bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-07-2013, 06:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İslamda tek sayılar

İslamda tek sayılar-İslamda tek sayıların önemi


Kur'an-ı Kerim'in pek çok açıdan mucizevi yönleri olduğu gibi kelimelerinde cümlelerinde ve nazmında da birçok harikalar vardır. Madem ki Kur'an'ın ayet ve kelimelerinin gösterdiği hakikatlerde mucize izleri vardır elbette o ayet ve kelimeleri teşkil eden harflerinde de onun mucizevî işaretleri olacaktır.
Kâinat çapında kendini gösteren kudret sıfatının kelimeleri olan moleküller ve harfleri olan atomlar Allah'ın birliğini ve sonsuz kudretinin mucizelerini gösterdiği gibi kelam sıfatından gelen Kur'an'ın moleküller hükmünde olan kelimeleri ve atomlar hükmünde olan harfleri de elbette çok mânidar icaz işaretlerini göstereceklerdir.

Çünkü Kur'an her şeyi kuşatan bir ilimden geldiği için ifadesinden anlaşılabilen bütün manalar kastedilmiş olabilir. İnsanların cüz'i ve dar havsalasından çıkan ifadeleriyle kıyaslanamaz. Müfessirlerin binler hakikatları ifade eden tefsirleri bunun delilidir. Bununla beraber onların açıklayamadıkları Kur'an'ın daha pek çok hakikatları özellikle harflerinde ve sarih manasından başka işari manasında pek çok mühim ilimler vardır. (B. Said Nursi Zülfikar -Osmanlıca- s.533).

Kur'an'ın en önemli bir maksadı kendi semavî kimliğini ispat etmektir. Bu ispat yollarından biri ise Kur'an'da Allah'ın sonsuz ilminin yansımalarını göstermektir. Sonsuz ilmin yansımalarını göstermenin en önemli yollarından bir de insan aklının çok üstünde kendini gösteren sayısal i'caz tablolarıdır.

Kur'an-ı Hakim bu sayısal tabloları
"Allah onların nezdinde olup bitenleri -ilmiyle- çepeçevre kuşatmış ve her şeyi bir bir saymıştır." (Cin 72/28)
mealindeki âyetin ifade ettiği yüce mânâyı hal diliyle / uygulamalı olarak gözler önüne sermektedir.

Allah'ın sonsuz ilmiyle her şeyi nasıl kuşattığını ve her şeyi nasıl bir bir saydığını gösteren tevafuk tablolarını ve kelimelerin aritmetik değerlerinin Kur'an nazarındaki değerini anlamak için Kur'an'ın kendisine bakmak yeterlidir.

Yüzlerce misalden şimdilik bu konuya ışık tutacak bir- iki misâlle yetineceğiz:

a. Abdullah İbn Mesud şöyle diyor: "Besmelenin harfleri Cehennem zebanilerinin sayısı kadar olup 19 tanedir. Dolayısıyla bu 19 zebaniden kurtulmak isteyen 19 harfli besmeleyi okusun. Bunu okuyan kimse için Allah bu harflerden her birisini bir zebaniye karşı bir zırh yapar. Cehennem meleklerinin kendileri de bütün işlerini besmele çekerek yaparlar. Bütün güçlerini de besmeleden alırlar." (Kurtubi 1/92).

Görüldüğü gibi İbn Mesud sayısal bir tevafuk tablosuna göre bir tefsir yapmıştır. Aslında bu çeşit tefsirler genellikle Hz. Peygamber (asm)'den öğrenilen bilgilere dayanır. Çünkü gaybi bir mesele olan zebanilerin durumunu ve besmele ile ilgilerini başka şekilde kesin olarak bilmek imkânsızdır.

b. İbn Atiyye ve Savi gibi müfessirin anlattığına göre: Kadir Suresinde Ramazan ayının günleri sayısı kadar; otuz adet kelime yer almıştır. Bu kelimelerden Kadir Gecesi'ne ait bir zamir olan "Hiye/o" edatının surenin 27. kelimesi olarak zikredilmesi Kadir Gecesi'nin Ramazanın 27. gecesinde olacağına bir işaret sayılmıştır.[Kurtubî a.g.y; Savi (Celaleyn ile birlikte) IV/339].
Bazı alimlere göre "Kadir Gecesi" anlamındaki "Leyletü'l-kadr" terkibinin 9 harfi vardır ve bu terkip surede üç defa tekrarlanmıştır. 3x9=27 yapar. Bu tevafuk da Kadir Gecesi'nin Ramazanın 27. gecesinde olduğunu gösterir. (Savi tefsiri a.g.y).


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İslamda tek sayılar

İslamda tek sayılar konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: islamda tek sayıların önemi, dinimizde tek sayıların önemi, dinimizde tek sayılar, asal sayilarin dini onemi, islamda tek rakamlar, islamiyette tek sayıların önemi, dinimizde rakamlar, tek rakamın islamda yeri, tek sayısının islam dininde önemi, dinimizde neden tek sayılar önemli, islamda tek rakam, islamda tek sayılar, tek sayılar dinimiz, islamiyette tek rakam, neden tek raka sayilar islam,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İslamda Kazanç Yolları elif Dini Bilgiler 0 23-07-2013 04:09
İslamda vicdan azabı elif Dini Bilgiler 0 22-07-2013 03:42
İslamda nasip nedir elif Dini Bilgiler 0 20-07-2013 05:59
İslamda hırsızlık elif Dini Bilgiler 0 19-07-2013 04:05
Hangi Sayılar Asal Sayıdır? Asal Sayılar Nelerdir? elif Soru Cevap 0 26-02-2013 10:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats