bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-07-2013, 04:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Setri avret nedir

Setri avret nedir-setr-i avret nedir

Genel olarak ibadetlere baktığımızda hepsinin belli bir zamanı olduğunu görürüz. Meselâ farz olan oruç sadece Ramazan ayına mahsusken hac ömürde bir defa ve Zilhicce ayında yapılır. Zekât zengin müslümanlar tarafından sadece yılda bir kere verilir. Kurban ise her yıl bir kez kesilir. Hâlbuki namaz öyle mi? Namaz mükellef olan bir kimsenin günde beş defa yerine getirmesi gereken bir farz... Bir gün değil bir ay değil bir yıl değil... Ömür boyunca bir kez değil... Ölene kadar her gün; günde beş defa ayrı ayrı yerine getirilmesi gereken bir emir... Hiç şüphesiz bu durum hakiki îman sahipleri için bir sabır vakit disiplini maddî-mânevî bütün duygu ve düşüncelerde olgunlaşma Allâh'a götüren yolda en büyük rehber... Kısacası namaz has müslümanları seçebilmek için kurulmuş bir çeşit elek...
Namazı hakkıyla îfâ edebilmek için onun rükun ve şartlarına riâyet etmek çok önemli... Ancak insanlar tarafından öğrenilmesi mühim olan bu şartlar çoğu zaman bilinmemekte yahut önemsenmemekte ya da ihmal edilmekte... İnsanlar bilmeden terk ettikleri bu hükümlerin neye mâl olduğunun farkına bile varamamakta... Herhalde namazın hükümlerini göz ardı etmeselerdi şu önemli hususu muhakkak ki görürlerdi:
"Bilindiği gibi namazın tam on iki farzı bulunmaktadır. Bu farzlar namazın olmazsa olmazı mânâsındadır. Ancak yeterince bilinmeyen noktası şu ki; bu farzlardan birinin bilmeyerek veya unutularak dahî terk edilmesi durumunda kişinin namazının bozulacağı gerçeği..."
İbadetleri yerine getirirken her birimizin çeşitli yanlışlıkları olabilir. Önemli olan bu yanlışları bir şekilde tespit ettikten sonra telafi etmektir. Yoksa namaz kılmak için harcanan zaman da emek de "boşa kürek sallamaktan" ibaret olur ki Allah korusun bu da hiçbir işe yaramaz.
Namaz kılarken hanımların en büyük eksiği "setr-i avret: avret olan yerlerin örtülmesi" şartında ortaya çıkar. Maalesef ki hanımların namazdaki setr-i avret eksikliği hükümleri bilen kişilerin üzerinde de ziyadesiyle görülür. Meselâ; günlük hayatta câmiye gidip namaz kılan hanımlara şöyle bir baktığınızda namaz kılan her on kişiden yedisini; "tenin rengini gösterecek derecede ince çoraplarla ve ayak bileğinin yukarısında eteklerle" namaz kılarken görebilirsiniz!.. Ya da giydiği gömlek veya badinin kol yenleri el bileklerinin üzerinde hatta belki giydiği bluzun kollarını dirseklerine kadar sıvamış hanımlara bile rastlayabilirsiniz!.. Ama en çok; saçlarını kulaklarını enselerini gerdanlarını gösteren ince başörtülü yahut (başörtüyü bir emirden ziyâde bir aksesuar hâline getirmeyi amaçlayan insanların tuzağına düşmüş) saçını-boynunu gösteren küçücük başörtüsü ile namaz kılmaya çalışan gencecik kızlar görürsünüz...
Öncelikle hanımların bütün rükun ve şartların yanında "setr-i avret" ile alâkalı hükümleri çok iyi bilmeleri gerekir. Zira namazda kadının örtmesi gereken yerler erkeğin kapatması gereken yerlere nazaran daha teferruatlıdır. İşte hanımların namazdaki tesettürü ile alakalı birkaç soru ve cevabı:
Namazda setr-i avret ne demektir:
"Setr" Arapça bir kelime olup örtmek gizlemek bir şeyin arkasına saklanmak demektir. "Avret" ise "şeriat açısından belli uzuvların örtülmesi" mânâsında kullanılmaktadır. Avret yerlerinin hem namaz kılma esnasında hem de namaz dışında örtülmesi dînî bir farzdır.
Namazda setr-i avretin ölçüsü nedir?
Erkeğin namazdaki avret ölçüsü: Göbekle diz kapağı arasıdır. Hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuştur:
"Ölü veya diri kimsenin uyluğuna bakma!.." (Ebû Davud Cenâiz 28; İbn-i Mâce Cenâiz 8)
Hadîs-i şerîfte geçen "uyluk"tan maksat "göbek ile diz kapağı arası"dır. Bu ölçü göbek çukurunun altından başlayıp diz kapaklarının altına kadar devam eder. Zira diğer bir hadîs-i şerîfte "Dizler uyluklardan sayılır." buyrulmuştur.
Bir erkeğin namaz kılarken göbek ile diz kapağı dışında kalan uzuvlarını örtmesi sünnettir. (Yani kollarda dirseklerden aşağısını bacaklarda dizlerden aşağısını kapatmak başına takke vb. şeyler takmak ayaklarına çorap giymek gibi...) Örtülmesi sünnet olan bu uzuvların açık bırakılarak namaz kılınmasıysa mekruhtur.
Kadınların namazdaki avret ölçüleri ise; Nûr Sûresi'nin 31. âyet-i kerîmesinde belirtildiği üzere şöyledir:
"Mü'min kadınlara söyle... Kendiliğinden görünen kısımlar müstesnâ ziynet yerlerini göstermesinler..."
Burada "kendiliğinden görünen kısımlar"dan maksat; el yüz ve (Ebû Hanife Hazretlerine göre) ayaklardır. Öyleyse avret-ziynet yeri bu üç uzuv hâriç bütün bedendir. Hatta ayaklar konusu tartışmalı olduğu için ayakların da kapatılması faziletli görülmüştür. Buna göre kadınların saçları boyunları gerdanları kol ve ayak bilekleri dâhil bütün vücutlarını namazda ve namaz dışında (yabancı erkeklerin yanında ve sokakta) örtmeleri farzdır.
Namaz kılarken örtülmesi gereken bir uzvun açılması ile hemen namaz bozulur mu?
İster erkek olsun ister kadın; namazda örtülmesi farz olan bir uzvun dörtte biri açılır ve bu açıklık bir rükun edâ edecek (yani üç sübhânallah diyecek) kadar bir süre devam eder de kapatılmazsa namaz bozulmuş olur. Bu eksikliğin namazdan sonra görülmesi yahud fark edilmesi sonucu değiştirmez namazın tekrar kılınması gerekir. Lâkin bir uzvun dörtte birinden azı açıldıysa namaz bozulmaz ancak mekruh olur.
Eğer namazda kapalı olması gereken bir uzvu kişi kendi isteği ile açarsa bir rükun edâ edecek kadar bir vaktin geçmesine gerek kalmadan namaz o anda bozulur.
Her kadın namazda giyeceği elbisenin kol yenlerinin ve etek uçlarının normalden daha uzunca olmasına ehemmiyet göstermeliler. Zira rükû ve secde hâllerinde elbisenin arka kısmında bir kısalma oluşması ve böylece örtülmesi gereken bir uzvun açılması herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu sebeple elbisenin namaz içindeki durumunun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Setri avret nedir

Setri avret nedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: setri avretin terki,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yoğuşma nedir?-Kaynaşma nedir?-Buharlaşma nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 15-04-2013 09:49
Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 02:21
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52
Avret mahalli ne demektir? elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 06:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats