bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-07-2013, 06:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sigara şeytan pisliği mi

Sigara şeytan pisliği mi


Peygamber (sav) Efendimiz'in şereflendirdiği asırda ve müctehidlerin devrinde sigara yoktu. Bu sebeple sigara içmenin hükmünde farklılıklar göze çarpmaktadır. İslam âlimlerinin görüşlerinde ortaya çıkan değişik hükümler meselenin tetkikinde seçilen nokta-i hareketin birbirinden farklı olmasından ileri gelmektedir.

İlim sahiplerinden bir kısmı "Eşyada aslolan ibâhadır" yani mübah olmasıdır. Fıkıh kaidesi ile tütün kullanmakta bir mahzur bulunmadığı görüşünü müdafaa etmiş ve bu istikamette fetva vermişlerdir. Bir kısım din âlimleri de bu nebatı hoşa gitmeyen kokusu yönünden tetkike koyulmuş sarımsak soğan ile tütünün kerih kokuları arasında bir benzeyiş yönü olduğu iddiası ile onlar hakkında verilmiş bulunan "kerahat-i tenzihiye" hükmünü tütüne de teşmil etmişlerdir.

Bazı ilim adamları ise bu hususu biraz daha geniş olarak tahlil etmiş çeşitli zararlara yol açmasını dikkate alarak tütün içmenin harama yakın mekruh olduğu neticesine varmışlardır.

Dini meseleleri incelemekte mahareti bulunan ilim erbabı tütünün insan sağlığında yaptığı tahribatı dikkate alarak meseleyi üç buu'dlu (boyutlu) ve mukayeseli olarak ele almışlar; tütünün insan sağlığındaki menfi tesirine dair tabip raporlarını nazar -ı dikkate alıp haram olduğu neticesine varmışlardır.

Sigara içmenin haram olduğu fikrini müdafaa eden ilim sahipleri Şehr bin Havşeb'in Ümmü Seleme validemizden naklettiği "Resulullah (sav) müskir ve müftir her şeyi yasakladı" Hadis-i Şerifini verdikleri hükmün delili olarak göstermişlerdir.

Hadis-i Şerifin metnindeki "Müftir" kelimesini İbni Esir "İçildiği zaman vücuda hararet veren; uzuvlarda kırıklık güç azalması göz kapaklarında mahmurluk ve zayıflama meydana getiren şey" diye açıklamaktadır.

Bilhassa tiryakisi olmayanların üzerinde tütünün tesiri incelendiği zaman vücutta bir gerginlik göz kapaklarında ağırlık ve mahmurluk hali gerilen uzuvlarda bir gevşeme olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Şafii mezhebi âlimlerinden Kalyubi bir din alimi olduğu kadar tabip idi. Bahsi geçen muhterem zat her iki ilimdeki dirayeti ile tütün içmenin haramlılığına hükmetmiş bulunmaktadır.

Doktorların ifade ve beyanları ile zararları ve insan vücudundaki tahribatı gün ışığına çıkmış bulunan tütünü birbirine ikram etmenin zararı daha yaygın bulunduğundan haram olduğu sarahatle ifade edilmektedir.

Bu alışkanlığın zararını yakinen anlamış birçok sigara müptelası tütünü terk etmeyi devamlı olarak temenni etmektedirler. Bu hal onların tütünden gördükleri zararın acı itirafı olmaktadır.

Son devrin ilim adamlarından Muhammed el-Hamid "Hiç şüphe yok ki tütün habis bir şeydir. Onu içmeye devam eliyle kendini tehlikeye atmaktır. Bu sebeple kendimi onu haram olması hükmüne meyletmiş görüyorum" demiştir.

Bu zat Muhaddis Şeyh Bedreddin el-Haseni ed-Dimeşki'nin Şeyh Haşim el-Hatib'in ve Şeyh Ali Dark'ın halka yapmış oldukları derslerde tütünün haram olduğu fıkrini açıkça ifade ettiklerini eserlerinde nakletmektedir.

Hiç tereddüt etmeden ifade edebiliriz ki tütün ne besleyici ne de onarıcı bir vitamini ihtiva etmektedir. Keçi ve benzeri canlıların çalı yapraklarını tütüne tercih etmeleri onda besleyici bir değer bulunmadığına işaret edici ve dikkat çekici bir husustur.

Nikotin bazı haşarâtın itlafında koruyucu ilaç imal etmekte kullanılmakta ise de ağrıları dindiren yaraları tedavi eden tek kelime ile şifa verici bir hassayı içinde bulunduran ilaç imalatında kullanılmamaktadır.

Sigara gıda değilse şifa vermiyorsa ve hiçbir derde devâ olamıyorsa ona verilecek para elbette israftır. Peygamber (sav) Efendimiz boş yere para harcamayı ve malını zarara uğratmayı yasaklamıştır. Karnı doyduktan sonra yemeğe devam etmekte kerahet bulunduğu ve zararlı olacak derecede fazla bir şey yemenin haram olduğu bir gerçektir. Bu hakikat karşısında çocuklarının ekmek parasını sigaraya vermek israf değil ise ya nedir?

İslam dini ağız kokularını gidermek için misvak kullanmanın sünnet olduğunu hükme bağlamıştır. Ayrıca çok olarak sarımsak soğan ve pırasa yiyenlerin cemaate eza vermemek için camiye gelmelerine müsaade edilmemektedir. Sarımsak ve soğan kokusuna rahmet okutacak kadar fena bir kokusu bulunan tütünü içmek misvak sünnetinin teşriindeki hikmete tamamen aykırıdır. Efendimiz (sav)'in ve ashabının yoluna aykırı bulunduğu için bid'attır.

Sigara müptelası bulunan bir şahıs ile camide aynı safta yan yana durma bahtsızlığına uğramış bir mü'mine sorunuz! Onun yanında geçirdiği sıkıntılı dakikalar ne kadar uzun ve çektiği işkence ne derece büyüktür?

İnsanların eza duydukları şeylerden meleklerin de eza duyacağı bir Hadis-i Şerifte ifade edilmektedir. Peygamber (sav) Efendimiz'in bu beyanı karşısında tütün kokusundan meleklerin rahatsız kalacağında kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bir mesele hakkında helal ve haramlık hükümleri toplanacak olursa haramlık hükmünden galip olacağına dair kaide-i külliye dikkate alındığı zaman sigara içmekle ilgili olan değişik hükümler arasından haramlığı tercih ihtiyata muvafık bir davranış olur.

Bu ihtilafların ortaya çıkardığı bir durum vardır: Şüphe... Zira kimi mubah kimi tenzihen mekruh kimi de tahrimen mekruh veya haram demektir. Bu çekişmeler karşısında istemeyerek insanda bir şek ve şüphe doğmaktadır. Hadis-i Şerifte "Kim şüpheye düşecek olursa harama da düşer" buyurulmuştur. Bunun gibi haramlıkla mübahlık hükmü bir meselede içtima ederse haramlık yönü tercih edilmeli ve müteverri (takvâ) alimin sözü öne alınmalıdır.

Kendisi fakir nüfusu kesir yatağı hasır bulunan kimselerin çocuğu ateşler içinde kıvranırken ona alacağı ilaca para bulamayan kışın ortasında efradı ailesi soğukta titreşirken sobada tüttüreceği dumanı ağzındaki sigara ile tüttüren kimsenin irtikap ettiği bu hal haramın katmerlisidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sigara şeytan pisliği mi

Sigara şeytan pisliği mi konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şeytan tütün ekmiş dibine işemiş, sigara ve seytan, sigara seytan, seytan tutun ekmis dibine isemis, tutun seytanin, şeytan ve sigara, sigara şeytan, seytan ve sigara, sigara ve şeytan, tütün şeytan, sigara şeytan ilişkisi, http wwwbakimliyizcom dini bilgiler 127812 sigara seytan pisligi mihtml, sigara pisliği, sigara şeytanın bokundan yaratilmasi, sigara iblisin pisligimi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sigara Dumanının Psikolojik Etkisi Nedir? - Sigara Dumanı Hakkında elif Sağlığımız 0 17-03-2011 05:10
Şeytan ve Sevgi Mahperver Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 05-02-2010 01:15
Şeytan ve Zararlari Mahperver Dini Bilgiler 0 04-02-2010 04:21
şeytan acı acı bağırdı elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 05:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats