bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-07-2013, 11:01   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Farz kaç çeşittir

Farz kaç çeşittir- farzlar kaç çeşittir

Yapılması dinin bir emri olan kesin olarak gerekli olan herhangi bir göreve farz denir. Allah Teâl⠓Namazı dosdoğru kılınız zekatı veriniz.” (Bakara 43) diye emrettiği için şartlarına uygun olarak namaz kılmak ve zekât vermek bütün Müslümanlara farzdır. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem “Namazı benden gördüğünüz gibi kılınız.” (Buharî Ezan 18) “Mallarının kırkta birini her kırk dirhemden bir dirhemi zekât olarak getiriniz.” (İbn Mâce Zekat 4) diye emretmiştir. Bu sebeple namazı Peygamberimizden gördüğümüz gibi kılmamız ve mallarımızın kırkta birini zekât olarak vermemiz bizim için farz*dır.
Hanefî mezhebi dışındaki mezheplerde ayrıca bir “vacib” kav*ramı yoktur farz ile vacib aynı anlamdadır. Hanefî mezhebi kesinlik derecesine ulaşmamış bir delil ile sabit olan şeyi vacip kapsamına so*kar. Diğer mezhepler ise Hanefî mezhebinin vacip saydığı şeylerin bir kısmını farz bir kısmını da sünnet sayarlar. Mesela namazda ta’dil-i erkan yani kıyam rükû sücûd gibi her rüknünü rahat bir şekilde ye*rine getirmek bu esnada organların hareketsiz ve sakin kalmasını sağlamak Ebu Hanife’ye göre vacib diğer mezheplere göre farzdır. Di*ğer taraftan Hanefî mezhebinde vacib olan vitir ve bayram namazları Şafiî mezhebinde sünnettir.
Farzlar farz-ı ayn ve farz-ı kifâye kısımlarına ayrıldığı gibi farz-ı kat’î (ya da farz-ı itikadî ve amelî) ve farz-ı zannî (ya da farz-ı amelî) kısımlarına da ayrılır.
Farz-ı ayn mükelleflerden her birinin yapması gerekli olan farzdır. Beş vakitte namaz kılmak oruç tutmak şeriata uygun olarak yapıl*mış sözleşmelere bağlı kalmak gibi.
Farz-ı kifâye mükelleflerden bir kısmının yapmasıyla diğerlerin*den sorumluluğun kalktığı farzdır. Bunlar İslâm’ın topluma yüklediği görevlerdir. Farz-ı kifaye olan bir görev mükelleflerden bir kısmı ta*rafından yerine getirildikten sonra diğerleri sorumluluktan kurtu*lurlar. Bu görevi hiç kimse yapmazsa mükelleflerden her biri bundan sorumlu olurlar. Cenaze namazının kılınması cihad yargı (kaza) ve fetva işlerinin yerine getirilmesi dini ilimlerde ve toplu*mun ihtiyaç duyduğu diğer bilim dallarında yetişmiş elemanların bir kısım sanat ve meslek erbabının bulunması ve düşmana karşı hazır*lıklı olma gibi görevler birer farz-ı kifayedir. Bu görevleri yerine geti*renler bunun sevabını alırlar.
Farz-ı kat’î şer’i bir delilin açık ve kesin ifadesiyle sabit olan yani ya Kur’an-ı Kerim’in ya da Peygamberimize ait olduğu kesin olarak sabit olmuş bir hadis-i şerifin açık ifadesiyle belirlenmiş olan farzdır. Namaz zekât ve cihad gibi. Farzın bu çeşidini inkâr etmek kişinin dinden çıkıp kâfir olmasına sebep olur. Hem itikad yani inanma ba*kımından hem de amel yani işlenmesi bakımından farz olduğu için buna farz-ı itikadî ve farz-ı amelî de denir.
Farz-ı zannî müçtehitlerce kat’î bir delile yakın derecede kuv*vetli görülen zannî bir delil ile sabit olan farzdır. Bu itikad yani inanma bakımından farz-ı kat’î gibi değildir. İnkâr eden kâfir olmaz. Fakat amel yani işlenmesi bakımından farz-ı kat’î gibidir bu sebeple farz-ı amelî adını alır. Bir ictihad sonucu ortaya çıkması bakımından farz-ı ictihadî adını da alır. Farz-ı kat’îde mezhepler arasında hiç bir ihtilaf görülemez. Ama farz-ı zannî mezheplerin ihtilaf ettikleri sa*hadadır. Mesela abdestle ilgili ayet-i kerimde “… ve başınızı meshe*diniz. …” (Maide 5/6) buyrulduğundan abdest alırken başın meshe*dilmesi bir farz-ı kat’îdir. Bu konuda mezheplerden hiç birinin ihti*lafı yoktur. Çünkü abdest alırken başın mesh edilmesi ayet-i kerime*nin açık ifadesiyle emredilmiştir. Ancak ayette başın ne kadarının mesh edilmesi gerektiği belirtilmemiştir. Bu sebeple müçtehidler yap*tıkları araştırma ve incelemeler sonucu kendilerince kat’î bir delile yakın derecede kuvvetli olan zannî bir delil ile başın ne kadarını mesh etmenin farz olduğuna dair içtihatlar yapmışlardır. Malikî mezhebine mensup hukukçulardan Ebubekr İbnü’l-Arabî (468/543 h. /1076/1148 m.) Ahkâm’ül-Kur’an adlı eserinde (Darü İhyâ’il-Kütübi’l-Arabiyye 1376/1957 C. II s.568 vd.) konuyla ilgili 11 ayrı görüş tespit etmiş ve bunların tartışmasını yapmıştır. Şafiî mezhebine göre saçın bir tek teli veya başın küçücük bir kısmı da olsa adına mesh denebile*cek herhangi bir işlemle başın mesh edilmesi yeterlidir. Malikî ve Hanbelîlere göre başın tamamının mesh edilmesi farzdır. Hanefî mezhebine göre ise farz olan başın dörtte birinin mesh edilmesidir. Tamamının mesh edilmesi ise sünnettir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Farz kaç çeşittir

Farz kaç çeşittir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: farz kaç çeşittir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hac kaç çeşittir elif Dini Bilgiler 0 19-07-2013 04:43
32 Farz Nedir-32 Farz Hakkında Bilgi elif Dini Bilgiler 0 31-05-2013 03:09
Kökler Kaç Çeşittir ? elif Soru Cevap 0 21-02-2013 03:20
Ses Kaynakları Kaç Çeşittir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:58
Kadınlar Kaç Çeşittir ? Mahperver Eğitim ve Kadın 2 31-10-2011 05:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats