile mümkündür. Akıl ve vicdanlarını iman ile süsleyenlerde ruhi bunalım psikolojik rahatsızlıklar. ve akli dengeyi yitirme olmaz. Çünkü bu kişiler başlarına gelen bela ve musibetler karşısında umutsuzluğa kapılmazlar. Bütün bunların bir imtihan olduğunu bilir. ve sabrederler. Ve bu bela ve musibetlerden kurtulmak için başkalarından değil. bizzat Allahtan yardım isterler. Zaten günde 40 sefer (iyya keneğbudu ve iyya kenesteğin) Yarabbi yalnızca sana ibadet eder. yanlızca senden yardım beklerim. dedikleri ve dua ettikleri için Allahtan ümit kesmedikleri için akli ve ruhi dengeleri sağlam kalır. Delirenler ve intihar edenler Allahtan ümit kestikleri için bu acıklı sona ulaşırlar. Halbuki Allah(cc) Kuran-ı kerimde birçok ayette her zorluktan sonra bir kolaylık yarattığını bize bildiriyor. İmanlı ve vicdan sahibi bir mümin hak ve batılı hayır ve şerri tanır. Birbirinden ayırıp seçer. İyiylikler karşısında hoşnut olur. Ve safa bulur. Kötülüklerden dolayı sıkılır ve üzüntü duyar. İmansız bir vicdana sahip olan bir kafirin vicdanı yok olur. Bugün iman etmeyen batılı kafirlerin vicdanı ortaktır. Kendi aralarında kendilerinden olanlara karşı son derece merhametli oldukları halde Müslümanlara karşı vidansızdırlar. Yakın zamanda Avrupanın ortasında milyonlarca boşnak müslümanı acımasızca öldürülürkenmilyonlarca kızın ırzına geçilirken hiç vicdanları sızlanmamış hatta seyirci kamışlardır.. Hatta zalim sırplara el altından yardım etmişlerdir.Bugün ırakta afganistanda filistinde ve dünyanın her yerinde müslümanlara yaptıkları işkencelerzulumler. İmansız vicdanın olmayacağına somut örnektir. Halbuki müslümanlar savaşta dahi düşmana vicdanlı davranmışlardır. Zulum etmemişlerdir. yazıma son verirken vicdanların yok olduğu çıkar menfaat nefisşeytan ve paranın hüküm sürdüğü bu günlerde Allahın bize imanlı bir vicdan sahibi etmesini diliyorum


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İslamda vicdan azabı

İslamda vicdan azabı konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: vicdan azabı ile ilgili ayetler, vicdan azabi nedir islamda, vicdan azabı belirtileri, dinimizde vicdan azabı, dinde vicdan azabı, islamda vicdan azabi, peygamberimizin vicdan ile ilgili hadisleri, vicdan azabı ile ilgili hadisler, vicdan azabı hadis, islam vicdan azabı, iyilik güzel ahlaktırgünah ise vicdanını rahatsız eden ve insanların bilmelerini istemediğin şeydirhadisi açıklaması, islam vicdan azabı nedir, vicdan ile ilgili ayet ve hadisler, ıslamda vicdan azabı, allaha karsi vicdan azabi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İbret için: Kabir azabı nurküllü Dini Hikayeler 0 26-04-2011 03:10
Din ve Vicdan Hürriyeti Nedir? - Din ve Vicdan Hürriyeti Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:12
Vicdan Rahatlatma Çorbası Tarifi-Vicdan Rahatla Çorbası Yapılışı elif Çorbalar 2 23-06-2009 01:20
Kabir Azabı elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 04:16
Kabir hayatı ve azabı elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats