bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-07-2013, 03:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Allahtan para istenir mi

Allahtan para istenir mi- allahtan nasıl mal istenir-allahtan nasıl para istenir

Allah’tan hayır istemeye “istihâre” demekteyiz. Kul her işinde her teşebbüsünde her gayretinde her adımında Allah’tan hayır ister Allah’a güvenir Allah’a dayanır.

Hiç şüphesiz Allah’tan hayır istemek yani istihâre yapmak kişisel görevleri yapmaya ve sebeplere başvurmaya engel olmadığı gibi istişâre yapmaya danışmaya konu hakkında uzun uzadıya düşünmeye ve bir sonuca ulaşmaya çalışmaya da engel değildir. Hattâ istihâre yapmanın “lâzımı” bunlardır. Yani bunlarsız istihâre esâsen istihâre değildir.

Nasıl tevekkül eden yani Allah’a güvenen birisi yatmıyorsa sebepleri atlamıyorsa ve görevini ihmal etmiyorsa; istihâre eden yani Allah’tan hayır isteyen birisi de yatmaz sebepleri atlamaz ve yapması gereken meselâ düşünme danışma bilgi toplama vs. gibi ön görevleri ihmal etmez. Yani ne tevekkül tembelliktir; ne istihâre yapılması gerekenleri atlamaktır!

Bilâkis tevekkül de istihâre de Allah’ın verdiği bütün imkânları sonuna kadar kullanırken; kalben bir yandan Allah’a güvenmeyi diğer yandan da Allah’tan hayır ummayı sürdürmek demektir. Yani esas olan tevekkül ve istihâreyi birleştirmek ve bir “hâl ve davranış” olarak her an yaşamaktır. Nitekim Resûlullah Efendimiz (asm) küçük-büyük her iş hakkında istihâre yapmayı teşvik eder ve: “Her ihtiyacınız hakkında hayır dileyiniz. Nalınızın tasması koptuğunda bile!” buyururdu.1

Hazret-i Câbir (ra) demiştir ki: Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) Kur’ân’dan bir sûre öğretir gibi küçük-büyük işlerimizin hepsinde bize istihâreyi öğretirdi ve buyururdu ki: “Sizden biriniz bir iş yapmak istediğinde nafile olarak iki rek’ât namaz kılsın sonra şu duâyı okusun: “Allahümme innî estehîrüke bi ilmike ve estakdirüke bi kudretike ve es’elüke min fadlike’l-azîm. Fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’emü ve ente allâmü’ğuyub. Allahümme in künte ta’lemü enne hâze’l-emre hayrün lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emrî; fakdürhü lî ve yessirhü lî. Sümme bârik lî fîh. Ve in künte ta’lemü enne hâze’l-emre şerrün lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî; fasrifhü annî vasrifnî anhü. Vakdür li’l-hayra haysü kâne. Sümme ardinî bih.”

Mânâsı: Allah’ım! Hakkımda hayırlısını bildiğin için Sen’den hayırlısını istiyorum. Ve hayırlı olana gücün yetiştiğinden Sen’in beni güçlü kılmanı diliyorum. Yâ Rab! Hayırlı olan tarafın belirlenmesini ve bildirilmesini Sen’in o büyük fazl ü kereminden bekliyorum. Allah’ım! Sen’in her şeye gücün yeter; halbuki benim yetmez. Sen her şeyi bilirsin. Oysa ben bilmem. Muhakkak Sen bize görünmeyen her şeyi çok yakından bilensin; Sen Allâmü’l-Guyûb’sun. Allah’ım! Şu azmettiğim işimde dînim hayatım dünyam ve âhiretim için hayır varsa onu bana takdir et onu bana kolaylaştır onu bana mübârek kıl! Yâ Rab! Şu azmettiğim işimde dînim hayatım dünyam ve âhiretim için şer ve zarar varsa onu benden uzaklaştır benim gönlümü de ondan çevir. Ve her nerede hayır varsa bana onu takdir et! İçimi de ona ısındır! (Duâyı okuyan “şu azmettiğim işimde” cümlesi yerine işini ve ihtiyacını ismen belirtebilir.)2

Allah’tan hayır diledikten sonra Allah’ın hayır takdir edeceği umulur ve beklenir. İstihâreden sonra kalbin ve rûhun bir taraf için yatıştığı ve râzı olduğu bir tarafa meylettiği bir tarafı tercih ettiği hissedilirse o tarafın hayırlı olduğu kabul edilir. Eğer kalpte her hangi bir temâyül arzû yöneliş ve tercih uyanmaz ise Allah’tan hayır dilemeye ve istihâre etmeye devam edilir. Kalbin temâyülü ve arzûsu belirene kadar istihâre bırakılmaz.

Esâsen istihârenin yediye kadar tekrar edilmesi sünnettir. Resûlullah Efendimiz (asm) Enes bin Mâlik’e (ra): “Yâ Enes! Bir işe teşebbüs etmek istediğinde o iş hakkında yedi def’a istihâre eyle. Sonra kalbinden geçen ruhî temâyül ve arzuya bak. Çünkü hayır kalbinde doğan o arzuda tercihte ve yöneliştedir” buyurmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Allahtan para istenir mi

Allahtan para istenir mi konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: allahtan para istenir mi, allahtan para istenirmi, allah tan nasıl para istenir, allahtan altın istenirmi, allah tan para istenirmi, allahtan borç istenir mi, allahtan para ıstenırmı, allah39tan nasıl para istenir, allah dan para istenirmi, allahtan para istenir mi hakkında bilgi, allahtan altin istenirmi, allah39tan ne istenmez, allahtan para nasıl istenir, para nasil istenir, allahtan cok para nasil istenir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eğer yerde ve gökte Allahtan başka ilahlar olsaydı ne olurdu? elif Soru Cevap 0 05-05-2013 12:42
Kaç para? nimlahza Fıkralar 0 10-03-2011 12:10
Allahtan birşey dileyeceğin zaman nurküllü Duaların Esrarı 1 08-07-2010 12:48
Babadan Nasil Para istenir... mormavi Komik Resimler 0 04-04-2010 04:52
Aşk mı? para mı? nimlahza LakLak Bölümü 8 12-04-2009 12:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:18 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats